Švédsko - Portugalsko 1:3 -16,19,-21,-23
Španielsko - Slovensko 3:0 20,19,24 stat info

Slovensko čaká na výsledky z ostatných skupín, či bude hrať semifinále EL z
druhého miesta. Vzhľadom k tomu, že Francúzky už ďalej v EL nepokračujú,
je to veľmi pravdepodobné (takmer isté), že hrať budú.

Slovenky znovu nestačili na Španielky

Matosinhos 16. júna 2017 (TASR) - Slovenské volejbalové reprezentantky nezačali dobre druhý turnaj C-skupiny Európskej ligy v portugalskom Matosinhos. Zverenky trénera Mareka Rojka prehrali so Španielskom rovnako ako v závere minulého týždňa vo Valladolide 0:3 a skomplikovali si šance na postup do semifinále.
Španielky zaznamenali štvrté víťazstvo a s dvanástimi bodmi sú na čele tabuľky. Slovenky majú bilanciu dve víťazstvá a dve prehry a so šiestimi bodmi sú druhé. V sobotu sa o 19.00 predstavia proti domácemu Portugalsku a v nedeľu zakončia súboje v skupine duelom so Švédskom (16.00).

Európska liga žien, 2. turnaj C-skupiny (Matosinhos, Portugalsko)
Slovensko - Španielsko 0:3 (-21, -13, -23)
80 minút, rozhodovali: Wolf (Švaj.) a Lecourt (Fr.), 200 divákov.
Slovensko: Salanciová 5, Abrhámová 2, Pištěláková 9, Kuciaková 3, Pencová 6, Koseková 2, libero Valachová (Palgutová 1, Drobňáková 5, Ovečková 0, Herelová 4). Tréner: M. Rojko.
Španielsko: Riverová 4, Correa Estebanová 2, Segurová 11, Gonzalezová 15, Collarová 15, Corralová Bouzaová 2, libero Sanchezová (Lazarová 0, Priscila Shelegelová 2). Tréner: P. Saurin.

V dôležitom zápase o prvé miesto v skupine začali lepšie Španielky, keď viedli 6:3 a neskôr 12:9. Slovenky zlepšili servis, čo viedlo k obratu na 13:12 a 15:14. Potom však spravili slovenské volejbalistky niekoľko chýb v útoku a Španielky sa dostali do vedenia 19:16 a 21:17. Španielky vyhrali prvý set v pomere 25:21.
Aj druhý set začali lepšie španielske volejbalistky, ktoré dobre podávali a vypracovali si štvorbodový náskok 8:4. Slovenkám sa nedarilo a manko postupne narástlo až na desať bodov - 7:17. Španielky mali set pod kontrolou a vyhrali ho 25:13.
Slovenky vyhrávali v treťom sete 6:4, ale súper sériou štyroch bodov otočil skóre na 8:6 vo svoj prospech. Slovenky vyrovnali a pokračovalo sa bod po bode. Na druhom technickom timeoute bolo 16:15 pre Slovensko. Pred koncovkou si vypracovali zverenkyne Mareka Rojka dvojbodové vedenie 19:17, ale Španielky otočili na 20:19. V dramatickej koncovke si Španielky vybojovali mečbal, ktorý hneď premenili a vyhrali 25:23. Španielky dominovali vo všetkých štatistikách, mali lepší útok aj príjem, na bloky vyhrali 9:7 a na esá 7:3.

Marek Rojko, tréner SR: "Bol som presvedčený o tom, že budeme hrať lepší zápas po týždňovej príprave tu v Portugalsku. Po dlhšom čase sme boli v situácii, že sme sa mohli pripraviť a poučiť z prvého zápasu a odohrať lepší druhý, čo sa nestalo a mrzí ma to. Viaceré hráčky odohrali dnes slabý zápas. Je dôležité, aby sme sa koncentrovali na ďalšie dva zápasy, ktoré potrebujeme vyhrať za tri body, aby sme mohli postúpiť do semifinále aspoň z druhého miesta. Španielky sú v tejto fáze sezóny lepšie, majú štyri-päť skúsených hráčok, ktoré ukázali rozdiel vo viacerých činnostiach."

