Reprezentácia JUNIORKY Reporty p. Friča z Tirany

Reporty p. Friča z Tirany

7.9.2018 - Dobrý večer, hlási sa amatérsky komentátor volejbalu z Majstrovstiev Európy dievčat U19 v Albánskej Tirane.

 IMG 20180906 WA0004

Ďeň posledný. Srbsko 0:3

Začíname už tradične dobre. Vytvárame si niekoľkobodový náskok. Držíme sa prvých desať bodov. Potom nasleduje podobný scenár ako v predchádzajúcich zápasoch, trápime sa na nahrávke. V druhom sete sme nezačali dobre. Snažíme sa dohnať asi štvorbodový rozdiel no nedarí sa nám dotiahnuť na súpera. Tretí set je najvyrovnanejší. Hráme so súperom bod po bode. Vyrovnaná partia. Škoda predchádzajúcich dvoch. Mohli vyzerať úplne rovnako. Dievky bojovali v každom sete. Nevzdávali to ani za nepriaznivého stavu. Skupina nebola jednoduchá no forma už nebola ako na barážovom turnaji.

Deň piaty - po dni voľna, Rusko 0:3

Priebeh zápasu sa veľmi nelíšil od posledných dvoch s Nemkami a Turkyňami. Súperova priemerná výška neporovnateľná. Výborne prijímal o kvalite nahrávky netreba hovoriť. Začali sme odvážne, krok sme dokázali držať iba prvý set a prvých desať bodov.
Aj keď sme podávali pomerne slušne a ťažko Rusky prihrávali bez väčších problémov. Kvalita nahrávky význame lepšia, my sme sa bohužial opäť v tejto činnosti trápili. Slovenskému tímu chýba kvalitná alternatíva na prestriedanie. Je postavený na základnej zostave a ak sa na niektorom z postov nedarí, tak sa skôr len dalej nedarí...
Na druhej strane dievčatá podali naozaj bojovný výkon a neskladali zbrane ani za nepriaznivého stavu.

Deň tretí - Nemecko 0:3

Dnešný report bude stručný. Všetky tri sety mali veľmi podobný priebeh. Krok so súperom sme držali ani nie prvých desať bodov. Trápili sme sa najmä na nahráhravke. Naši poslední dvaja súperi Turkyne aj Nemky nahrajú hrateľné lopty aj z núdze. My sme mali dnes problém nahrať aj s pomerne dobre prihratých lôpt.
Navyše keď si nás super prihral excelentne istota útoku bola takmer zaručená ich nahrávka je rýchla náš blok vtedy nestíha.
Nemky dobre prijímali a ľahko útočili. My sme navyše dnes ani včera nevedeli účinne využiť naš dôležitú zbraň - servis.

Deň druhý - Turecko 0:3

Začiatok veľmi dobre. Držíme krok so súperom. Vydržalo nám to až do stavu 6:6. Hra bola vyrovnaná. Potom akoby sme sa zľakli. Ako by sme si zobrali štafetu od Francúzok zo včerajšieho zápasu. My sme kopili chyby a Turkyne dominovali vo všetkých herných činnostiach. Ich náskok hrozivo narastal. Prvý set sme prehrali 11:25

Set druhý
Bohužiaľ rovnaký scenár. Súpera sa držíme do stavu 4:4. Potom to ide dolu vodou. Klesáme na duchu. Chýba tomu tá naša iskra z predchádzajúcich zápasov. Netlačíme servisom alebo Turkyne prijímajú naozaj bez väčších problémov. A to im dáva výhodu v útoku. My máme naopak problém na príjme. Trápime sa ako v prvom sete. Prehrávame 11:21. Set je evidentne stratený. Baby však zabrali a nakoniec dohrávame set 17:25. Je to síce stále rozdiel triedy no záver setu vyzeral už trochu sľubne.

Set tretí
Vstup celkom fajn. Turkyne servujú do outu. Laura Beneková úspešne stredom. Ela pridáva eso.  Vedieme 3:0. Ďalej sa držíme. Pokračujeme so súperom bod po bode a stále ho máme od tela na rozdiel 3-4 bodov. Za stavu 11:7 schytala naša liberka Táňa Bojňanská riadnu šupu zasmečovanú priamo do hlavy. Je trochu otrasená a na príjem ide Lucia Herdová. Zdá sa, že sme sa so situáciou pomerne dobre vyrovnali Turkyne síce vyrovnávajú na 12:12 no znovu sa nám, po úspešnom útoku Bianky Bodnárovej , ese v podaní Laury Benekovej a bloku Simony Jelínkovej darí odskočiť na rozdiel troch bodov. Dokonca náš náskok narastá až na rozdiel 5tich bodov 19:14. Trochu sme sa zasekli. Karolína iba do pásky. Následne dostávame eso a súperova nahravačka nám bravúrne ulieva do stredu poľa. Postupne nás Turkyne zrovnávajú 20:20.
Koncovka rozhodne. Chybujeme na nahrávke. Prehrávame o dva. No Turkyne nám nechávajú priestor pokazeným servisom. Laura blokuje útok stredom. Je vyrovnané 22:22. Turkyne vytĺkajú náš blok. Karolína skladá opäť vyrovnané. 23:23. Po úspešnom smeči Simony sme vo vedení a máme na ruke prvý setbal. Súper vyrovnáva stredom siete. Sima útočí iba do outu. Matchbal Turecko. Sima opravuje úspešným blokom. Vyrovnané. Turkyne skladajú a posledná lopta nám nevyšla. Nezvládli sme ju prehodiť na druhú stranu.
Prehrávame jednoznačne 0:3.
Prehru snáď hodíme rýchlo za hlavu, zajtra nás čakajú Nemky.

