Reprezentácia REPREZENTÁCIA ŽENY ME 2017 Slovenky po 2.turnaji v Chorvátsku do baráže

Slovenky po 2.turnaji v Chorvátsku do baráže

Rovinj 25. septembra 2016 (TASR) - Slovenské volejbalové reprezentantky vyhrali vo svojom záverečnom zápase na kvalifikačnom turnaji o postup na majstrovstvá Európy 2017 v chorvátskom Rovinji nad Portugalskom 3:1 a v skupine obsadili so štyrmi víťazstvami druhé miesto. Znamená to, že o účasť na budúcoročnom šampionáte v Azerbajdžane a v Gruzínsku budú bojovať tretíkrát za sebou v baráži, ktorá sa uskutoční medzi 1. a 10. októbrom.
Baráž sa hrá systémom doma – vonku, Slovenky sa stretnú s druhým tímom F-skupiny (priebežne Bielorusko) a odvetu odohrajú na domácej pôde v Poprade. Presný termín bude známy neskôr.

Slovensko - Portugalsko 3:1 (19, 14, -18, 17)
97 minút. Rozhodovali: Markov (Rus.) a Koutsoulas (Gréc.), 50 divákov.
Slovensko: Koseková 5, Crkoňová 18, Radosová 14, Pencová 11, Drobňáková 12, Hrončeková 10, libero Valachová (Kuciaková 0, Dudová 0, Šmitalová 1, Salanciová 0). Tréner: M. Rojko.

Do zápasu vstúpilo lepšie Portugalsko, ktoré pri podaní Kavalenkovej viedlo 6:2. Slovenkám vôbec nešiel servis a na technickom timeoute prehrávali 5:8. Slovenky sa rozbehli, zlepšili podanie a po krásnom bloku Radosovej bolo vyrovnané 13:13. O chvíľu prišiel ďalší blok Radosovej, eso kapitánky Pencovej a Slovenky vyhrávali 16:14. Slovenské volejbalistky ožili a Hrončeková pekným blokom zvýšila na 18:14. V závere setu už jasne dominovali a úvodné dejstvo vyhrali 25:19.
Druhý set začali Slovenky dobre a po útoku Crkoňovej viedli 8:5. Pri servise Drobňákovej narástol náskok na päť bodov - 10:5. Dominancia slovenského tímu bola veľká, Pencová esom zvýšila už na 15:6. Portugalčanky boli pod obrovským tlakom servisu slovenskej kapitánky a nevedeli sa presadiť cez dobre fungujúcu obranu. Slovenky postupne zvýšili na 17:6 a hoci súper znížil na 13:18, na zvrat nemal nárok. V koncovke Slovenky dominovali. Set ukončila blokom Crkoňová. Slovenské volejbalistky ho vyhrali 25:14 a definitívne si poistili druhé miesto znamenajúce baráž o postup na ME.
Začiatok tretieho setu patril Portugalsku, ktoré viedlo 5:0 a 9:3. Slovenky zabrali a znížili na 6:9. Tréneri postupne striedali, ale nedarilo sa a Portugalsko potom vyhrávalo už 15:8. Portugalčanky vyhrali tretí set 25:18.
V štvrtom dejstve sa vrátili Slovenky k výkonu z prvých dvoch a po bloku Pencovej viedli 8:3. Po Kosekovej ese bolo už 15:8 a Slovenky mierili za štvrtým víťazstvom v kvalifikácii. Set vyhrali napokon hladko 25:17 a celý duel zaslúžene 3:1.

Marek Rojko, tréner SR: "So splneným cieľom som spokojný. Vedeli sme, že na Izrael a Portugalsko máme. Mrzí ma, že úvod bol dnes veľmi nervózny. Na začiatku prvého setu som sa rozhodol družstvo upokojiť, potom sme to už zvládli. Úvod tretieho setu bol z našej strany ležérny, ale vo štvrtom dievčatá spozorneli a dohrali ho tak, ako to má byť. Silu Chorvátska musíme všetci prijať a pripravovať sa na baráž. Ideme do nej po tretí raz v sérii. Družstvo nazbieralo v ostatných rokoch dosť skúseností. Zo zápasu vonku potrebujeme nejaký bod."
Jaroslava Pencová, blokárka SR: "Hlavné je, že sme zvíťazili a postúpili do baráže. To bol náš cieľ, splnili sme ho, aj keď nie po optimálnom výkone. Na začiatku bolo vidno, že sme nervózne, spravili sme veľa chýb. S Bieloruskami sme hrali v Európskej lige, ale majú teraz iné hráčky, tréneri nás určite na baráž pripravia."