Prvý duel so Španielkami - 1.turnaj EL vo Valladolide 11. júna 2017 (TASR)
Španielsko - Slovensko 3:0 (20, 19, 24)
85  minút, rozhodovali: Bensimon (Izr.) a Jovčev (Bul.), 510 divákov
Španielsko: Riverová 11, Correa Estebanová 5, Seguraová 8, Gonzalezová 13, Collarová 14, Corralová 1, libero Sanchezová (Escamillová 1, Grimaová 1, Brunová
Slovensko: Drobňáková 0, Pencová 7, Koseková 3, Salanciová 12, Abrhámová 2, Šunderlíková 2, liberá Valachová a Španková (Kuciaková 8, Herelová 3, Palgutová 0, Krišková 3, Pištěláková 3)

Prvý set slovenským volejbalistkám nevyšiel. Domáce volejbalistky si od začiatku vypracovali náskok, ktorý si udržiavali až do koncovky, keď viedli 19:13. Slovenky potom zapli a znížili na rozdiel dvoch bodov (19:21), ale záver Španielky zvládli a prvé dejstvo vyhrali 25:20.
Aj druhý set bol v réžii Španielok, ktoré vytvárali tlak na podaní a po dobrej obrane v poli bodovali. Na druhom technickom timeoute viedli domáce 16:10. Po Herelovej bloku znížili Slovenky na 14:18 a neskôr Krišková esom upravila na 17:20. Nápor Sloveniek však odrazila tromi esami za sebou Gonzalezová a domáce viedli 22:17. Druhý set vyhralo Španielsko 25:19.
Po ese Pencovej viedli Slovenky v treťom dejstve 3:1, ale o náskok po chybách v útoku prišli a domáce otočili na 10:5. Na ihrisko prišla Šunderlíková namiesto Kriškovej. Slovenky sa zasekli a otočili až za stavu 5:12. Na druhom technickom timeoute bolo 16:9 pre domáce. Potom Kuciakovej esom znížila na 13:17 a Pencová blokom na 15:18. Slovenky doťahovali manko a po akcii Šunderlíkovej bolo 18:20 a keď dala tá istá hráčka eso, bolo už len 21:22. V dramatickej koncovke sa Slovenky prepracovali k setbalu za stavu 24:23, ale Španielky napokon vyhrali set 26:24 a celý duel 3:0.

Marek Rojko, tréner SR: "Treba rešpektovať, že Španielky hrali svoj najlepší zápas za posledné obdobie, či už v kvalifikácii majstrovstiev sveta, alebo na tomto turnaji, ale veľa sme im dovolili my. Jeden a pol setu sme mali veľké problémy s prihrávkou a tým pádom sme boli pod obrovským tlakom. Kvalita všetkých činností bola na našej strane dnes veľmi nedôrazná. Mrzí ma tretí set, keď sme v závere mali dve-tri situácie zrealizovať lepšie a zápas od stavu 1:2 mohol vyzerať inak. Škoda, že nemáme bod, alebo aspoň set, pretože sme s ním vnútorne počítali. Kvalitu na to máme. Na druhom turnaji v Portugalsku začíname v piatok práve proti Španielkam. Na zápas sa dobre pripravíme a pokúsime sa vyhrať, aby sme sa udržali v hre o prvé miesto v skupine, alebo aby sme ako druhí mali čo najviac bodov."

