Reprezentácia JUNIORKY Juniorky pred ME v Tirane

Juniorky pred ME v Tirane

Tirana 30. augusta 2018 (TASR) - Sobotňajšími úvodnými zápasmi v základných skupinách aj s účasťou slovenských junioriek odštartujú majstrovstvá Európy volejbalistiek do 19 rokov v Albánsku (1. - 9. septembra 2018). Na šampionáte sa predstaví dokopy dvanásť krajín.
Zverenky Michala Matušova, ktoré do dejiska odleteli vo štvrtok, si v základnej II. skupine v Tirane v miestnom Olimpik Parku v priebehu šiestich dní zmerajú sily s rovesníčkami z Francúzska (1. 9. o 20.00 h), Turecka (2. 9. o 17.30 h), Nemecka (3. 9. o 15.00 h), Ruska (5. 9. o 15.00 h) a Srbska (6. 9. o 15.00 h).
V I. skupine figurujú Albánky, Poľky, Talianky, Bulharky, Bielorusky a Holanďanky. Dvaja najlepší z každej skupiny postúpia do semifinále, družstvá na 3. a 4. priečkach budú hrať o 5. - 8. miesto. Pre tímy na 5. a 6. pozíciách sa šampionát skončí. Slovensko bude na šampionáte zastupovať aj Tomáš Singer (SVF), člen jury a koordinátor Športovo-organizačnej komisie Európskej volejbalovej konfederácie (ESOC CEV). Slovenské juniorky tento rok zvládli dva kvalifikačné turnaje: odohrali šesť zápasov a päťkrát zvíťazili. Koncom apríla v Humennom v rámci II. fázy prehrali s favorizovanými Turkyňami (0:3), no výhry nad Španielkami a Chorvátkami (zhodne 3:0) ich posunuli do záverečnej III. fázy kvalifikácie. Koncom júna v meste Samos na rovnomennom gréckom ostrove si postupne poradili s Grékyňami (3:0), Holanďankami (3:2) aj Slovinkami (3:0) a na šampionát postúpili z 1. miesta.
V 12-člennej nominácii sú tie isté hráčky, ktoré v Grécku vybojovali postup. "Veľká dilema tam nebola, aktuálne máme k dispozícii najlepší možný tím. Dievčatá odpracovali blok prípravy, tešíme sa na Európu," povedal tréner Matušov. Jeho zverenky majú za sebou štvortýždňovú prípravu, v rámci ktorej odohrali zápasy v Nitre proti Poľkám (1:3, 0:3, 0:3) a minulý týždeň v Brne proti seniorkám miestneho extraligistu VK Královo Pole (3:1, 2:2).
Matušov verí, že Slovenky môžu v Albánsku súperiť s európskou špičkou. "Pôjdeme od zápasu k zápasu. V každom súboji chceme ukázať, že vieme hrať dobrý volejbal, dokážeme potrápiť aj silných súperov a uvidíme, ako sa turnaj bude vyvíjať. Pokúsime sa o čo najlepší výsledok," povedal 30-ročný kouč a dodal: "Nemáme v tíme rozdielovú alebo kľúčovú hráčku, ktorá by zbierala výrazne viac bodov ako ostatné. Naše družstvo však je homogénne, vládne v ňom veľmi dobrá klíma. Dievčatá sa naučili bojovať, pretože vedia, že to je cesta k úspechu. Hráme veľmi bojovný volejbal, obetavo v poli a žiadna lopta nie je stratená. Kľúčovou činnosťou je servis, ak nám ide, je to veľká zbraň."
Pre Slovensko to je celkovo piata účasť na ME junioriek (U19), štvrtá za posledných osem rokov (2010, 2012, 2016, 2018). Premiéru Slovenky absolvovali v roku 2004 v domácom prostredí v Prešove a Bardejove, obsadili 9. miesto. V Srbsku 2010 skončili na 6. priečke, o dva roky neskôr v Turecku na 9. pozícii a predvlani v Nitre opäť na 6. mieste. Zo súčasného kádra SR "19" sa na tomto šampionáte predstavila smečiarka a kapitánka Karolína Fričová, ktorá sa ako 16-ročná dostala do Dream teamu turnaja. Odchovankyňa Slávie EU Bratislava si uvedomuje, že v Tirane Slovenky nečaká nič jednoduché. "Skupina nie je najľahšia, dostali sme veľmi ťažkých súperov, no cieľom je postup - či už do prvej štvorky a semifinále, čo bude veľmi náročné, alebo do skupiny o 5. - 8. miesto. Určite nechceme odísť domov skôr. Veríme si proti každému súperovi. Nemáme presne stanovený cieľ, ale rozhodne chceme bojovať o postup," uzavrela 18-ročná smečiarka.

Konečná 12-členná nominácia slovenskej ženskej volejbalovej reprezentácie do 19 rokov na septembrové ME tejto vekovej kategórie v Albánsku (1. - 9. 9. 2018):
Nahrávačky: Ella Erteltová (VTC Pezinok Bilíkova), Ema Škrlecová (Slávia EU Bratislava)
Smečiarky: Karolína Fričová (Slávia EU Bratislava), Bianka Bodnárová (VK Prešov), Katrin Trebichavská (Strabag VC Bratislava), Barbora Kupčiová (COP Nitra)
Blokárky: Lucia Herdová (Slávia EU Bratislava), Laura Beneková, Tereza Hrušecká (obe VTC Pezinok Bilíkova)
Korektorky: Simona Jelínková (VTC Pezinok Bilíkova), Lenka Kvasnová (Slávia EU Bratislava)
Libero: Tatiana Bojňanská (COP Nitra)

Realizačný tím:
Tréner: Michal Matušov, asistent trénera: Marek Maličký, team manager: Slavomír Huba, fyzioterapeut: Dušan Bukovác, štatistik: Martin Szabó