Matchpoint ROZHOVORY O VOLEJBALE Rozhovor so Zdenom Haníkom - exluzívne pre www

Rozhovor so Zdenom Haníkom - exluzívne pre www

hanik2Apríl 2010

V úvode poviem, že Antonína Lébla, súčasného prezidenta Českej volejbalovej federácie veľmi nepoznám, ale vzhľadom k tomu, čo máme my v tej funkcii v Bratislave a spoznal som ho na MS, tak sa mi celkom pozdával. Jeho pani som videl raz, je sympatická, mladého Tondu ako hráča beriem. Na MS v Japonsku ma očaril. Každopádne nebudem v tomto rozhovore nijako stáť proti Léblovi. exkluzívny rozhovor

Máš
53 rokov, tri deti, Svaťka (26), Zdenál (24), Terezka (11), ženatý, Svaťka (53)

Podľa mňa si ako tréner skončil. Zrejme je čas bilancovať trénerskú kariéru.
(Haník mlčí, moja obava, že sa rozhovor neuskutoční, sa prehlbuje). 
Noo, je to za mnou.

Ako tréner si začal vo Viedni.
Začal som tým, že som bol ako tréner vždy, keď som bol hráč. Preto som mal s trénermi stále problémy. Potom som začal ako hrajúci tréner u Kleinmanna vo Viedni, v roku 1990, pokračoval som ako tvoj asistent vo VKP, nato rakúsky Enns, Innsbruck, rakúska reprezentácia, český nároďák, nazad do VKP a návrat do českej reprezentácie.

Úspechy?
4.miesto na ME 2001, dva postupy na MS, jedna účasť na MS, jeden titul s VKP Bratislava, 3. miesto v Innsbrucku, 3. miesto v Ennsi, na začiatku majster Rakúska vo Viedni ako hrajúci tréner.

Mohol by si v krátkosti pripomenúť tvoje problémy a rozchod s Léblom v roku 2001. Vtedy si tesne pred začiatkom ME avizoval, že pokračovať pri reprezentačnom družstve už nebudeš. Tomu predchádzali nejaké kompetenčné spory s Léblom.
V podstate by som to popísal tak, že ak by si Lébl bol sadol na lavičku ako asistent trénera, tak si dokážem predstaviť spoluprácu. Niektoré inštinkty mal správne. Inak z tej kancelárie mal názory vytrhnuté z kontextu a hlavne mal presvedčenie, že on je tréner. O tom podľa mňa nemusíme hovoriť, toto bol jednoducho dôvod, prečo sme sa nezhodli.

Ja si myslím, že treba, pretože to je v kontexte  s dneškom.
Takto to poviem. Podľa mňa si Lébl o sebe myslí, že by bol najlepší tréner, ak by mal na to čas.

O čo vlastne šlo teraz  v lete. V podstate som s tebou túto tému rozhovoru načal už v auguste. Začalo to snahou odvolať ťa z pozície reprezentačného trénera, po úspešnej prvej časti kvalifikácie na MS v Liberci. Prečo to chceli  urobiť ?
Celé sa to ťahá od momentu, keď som odišiel z VKP. Z dobrého miesta, navyše s ponukou viesť slovenský nároďák. Rozhodol som sa pre ponuku Lébla, pretože som chcel robiť český volejbal. Domnieval som sa, že ak ma dáva do Správnej rady zväzu, tak to myslí vážne, veril som, že mi dá adekvátnu rolu. De facto mi ale  túto rolu nikdy nedal a to mi celú dobu vadilo. V Správnej rade som sedel rok. Tam to v podstate celé začalo. Nechcel som byť iba zdvíhačom ruky.

Ale o čo šlo v lete? Najskôr bola snaha ťa odvolať, nestalo sa tak. Následne po ďalšom  turnaji,  úspešnej druhej časti kvalifikácie na MS vo Varne, si podal demisiu a tá bola prijatá. Pýtam sa teda logicky, pretože som sa ťa pár dní po demisii opýtal, či budeš budúcim prezident zväzu. Vzniklo to v tvojej hlave už v lete ?
Už skôr. 

