Reprezentácia REPREZENTÁCIA ŽENY EL 2017 Slovenky znovu nestačili na Španielky

Slovenky znovu nestačili na Španielky

Matosinhos 16. júna 2017 (TASR) - Slovenské volejbalové reprezentantky nezačali dobre druhý turnaj C-skupiny Európskej ligy v portugalskom Matosinhos. Zverenky trénera Mareka Rojka prehrali so Španielskom rovnako ako v závere minulého týždňa vo Valladolide 0:3 a skomplikovali si šance na postup do semifinále.
Španielky zaznamenali štvrté víťazstvo a s dvanástimi bodmi sú na čele tabuľky. Slovenky majú bilanciu dve víťazstvá a dve prehry a so šiestimi bodmi sú druhé. V sobotu sa o 19.00 predstavia proti domácemu Portugalsku a v nedeľu zakončia súboje v skupine duelom so Švédskom (16.00).

Slovensko - Španielsko 0:3 (-21, -13, -23)
80 minút, rozhodovali: Wolf (Švaj.) a Lecourt (Fr.), 200 divákov.
Slovensko: Salanciová 5, Abrhámová 2, Pištěláková 9, Kuciaková 3, Pencová 6, Koseková 2, libero Valachová (Palgutová 1, Drobňáková 5, Ovečková 0, Herelová 4). Tréner: M. Rojko.
Španielsko: Riverová 4, Correa Estebanová 2, Segurová 11, Gonzalezová 15, Collarová 15, Corralová Bouzaová 2, libero Sanchezová (Lazarová 0, Priscila Shelegelová 2). Tréner: P. Saurin.

V dôležitom zápase o prvé miesto v skupine začali lepšie Španielky, keď viedli 6:3 a neskôr 12:9. Slovenky zlepšili servis, čo viedlo k obratu na 13:12 a 15:14. Potom však spravili slovenské volejbalistky niekoľko chýb v útoku a Španielky sa dostali do vedenia 19:16 a 21:17. Španielky vyhrali prvý set v pomere 25:21.
Aj druhý set začali lepšie španielske volejbalistky, ktoré dobre podávali a vypracovali si štvorbodový náskok 8:4. Slovenkám sa nedarilo a manko postupne narástlo až na desať bodov - 7:17. Španielky mali set pod kontrolou a vyhrali ho 25:13.
Slovenky vyhrávali v treťom sete 6:4, ale súper sériou štyroch bodov otočil skóre na 8:6 vo svoj prospech. Slovenky vyrovnali a pokračovalo sa bod po bode. Na druhom technickom timeoute bolo 16:15 pre Slovensko. Pred koncovkou si vypracovali zverenkyne Mareka Rojka dvojbodové vedenie 19:17, ale Španielky otočili na 20:19. V dramatickej koncovke si Španielky vybojovali mečbal, ktorý hneď premenili a vyhrali 25:23. Španielky dominovali vo všetkých štatistikách, mali lepší útok aj príjem, na bloky vyhrali 9:7 a na esá 7:3.

Marek Rojko, tréner SR: "Bol som presvedčený o tom, že budeme hrať lepší zápas po týždňovej príprave tu v Portugalsku. Po dlhšom čase sme boli v situácii, že sme sa mohli pripraviť a poučiť z prvého zápasu a odohrať lepší druhý, čo sa nestalo a mrzí ma to. Viaceré hráčky odohrali dnes slabý zápas. Je dôležité, aby sme sa koncentrovali na ďalšie dva zápasy, ktoré potrebujeme vyhrať za tri body, aby sme mohli postúpiť do semifinále aspoň z druhého miesta. Španielky sú v tejto fáze sezóny lepšie, majú štyri-päť skúsených hráčok, ktoré ukázali rozdiel vo viacerých činnostiach."

Prvý duel so Španielkami - 1.turnaj EL vo Valladolide 11. júna 2017 (TASR)
Španielsko - Slovensko 3:0 (20, 19, 24)
85  minút, rozhodovali: Bensimon (Izr.) a Jovčev (Bul.), 510 divákov
Španielsko: Riverová 11, Correa Estebanová 5, Seguraová 8, Gonzalezová 13, Collarová 14, Corralová 1, libero Sanchezová (Escamillová 1, Grimaová 1, Brunová
Slovensko: Drobňáková 0, Pencová 7, Koseková 3, Salanciová 12, Abrhámová 2, Šunderlíková 2, liberá Valachová a Španková (Kuciaková 8, Herelová 3, Palgutová 0, Krišková 3, Pištěláková 3)

Prvý set slovenským volejbalistkám nevyšiel. Domáce volejbalistky si od začiatku vypracovali náskok, ktorý si udržiavali až do koncovky, keď viedli 19:13. Slovenky potom zapli a znížili na rozdiel dvoch bodov (19:21), ale záver Španielky zvládli a prvé dejstvo vyhrali 25:20.
Aj druhý set bol v réžii Španielok, ktoré vytvárali tlak na podaní a po dobrej obrane v poli bodovali. Na druhom technickom timeoute viedli domáce 16:10. Po Herelovej bloku znížili Slovenky na 14:18 a neskôr Krišková esom upravila na 17:20. Nápor Sloveniek však odrazila tromi esami za sebou Gonzalezová a domáce viedli 22:17. Druhý set vyhralo Španielsko 25:19.
Po ese Pencovej viedli Slovenky v treťom dejstve 3:1, ale o náskok po chybách v útoku prišli a domáce otočili na 10:5. Na ihrisko prišla Šunderlíková namiesto Kriškovej. Slovenky sa zasekli a otočili až za stavu 5:12. Na druhom technickom timeoute bolo 16:9 pre domáce. Potom Kuciakovej esom znížila na 13:17 a Pencová blokom na 15:18. Slovenky doťahovali manko a po akcii Šunderlíkovej bolo 18:20 a keď dala tá istá hráčka eso, bolo už len 21:22. V dramatickej koncovke sa Slovenky prepracovali k setbalu za stavu 24:23, ale Španielky napokon vyhrali set 26:24 a celý duel 3:0.

Marek Rojko, tréner SR: "Treba rešpektovať, že Španielky hrali svoj najlepší zápas za posledné obdobie, či už v kvalifikácii majstrovstiev sveta, alebo na tomto turnaji, ale veľa sme im dovolili my. Jeden a pol setu sme mali veľké problémy s prihrávkou a tým pádom sme boli pod obrovským tlakom. Kvalita všetkých činností bola na našej strane dnes veľmi nedôrazná. Mrzí ma tretí set, keď sme v závere mali dve-tri situácie zrealizovať lepšie a zápas od stavu 1:2 mohol vyzerať inak. Škoda, že nemáme bod, alebo aspoň set, pretože sme s ním vnútorne počítali. Kvalitu na to máme. Na druhom turnaji v Portugalsku začíname v piatok práve proti Španielkam. Na zápas sa dobre pripravíme a pokúsime sa vyhrať, aby sme sa udržali v hre o prvé miesto v skupine, alebo aby sme ako druhí mali čo najviac bodov."