Reprezentácia REPREZENTÁCIA ŽENY EL 2019 Ženy zdolali Švédky aj na severe

Ženy zdolali Švédky aj na severe

Umeaa 8. júna 2019 (TASR) - Slovenské volejbalové reprezentantky zvíťazili v sobotu v Zlatej európskej lige vo Švédsku 3:1. Potvrdili tak triumf 3:0 nad týmto súperom pred týždňom z Nitry 3:0, na konte majú tri víťazstvá a v tabuľke A-skupiny sa vyšvihli na 2. miesto s 8 bodmi.
Zverenky talianskeho trénera Marca Fenoglia v stredu 12. júna v Humennom budú hostiť Češky a v sobotu 15. júna v Poprade Ukrajinky. Ukrajina v sobotu zdolala ČR na domácej palubovke hladko 3:0 a vedie skupinu s 9 bodmi.

Švédsko - Slovensko 1:3 (-17, 20, -14, -13)
84 minút, rozhodovali: Novak (Slov.) a Hagström (Švéd.), 340 divákov.
Švédsko: A. Haaková 7, L. Anderssonová 6, Tabronová 10, Lundvallová 12, Wasserfallerová 7, V. Anderssonová 3, liberá Aahmanová a K. Anderssonová (Tegenfalková 0, Topicová 4, Hanssonová 0)
Slovensko: Hrončeková 6, Palgutová 14, Kijaková 5, Herelová 6, B. Koseková 1, Radosová 15, libero Jančová (Šunderlíková 2, Hudecová 16, Kostelanská 1, Szabóová 2)

Slovenky v odvete proti Švédkam začali excelentne, v útoku prakticky nechybovali a pri podaní Palgutovej po sedembodovej šnúre viedli 8:1. Keď Palgutová a Radosová pridali bloky, Slovenky viedli 15:4 a na ihrisko prišla Šunderlíková - tá o chvíľu prispela dvoma bodmi za sebou (17:5). Pred koncovkou viedli hostky o dvanásť bodov (21:9), Švédky však nerezignovali - vytiahli niekoľko dobrých servisov aj blokov a znížili na 16:23. Náskok Sloveniek však bol stále enormný a druhý setbal premenila Radosová - 25:17. Do druhého setu išli na smečiarske posty Kostelanská a Hudecová. Švédky povzbudené zlepšenou hrou zo záveru prvej časti v úvode štyrmi bodmi v sérii odskočili na 8:4 a neskôr viedli 12:6. Slovenky sa proti zlepšenej obrane ťažšie presadzovali, neťažili z protiútokov tak výrazne ako v prvom sete a nedarilo sa im skresať manko (12:18). Priblížili sa až pred koncovkou - pomohli Palgutovej eso, Herelovej blok aj Hudecovej útoky (17:19). Trojbodová šnúra severaniek však Slovenkám boj o druhý set opäť výrazne skomplikovala (17:22), set napokon Švédky ukončili esom (25:20).
Pred tretím setom na palubovke zostala smečiarka Hudecová a z lavičky sa vrátila Radosová. Čerstvá víťazka ankety o najlepšiu slovenskú hráčku roka hneď pomohla dvoma bodmi, pri podaní Hudecovej viedli Fenogliove zverenky 4:0. Ďalšia séria bodov vrátane esa prišla pri servise Palgutovej (9:2) a ďalšia opäť o chvíľu (13:4). Slovenky sa opäť mohli spoľahnúť na útočníčky na krajoch siete, problémy Švédkam narobilo aj kvalitné podanie kapitánky SR Kosekovej a slovenské bloky (19:8). V závere setu sa na ihrisko dostala aj blokárka Szabóová, útoky Hudecovej znamenali tucet setbalov (24:12). Slovenky potrebovali tri, po chybe domáceho tímu sa tešili z vedenia 2:1. Slovenky aj od úvodu štvrtého setu chceli ukázať, že výsledok druhej časti neodzrkadľoval reálnu výkonnosť a kvalitu oboch družstiev. Szabóová aj Hrončeková dali po ese, v útoku sa nemýlila Palgutová (9:4) a domáci kouč si zobral oddychový čas. Severanky znížili na 7:10, vzápätí však na servis prišla Radosová, dvakrát trafila eso a Slovenky deviatimi bodmi za sebou odskočili na 19:7. Tabronová kontrovala dvoma esami, ale spoľahlivá Hudecová opäť pridala niekoľko bodov na slovenskú stranu (23:13). Zápas ukončili Hrončekovej blok a Haakovej útočná chyba - 25:13. Za najlepšie hráčky jednotlivých tímov vyhlásili Hudecovú a švédsku nahrávačku Vilmu Anderssonovú.

Marco Fenoglio, tréner SR: "Dnes bolo dôležité získať tri body, to sa nám podarilo. Češky prehrali na Ukrajine a všetko je otvorené, na budúci týždeň sa pokúsime zabojovať o prvenstvo v skupine. Vlani sme po štyroch zápasoch mali na konte štyri prehry, teraz máme tri víťazstvá, takže v tomto smere som spokojný. Dnes sme nehrali na sto percent, ale je to náročné, keď súper až tak neprispieva k správnemu zápasovému rytmu. Od pondelka sa už sústredíme na Česko."
Barbora Koseková, nahrávačka a kapitánka SR: "Do zápasu sme vstúpili celkom dobre, prvý, tretí aj štvrtý set sme zvládli fajn. Škoda výpadku v druhej časti, začali sme zbytočne opatrne a už sme sa nedokázali na Švédky dotiahnuť. Chceli sme však získať tri body, aby sme mali šancu bojovať o Final Four, a to sa podarilo, čo nás teší."
Romana Hudecová, smečiarka a najlepšia hráčka SR: "Myslím si, že to bol celkom dobrý zápas. Škoda druhého setu, v ktorom sme spravili viac chýb, možno aj vinou nižšej koncentrácie, berieme si však tri body. Bola to taká povinná jazda, body však potrebujeme potvrdiť proti Češkám a Ukrajinkám. Som rada, že som dostala trénerovu dôveru. Dôležité bolo, že sme hrali ako tím a pomáhali sme si. Ak budeme takto pokračovať a bez zbytočných chýb, myslím si, že môžeme konkurovať aj Češkám a Ukrajinkám."