My sme sa vo VKP trpko smiali, keď si neprijal ponuku viesť reprezentačné družstvo Slovenska. Dal si prednosť Léblovi. Vy ste obaja spoločne -  zrejme - urobili pre český volejbal kus práce. Musíte sa takto rozísť ? Rozídete sa vôbec?
Ak som sa postavil do opozície, tak je to jasné. Budem sa podieľať na jeho odvolaní. Zdvihnem za to ruku. Jeho prípadná spolupráca so mnou potom záleží iba na ňom.

Zároveň som sa ťa v lete pýtal, či ťa po tej demisii vo veľmi krátkej dobe nevyhodí z práce na zväze. Ty si mi odvetil, že to neurobí, aby ťa mal pod kontrolou. Už ťa pod kontrolou zrejme nemá a ty si stále jeho zamestnancom. Ako je to možné?
Ešte stále som. (pozn.www: Bolo to tak, medzičasom Haník dal výpoveď, ktorá bola prijatá)

Nie je jednoduché byť prezidentom. V mnohých  debatách sme sa predsa zhodovali, že ten svet nie je pre nás. Intrigovať, zavádzať, klamať, túžiť po moci, účtovať diéty, ale hlavne nemať v hlave úspech volejbalu ako primárny cieľ. Čo sa zmenilo?
Bude záležať na tom, či schopnosť získať pre prácu ľudí, sa mi podarí aj tu. Pretože hnutie sa musí riadiť tak. Zväz má rozpočet štyridsať miliónov (mimochodom SVF cca 36) a aj keby mal sto, tak sa nič zásadné nezmení. Dôležité bude, či sa mi, v prípade zvolenia, podarí vsadiť na správnych ľudí.

Odpovedz mi, je už tento svet pre teba? Neodsudzovali sme ho, ale vyjadroval si sa mnoho krát, že to nie je práca pre teba. Naposledy v auguste.
Áno, vyjadroval som sa tak.
(Široký ale jemný úsmev a dodatok). Teraz si myslím, že už to je práca pre mňa.

Ešte k tým výhram. Na sto percent sme tvrdili, že tým bafíkom sa úspech hodí okrajovo, že im dokonca vadí, lebo pri dobrom výsledku majú nové starosti. Keďže ich nechcú, tak tomu úspechu nejdú naproti. Budeš ako prezident chcieť úspechy aj na športovom poli? Všade samé víťazstvá?
No, my ich v mužskej zložke nebudeme mať. Ani podo mnou, ani pod Léblom. Môžme u mužov  ešte zahrať dobre najbližšie ME, MS, ale potom sa už musí prejaviť personálna kríza. Za štyri roky príde k slovu generácia, dnes dvadsať až dvadsaťtriročných hráčov, tam nemáme nič.

Budeš musieť komunikovať aj s Halandom (pozn. Prezident zväzu na Slovensku), s ktorým ste si pred časom "povykali"
No už som začal. Mám to výborne rozohrané. Práve tým koncom tykania. Absolútne profesionálny a zdvorilostný vzťah. Kľudne napíš, že vykanie nastalo preto, lebo ma Halanda ľudsky sklamal. Samozrejme nemá to nič spoločné s tým, ako budeme prípadne spolupracovať.

Dostával si od Lébla určite zmysluplné dotácie. Na knižku, odborné dvd, kempy. Budeš si to teraz dávať sám ? Vznikli projekty, ktoré Lébl podporil.
Nepodporil. On dobre zaplatil môj honorár za prvú knižku - Volejbal I. (pozn.www prvú z plánovaných troch). Tieto tri metodické knižky patria zväzu. Za Volejbal II som honorár nedostal, to som písal ako metodik zväzu. Niečo pridal aj do zatiaľ poslednej knižky, ktorá vyšla u Grady (Volejbal viděno třemi), ale to už boli drobné. Do kempov nedal ani korunu. Projekty si bohato a bez problémov zaplatí Volejbalová akadémia sama.

