Reprezentácia REPREZENTÁCIA ŽENY OH 2012 S Ruskami a Belgičankami zhodne 0:3

S Ruskami a Belgičankami zhodne 0:3

Kaliningrad 11. novembra 2011 (TASR) - Slovenské volejbalistky stratili akúkoľvek šancu štartu na OH v Londýne, keď vo štvrtok prehrali v Kaliningrade s Belgickom hladko 0:3 a vo svojej kvalifikačnej podskupine obsadili posledné nepostupové 3. miesto. 

Z A-podskupiny postúpili do semifinále spoločne s Ruskami Belgičanky. O finále budú bojovať Rusky so Španielskom a Belgičanky s Rumunskom. Domov cestujú v predstihu okrem Sloveniek aj Rakúšanky.
Na záverečný turnaj olympijskej kvalifikácie, ktorý sa uskutoční na budúci rok v máji v Turecku, postúpi len víťaz skupiny.

Slovensko - Belgicko 0:3 (-17, -16, -14)
Zápas trval: 63 minút, rozhodovali: Hakkarainen (Fín.), Kupp (Est.), 700 divákov.
Slovensko: Smáková 2, Soaresová 13, Hatinová 8, Hrončeková 1, Bramborová 3, Noseková 1, libero Nikmonová (E. Salanciová 1, Pencová 1, Radosová 4). Tréner: Čada.
Belgicko:  Dirickxová 3, Van Heckeová 18, Heyrmanová 8, Leysová 10, Rousseauxová 14, Aelbrechtová 1, libero Courtoisová (Eykensová 0, Biebauwová 0, De Schrijverová 6). Tréner: G. Van De Broek.

      Zápas sa hral pred poloprázdnym hľadiskom. Slovenky sa v úvode akosi nechytajú, nevedeli zložiť útok, tréner berie time za stavu 0:5. Postupne však hru vyrovnávame, po bloku Hatinovej a ulievke Smák je už 4:6. Eso na Nosekovú – prvý technický timeout. Útoky skladajú Hatinová a Bramborová, dali sme však loptu zadarmo, na to hneď eso Van Hecke a blok Belgičaniek. Pár dobrých akcií na oboch stranách, opäť nám padlo eso, berieme time 8:13. Soaresová vytĺka – 10:14. Soliange skladá ulievku, ale Belgičanky po čiare a prehrávame 11:16. Zablokovali sme Van Hecke, blok Hatinovej rozhodca posúdil ako u nás, ale po diskusii s druhým to napravil. Žiaľ, nechali sme rozohrať sa Van Hecke, najviac bodujúcu hráčku nedávnych MS junioriek v Peru, smečuje po čiare, ulieva úspešne, no a ešte dáva eso a skladá aj útok z útočnej čiary, prvý set prehrávame 17:25.
      Na úvod druhého setu skladá Solange útok, ale hneď nám padá ulievka. Nová hráčka na ihrisku Radosová z vysoka úspešne ulieva, ale teraz neprešla cez vysoké bloky. Po viacerých vzájomných chybách Smák vyhráva súboj na sieti, ale hneď dva naše útoky končia mimo, rovnako aj smečovaný servis Bramborovej, je 6:8. Diváci nám fandia, ale nedarí sa nám, opäť útok mimo. Solange skladá, ale aj Van Hecke. Za stavu 7:11 berieme time. Nejde to a nejde to – druhý technický timeout 9:16. Na ihrisku Pencová namiesto Hatinovej, Radosová vytĺka a vzápätí Pencová zablokovala Van Hecke. Rozhodca odpískal 4 údery Belgičaniek, všetci sme prekvapení. Pokazené podania na oboch stranách, ale pekná akcia našich končí útokom mimo... Soaresová pekne ulieva, nato útočí po čiare, ale je to len zníženie na 15:23. Hrončeková skladá setbal, podávame, ale Belgičanky skladajú – druhý set 16:25.
      Prvý útok Van Hecke v ihrisku, hneď jej eso z podania vo výskoku, teraz dobrý blok Pencovej a jej eso na zadnú čiaru. Padá nám však ulievka nahrávačky Dirickx. Rozhodca nám teraz trochu poškodil, určite nie úmyselne, ale je to už 2:5. Po ďalšej ulievke Dirickx je 4:8. Belgičanky zázračne chytili náš útok, ale to už tak býva, dobrým šťastie praje. Opäť nás vychytali a dvakrát rozrážajú naše bloky. Mali sme pár dobrých akcií, ale stále to nestačí, naopak, náskok Belgičaniek narástol – 9:19. Striedame, namiesto Bramborovej nastúpila Salanciová. Striedame sa v dobrých a zlých akciách, setbal Belgičaniek, 14:25. Je rozhodnuté, ráno cestujeme domov, Belgičanky pokračujú.

Miroslav Čada: "V stretnutí sme mali veľké problémy na príjme a na bloku. Nestačili sme na dobre rozbehnuté Belgičanky ani častým striedaním. V útoku sa presadzovali iba Soares a Hatinová."

Prvé stretnutie podskupiny A 


Rusko - Slovensko 3:0 (14, 18, 11)
61 minút, rozhodovali: Hakkarainen (Fín.), Maroszek (Poľ.), 3400 divákov
Rusko: Borisenková 7, Perepelkinová 9, Šaškovová 12, Gamová 11, Starcevová 2, Košelevová 6, libero Kriučkovová (Gončarovová 6, Merkulovová 3). Tréner: V. Kuzjutkin.
Slovensko: Smák 1, Soaresová 6, Hatinová 3, Hrončeková 4, Bramborová 7, Noseková 1, libero Nikmonová (E. Salanciová 2, Zburová 0, Radosová 3). Tréner: M. Čada.

      Stretnutie sa začalo obrovským tlakom Rusiek. Zo stavu 1:8 v prvom technickom oddychovom čase sa Slovenky dotiahli na 6:10. Výborné momenty sa striedali na oboch stranách, ale predsa len presadiť sa proti vysokánskym blokom Rusiek bol problém. Ani niekoľko striedaní v Čadovom tíme nezabralo, jeho hráčky robili menšie aj väčšie chyby, ale bojovali aj napriek obrovskej výškovej prevahe domácich. Prvý set skončil slovenským útokom mimo ihriska. Druhý set sa niesol v podobnom duchu, po vlastných chybách hráčky s dvojkrížmi prehrávali 3:6. Potom sa im ale dvakrát podarilo Rusky zblokovať, Bramborová vytĺkla bloky súperiek, Hrončeková na strede ďalší blok a zrazu bolo 8:9. Domáce ale rýchlo znovunadobudli päťbodový náskok a po Bramborovej chybnom príjme bolo už 14:20. Slovenky sa síce dostali až na 18 bodov, no druhý set zakončili podobne ako prvý - smečom Radosovej mimo. Tretie dejstvo bolo už úplne jednoznačnou záležitosťou hlavného ašpiranta na postup. Po ese na Bramborovú a zlom príjme bolo zrazu 0:5 a následne obeťom esa stala aj Radosová. Rusky dominovali aj vo zvyšnom priebehu a Čadov tím sa nakoniec len tesne dostal cez dvojcifernú hranicu.

      Miroslav Čada: "Veľký rozdiel bol hlavne v útoku, ktorý sme mali problém ubrániť. Za celé stretnutie sme mali len dva body blokom. Pre nás bude dôležité stretnutie v piatok proti Belgicku."