Nitra 1.júna 2019
Slovensko - Švédsko 3:0 (16, 13, 16)
66 minút, rozhodovali: Pindral (Poľ.) a Viktoríni-Lisá (SR)
SR: Palgutová, Kostelanská, Herelová, B. Koseková, Radosová, Hrončeková, libero Jančová (Kijaková, Szabóová)

Švédky držali so Slovenkami krok len v úvode (6:5), po štvorbodovej šnúre pri podaní Hrončekovej už domáce viedli 10:5. O chvíľu Palgutová pridala dve esá, Koseková uliala a švédsky tréner si vzal oddychový čas (14:6). V útoku sa darilo aj smečiarkam Kostelanskej a Radosovej, Herelová pridala blok (16:8) a po smeči Hrončekovej to bolo o desať (20:10). Severanky skorigovali (13:20), ale potom pri Radosovej servise potiahla spoľahlivá Palgutová (23:13). Slovenky zužitkovali tretí setbal, Herelová sa nemýlila - 25:16.
Slovenky mali dobrý vstup aj do druhej časti, po bodoch Radosovej a Palgutovej viedli 7:3. Švédky vyrovnali na 7:7 aj zásluhou dvoch es Lindy Anderssonovej, ale potom sa na servis dostala Palgutová a diali sa veci - Slovenky získali osem bodov za sebou, keď okrem presných smečov bodovali aj esom, blokom či ulievkou kapitánky Kosekovej (15:7). Na ihrisko medzitým prišla smečiarka Kijaková, do fungujúceho stroja zapadla bez problémov. Po ese Herelovej Slovenky viedli o deväť bodov (19:10), neomylná bola Palgutová - 23:11. Vzápätí sa diváci prvýkrát dočkali systému Challenge v akcii, švédsky tréner si správne všimol dotyk Sloveniek na bloku (23:12). Set ukončila chyba hostiek (25:13).
Na začiatku tretieho setu Kijaková potešila domácich fanúšikov dvoma esami (4:2), po ďalších dvoch od Kosekovej to bolo 9:5. Slovenkám esá zachutili, dve pridala aj Hrončeková (15:8). Po útoku Palgutovej a ďalšom ese Kijakovej viedli domáce 18:11, po dvoch bodoch Kostelanskej vrátane esa už boli Slovenky veľmi blízko (22:15). Záver zvládli bez problémov, mečbal esom premenila Hrončeková - 25:16.

Marco Fenoglio, tréner SR: "Víťazstvo je po predchádzajúcej výhre v Česku veľmi dôležité. Chceme sa pobiť o účasť vo Final Four, to je náš cieľ. Dnes sme dobre útočili a spôsobili Švédkam veľa problémov, hrali sme ako tím. Máme teraz týždeň na tréning, budeme tvrdo pracovať a verím, že vo Švédsku po koncentrovanom výkone opäť zvíťazíme v troch setoch." 
Barbora Koseková, nahrávačka a kapitánka SR: "Som rada za tri body v domácom prostredí. Dodržali sme taktické pokyny, dobre sme podávali a odtiahli ich od siete. Boli sme lepšie v každej činnosti, nepustili sme ich k tomu, aby sa rozohrali. Ak by sme na chvíľu poľavili, mohli sme sa dostať do ťažkostí, čo sme rozhodne nechceli. Ak podáme stopercentný výkon, myslím si, že by sme mali uspieť aj o týždeň vo Švédsku. Ideme od zápasu k zápasu, každý je veľmi dôležitý. Ak sa nám podarí dostať do Final Four, bude to výborné." 
Karin Palgutová, univerzálka a najlepšia hráčka SR: "Vedeli sme, že musíme hrať tak, aby sme Švédkam nič nedovolili. Myslím si, že sme to zvládli veľmi dobre."
Veronika Hrončeková, blokárka SR: "Bolo to hladké víťazstvo, ale museli sme si udržiavať úroveň našej hry, aby sme si to neskomplikovali. Pokyny boli jasné, od začiatku sme mali do toho ísť na sto percent a dostať ich pod tlak. Teraz nám padne vhod trochu voľnejší týždeň, natrénujeme a do Švédska ideme jednoznačne vyhrať."
Miroslava Kijaková, smečiarka SR: "Sme veľmi spokojné. Celý tím odviedol výbornú prácu a môžeme sa tešiť. Tlačili sme ich od prvej lopty, mali sme dobrý servis a krásne sme skladali lopty. Myslím si, že forma stúpa a verím, že to bude čoraz lepšie."
Ettore Guidetti, tréner Švédska: "Kvalitatívny rozdiel medzi tímami je veľký. Náš level v tejto chvíli na túto súťaž nestačí. Slovenky mali veľmi vysokú úspešnosť v útoku, naša obrana nefungovala. Dievčatá ma však potešili servisom a trochu lepšou prihrávkou než v minulých zápasoch. Musíme zostať pozitívni. O týždeň v domácom prostredí sa pokúsime niečo zmeniť."