Ty si popri trénerskej a metodickej práci písal, vydával, napaľoval. To už teraz nebudeš môcť. Jediné, čo píšu prezidenti, sú politické reči  o otepľovaní a memoáre. Budeš aj ty ? Aky máš v tomto sen ?
To je jednoduché. Každý prezident má nejaké hobby. Mojim je metodika. Sen? Chcem dokončiť Volejbal III, (s Dr. Vavákom), volejbalovú Kuchařku pre trénerov najmenších detí. .

Aké sú tvoje ambície smerom k CEV, FIVB?
Dr.Hronek, ing. Beneš.

Ty nebažíš.
Nie

Jazykovo si dobrý v nemčine. Zarputilo si sa ju voľakedy naučil. Budeš sa zdokonaľovať rovnako usilovne aj v anglickom jazyku?
Ak to budem potrebovať?

Budeš.
Samozrejme, že preto urobím všetko, čo budem musieť, ale opakujem Dr. Hronek, ing.Beneš. Moje priority budú iné, napríklad ako zohnať peniaze a ako ich posunúť k mládeži.

Vyčítali sme vrchnosti, že sa obklopia špecifickými ľuďmi. Nochsledi, takí, čo robia iba vlny, predstierajúci činnosť, dokonca na Slovensku preniklo aj plno diletantov. Aká bude tvoja personálna politika?
Ja odhadujem, že sa budeš mať snahu obklopiť odborníkmi, ale postupne hrozí aj  tu podobné nebezpečenstvo neadekvátneho posilovania  moci, lebo ani s nimi nebude postupne dialóg, pretože, hoci veci rozumejú, pracujú, postupne diskusia upadne, lebo tvoji ĺudia budú mať tvoju tvrdú podporu a domnienku, že majú patent na rozum, vyplývajúci z tvojej ochrany.
Tak to ma podceňuješ.

Nie, to je môj dojem, že to takto môže dopadnúť.
Nie, podceňuješ ma. Ja viem, že v každom takomto aparáte musí existovať nejaký Jozef Fouché, kardinál Richellie, prípadne servil, pretože oni majú iné hodnoty, ktoré sa v tej hre uplatnia. Ja sa ich nemôžem vzdať. Aj ľudia napríklad v kontrarozviedke predsa niečo ovládali. Niektoré posty sa samozrejme musia zmeniť, ale nie tak razantne, ako sa predpokladá.

Napríklad Ivan Iro. Viem, že aj on má nejakú cenu. Úplne by stačilo, keby bol nastavený tak, že vždy slúži všetkým členom zväzu. Ak sa to vydarí, tak je takmer nenahraditeľný. Zmeníš to?
Napríkald Ivana Ira nie je treba vymeniť, iba zdôrazniť, že má slúžiť hnutiu, inak je vo svojej práci precízny.

Ale ty si povedal, že rezy nebudú razantné. Budú časom ?
Nie, nemusia. Ty si to presne pomenoval. Funkcionár, napr. ako Ivan Iro má jedinú vadu, slabinu, že chvíľami zabúda na to, že slúži. Ale inak sú väčšinou fachmani.

Aká je Tvoja predstava funkčného zväzu a demokracie v štruktúrach? Aby nedošlo k aparátu jedného muža.
Je to v zásade ako s asistentom v reprezentačnom družstve. Ak vyberieš slabého, tak ti veľmi  nepomôže. Ak silného, musíš počítať s tým, že ti ide hore po chrbte. Ak som schopný,  musím zvládnuť riadiť schopných  ľuďi, aj keď to bude pre mňa nebezpečné. Ďaleko horšie by bolo, ak by som šéfoval slabým, pretože by som na tom prehral. Z hľadiska riadenia mám aj určité slabé oblasti a tie musia byť personálne pokryté. Rozhodne nechcem vládnuť so slabými ľuďmi.

A čo štruktúra?
Zhruba rovnaká, iba si myslím, že generálny sekretár nemusí byť členom Správnej rady.