So Švédkami opäť bez problémov 3:0

Matosinhos 18. júna 2017 (TASR) - Slovenské volejbalové reprezentantky zvíťazili vo svojom poslednom zápase druhého turnaja C-skupiny Európskej ligy v portugalskom Matosinhos nad Švédskom 3:0 a zabezpečili si 2. miesto v skupine so štyrmi víťazstvami a 12-timi bodmi.
Vďaka tomu sú veľmi blízko k postupu do semifinále súťaže, v ktorej obhajujú striebro z minulého roka. Účasť medzi štyrmi najlepšími si vybojujú víťazi troch skupín a najlepší tím z druhého miesta. Ak si jednu zo semifinálových miesteniek vybojujú v B-skupine Francúzky, na ich úkor postúpi ďalší v poradí družstiev z druhých miest. Francúzky totiž odohrajú v Európskej lige len základnú časť a potom budú štartovať v svetovej Grand Prix.
Zverenkyne Mareka Rojka na dvoch turnajoch C-skupiny v Španielsku a v Portugalsku vyhrali štyri zo šiestich duelov a získali 12 bodov. Nestačili len na Španielsko, ktorému podľahli dvakrát 0:3.  Postup do semifinále si už vybojovali víťazky A-skupiny Fínky a Španielky, ktoré ovládli "slovenskú" C-skupinu. Blízko k postupu sú aj Slovenky, ale keďže druhý turnaj B-skupiny je na programe až v závere budúceho týždňa, musia si na definitívu ešte počkať. V porovnaní s A-skupinou sú lepšie ako druhé Bielorusky a z hry môže zverenkyne Mareka Rojka vyradiť už len teória a divoký priebeh na druhom turnaji B-skupiny vo Francúzsku.

Slovensko - Švédsko 3:0 (12, 16, 19)
68 minút, rozhodovali: Wolf (Švajč.) a Pindral (Poľ.), 50 divákov.
Slovensko: Salanciová 7, Abrhámová 11, Pištěláková 12, Drobňáková 10, Pencová 16, Koseková 2, liberá Španková a Valachová (Palgutová 0, Kuciaková 2). Tréner: M. Rojko.
Švédsko: F. Anderssonová 1, Hellvigová 3, Hanssonová 2, Haaková 13, Rixová 2, Wasserfallerová 5, liberá Sjöbergová a Tegenfalková (Lundvallová 2, L. Anderssonová 1). Tréner: G. Gallardo.

Slovenky začali raketovo, hneď viedli 3:0 a o chvíľu dokonca 6:1. Tím Mareka Rojka mal úvod duelu v rukách a náskok navýšil na osem bodov - 11:3. Slovenky ovládli celý prvý set a vyhrali ho hladko 25:12.  V druhom dejstve viedli slovenské volejbalistky 8:5, ale Švédky vyrovnali na 8:8. Nápor severaniek však Slovenky odrazili a na druhom technickom timeoute vyhrávali už 16:12. Druhá polovica setu bola jasne v réžii Slovenska, ktoré ho vyhralo 25:16. O krok vpred boli slovenské volejbalistky aj v treťom sete, v ktorom vyhrávali 12:9. Švédky potom síce vyrovnali skóre, ale od stavu 17:17 získali slovenské volejbalistky tri dôležité body a viedli 20:17. Slovenky vyhrali tretí set 25:19 a získali dôležité tri body.

Marek Rojko, tréner SR: "Družstvo vedelo, že potrebujeme vyhrať 3:0, aby sme sa udržali v hre o postup. Od rána bolo cítiť veľmi dobrú klímu a koncentráciu na zápas. Nepodcenili sme nič v príprave a hráčky pristúpili k duelu zodpovedne. Hneď od prvej rotácie súpera s ich najväčšou hviezdou Haakovou na sieti sme odskočili na 6:1, čo bolo dôležité. Hráčky vyriešili rozumne veľa neštandardných situácií, využili sme slabiny súpera v obrane a v medzihre a potvrdili sme, že sme od Švédska jasne lepší. Získali sme dôležité tri body a verím, že budú stačiť na postup."