Chorvátsko - Slovensko 3:0 (21, 20, 24)
81 minút. Rozhodovali: Koutsoulas (Gréc.) a Tschrischnig (Rak.), 455 divákov.
Slovensko: Crkoňová, Pencová, Radosová, Koseková, Drobňáková, Hrončeková, libero Valachová (Šmitalová).

Súboj s favoritom začali Slovenky dobre a pri servise Hrončekovej viedli 3:1. Po bloku Pencovej bolo 5:3, ale domáce rýchlo otočili na 6:5. Pri tvrdom podaní Fabrisovej si domáce hráčky vypracovali štvorbodový náskok 11:7. Výborne však servisom zatlačila aj Pencová a Slovenky znížili na 10:11. Favoritovi Slovenky vzdorovali a vo vydarenej pasáži pri podaní Radosovej vyrovnali z 12:15 na 15:15. Boj o prvý set pokračoval, Slovenky dýchali domácim na krk. Po bloku kapitánky Poljakovej však vyhrávali domáce 21:18. Chorvátky vyhrali prvý set 25:21.
V druhom sete vyhrávali domáce 6:4, ale pri podaní kapitánky Pencovej znížili Slovenky na rozdiel jedného bodu. Tím Mareka Rojka držal s favoritom krok a onedlho bolo vyrovnané 10:10. Chorvátky potom zapli a po útoku svojej najväčšej hviezdy viedli 16:12. Slovenky bojovali a Šmitalová blokom upravila na 15:18. Legionárkami z kvalitných líg nabitý tím Chorvátska mal prevahu, ale Slovenky hrali sympaticky a znepríjemňovali súperovi život. V koncovke znížili manko na tri body - 18:21. Záver si domáce postrážili a druhý set vyhrali 25:20.
Úvod tretieho setu bol vyrovaný a keď sa z doskoku presadila Crkoňová, viedli Slovenky 7:6. Domáce vyhrávali o dva body, ale Crkoňová parádnym esom vyrovnala na 11:11. Slovenky hrali dobre, držali sa so súperom a po bloku Šmitalovej bolo skóre vyrovnané 15:15. V hre Sloveniek bola iskra, ďalším blokom sa blysla Šmitalová, útokom Crkoňová a bolo 18:17. Chorvátky potom vďaka kvalitnému servisu viedli 20:18, ale Slovenky bojovali a vyrovnali na 20:20. Rovnaká situácia sa o chvíľu zopakovala, domáce viedli o dva body, no eso Drobňákovej znamenalo vyrovnanie (22:22). Dramatickú koncovku napokon vyhrali domáce, keď duel blokom ukončila Strunjaková a Chorvátsko vyhralo set 26:24.

Marek Rojko, tréner SR: "Družstvo v nastavení na zápas urobilo obrovský pokrok oproti minulému týždňu. Chorvátsky sú iný level, majú hráčky v základných zostavách popredných európskych tímov, ale prinútili sme ich hrať naplno celý zápas, čo sa minulý týždeň v Portugalsku nestalo. Našim cieľom bolo, aby hráčky hrali na hranici svojich kvalít, a to sa aj stalo. Prehrali sme 0:3, s výsledkom nie som samozrejme spokojný, ale hráčky predviedli výkony okolo svojich maxím. Hrali sme odvážne a takýmto výkonom sa dajú zdolať tímy, ktoré hrajú o majstrovstvá Európy. Našim cieľom bolo vyhrať s Izraelom a dnes odohrať dobrý zápas, čo sa podarilo a v nedeľu treba s Portugalskom potvrdiť postup do baráže. Výborný zápas odohrala nahrávačka Barbora Koseková, ktorý dobre viedla družstvo a z toho vyplynuli výborné výkony viacerých hráčok."

Slovensko - Izrael 3:1 (15, 23, -21, 25)
115 minút. Rozhodovali: Mezöffy (Maď.) a Tschrischnig (Rak.), 20 divákov.
Slovensko: Koseková, Kuciaková, Hrončeková, Kubová, Radosová, Pencová, libero Valachová (Drobňáková, Crkoňová, Dudová, Salanciová, Šmitalová). Tréner: M. Rojko.