Myslím si, že potencionálne najsilnejšia zložka je združenie klubov. AVOK. Typická pre ich činnosť je nejednota, špekulanstvo pre výhody. čo s tým?
Budem ctiť ich interné dohody. Budú mať vplyv cez svojho človeka v Správnej rade.

Poznás, aké sú náklady na Strahov ? Aký význam má sídlo na Strahove? Nie je to tam drahé? Nie je to  lacné? Navyše je  tam veľmi nevkusné prostredie. Samo osebe  dáva predpoklad bujneniu aparátu. Ak by to boli kancelárie menšie, krajšie, kultúrnejšie a lacnejšie, možno drahšie v nejakej bohatej firme, ktorá by to prichýlila, nemohol by mať aparát toľko zbytočných ľudí.
Vôbec som o tom nepremýšľal,  budem sa musieť zamyslieť. Viem, aký je tam nájom a je to tam „ošklivé".

Akým spôsobom sa chceš udomácniť vo sfére financií ?
Oznámený rozpočet je cca štyridsaťpäť miliónov. Je krytý z vnútornych a štátnych zdrojov. Tristotisíc ide z volejbal s.r.o a sponzorské príspevky, resp. financie z predaja marketingových práv má pod kontrolou Lébl.

Myslel som inak otázku. Toto je takisto sféra, s ktorou si doposiaľ nemal nič spoločné ako tréner. Najmeš si niekoho ?
Áno, aj dnes je to tak. Léblpredá marketingové práva agentúre, v jeho prípade Sportbohemii.  Samozrejme, že sa musím snažiť získať cesty. Budoval som dvadsať rokov sieť vzťahov dôležitých hráčov. Tak verím, že ich teraz zúročím. Nikdy som po nich nič nechcel, momentálne ich mesiace oživujem. Všetky zaberajú. Uvažujme, že v tejto sfére zatiaľ sám seba nepoznám, ale domnievam, že úloha Lébla je v tejto oblasti mierne  preceňovaná.

Bude sa hrať volejbal v Čechách s Galou ?
Nemám odpoveď, lebo som o tom nepremýšľal. Gala, možno Molten, Mikasa? Čo bude pre zväz najlepšie.

Jasné, ale napríklad v Brazílii hrajú majstri sveta domácu ligu s brazílskou loptou. Iste nemá parametre Mikasy. Čechy majú licencovanú Galu. Domnievam sa, že v Čechách môže mať podtext obchodovania s Mikasou a Moltenom iný význam a zmysel ako biznis s Galou. Gala sa nemusí vyrovnať ponuke tých dvoch značiek, ale tí dvaja hľadajú miesto na trhu. Pre nich nezaujímavom trhu, ale trh môže byť zaujímavý pre prezidenta zväzu.
Haník sa smeje a hovorí, že vie, kam mierim.
Stále sa smeje a hovorí, že nejde robiť s loptami osobný biznis.

Robí na teba už teraz Gala nejaký tlak?
Nie, lebo oni neveria, že vyhrám. Opakujem, že nejdem robiť žiaden osobný biznis s loptami.

Lébl zásadne nepodporoval družstvá smerom k Mevze. Podporíš?
Chyba. Podporím. Budem ich presviedčať, aby sa zapojili do medzinárodných štruktúr.

Máš v hlave aj nejaký projekt spoločnej československej ligy ? Ako majú napríklad hádzanári.
Áno.

ME 2011. Mali byť pôvodne v Liberci, Prahe, Innsbrucku a Viedni. Ak mám dobré informácie, Liberec to už nie je. Sú tam po MS v lyžovaní zrejme veľké dlhy. Nebojíš sa, že urobíš sekeru ako Neumannová ? ME - to je ťažké sústo.
Je ťažké, ale v tejto kapitole nemôžem momentálne prezradzovať, čo viem.

Čo televízia ? Vnímam to tak, že to, že je volejbal v televízii a je ho tam relatívne veľa, je Léblova zásluha. Je to tak? Bude kontinuita? Zväz sa finančne podieľa na prezentácii  volejbalu v TV.
Spôsob prezentácie volejbalu v televízii spôsobuje nízku sledovanosť, je zatiaľ mediálne slabý, mám z vedenia televízie signál, že objem sa bude zmenšovať. Či s Léblom, alebo so mnou. Nemáme vraj čo ponúknuť.