1.stretnutie so Švédkami na turnaji vo Valladolide (ESP)
Slovensko - Švédsko 3:0 (15, 11, 18)
67 minút, rozhodovali: Jovčev (Bul.) a Burheimová (Nór.), 100 divákov
Slovensko: Koseková 3, Salanciová 5, Herelová 13, Šunderlíková 9, Drobňáková 12, Pencová 11, liberá Španková a Valachová (Palgutová 2, Ovečková 1). Tréner: M. Rojko.
Švédsko: Anderssonová 3, Hellvigová 0, Hanssonová 1, Haaková 16, Rixová 5, Wasserfallerová 7, libero Sjöbergová (Lundvallová 1, Skogforsová 1, Tegenfalková 1, Svensonová 1). Tréner: G. Gallardo.
Vyrovnaný stav v úvode zlomila esom Šunderlíková a Slovenky viedli 5:3. Severanky sa snažili, ale potom sa dvakrát za sebou presadila Pencová a bolo 8:5. Švédky potom využili slabšiu chvíľku súperiek a viedli 12:11. V polovici setu sa však Slovenky dostali do rozhodujúceho trháku a pri podaní Šunderlíkovej viedli 20:14. Záver zvládli a prvý set vyhrali 25:15.
Do druhého setu nastúpil Slovenky v rovnakom zložení a po ese Drobňákovej a bloku Salanciovej viedli 8:3. Po Herelovej jednonožke bolo 11:4. Švédky slabo útočili a slovenské volejbalistky chytili veľa lôpt v poli. Pri podaní Pencovej získali Slovenky sériu bodov a viedli 16:5. V drese Švédska dala občas o sebe vedieť vychádzajúca 17-ročná hviezda Haaková, ale Slovenky mali hru jasne v rukách. Druhý set ukončila útokom stredom Pencová a Slovenky ho vyhrali hladko 25:11.
V treťom sete robili Slovenky chyby, za čo pykali a prehrávali 1:5 a 3:6. Švédky viedli aj o päť bodov (10:5), ale pri podaní Kosekovej otočili naše skóre na 12:11. Potom pomohla servisom aj striedajúca Palgutová, neskôr dala dve esá Herelová a stav bol 19:15 pre Slovenky. Záver setu favoritky duelu zvládli, vyhrali ho 25:18 a získali na turnaji ďalšie tri body.

Marek Rojko, tréner SR: "Bez ohľadu na kvalitu súpera sme mali za cieľ hrať lepšie, ako v zápase s Portugalskom, čo sa nám podarilo. Hrali sme dôraznejšie v medzihre, nemali sme problém s jednoduchými situáciami a opäť sme dobre podávali. Využívame slabšiu úroveň prihrávky družstiev, s ktorými sme hrali. V úvode tretieho setu sme mali menší výpadok, ale potom dve hráčky vytvorili tlak na podaní a umne sme to dohrali. Máme na konte šesť bodov po dvoch zápasoch, čo bol náš cieľ. V nedeľu nás čaká najsilnejší súper v skupine Španielsko, ktoré bude hnať veľa divákov a predpokladám, že z hľadiska kvality, atmosféry a celkového nastavenia to bude asi najkvalitnejší zápas na tomto turnaji."
Jaroslava Pencová, blokárka SR: "Aj dnes to bolo skôr o našej hre. Keď sme im nič nedovolili, tak sme ich do ničoho nepustili. Švédky mali na vyššej úrovni len jednu hráčku, ale ona to sama nemohla utiahnuť, na rozdiel od nich sme my hrali kolektívne. V treťom sete sa Haaková trochu rozohrala, my sme začali vlažnejšie, ale je dôležité, že sme to otočili. So Španielkami to bude podstatne náročnejšie, musíme sa na ne dobre pripraviť."
Barbora Koseková, nahrávačka SR: "Hrali sme lepšie ako v prvom zápase. Viac sme sa do toho dostali a mali sme duel pod kontrolou. S víťazstvom sme spokojné. Vytvárali sme tlak na podaní a boli sme úspešnejšie aj v protiútoku. V treťom sete sme sa zasekli v jednom postavení, ale potom sme pritlačili podanie a záver sme mali pod kontrolou."

