Slovenky na ME

Katovice 27. septembra 2009 (TASR) - Slovenské volejbalistky prehrali na záver bojov v základnej D-skupine ME v poľských Katoviciach so Srbskom 0:3.
      Ich ďalšie zotrvanie na šampionáte mali v rukách od 17.30 reprezentantky Česka a Azerbajdžanu, Slovenkám zabezpečil s určitosťou postup do štvrťfinálovej F-skupiny každý iný výsledok ako výhra Češiek 3:2. Zverenky Miroslava Čadu by v prípade spomínaného výsledku mali nízku šancu na postup, pretože v tom prípade by rozhodovala bilancia získaných a stratených lôpt. Tú majú slovenské volejbalistky po troch zápasoch výrazne pasívnu. 

Srbsko - Slovensko 3:0 (19, 15, 16) 
68 minút, rozhodovali: Todorov (Bul.) a Rocha (Por.), 2000 divákov.
Slovensko: Smáková, Soaresová, Gogolová, Hrončeková, Bramborová, Rojková (liberka Kohútová, Konečná, Noseková, Kuciaková, Crkoňová) 
Srbsko: Antonijevičová, Nikoličová, Brakočevičová, Vesovičová, Veljkovičová, Rašičová (liberka Čebičová, Djerisilová, Ognjenovičová, Majstorovičová)
      
      Začiatok proti topfavoritovi bol pre Slovenky ako z partesu, po málo vídaných technických zlyhaniach srbského "béčka" sa ujali vedenia 5:2, pri 3:8 už nasledoval oddychový čas trénera Terziča. Stačilo však zopár zaváhaní v príprave útokov a dva mizerné príjmy a prekvapivé vedenie Srbky dotiahli (9:9). Prvýkrát sa naklonili váhy na srbskú stranu po 11:11, ale Slovenky kontrovali skvelými smečmi (15:13). Slovenské zakončenia prestali padať na správne miesta od stavu 19:19 a Srbky pri podaní Majstorovičovej 5-bodovou šnúrou rozhodli set vo vlastný prospech. Začiatok druhého setu kopíroval ten úvodný, ale len do stavu 5:3. Vtedy Srbky zapli na sieti a prevzali aj iniciatívu. Majstrovstvo variabilného útoku ukázali najmä po 7:7, neustále blokmi zakrývané Slovenky už nedokázali zachytiť niť a rozdiel narastal. Pri 10:18 si navyše počas záchrany lopty vyvrtla členok Rojková a na jej miesto musela nastúpiť Kuciaková. Zranenie spoluhráčky zvyšok tímu k návratu do setu nevyburcovalo, výsledkom bola jasná prehra 15:25. Tretí set sa začal v znamení favorita, viedol 6:4, potom však vydarené podania Konečnej priniesli slovenský obrat na 9:7. Znovu však nasledovali raz "smrteľné", inokedy presné smeče obhajkýň striebra a Srbky sa dostali na koňa (15:11).  Naďalej diktovali tempo Srbky, kombinácia efektívny blok-presné smeče bola ich halvnou zbraňou a set i zápas dotiahli do víťazného konca.

Tréner SR Miroslav Čada: "Bolo to naše najhoršie vystúpenie na šampionáte. V obrane sme totálne zlyhali na blokoch, v útoku sa nenašla žiadna hráčka, ktorá by držala našu zástavu a zobrala na seba zodpovednosť a tak sa proti takému tímu, akým je Srbsko nedá uhrať ani set."
Tréner Srbska Zoran Terzič: "Cieľ sme splnili, tým bol prechod základnou skupinou bez straty setu. Tie hladké víťazstvá sa však zrodili najmä preto, lebo sme nepoľavili v koncentrácii. Ďalšia fáza musí však dostať z môjho tímu ešte viac, lebo sme zďaleka nehrali na hranici našich schopností."
Blokárka SR Veronika Hrončeková: "Srbsko bolo jasným favoritom stretnutia, napriek tomu, že postup 'malo' v suchu, potrebovalo sety do ďalšieho priebehu turnaja. V prvom dejstve mi prebehlo hlavou, že by sme im mohli byť nepríjemnými súperkami, ale potom začala ich totálna dominancia na sieti a bolo po našich nádejach."
Blokárka SR Jana Gogolová: "Celé to bolo z našej strany zlé, určite najhoršie, čo sme doteraz v Katoviciach zo seba dostali. Súpera sme síce v úvode postrašili, ale to nestačí nielenže na víťazstvo, ale ani na zisk jedného setu."

