Reprezentácia REPREZENTÁCIA ŽENY ME 2011 Dievčatá chcú do baráže

Dievčatá chcú do baráže

Bratislava 26. mája (TASR) - Slovenské volejbalové reprezentantky odlietajú vo štvrtok na druhý turnaj kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy do anglického Sheffieldu s odhodlaním pobiť sa aspoň o druhé miesto zaručujúce baráž. K tímu sa už pridala skúsená nahrávačka Monika Smák, tréner Miroslav Čada však musel spraviť aj ďalšiu vynútenú zmenu v nominácii.

      Pre problémy so žalúdkom nepocestuje do Anglicka blokárka Veronika Hrončeková, ktorú nahradí Jaroslava Pencová. Tá mala pôvodne zostať pre študijné povinnosti doma a pôvodne ju vo výbere nahradila Paula Kubová. Po príchode Smák musela miesto uvoľniť aj jedna nahrávačka. Nakoniec na druhý turnaj nepocestuje Ivana Zburová, ktorá je chorá.
      Reprezentantky sa po príchode z prvého turnaja v ukrajinskom Severodonecku ubytovali v bratislavskom hoteli Barónka a na tréningy chodia do neďalekého Pezinka. Do Sheffieldu cestujú vo štvrtok ráno letecky z Viedne cez Zürich a Manchester.
      Prvé dva tréningy v reprezentácii má za sebou Monika Smák, ktorá len koncom minulého týždňa dohrala sezónu v Poľsku a vynechala preto turnaj v Severodonecku. "Všetko fungovalo normálne. Tak ako naposledy," povedala v stredu medzi tréningami 38-ročná volejbalistka, ktorej príchodom výrazne stúpla sila slovenského tímu. Po náročnom cestovaní z Poľska cíti únavu. "V nedeľu po zápase v Pile som hneď cestovala do Bydgoszczu a potom domov do Žiliny. Prišla som ráno a pol siedmej a nevyspala som sa, pretože malý syn stále niečo vymýšľal," dodala Smák. Cestu zo severu Poľska do Žiliny jej navyše komplikovali povodne. "V Toruni a vo Wroclawku boli v pohotovosti, pretože tam narobila Visla problémy. Bola som z toho nervózna. Nerada by som zmeškala ďalší turnaj pre povodne. Našťastie som prešla," líčila zážitky opora reprezentácie.
      Slovenky sú priebežne na treťom mieste a ak chcú skončiť aspoň druhé, tak musia zdolať Izrael, s ktorým v Severodonecku prehrali 2:3. "Verím, že ich porazíme. Baby s nimi vyhrali dva sety a keby neboli po takej náročnej ceste, tak by to možno vyhrali. Mali to ťažké, celý deň cestovať a prísť do hotela tri hodiny pred zápasom nie je jednoduché. Izrael si pamätám ešte zo Spring Cupov, ale to bolo dávno a odvtedy sa veľa zmenilo," dodal hráčka, ktorá pomohla v lige Bydgoszczu k 5. miestu v lige, čo zaručuje účasť v Challenge Cupe. Napriek tomu však v klube končí. "Zmluva sa mi skončí v máji a už ju nepredĺžim. Budem si hľadať nový klub," prezradila Monika Smák.
      K oporám slovenskej reprezentácie patrila na prvom turnaji v Severodonecku blokárka Lucia Hatinová. Aj legionárka z rumunského Dinama Bukurešť si uvedomuje, že v Sheffielde vedie cesta minimálne do baráže cez Izrael. "Nechcem to zakríknuť, ale na Izrael máme. Na Ukrajine sme začali dobre, ale už v druhom sete nám dochádzali sily. Mali sme za sebou náročné cestovanie a hoci sme do lopty búchali, nepadalo to na zem," vrátila sa k prehre 2:3 spred necelého týždňa. Oproti prvému turnaju nastalo v nominácii pár zmien. Najzásadnejšou je príchod nahrávačky Moniky Smák. "Ja som s Mončou nikdy nehrala, absolvovala som s ňou len dva tréningy teraz v Pezinku. Verím, že nám to bude fungovať, aj keď som čítala rozhovor s Rišom Nemcom, že sa po týždni zohral s Mišom Masným. Monča je tu kratšie, navyše ja nemám toľko skúseností ako Rišo Nemec, takže to nebude jednoduché. Ale verím, že to zvládneme," dodala 26-ročná rodáčka z Bratislavy.

      Nominácia SR do Sheffieldu:
      nahrávačky: Monika Smák (Bydgoszcz, Poľ.), Katarína Frigmanská (Doprastav Bratislava)
      univerzálky: Solange Soaresová (Prostějov/ČR), Paula Kubová (Doprastav Bratislava)
      smečiarky: Daniela Rojková (Doprastav Bratislava), Ivana Bramborová (Prestějov/ČR), Erika Salanciová (Slávia UK Bratislava), Martina Noseková (Loreto/Tal.)
      blokárky: Lucia Hatinová (Dinamo Bukurešť/Rum.), Jana Gogolová (Calais/Fr.), Jaroslava Pencová (Doprastav Bratislava)
      libero: Dominika Valachová (Doprastav Bratislava)