Slovenky zdolali znovu Portugalsko

Matosinhos 17. júna 2017 (TASR) - Slovenské volejbalové reprezentantky vyhrali v sobotňajšom zápase druhého turnaja C-skupiny Európskej ligy v portugalskom Matosinhos nad domácim výberom 3:1 a udržali si nádej na postup do semifinále z 2. miesta.
Víťazkami skupiny sa predčasne stali Španielky, ktorým k tomu stačil aj zisk bodu po prehre so Švédskom 2:3. V poslednom zápase na turnaji sa zverenky Mareka Rojka stretnú v nedeľu o 16.00 SELČ so Švédskom.

Portugalsko - Slovensko 1:3 (-21, 19, -19, -20)
104 minút, rozhodovali: Pindral (Poľ.) a Batolini (Tal.), 460 divákov.
Portugalsko: V. Rodriguesová 3, Hurstová 13, Netová 11, Kavalenková 18, Antunesová 13, A. Rodriguesová 13, libero Resendeová (Duraová 0, Gomesová 0). Tréner: A. Guerra.
Slovensko: Koseková 3, Palgutová 2, Herelová 6, Pištěláková 13, Drobňáková 15, Pencová 10, libero Španková (Salanciová 5, Abrhámová 5, Kuciaková 0, Ovečková 0, Šunderlíková 1). Tréner: M. Rojko.

Slovenky začali veľmi dobre a vypracovali si náskok 6:2 a 10:3. Domáce volejbalistky sa po slabom úvode spamätali a znížili na 10:13 a 14:15. V závere setu si slovenské volejbalistky vybojovali náskok 22:19 a hoci domáce ešte znížili na rozdiel bodu, Slovenky zvládli záver perfektne a prvý set získali v pomere 25:21.
Do druhého dejstva vstúpili domáce raketovo a viedli 8:2. Portugalsko si náskok dlho udržiavalo a viedlo už 19:13. Slovenky však zabrali a znížili na 17:19 a 19:20, čím sa dostali späť do hry o set. Finiš im však nevyšiel a domáce reprezentantky vyhrali druhý set 25:19.
Tretí set bol spočiatku vyrovnaný, ani jeden tím si nevypracoval výraznejší náskok. Slovenky sa utrhli pri podaní Abrhámovej, ktorá esom upravila na 12:8. Po kvalitnom servise Pištělákovej a bloku Pencovej bolo 14:10. Portugalčanky manko znižovali a pred koncovkou vyrovnali na 19:19. Záver však zobrali Slovenky do svojich rúk a pri podaní Abrhámovej ho aj ukončili - 25:19.
V štvrtom sete sa ako prvé dostali do trháku Slovenky, ktoré vyhrávali 10:8. Domáce pod tlakom dobrého podania Abrhámovej robili chyby a slovenské volejbalistky si vypracovali vedenie 15:9. Podaním však zatlačili aj domáce a vyrovnali na 15:15. Zápas ako na hojdačke pokračoval a po sérii bodov sa zasa dostali do vedenia 19:15 Slovenky. Na servise bola Pištěláková. Záver duelu slovenské volejbalistky zvládli, štvrtý set vyhrali 25:20 a získali dôležité tri body.

Marek Rojko, tréner SR: "Som rád, že po dvoch prehrách so Španielskom sme dnes vyhrali za tri body, čo je dôležité v boji s Bieloruskom o najlepšie druhé miesto. Bol to ťažký a emotívny zápas, domáce Portugalčanky tlačilo publikum a bolo veľa dlhých výmen. Som rád, že sme využili slabiny súpera a rozumnou a rozvážnou hrou sme zápas doviedli do úspešného konca. Cením si prístup celého tímu, veľmi dobre pomohli aj striedajúce hráčky. V nedeľu potrebujeme vyhrať za tri body, aby sme mali z našej strany odpracované maximum a budeme čakať ako dopadne zápas Fínsko - Bielorusko v A-skupine.