Slovensko - Azerbajdžan 2:3 (-13, 19, -18, 22, -12)
107 minút. Rozhodovali: Gril (Slovin.) a Todorov (Bul.), 2500 divákov. 
Slovensko: Smáková, Soaresová, Kuciaková, Hrončeková, Gogolová, Konečná (liberka Kohútová, Rojková, Noseková, Viestová, Crkoňová)
Azerbajdžan: O. Parchomenková, Kovalenková, Rahimovová, Maksimenková, J.Parchomenková, Mammadovová, (liberka Korotenková, Š. Karimovová)

Slovenky v základnej zostave s Kuciakovou v úvode viedli 3:1, ale prvej Mammadovovej "delo" znamenalo 4:3 pre Azerbajdžanky. Od tej chvíle bola táto smečiarka ústredným cieľom nahrávačky Parchomenkovej a spolupráca v drvivej väčšine aj vychádzala. Po 8:8 odskočil súper na tri lopty vďaka skvelým dvojblokom a Čada musel siahať po oddychových časoch. V zakončení sa pridala aj Rahimovová a Azerbajdžanky boli vpredu zrazu o 6 bodov (16:10). Cesta späť už neexistovala, súperky skladali jednu loptu za druhou, Slovenky horeli aj v poli a set jasne prehrali 13:25. V znamení výškovej prevahy sa rozbehol druhý set, Azerbajdžanky výhodu využívali efektívne a dostali sa do trháku 6:3. Tentoraz však naň nenadviazali, ich kouč musel zvolať diskusiu pri slovenskom vedení 8:7. Potom bol najčastejším výsledkom jednobodový rozdiel, až do Nosekovej esa (16:14 pre Slovenky). Po "tajme" ďalší servis tej istej hráčky podcenili Azerbajdžanky, Rahimová vzápätí napálila smeč len do siete a lámal sa chlieb (18:14). Favorit súboja znervóznel, nešla mu nahrávka a Konečná svojím druhým úspešným jednoblokom pri 24:19 mohla tak upraviť na 1:1 na sety. Slovenkám zisk setu pomohol psychicky, začali si proti "zmrznutým" súperkám dovoľovať na smeči a predviedli sa aj na bloku (7:4). Onedlho však bolo po sérii slovenských nepripravených útokov 8:11, Čada zvolal družstvo a poslal Crkoňovú na blok. Rozdiel však vďaka častým nevynúteným chybám na slovenskej strane narastal, pri 11:18 spotreboval Čada aj tretiu technickú pauzu, ale jeho zverenky už neprebrali do konca setu ani vydarené prvé akcie Bramborovej na ME (18:25). Štvrtý set priniesol vyrovnaný priebeh, so svetlými i tmavšími momentmi na oboch stranách. "Egál" trval do 11:11, vtedy ušli Azerbajdžanky na dva body a rozdiel si udržali dlho, ale pri 20:18 chybili dvakrát na príjme, Slovenky boli späť a v závere setu si pripomenuli drámu z predchádzajúceho dňa. Po Mammadovovej aute (23:22 pre Slovensko) nasledovali dva vydarené bloky s ústredím Gogolová. Slovenky vyrovnali na 2:2 a poslali stretnutie do tajbrejku. V ňom nastalo preťahovanie o body do 8:8, odvážnymi smečmi sa vtedy Slovenky odpútali od súpera (10:8), no ten kontroval rovnako čistými zakončeniami (11:12). Pri 12:13 Rojková lobovala len do siete a hneď prvý mečbal Azerbajdžanky využili.

