Reprezentácia KADETI O kadetoch píše Matúš Jalovecký

O kadetoch píše Matúš Jalovecký

11.január 2015 Slovensko - Poľsko 0:3 (-19,-17,-12) - reportuje nahrávač slovenského výberu Matúš Jalovecký:
Po prehratom zápase s Bieloruskom sme na postup potrebovali víťazstvo 3:0. Pri našich schopnostiach a hlavne súperovej kvalite to pre nás bolo nemožné. Tento zápas nám ukázal, ako ďaleko sme od tých najlepších družstiev v Európe. Poliaci podali oveľa lepší výkon ako v ich prvom zápase proti Bielorusom, najmä na servise a v útoku. Majú výborného nahrávača, ktorý nás školil a rozhadzoval to perfektne.

V prvom sete sme bojovali, dopredu nás hnali aj diváci. Vyšiel nám servis, darilo sa aj na bloku a v útoku sme sa presadzovali. S Poliakmi sme sa ťahali, stav bol vyrovnaný, ale po druhom technickom time-oute súper ukázal svoju silu na servise. Dostávali sme 2-3 esá v rade, neprihrali sme si a proti výbornej obrane sme sa nepresadili. Súper naše chyby nekompromisne trestal a v tejto časti setu bol jasne lepší.
Druhý set Poliaci stabilne a veľmi dobre podávali, hlavne smečiari Fornal a Kwolek, následne sa bez väčších problémov presadzovali v útoku. V úvode setu nám ušli, a hoci sme sa v strednej časti vrátili do hry a dokázali sme to stiahnuť na 3 body, súper nás agresívnou hrou zlomil. My sme si zase neprihrali a proti takému družstvu sa bez prihrávky hrať nedá.
Tretí set ma mrzí a hnevá, lebo sme prestali bojovať. Nielen na ihrisku, ale v celej hale bolo ticho. Vtedy sa ťažko burcujú spoluhráči aby hrali naplno, odvážne, riskantne... Nedarilo sa nám, kopili sme chyby, Poliaci neustále vyvíjali tlak na servise a ich rýchla hra bola takmer neomylná.
Myslím, že za výkon z prvých dvoch setoch sa nemusíme hanbiť, dokázali sme súperovi vzdorovať a na ihrisku sme sa s nimi bili. Družstvo, proti ktorému sme včera hrali, bolo jednoznačne lepšie. Právom postúpili na Európu, na ktorej si vysoko pravdepodobne zahrajú finále.

10. jnauár 2015 Bielorusko - Poľsko 0:3 (-19,-23,-14)
V úvode zápasu robili Poliaci veľa chýb v útoku, Bielorusi tlačili servisom a tak chvíľu trvalo, kým sa Poliaci dostali do hry. Manko v strednej časti stiahli rýchlou hrou, súpera ničili, keďže stredom siete boli prakticky neomylní. Druhý set bol takmer identický. Poliaci mali slabší vstup,  kazili útok a Bielorusi sa dostávali na koňa. Poliakom sa podarilo stiahnuť 5-bodové manko a do koncovky sa šlo vyrovnane. V závere setu boli Poliaci stabilnejší a dá sa povedať, že definitívne zlomili odpor súpera. Posledný set bol celý v réžii poľského družstva, ktoré dominovalo a bez problémov vyhralo.

9.január 2015 Slovensko - Bielorusko 1:3 (-24,20,-16,-24)
Zápas sa začal trochu nezvyčajne, keďže sme nemali rozcvičku na sieti. Rozhodcovia celkovo pôsobili neisto, čo sa ukázalo pri niektorých dôležitých loptách, ale zápas s Bielorusmi sme si prehrali sami. V prvom sete sme v strednej časti spravili šesť chýb v rade, čím sme im umožnili dostať sa do koncovky. V tej sme opäť chybovali pri zakladaní útoku a to rozhodlo. Druhý set sme od začiatku viedli a okrem zaváhania pri súperovom podaní sme ho mali pod kontrolou a vyhrali sme. Tretí set sa zlomil v prostrednej časti. Chyba v útoku, nesprávne rozhodnutie rozhodcu, súper výborne podával, my sme si nevedeli prihrať, následne nahrať a proti vysokému bloku sme sa nepresadili. V štvrtom sete sme sa vrátili do hry. Hlavne Pokopec, ktorý prišiel z lavičky, hral výborne. Pozdvihol prihrávku aj útok. V koncovke nám chýbalo trochu viac rozvahy nato, aby sme zápas dotiahli do tie-breaku.

8.1.2015 (Púchov) - nahrávač slovenského výberu, hráč VKP Bratislava Matúš Jalovecký:

Prípravu sme začali 15. decembra v Trenčíne. Už vtedy zo zostavy vypadli dvaja blokári pre zranenenie - Horváth a Mačuha, smečiar Rak pre chorobu. V príprave sme odohrali osem zápasov, tri v Nemecku a päť na turnaji Mevza.

Do Nemecka necestoval nahrávač Ridarský, ktorý pre chorobu dlhšie netrénoval a jeho momentálna výkonosť nebola zrjeme na potrebnej úrovni. Libero Kyšeľa a korektor  Mikula ostali v Trenčíne, kde sa pripravovali s juniormi, a k družstvu sa mali opäť pripojiť po Vianociach v Púchove.
Do Nemecka sme šli s jasným cieľom nájsť základnú šestku a zistiť na čom sme, keďže sme boli prvýkrát v kompletnom zložení. Prvé dva zápasy sme skúšali variant s Firkaľom na poste korektora, ale nefungovala súhra. Hrali sme bez nasadenia, koncentrácie a chýbala nám chuť hrať. Na ihrisku sme pôsobili ako šiesti jednotlivci. Robili sme príliš veľa chýb v základných činnostiach. Posledný zápas sme nastúpili s Petrášom na poste univerzála a Firkaľ sa vrátil na smeč. Naša hra sa rapídne zmenila, dobre sme útočili aj podávali, hlavne Petráš, ktorý hral výborne. Konečne sme začali hrať tímovo. Nemci však boli precíznejší v obrane ako my a to rozhodlo. Celkovo sme mohli byť spokojní len s hrou z posledného zápasu a s tým, že sme našli základnú zostavu.

26. decembra sme sa stretli v Púchove, kde sme dvoj-trojfázovo trénovali a odohrali päť zápasov na turnaji Mevza. Po turnaji sa mala určiť finálna dvanástka, ktorá bude na kvalifikácií. S Maďarmi sme sa herne trápili, ale zdolali sme ich dvakrát 3:0. Proti Rakúsku sme potvrdili úlohu favorita a na ihrisku dostali priestor všetci hráči. S Čechmi sme hrali vyrovnane, okrem výpadku v dvoch setoch, kde sme robili strašne veľa chýb. Družstvo opustil libero Kyšeľa, ktorý sa pripojil ku juniorom.

2. januára nám začala posledná časť prípravy pred kvalifikáciou. Na jednom tréningu sa zranil smečiar Ščerba, a tým sa určila nominácia. Na poradách sme analyzovali hru Bielorusov, s ktorými nás čaká najdôležitejší zápas. Dôležité bude, aby sme kvalitne podávali, keďže súper má dominantnú hru stredom siete. Druhý zápas hráme v nedeľu proti Poľsku, ktoré má veľmi kvalitné družstvo a je v pozícií favorita našej skupiny, ale my sa s nimi ideme pobiť a vyhrať čo najviac setov. Cítime šancu a chceme postúpiť.