Reprezentácia REPREZENTÁCIA ŽENY EL 2017 Pred prvým turnajom EL žien

Pred prvým turnajom EL žien

Bratislava 8. júna 2017 (TASR) - Slovenské volejbalové reprezentantky si pripíšu na konto druhý štart v Európskej lige, v ktorej obhajujú strieborné medaily z minulého roka. Tím trénera Mareka Rojka odletel vo štvrtok ráno do dejiska prvého turnaja C-skupiny, španielskeho Valladolidu (9.-11. 6.). Rovno zo Španielska sa družstvo presunie na druhý turnaj do portugalského mesta Matosinhos (16.-18. 6.). Súperkami Sloveniek v skupine sú Španielsko, Portugalsko a Švédsko.

      Slovenky majú za sebou kvalifikačný turnaj o postup na MS vo Varšave, kde obsadili nepostupové štvrté miesto. Po krátkom voľne absolvovali záverečnú prípravu na Európsku ligu v Púchove a vo štvrtok ráno odletela výprava z Viedne na 11-dňový trip na Pyrenejský polostrov. "Našim cieľom v Európskej lige je postup zo skupiny. Minulý rok sme ziskom striebra prekvapili a myslíme si, že sa môžeme biť o dobrý výsledok aj tento rok. Čakajú nás dva ťažké turnaje s reálnou možnosťou dosiahnuť úspech," povedal tréner Rojko. 
      V nominácii na turnaje v Španielsku a Portugalsku figuruje 14 hráčok. V porovnaní s kvalifikačným turnajom o postup na majstrovstvá sveta nastali v kádri menšie zmeny. Smečiarku Nikolu Radosovú, ktorá si bude doliečovať zranené koleno, nahradila Miroslava Kuciaková a namiesto zranenej nahrávačky Lucie Sedláčkovej sa do nominácie dostala Lenka Ovečková. Pre študijné povinnosti nemohli o miesto v tíme zabojovať Sandra Szabóová a Lucia Mikšíková.
      Keďže oba turnaje sa dva víkendy po sebe uskutočnia na Pyrenejskom polostrove, slovenský tím sa zo Španielska nevracia domov, ale pokračuje rovno do Portugalska. "Je veľmi dobré, že sa to našej federácii podarilo takto zorganizovať. Cestovaním by sme stratili dva dni a veľa síl. Program je nastavený optimálne, hráme tri zápasy, potom sú štyri dni voľna a opäť tri zápasy," dodal Rojko.
      Vo Valladolide sa od piatka do nedele stretnú Slovenky postupne s Portugalskom, Švédskom a domácim Španielskom, v Portugalsku začnú so Španielskom, potom ich čaká Portugalsko a na záver Švédsko. "Naše ciele sú odlišné ako boli v kvalifikácii MS. Súperi sú hratelnejší a keď budeme hrať našu hru, tak môžeme skupinu vyhrať. To je náš cieľ. V súťaži obhajujeme striebro a myslím, že sme si týmto výsledkom vybudovali u súperov rešpekt," povedala blokárka Michaela Abrhámová. "Španielsko a Portugalsko nepoznám. Švédky majú v tíme mladú univerzálku Isabelle Haakovú, ktorá bola najviac bodujúcou hráčkou francúzskej ligy a je to veľký talent. Sama však zápas nevyhrá," dodala 23-ročná Bratislavčanka, ktorá sa v rámci francúzskej ligy sťahuje zo St. Raphael do tímu majstra Mulhouse.
      Ďalšia blokárka Nina Herelová má pred začiatkom Európskej ligy smelé plány. "Myslím, že máme na to, aby sme vyhrali skupinu a postúpili až do finále. Ja dúfam, že sa to skončí lepšie ako minulý rok, keď sme získali striebro," povedala hráčka českého majstra AGEL Prostějov, s ktorým predĺžila zmluvu aj na ďalšiu sezónu. Za najťažšieho súpera považuje Portugalsko. "Hráme s nimi hneď prvý zápas, ktorý bude dôležitý. Detailnejšie sme si súperov ešte nerozoberali, vieme ako hrali v kvalifikácii o postup na majstrovstvá sveta, ani jeden z nich na šampionát nepostúpil. Nepríjemné budú určite aj Švédky, ktoré majú v tíme veľkú hviezdu Haak. Uvidíme ako to dopadne, na zápasy sa tešíme."
      V Európskej lige žien štartuje v 9. ročníku súťaže 12 tímov, ktoré sú rozdelené do troch skupín. Do semifinále postúpia traja víťazi skupín a najlepší tím z 2. miesta. V prípade, že sa víťazkami B-skupiny stanú Francúzky, do semifinále pôjdu dvaja najlepší z druhých miest. Francúzky totiž odohrajú v Európskej lige len skupinovú časť a potom budú štartovať vo svetovej Grand Prix.

Nominácia Slovenska na EL
Nahrávačky: Barbora Koseková (178/1994, VK KP Brno, ČR), Lenka Ovečková (177/1995, 1. Bratislavský volejbalový klub)
Smečiarky: Dominika Drobňáková (182/1992, Pays D'Aix Venelles Volley-Ball, Fr.), Erika Salanciová (185/1991, VK KP Brno, ČR), Karin Palgutová (183/1993, Lugano Volley, Švajč.), Miroslava Kuciaková (179/1989, Stella Calais, Fr.)
Blokárky: Jaroslava Pencová (191/1990, BKS Bielsko-Biala, Poľ.), Michaela Abrhámová (187/1993, St. Raphael, Fr.), Nina Herelová (182/1993, VK AGEL Prostějov, ČR)
Korektorky: Romana Krišková (188/1993, University of Wisconsin, USA), Nikola Pišteláková (184/1994, VK Slávia EU Bratislava), Karin Šunderlíková (188/1999, VK Slávia EU Bratislava)
Liberky: Dominika Valachová (165/1986, Vandoeuvre Nancy, Fr.), Michaela Španková (169/1999, Volley project UKF Nitra)
      
      Program Európskej ligy, C-skupina:
      1. turnaj - Valladolid (Šp.)
      piatok - 9. júna:
      17.00 Portugalsko - SLOVENSKO
      20.00 Španielsko - Švédsko
      sobota - 10. júna:
      16.00 SLOVENSKO - Švédsko
      19.00 Portugalsko - Španielsko
      nedeľa - 11. júna:
      16.00 Švédsko - Portugalsko
      19.00 SLOVENSKO - Španielsko

      2. turnaj - Matosinhos (Port.) - časy sú v SELČ
      piatok - 16. júna:
      17.00 SLOVENSKO - Španielsko
      20.00 Portugalsko - Švédsko
      sobota - 17. júna:
      16.00 Španielsko - Švédsko
      19.00 SLOVENSKO - Portugalsko
      nedeľa - 18. júna:
      16.00 Švédsko - SLOVENSKO
      19.00 Španielsko - Portugalsko