Lébl zariadil pre kluby možnosť pracovať so štatistickým programom datavolley a dal klubom dvadsať notebookov.
Dobre urobil, budem v tomto trende pokračovať.

Lébl urobil za dosť krátku dobu deväťkrát výmenu trénerov, ty si radikál v úspechu. Poletia hneď?
Ja by som túto sféru nerád riadil sám. Moje priority by mali byť mládež a kraje. Tam ma najviac potrebujú. Nadchnúť ľudí, vzbudiť iniciatívu, atď. Vybudiť tam nové peniaze. Nároďák sa bezo mňa iste obíde, ale budem chcieť presadiť konkurzy na tieto pracovné pozície. Predovšetkým preto,  že chcem vidieť, ako sa tí chlapci postavia pred národ a „povedia" ja chcem trénovať nároďák.

Zastával by si  myšlienku zahraničného trénera? Argentína, Taliansko, máš dobrý vzťah so Stelianom Moculescom.
Náš, alebo zahraničný. To je jedno.

Lenže Taliani si postavia z rozmaru celý realizačný tím,  potom je to neadekvátne drahé.
Myslím si, že problematike tvorby nároďáku rozumiem a či tomu budú rozumieť aj kandidáti, to rozpoznám. Musí dôjsť k identifikácii všetkých aktérov. Toto je schopný zvládnuť aj český tréner.

Podporoval by si príchod cudzích hráčov a zmeny občianstva?
To sa mi príliš nepáči.

Ako sa postavíš k najbližšej petícii žien, keď budú chcieť dievčatá znovu odpáliť trénerku (resp. trénera Schillera)?
To je vždy nutné posúdiť v kontexte. Napríklad v prípade Táni Krempaskej nastalo viacero problémov, že sa tá petícia dostala von, že ona je trénerka žena, kauzu negatívne živilo niekoľko trénerov, dievčatám našepkávali. Ja som s Táňou o veci komunikoval a viem, že to bola situácia na jej odchod. Ona časom prišla na vhodný ťah, ktorý signalizoval, že jej to leží na srdci. Vedela, že musí odísť, ale nechcela sa nechať vyštvať.   

Koľko máš doma oblekov? 
Zase mlčí. Dvadsaťpäť. 

Koľko párov elegantných topánok k nim?
Noo taky tak.

Tvoj štýl obliekania je veľmi vkusný, ale do tohto sveta sa akoby nehodí. Srbi, Rusi, Nemci, Frantici, Taliani, ich prezidenti sa obliekajú excelentne, zároveň konzervatívna klasika. Tmavé obleky, svetlá košeľa, čierne, hnedé topánky k tomu. Ako to bude u teba.
To je teda blbá otázka. Štýl obliekania a štýl trebárs domáceho interiéru je obrazom vnútorného sveta. Ten sa nemôže meniť. To ma k tomu nikto nemôže nútiť. 

No vidíš, nebola až tak blbá.
No skrátka, neviem, čo by som mal na tom zmeniť.

Máš doma nejaké vzácne, alebo hodnotné  pero ?
Nie.

V septembri si veľmi rád chodieval na liečenie do Jáchymova. Bude čas ? 
Zase budem. Tam vždy urobim najviac práce.

Lébla som ja v tejto sezóne nevidel nikde na extralige. Nie je to čudné? Halanda na Slovensku občas príde.. Budeš chodiť ? 
Stále v halách. Ale nielen na extralige. Mládež. 

Ty si v zásade nikde neobsedel. Prezraď. Osem, alebo dvanásť rokov?
Chcel by som presadiť, aby sa do stanov dostali najviac dve volebné obdobia pre prezidenta, t.z. osem rokov maximálne.

Ďakujem za rozhovor, držím palce a Boh Ťa opatruj.

Husár Ivan - exkluzívne pre www.volejbal.sk