Po vyrovnanom úvode sa do prvého trháku dostali Slovenky a po útoku Kuciakovej viedli 8:6. Začiatok duelu patril slovenským volejbalistkám, ktoré po ese Kuciakovej a smeči Hrončekovej vyhrávali už 16:8. Slovenky sa rozbehli k výbornému výkonu, hrali obetavo v poli, skvele na sieti a súpera neustále tlačili nepríjemným servisom. Izrael pôsobil bezradne a kapitánka Pencová zvýšila blokom už na 21:9. Prvý set bol jasne v réžii Sloveniek, ktoré ho vyhrali 25:15.
V druhom sete vyhrával Izrael 5:3, ale dlho sa netešil, pretože Slovenky vyrovnali na 6:6. Potom Kubová po krásnom uvoľnení od Kosekovej útočila na bezblok a Slovenky viedli 9:8. Súper však vzdoroval viac ako v prvom dejstve a vypracoval si dvojbodový náskok - 11:13. Slovenky esom Radosovej a blokom Kuciakovej otočili na 15:14, ale Izrael naďalej hrýzol a tesne pred koncovkou setu vyhrával 19:17. Drobňáková esom vyrovnala na 20:20 a po následnom bloku Hrončkovej už Slovenky znova viedli. V dramatickom finiši vybojovala setbal Drobňáková a hneď prvý premenil nádherným blokom Radosová. Slovenky vyhrali 25:23 a dostali sa do vedenia 2:0.
V treťom sete sa Izrael pri podaní Gluckovej dostal do vedenia 8:4. Slovenky prehrávali už 5:10, ale zásluhou výborného podania Pencovej znížili na rozdiel jedného bodu - 9:10. Obrat v skóre sa však nedaril, pretože Izrael sa zlepšil na podaní aj v obrane a na druhom technickom timeoute vyhrával už 16:12. Náskoku sa však slovenské volejbalistky nezľakli a keď dala eso Drobňáková, bolo vyrovnané 17:17. V závere spravil Izrael pod tlakom chyby a Slovenky viedli 20:18. O sľubný náskok však prišli a súper otočil na 23:20. Záver setu zvládol lepšie Izrael a set vyhral 25:21.
V štvrtom sete viedol Izrael 7:4, ale po ese Pencovej bolo vyrovnané 7:7. Slovenky sa trápili a po sérii neúspešných bodov prehrávali 7:11. Vyburcovať sa ich snažili aj krajania z mužskej reprezentácie, ktorí už v hľadisku čakali na svoj zápas proti Lotyšom. Pri Radosovej servise Slovenky zabrali a vyrovnali na 12:12. Pokračovalo sa vo vyrovnanom tempe bod po bode, ale potom sa Izrael pri podaní Gluckovej dostal do vedenia 19:14. Pri servise Drobňákovej vykresali zverenkyne Mareka Rojka nádej na zvrat v tomto sete, keď znížili na 17:19. Tá svitla ešte viac, keď dala eso Pencová a Crkoňová premenila kontru - 20:20. Aj ďalšia výmena patrila Slovenkám, keď sa opäť presadila Crkoňová a bolo 21:20. Izrael však preklopil vedenie na svoju stranu a za stavu 23:22 bol bližšie k setu. V koncovke napokon uspeli predsa len Slovenky, štvrtý set vyhrali 27:25 a celý duel 3:1. Získali tak dôležité tri body.

Marek Rojko, tréner SR: "V prvom rade som rád, že sme zápas vyhrali za tri body, čo je na ceste potvrdiť druhé miesto a ísť do baráže kľúčové. Takisto ako v Portugalsku, aj teraz mi vadia pasáže, ktoré dáme súperovi ľahko a dostaneme ich do hry. V prvom a druhom sete sme predviedli neporovnateľné výkony a prejavy, ale s týmito výkyvmi sme mali problém aj v príprave a predtým v Európskej lige. To mi vadí, pretože niektoré hráčky, ktoré sa v danom momente vyprofilujú do základnej zostavy, tak sa tam vlastnou ležérnosťou neudržia a potom musíme siahať k striedaniam. Družstvo má svoju kvalitu a zápas sme mali dohrať oveľa pokojnejšie. Ale ako som povedal, získali sme dôležité tri body a zajtra nás čaká Chorvátsko."
Jaroslava Pencová, blokárka SR: "Prvý set sme hrali presne podľa našich predstáv, vychádzalo nám všetko. V ďalších setoch sme sa vždy dostali do problémov, dva-tri krát sme si neprihrali a Izrael sme dostali samé do hry. Je dôležité, že sme získali tri body, aj keď sme ich vydreli. S Chorvátskom môžeme hrať uvoľnene, pretože našim cieľom je obhájiť si druhé miesto, aby sme išli do baráže. Určite však chceme hrať dobre, aby sme sa pripravili na posledný zápas s Portugalskom. V závere nás hnali aj naši muži, vnímali sme ich podporu a na konci sme sa im poďakovali."