Deň prvý - Francúzsko 3:1

Francúzky si vylosovali úvodný servis a začali dobre. Po prvých dvoch loptách prehrávame 2:0. Ej snáď to nie je predzvesť výsledku dnešného stretnutia...
Nie, nie, náš súper nás dostáva sériou vlastných chýb na koňa. Pri servise Karolíny vedieme 4:2. Simona Jelínková pridáva úspešný blok. Darí sa nám na servise, Galský kohút je dotlačený od siete a mi hráme odvážne v útoku. Sima skladá jednu loptu za druhou. Tréner Francúziek sa snaží za stavu 8:2 prerušiť našu šnúru time outom. Útok sa nám ďalej darí hráme  pestro, ďalšie body pridáva Bianka Bodnarová. Francúzky kopia naďalej chyby. Nám sa darí aj v obrane na sieti. Další bod pridáva Lucia Herdová po úspešnom bloku. To už vedieme 11:4. Najväčšiu zbraň Francúzska univerzálku Rotar zatiaľ nie je vidno. A my sme pri chuti. Vyšiel nám nádherný signál. Francúzske bloky Elle Erteltovej skočili na fingovanú nahrávku na sedmičku Lucie Herdovej a naša univerzálka Simona Jelínková nádherne skladá loptu cez padajúci Francúzsky dvojblok. Slovenky vedú 14:5. Trikolóra je zaskočená. Darí sa nám aj v poli. Súperovi sme odskočili už viac ako na 10 bodov a tento náskok udržujeme. Francúzky pridávajú vlastnými chybami body našim dievčatám. Prvý set vyhrávame o dve triedy, pomerom 25:14

Set druhý
Začíname ako cez kopírák prehrávame 0:2. No mladé Slovenky úspešne blokujú a rovnako ako v prvom sete nebojácne útočia. Francúzky pokračujú rovnako ako v prvom sete a kópia chyby na sieti. Pokračujeme v pestrej hre Lucia Herdová úspešne skladá sedmičku. Dobre servujeme súper je odtlačený od siete. Vytvárame si opäť pomaly náskok piatich bodov. Dominujeme prakticky vo všetkých herných činnostiach. Dobre prijímame, hráme pestro a hlavne nerobíme veľa vlastných chýb. Túto činnosť prenechávame úspešne súperovi. Náš náskok je zdá sa opäť nedostihnutelný 18:9. Stále hráme veľmi koncentrovane. Trochu mi prekáža laksný prístup hlavného rozhodcu k pískaniu chýb nášho súpera na nahrávke. Napočítal som už aspoň 3 jasné chyby, ktoré bez trestu nechal hrať ďalej. Naše baby si tým našťastie vôbec nezaťažujú hlávky a vyhrávajú aj druhý set rozdielom dvoch tried pomerom 25:14

Set tretí
Zdá sa že v každom sete musíme doháňať dvojbodový náskok súpera. Ak by mali všetky sety rovnaký priebeh vôbec by nám to nevadilo. No bohužiaľ nemali.
Stále sa snažíme iba dotiahnuť bodovo na súpera a nejde nám to. Spiaca alebo skôr doteraz dobre eliminovaná zbraň francúzskeho trénera, univerzálka Rotar, sa prebrala a pridáva bod za bodom. Navyše rozhodcov pohľad na dvojáky Galského kohuta ostáva nezmenený. Po dlhej výmene a neodpískanom francúzskom dvojáku skladá Rotar a my prehrávame 3:6. Tu sa akoby naša doteraz skoro bezchybná hra zlomila. Dostávame na frak rotovaným servisom v prevedení francúzskej univerzálky. Prehrávame 5:13. Dokonale sme prevzali žezlo od Francúziek. Ešte náznak odporu z našej strany znižujeme na rozdiel 4 bodov. No ale tu sme skončili. Musel by sa stať zázrak ale nestal. Set prehrávame 12:25 a Francúzky znižujú na 2:1.

Set štvrtý
Prvý raz v priebehu zápasu otvárame set dvoma bodmi my. Náskok udržujeme, jemne zveľaďujeme no nie viac ako o 5 bodov. Francúzky sa nás držia ako kliešť. Ťaháme sa pod po bode s našim tentoraz neveľkým náskokom až do koncovky v ktorej síce stále vyhrávame no na rozdiel iba dvoch bodov 22:20. No našťastie náš super kazí podanie. 23:20 Simona Jelínková pridáva bod priamo z poodania. Na ukončenie zápasu máme 4 lopty. Prvú zatiaľ nevyužívame a súper znižuje na 24:21. No v zápetí kazí servis a Slovensko zaslúžene víťazí a zdoláva Francúzko v pomere setov 3:1. Prvé dôležité víťazstvo máme doma.