Reprezentácia REPREZENTÁCIA ŽENY ME 2009 ME z pohľadu Mareka Rojka, trénera DPS

ME z pohľadu Mareka Rojka, trénera DPS

SVKAZE 2:3
Pohľad trénera:
18, 5 hodiny na regeneráciu hráčok po ťažkom zápase, to treba na úvod rešpektovať a nesúvisí s trénovanosťou hráčok. Prečo: Solange ako veľká profesionálka potrebuje objektívne čas na prípravu organizmu na zápas a po jej výkone a záťaži z piatka je to normálne. Potom je tu aj emocionálna regenerácia družstva, návrat libera po slabšom výkone a vyrovnanie sa zároveň, príprava hráčok na zápas o postup, navyše ráno o 8.00 tréning a o 15.00 zápas je náročný režim. K tomu video a príprava na zápas, veľmi ťažký režim.

SVK – CZE 3:2

Pohľad trénera:  Skvelý výsledok – pozor, už dnes je nový deň a nič zo včera neplatí!!!!

Stretnutie s CZE bolo v zásade významným krokom v skupine za prípadnými možnosťami na týchto ME. V každom prípade, ak hodnotíme predpoklady výškové, skúsenosti či klubovú príslušnosť, tak súper bol veľký favorit.

Ale..............

Prvý rozmer: V prvom sete sa ukázal efekt o ktorom som hovoril, Solange musela dolu, Noseková a Bramborová priniesli zmenu a body na podaní, proti slabej prihrávke súpera to bol impulz a boli sme v zápase (4 set Rojková). Dnes sa ukázala nutnosť rotácie smečiarok vzhľadom na momentálnu výkonnosť v zápase.
Tretí rozmer: Máme družstvo bojovníčok s charakterom a srdcom, lebo sme to nevzdali a opäť ziskom setu sa priblížili k postupu. V zásade cítiť, že sa musíme dopĺňať a hrýzť. Čo mi k tomu chýbalo je viac odvahy a risku v dohrávaných situáciách, ktorých bolo dosť a mohli nám pomôcť až k výhre.
Štvrtý rozmer: Mamadova!!! Be,rie kdekoľvek hrá, cca 200 000 USD na sezónu a nie náhodou. V zásade na ňu nemáme a keby bol Azerbajdžan vedený profesionálnym trénerom a nie majiteľom volejbalu v krajine, mali by výrazne väčší potenciál. Devíza je, že naše mladé hráčky ju videli, skúsili a skoro uspeli. Vďaka za 2 sety, v otázke postupu nám pomohli, vážme si ich. To, že bolo 11:9 v 5. sete je  klamné, lebo silné osobnosti takýto vývoj zvládajú často.
Na záver: chýbalo mi trošku viac tlaku a systémovej odvahy na podaní, proti dvom prihrávajúcim hráčkam liberu a blokárke. Tam sme mohli ešte výraznejšie uspieť. Druhá vec je odvaha a ešte raz odvaha.
Opäť nám nikto nechýbal!!!!!!
Porovnanie hráčok:
V zásade sme boli na všetkých postoch minimálne vyrovnaní až lepší, len na okrajoch siete sme nemali Mamadovu, to bol zásadný rozdiel.
O tom ako a či ďalej sa uvidí v nedeľu, pri všetkých scenároch nám to vychádza na postup, hlavne aj preto, že Češky aj v zápase so Srbkami opäť potvrdili vnútorné problémy, nie výsledok ukazuje stav. 

    Osobne mám s českým volejbalom v posledných rokoch niekoľko zaujímavých skúseností, dokonca sme s prvou nahrávačkou Muhlsteinovou spolu pracovali v klube. Viem o jej slabinách aj silnejších stránkach a treba dodať k zápasu toľko, že Monika Smák bola výrazne lepšou ako súperka, čo bola veľká devíza už pred zápasom. Záver to potvrdil. Stručne: výber hráčok, vedenie útoku a hlavne odvaha na riešenie situácií boli výrazne pozitívnym prvkom.

Druhý rozmer, ktorý potvrdil rozdiel je vedenie družstva súpera. Bol to jeden z faktorov, na ktoré som poukazoval dávnejšie. Predpoklady českých obáv a chýbajúceho citu, poprípade spojenia prestíže a ambícii významne prispelo k našej výhre. Kto videl a rozumie volejbalu, vie o čom píšem.


Tretí rozmer, vi
era vo vlastné družstvo je potvrdená. Naše hráčky tvrdo pracovali dlhý čas na to, aby mali dôveru a silu. Je jasné, že vždy niekto chýba v plánoch, ale je umenie to zvládnuť. Podarilo sa, nikto nechýba. Družstvo malo šťavu a energiu, svoj štýl.


Štvrtý rozmer,
Solange!!!! Boj, viera, trpezlivosť a hlavne kvalita riešenia všetkých ťažkých situácií ukázali, prečo ju treba mať a prečo stálo za ňu bojovať toľko času. Bola druhým významným rozdielom v kvalite.


Záver:  Zvládli sme ťažký zápas, prestíž, v
 šestke okrem opôr aj veľa čiernej práce, na prihrávke, podaní a v obrane, čo je isté je, že hráčky výrazne aj za prispenia súperových hráčok a trénerov ustáli veľmi slabý výkon libera. (Ona aj tréner to dobre vedia) Verme, že sa dá dokopy a vráti družstvu pozíciu, ktorú sme v jej osobe mali niekoľko rokov. Teda jedna z najlepších hráčok. Potrebujeme ju.

Porovnanie:

Gogolová, HrončekováPlchotová, Kalistová naše lepšie

SmákMuhlsteinová naša lepšia

Kohútová – Tomanová súper lepší

Havelková, Šenková – Konečná, Rojková asi rovnako

SoaresMatuszková naša lepšia

Striedania: Kuciaková výborne, Adlerová slabo

Tréneri: ČadaKrempaská naše vysoké víťazstvo

Čaká nás druhý zápas, z inej sorty, ale videl som osobne dezorganizáciu, netradičné systémové veci, neporiadok, katastrofálnu prihrávku a medzihru. Ale majú Mamadovu a tá je teda zbraň a perla, tak uvidíme. Dnes je nový deň!!!!