"SLOVENSKO - Portugalsko 3:0 (18, 20, 20)vo Valladolide na prvom turnaji

76 minút. Rozhodovali Burheim (Nór.) a Jovčev (Bulh.), 200 divákov.
Slovensko: Koseková 2, Drobňáková 11, Abrhámová 13, Pištěláková 1, Salanciová 7, Herelová 5 (liberky Valachová a Španková, Šunderlíková 9, Palgutová, Ovečková, Pencová 3). Tréner: M. Rojko.
Portugalsko: V. Rodriguesová 2, Coelhová, Hurstová 13, A. Rodriguesová 11, Kavalenková 6, Mourová 4 (liberka Resendeová, Gomesová 1, Duraová 1, Penedová, Antunesová 9, Paqueteová). Tréner: A. Guerra

Marek Rojko, tréner SR: "Som rád, že sme tento nepríjemný zápas zvládli po výsledkovej stránke, ale nie sme spokojní s herným výkonom, pretože si myslím, že sme mali hrať lepšie. Veľa riešení nebolo takých, ako sme si predstavovali. Držal nás servis a blok, dali sme 16 es, čo korešponduje s výsledkom. Vstup do turnaja vyšiel, splnili sme úlohu vyhrať za tri body, ale Portugalsko je nepríjemný súper a o víťazstvo sme sa museli pobiť. Skúšali sme hráčky, ktorým to nešlo, vystriedať, niektoré striedania vyšli, niektoré nie. Zajtra musíme hrať lepšie."
Dominika Drobňáková, smečiarka SR: "Veľmi dobre sme podávali a najmä prihrávali. V treťom sete sme trochu vypli, ale inak sme mali zápas pod kontrolou. Bol to prvý zápas, bolo cítiť, že sme sa zoznamovali s prostredím a verím, že zajtra so Švédskom to bude lepšie, čo sa týka výkonu."

