Reprezentácia REPREZENTÁCIA ŽENY EL 2017 So Švédkami opäť bez problémov 3:0

So Švédkami opäť bez problémov 3:0

Matosinhos 18. júna 2017 (TASR) - Slovenské volejbalové reprezentantky zvíťazili vo svojom poslednom zápase druhého turnaja C-skupiny Európskej ligy v portugalskom Matosinhos nad Švédskom 3:0 a zabezpečili si 2. miesto v skupine so štyrmi víťazstvami a 12-timi bodmi.
Vďaka tomu sú veľmi blízko k postupu do semifinále súťaže, v ktorej obhajujú striebro z minulého roka. Účasť medzi štyrmi najlepšími si vybojujú víťazi troch skupín a najlepší tím z druhého miesta. Ak si jednu zo semifinálových miesteniek vybojujú v B-skupine Francúzky, na ich úkor postúpi ďalší v poradí družstiev z druhých miest. Francúzky totiž odohrajú v Európskej lige len základnú časť a potom budú štartovať v svetovej Grand Prix.

Zverenkyne Mareka Rojka na dvoch turnajoch C-skupiny v Španielsku a v Portugalsku vyhrali štyri zo šiestich duelov a získali 12 bodov. Nestačili len na Španielsko, ktorému podľahli dvakrát 0:3.  Postup do semifinále si už vybojovali víťazky A-skupiny Fínky a Španielky, ktoré ovládli "slovenskú" C-skupinu. Blízko k postupu sú aj Slovenky, ale keďže druhý turnaj B-skupiny je na programe až v závere budúceho týždňa, musia si na definitívu ešte počkať. V porovnaní s A-skupinou sú lepšie ako druhé Bielorusky a z hry môže zverenkyne Mareka Rojka vyradiť už len teória a divoký priebeh na druhom turnaji B-skupiny vo Francúzsku.

Slovensko - Švédsko 3:0 (12, 16, 19)
68 minút, rozhodovali: Wolf (Švajč.) a Pindral (Poľ.), 50 divákov.
Slovensko: Salanciová 7, Abrhámová 11, Pištěláková 12, Drobňáková 10, Pencová 16, Koseková 2, liberá Španková a Valachová (Palgutová 0, Kuciaková 2). Tréner: M. Rojko.
Švédsko: F. Anderssonová 1, Hellvigová 3, Hanssonová 2, Haaková 13, Rixová 2, Wasserfallerová 5, liberá Sjöbergová a Tegenfalková (Lundvallová 2, L. Anderssonová 1). Tréner: G. Gallardo.

Slovenky začali raketovo, hneď viedli 3:0 a o chvíľu dokonca 6:1. Tím Mareka Rojka mal úvod duelu v rukách a náskok navýšil na osem bodov - 11:3. Slovenky ovládli celý prvý set a vyhrali ho hladko 25:12.  V druhom dejstve viedli slovenské volejbalistky 8:5, ale Švédky vyrovnali na 8:8. Nápor severaniek však Slovenky odrazili a na druhom technickom timeoute vyhrávali už 16:12. Druhá polovica setu bola jasne v réžii Slovenska, ktoré ho vyhralo 25:16. O krok vpred boli slovenské volejbalistky aj v treťom sete, v ktorom vyhrávali 12:9. Švédky potom síce vyrovnali skóre, ale od stavu 17:17 získali slovenské volejbalistky tri dôležité body a viedli 20:17. Slovenky vyhrali tretí set 25:19 a získali dôležité tri body.

Marek Rojko, tréner SR: "Družstvo vedelo, že potrebujeme vyhrať 3:0, aby sme sa udržali v hre o postup. Od rána bolo cítiť veľmi dobrú klímu a koncentráciu na zápas. Nepodcenili sme nič v príprave a hráčky pristúpili k duelu zodpovedne. Hneď od prvej rotácie súpera s ich najväčšou hviezdou Haakovou na sieti sme odskočili na 6:1, čo bolo dôležité. Hráčky vyriešili rozumne veľa neštandardných situácií, využili sme slabiny súpera v obrane a v medzihre a potvrdili sme, že sme od Švédska jasne lepší. Získali sme dôležité tri body a verím, že budú stačiť na postup."