Tréner SR Miroslav Čada: "Mali sme smolu, že keď sa lámal chlieb v tajbrejku, Mammadovová bola práve na sieti a jej smeče znamenali obrat v poslednom sete. Tri tímy ašpirujú na dve postupové miesta pred posledným dňom, ešte nie je jasné, kto pôjde ďalej, ale my pôjdeme domov už len pri naozaj zlej konštelácii okolností. Veľkým pozitívom bol výkon Bramborovej."
Smečiarka SR Martina Konečná: "Napriek sklamaniu z prehry nás môže tešiť aspoň to, že nám tie dva získané sety pravdepodobne pomôžu k postupu. Hráme nevyrovnane, niekedy robíme veľké množstvo nevynútených chýb, potom sa to otočí, zapneme a hráme naplno."
Smečiarka SR Ivana Bramborová: "Aj tento výsledok si musíme ceniť, i keď to mohlo byť ešte lepšie a radostnejšie. V obrane sme to mali naozaj ťažké, proti takej výškovej prevahe súperiek sa hrá naozaj ťažko. Osobne som sa cítila na palubovke dobre, ale ešte to nie je po zranení na sto percent."
Kapitánka SR Monika Smáková: "Boli sme veľmi blízko. Máme stále dosť slabý servis a medzery na príjme, pridružili sa vysoké útočné hráčky súpera, ktoré v tajbrejku hrali naozaj dobre. Kladne hodnotím, že sme sa opäť vedeli postaviť na nohy po druhom prehratom sete."

Slovensko - Česko 3:2 (21, -17, -19, 23, 13)
114 minút. rozhodovali: Rocha (Por.) a Gril (Slovin.), 3000 divákov.
Slovensko: Smáková, Soaresová, Rojková, Hrončeková, Gogolová, Konečná  (liberka Kohútová, Noseková, Viestová, Crkoňová, Bramborová, Kuciaková)
Česká.rep.: Mühlsteinová, Šenková, Kallistová, Havelková, Plchotová,  Matuszková (liberka Tomanová, Adlerová, Havlíčková, Jášová, Hasalíková, Jelínková)

Slovenky začali svoje účinkovanie na ME nebojácne a presnými zakončeniami v útoku sa dostali do trojbodového vedenia (6:3), Češkám sa nedarilo najmä na smeči. Po treťom českom pokazenom podaní si trénerka Krempaská zobrala oddychový čas. Slovenky to z miery nevyviedlo, naďalej produkovali volejbal s minimom chýb, naopak pri 12:16 musel prísť druhý český "tajm", vzápätí pri 14:18 aj tretí. Češky hrali nervózne v útoku, ich podania lietali do autu, Slovenkám začali fungovať aj bloky a držali si oponentky od tela (20:17, 22:18). Pri 24:19 mali sériu mečbalov, ujal sa tretí v poradí, keď Hrončeková zaklincovala loptu i set v slovenský prospech. Dobre postavené bloky znamenali český nástup 4:1 do druhého setu, Slovenky však otočili opäť precíznou prácou na sieti na 7:6 i 10:9, chytila sa Soaresová. Vietor z plachiet však zobrali technická chyba a dve zlyhania Kohútovej na príjme pri 11:11 a Češky sa dostali na koňa. Aktivita bola od tej chvíle na strane favorita, ktorý v rýchlosti ušiel na šesť bodov a zvyšok setu odkontroloval (25:17) - 1:1.  Čada na tretí set premiešal zostavu, dal príležitosť "omladine" - Kuciakovej a Crkoňovej. Presná hra, teda to, čo zdobilo slovenské reprezentantky v prvom sete, však už nefungovala. Favorit ušiel z 6:8 na 6:12, účinne využíval hru stredom siete, rozdiel narastal a na zmeny rytmu Slovenky zareagovať nevedeli. Čadove zverenky sa pokúsili o návrat šesťbodovou šnúrou (z 8:17 na 14:17), ale dráma sa nekonala, Češky využili hneď prvý setbal (25:19) a upravili na 2:1 vo vlastný prospech. Štvrté dejstvo prinieslo ťahanie sa o body do 4:4, Keď dvakrát efektívny trojblok Soaresová-Konečná-Gogolová zavelil do trháku (8:5). Konečná pridala delovým podaním aj štvrtý bod k dobru (11:7), ale radosť dlho netrvala (12:12). Potom pokračoval boj, do konca setu mužstvá sa ťahali o každú loptu, pri slovenskom podaní a 23:23 tlak Češky a ponúkli Slovenkám setbal. Soaresovej diagonálny smeč išiel z českých rúk do autu - 2:2. Tajbrejk začali Slovenky v hernej extáze, ujali sa vedenia 7:1, potom však prišiel "miniútlm" a bolo 9:5 i 10:7. Stav 11:9 už hrozil prehajdákaním priepastného náskoku, no napokon bojovnosťou dotiahli zápas do prekvapivého víťazného konca, keď až štvrtý mečbal premenila Kuciaková.