Pred prvým turnajom EL žien

Bratislava 8. júna 2017 (TASR) - Slovenské volejbalové reprezentantky si pripíšu na konto druhý štart v Európskej lige, v ktorej obhajujú strieborné medaily z minulého roka. Tím trénera Mareka Rojka odletel vo štvrtok ráno do dejiska prvého turnaja C-skupiny, španielskeho Valladolidu (9.-11. 6.). Rovno zo Španielska sa družstvo presunie na druhý turnaj do portugalského mesta Matosinhos (16.-18. 6.). Súperkami Sloveniek v skupine sú Španielsko, Portugalsko a Švédsko.
      Slovenky majú za sebou kvalifikačný turnaj o postup na MS vo Varšave, kde obsadili nepostupové štvrté miesto. Po krátkom voľne absolvovali záverečnú prípravu na Európsku ligu v Púchove a vo štvrtok ráno odletela výprava z Viedne na 11-dňový trip na Pyrenejský polostrov. "Našim cieľom v Európskej lige je postup zo skupiny. Minulý rok sme ziskom striebra prekvapili a myslíme si, že sa môžeme biť o dobrý výsledok aj tento rok. Čakajú nás dva ťažké turnaje s reálnou možnosťou dosiahnuť úspech," povedal tréner Rojko.
      V nominácii na turnaje v Španielsku a Portugalsku figuruje 14 hráčok. V porovnaní s kvalifikačným turnajom o postup na majstrovstvá sveta nastali v kádri menšie zmeny. Smečiarku Nikolu Radosovú, ktorá si bude doliečovať zranené koleno, nahradila Miroslava Kuciaková a namiesto zranenej nahrávačky Lucie Sedláčkovej sa do nominácie dostala Lenka Ovečková. Pre študijné povinnosti nemohli o miesto v tíme zabojovať Sandra Szabóová a Lucia Mikšíková.
      Keďže oba turnaje sa dva víkendy po sebe uskutočnia na Pyrenejskom polostrove, slovenský tím sa zo Španielska nevracia domov, ale pokračuje rovno do Portugalska. "Je veľmi dobré, že sa to našej federácii podarilo takto zorganizovať. Cestovaním by sme stratili dva dni a veľa síl. Program je nastavený optimálne, hráme tri zápasy, potom sú štyri dni voľna a opäť tri zápasy," dodal Rojko.
      Vo Valladolide sa od piatka do nedele stretnú Slovenky postupne s Portugalskom, Švédskom a domácim Španielskom, v Portugalsku začnú so Španielskom, potom ich čaká Portugalsko a na záver Švédsko. "Naše ciele sú odlišné ako boli v kvalifikácii MS. Súperi sú hratelnejší a keď budeme hrať našu hru, tak môžeme skupinu vyhrať. To je náš cieľ. V súťaži obhajujeme striebro a myslím, že sme si týmto výsledkom vybudovali u súperov rešpekt," povedala blokárka Michaela Abrhámová. "Španielsko a Portugalsko nepoznám. Švédky majú v tíme mladú univerzálku Isabelle Haakovú, ktorá bola najviac bodujúcou hráčkou francúzskej ligy a je to veľký talent. Sama však zápas nevyhrá," dodala 23-ročná Bratislavčanka, ktorá sa v rámci francúzskej ligy sťahuje zo St. Raphael do tímu majstra Mulhouse.
      Ďalšia blokárka Nina Herelová má pred začiatkom Európskej ligy smelé plány. "Myslím, že máme na to, aby sme vyhrali skupinu a postúpili až do finále. Ja dúfam, že sa to skončí lepšie ako minulý rok, keď sme získali striebro," povedala hráčka českého majstra AGEL Prostějov, s ktorým predĺžila zmluvu aj na ďalšiu sezónu. Za najťažšieho súpera považuje Portugalsko. "Hráme s nimi hneď prvý zápas, ktorý bude dôležitý. Detailnejšie sme si súperov ešte nerozoberali, vieme ako hrali v kvalifikácii o postup na majstrovstvá sveta, ani jeden z nich na šampionát nepostúpil. Nepríjemné budú určite aj Švédky, ktoré majú v tíme veľkú hviezdu Haak. Uvidíme ako to dopadne, na zápasy sa tešíme."
      V Európskej lige žien štartuje v 9. ročníku súťaže 12 tímov, ktoré sú rozdelené do troch skupín. Do semifinále postúpia traja víťazi skupín a najlepší tím z 2. miesta. V prípade, že sa víťazkami B-skupiny stanú Francúzky, do semifinále pôjdu dvaja najlepší z druhých miest. Francúzky totiž odohrajú v Európskej lige len skupinovú časť a potom budú štartovať vo svetovej Grand Prix.

Nominácia Slovenska na EL
Nahrávačky: Barbora Koseková (178/1994, VK KP Brno, ČR), Lenka Ovečková (177/1995, 1. Bratislavský volejbalový klub)
Smečiarky: Dominika Drobňáková (182/1992, Pays D'Aix Venelles Volley-Ball, Fr.), Erika Salanciová (185/1991, VK KP Brno, ČR), Karin Palgutová (183/1993, Lugano Volley, Švajč.), Miroslava Kuciaková (179/1989, Stella Calais, Fr.)
Blokárky: Jaroslava Pencová (191/1990, BKS Bielsko-Biala, Poľ.), Michaela Abrhámová (187/1993, St. Raphael, Fr.), Nina Herelová (182/1993, VK AGEL Prostějov, ČR)
Korektorky: Romana Krišková (188/1993, University of Wisconsin, USA), Nikola Pišteláková (184/1994, VK Slávia EU Bratislava), Karin Šunderlíková (188/1999, VK Slávia EU Bratislava)
Liberky: Dominika Valachová (165/1986, Vandoeuvre Nancy, Fr.), Michaela Španková (169/1999, Volley project UKF Nitra)