Reprezentácia REPREZENTÁCIA ŽENY EL 2017 Slovenky zdolali znovu Portugalsko

Slovenky zdolali znovu Portugalsko

Matosinhos 17. júna 2017 (TASR) - Slovenské volejbalové reprezentantky vyhrali v sobotňajšom zápase druhého turnaja C-skupiny Európskej ligy v portugalskom Matosinhos nad domácim výberom 3:1 a udržali si nádej na postup do semifinále z 2. miesta.
Víťazkami skupiny sa predčasne stali Španielky, ktorým k tomu stačil aj zisk bodu po prehre so Švédskom 2:3. V poslednom zápase na turnaji sa zverenky Mareka Rojka stretnú v nedeľu o 16.00 SELČ so Švédskom.

Portugalsko - Slovensko 1:3 (-21, 19, -19, -20)
104 minút, rozhodovali: Pindral (Poľ.) a Batolini (Tal.), 460 divákov.
Portugalsko: V. Rodriguesová 3, Hurstová 13, Netová 11, Kavalenková 18, Antunesová 13, A. Rodriguesová 13, libero Resendeová (Duraová 0, Gomesová 0). Tréner: A. Guerra.
Slovensko: Koseková 3, Palgutová 2, Herelová 6, Pištěláková 13, Drobňáková 15, Pencová 10, libero Španková (Salanciová 5, Abrhámová 5, Kuciaková 0, Ovečková 0, Šunderlíková 1). Tréner: M. Rojko.

 

Slovenky začali veľmi dobre a vypracovali si náskok 6:2 a 10:3. Domáce volejbalistky sa po slabom úvode spamätali a znížili na 10:13 a 14:15. V závere setu si slovenské volejbalistky vybojovali náskok 22:19 a hoci domáce ešte znížili na rozdiel bodu, Slovenky zvládli záver perfektne a prvý set získali v pomere 25:21.
Do druhého dejstva vstúpili domáce raketovo a viedli 8:2. Portugalsko si náskok dlho udržiavalo a viedlo už 19:13. Slovenky však zabrali a znížili na 17:19 a 19:20, čím sa dostali späť do hry o set. Finiš im však nevyšiel a domáce reprezentantky vyhrali druhý set 25:19.
Tretí set bol spočiatku vyrovnaný, ani jeden tím si nevypracoval výraznejší náskok. Slovenky sa utrhli pri podaní Abrhámovej, ktorá esom upravila na 12:8. Po kvalitnom servise Pištělákovej a bloku Pencovej bolo 14:10. Portugalčanky manko znižovali a pred koncovkou vyrovnali na 19:19. Záver však zobrali Slovenky do svojich rúk a pri podaní Abrhámovej ho aj ukončili - 25:19.
V štvrtom sete sa ako prvé dostali do trháku Slovenky, ktoré vyhrávali 10:8. Domáce pod tlakom dobrého podania Abrhámovej robili chyby a slovenské volejbalistky si vypracovali vedenie 15:9. Podaním však zatlačili aj domáce a vyrovnali na 15:15. Zápas ako na hojdačke pokračoval a po sérii bodov sa zasa dostali do vedenia 19:15 Slovenky. Na servise bola Pištěláková. Záver duelu slovenské volejbalistky zvládli, štvrtý set vyhrali 25:20 a získali dôležité tri body.

Marek Rojko, tréner SR: "Som rád, že po dvoch prehrách so Španielskom sme dnes vyhrali za tri body, čo je dôležité v boji s Bieloruskom o najlepšie druhé miesto. Bol to ťažký a emotívny zápas, domáce Portugalčanky tlačilo publikum a bolo veľa dlhých výmen. Som rád, že sme využili slabiny súpera a rozumnou a rozvážnou hrou sme zápas doviedli do úspešného konca. Cením si prístup celého tímu, veľmi dobre pomohli aj striedajúce hráčky. V nedeľu potrebujeme vyhrať za tri body, aby sme mali z našej strany odpracované maximum a budeme čakať ako dopadne zápas Fínsko - Bielorusko v A-skupine.

"SLOVENSKO - Portugalsko 3:0 (18, 20, 20)vo Valladolide na prvom turnaji

76 minút. Rozhodovali Burheim (Nór.) a Jovčev (Bulh.), 200 divákov. 
Slovensko: Koseková 2, Drobňáková 11, Abrhámová 13, Pištěláková 1, Salanciová 7, Herelová 5 (liberky Valachová a Španková, Šunderlíková 9, Palgutová, Ovečková, Pencová 3). Tréner: M. Rojko. 
Portugalsko: V. Rodriguesová 2, Coelhová, Hurstová 13, A. Rodriguesová 11, Kavalenková 6, Mourová 4 (liberka Resendeová, Gomesová 1, Duraová 1, Penedová, Antunesová 9, Paqueteová). Tréner: A. Guerra

Marek Rojko, tréner SR: "Som rád, že sme tento nepríjemný zápas zvládli po výsledkovej stránke, ale nie sme spokojní s herným výkonom, pretože si myslím, že sme mali hrať lepšie. Veľa riešení nebolo takých, ako sme si predstavovali. Držal nás servis a blok, dali sme 16 es, čo korešponduje s výsledkom. Vstup do turnaja vyšiel, splnili sme úlohu vyhrať za tri body, ale Portugalsko je nepríjemný súper a o víťazstvo sme sa museli pobiť. Skúšali sme hráčky, ktorým to nešlo, vystriedať, niektoré striedania vyšli, niektoré nie. Zajtra musíme hrať lepšie."
Dominika Drobňáková, smečiarka SR: "Veľmi dobre sme podávali a najmä prihrávali. V treťom sete sme trochu vypli, ale inak sme mali zápas pod kontrolou. Bol to prvý zápas, bolo cítiť, že sme sa zoznamovali s prostredím a verím, že zajtra so Švédskom to bude lepšie, čo sa týka výkonu."