1.stretnutie so Švédkami na turnaji vo Valladolide (ESP)
Slovensko - Švédsko 3:0 (15, 11, 18)
67 minút, rozhodovali: Jovčev (Bul.) a Burheimová (Nór.), 100 divákov
Slovensko: Koseková 3, Salanciová 5, Herelová 13, Šunderlíková 9, Drobňáková 12, Pencová 11, liberá Španková a Valachová (Palgutová 2, Ovečková 1). Tréner: M. Rojko.
Švédsko: Anderssonová 3, Hellvigová 0, Hanssonová 1, Haaková 16, Rixová 5, Wasserfallerová 7, libero Sjöbergová (Lundvallová 1, Skogforsová 1, Tegenfalková 1, Svensonová 1). Tréner: G. Gallardo.
Vyrovnaný stav v úvode zlomila esom Šunderlíková a Slovenky viedli 5:3. Severanky sa snažili, ale potom sa dvakrát za sebou presadila Pencová a bolo 8:5. Švédky potom využili slabšiu chvíľku súperiek a viedli 12:11. V polovici setu sa však Slovenky dostali do rozhodujúceho trháku a pri podaní Šunderlíkovej viedli 20:14. Záver zvládli a prvý set vyhrali 25:15.
Do druhého setu nastúpil Slovenky v rovnakom zložení a po ese Drobňákovej a bloku Salanciovej viedli 8:3. Po Herelovej jednonožke bolo 11:4. Švédky slabo útočili a slovenské volejbalistky chytili veľa lôpt v poli. Pri podaní Pencovej získali Slovenky sériu bodov a viedli 16:5. V drese Švédska dala občas o sebe vedieť vychádzajúca 17-ročná hviezda Haaková, ale Slovenky mali hru jasne v rukách. Druhý set ukončila útokom stredom Pencová a Slovenky ho vyhrali hladko 25:11.
V treťom sete robili Slovenky chyby, za čo pykali a prehrávali 1:5 a 3:6. Švédky viedli aj o päť bodov (10:5), ale pri podaní Kosekovej otočili naše skóre na 12:11. Potom pomohla servisom aj striedajúca Palgutová, neskôr dala dve esá Herelová a stav bol 19:15 pre Slovenky. Záver setu favoritky duelu zvládli, vyhrali ho 25:18 a získali na turnaji ďalšie tri body.

Marek Rojko, tréner SR: "Bez ohľadu na kvalitu súpera sme mali za cieľ hrať lepšie, ako v zápase s Portugalskom, čo sa nám podarilo. Hrali sme dôraznejšie v medzihre, nemali sme problém s jednoduchými situáciami a opäť sme dobre podávali. Využívame slabšiu úroveň prihrávky družstiev, s ktorými sme hrali. V úvode tretieho setu sme mali menší výpadok, ale potom dve hráčky vytvorili tlak na podaní a umne sme to dohrali. Máme na konte šesť bodov po dvoch zápasoch, čo bol náš cieľ. V nedeľu nás čaká najsilnejší súper v skupine Španielsko, ktoré bude hnať veľa divákov a predpokladám, že z hľadiska kvality, atmosféry a celkového nastavenia to bude asi najkvalitnejší zápas na tomto turnaji."
Jaroslava Pencová, blokárka SR: "Aj dnes to bolo skôr o našej hre. Keď sme im nič nedovolili, tak sme ich do ničoho nepustili. Švédky mali na vyššej úrovni len jednu hráčku, ale ona to sama nemohla utiahnuť, na rozdiel od nich sme my hrali kolektívne. V treťom sete sa Haaková trochu rozohrala, my sme začali vlažnejšie, ale je dôležité, že sme to otočili. So Španielkami to bude podstatne náročnejšie, musíme sa na ne dobre pripraviť."
Barbora Koseková, nahrávačka SR: "Hrali sme lepšie ako v prvom zápase. Viac sme sa do toho dostali a mali sme duel pod kontrolou. S víťazstvom sme spokojné. Vytvárali sme tlak na podaní a boli sme úspešnejšie aj v protiútoku. V treťom sete sme sa zasekli v jednom postavení, ale potom sme pritlačili podanie a záver sme mali pod kontrolou."