Matchpoint Palo Kubiš Palo Kubiš o situácii v Sofii

Palo Kubiš o situácii v Sofii

15.6.2012 - Palo Kubiš

Bulharská fraška pokračuje aj po postupe volejbalistov na olympiádu do Londýna

Odstúpil tréner i najlepší hráč

Keď sa na májovom turnaji európskej olympijskej kvalifikácie

v Sofii, na ktorom štartovali i slovenskí volejbalisti, domáci Bulhari nepredrali do finále, vedenie bulharského volejbalu odvolalo trénera Radostina Stojčeva. Kľúčoví hráči tímu sa však za neho postavili a tak nakoniec na reprezentačnej lavičke zotrval. Následne Balkánci za velikánske peniaze odkúpili možnosť organizovať dodatkový turnaj svetovej kvalifikácie od Talianov, na ktorom im v sofijskej Aréne Armejec stačilo v závere minulého týždňa zo silných súperov zdolať iba Francúzov a kvalifikovali sa do Londýna.

Prvá Stojčevova reakcia bola, že v pondelok zvolal mimoriadnu tlačovú konferenciu a odstúpil. Najväčšia hviezda Bulharov Matej Kazijski (zároveň jeho zverenec v talianskom Trente, s ktorým má navyše aj manažérsku zmluvu) sediac vedľa neho rovnako vyhlásil, že pri súčasnom volejbalovom vedení v krajine odmieta reprezentovať. Stojčev ako dôvod svojho odstúpenia uviedol zlé hospodárenie federácie, nejasnosti okolo príjmov z reklamy a televíznych prenosov, škandalózny záver bulharskej ligy, v ktorej sa o majstrovi rozhodlo po kontumácii a taktiež nezhody medzi federáciou a trénermi i hráčmi. Zároveň požadoval odstúpenie prezidenta volejbalovej federácie. O všetkom ešte v ten istý deň osobne informoval aj bulharského premiéra Bojka Borisova!

„Stojčev a jeho tím mali za štyri mesiace pri reprezentácii zinkasovať 120 000 eur plus bonusy. Za tie peniaze chceme vidieť výsledky. Reprezentácia sa bez nich zaobíde. Tým, že mužstvo opustili v takomto dôležitom okamihu, urobili veľkú,“ povedal člen vedenia a bývalý skvelý reprezentant Borislav Kjossev. Zatiaľčo šéf bulharského volejbalu Dančo Lazarov neodstúpil, urobil tak viceprezident Ivajlo Konstantinov, ktorý však ako jediný z vedenia hlasoval proti uvoľneniu Stojčeva. Bulhari na turnaj druhého kola D-skupiny Svetovej ligy, na ktorom sa od zajtra do nedele v Buenos Aires stretnú s Argentínou, Nemeckom a Portugalskom, odleteli bez prvého trénera (mužstvo vedú jeho asistenti Georgi Petrov a Najden Najdenov) i polovice najlepších hráčov. A to budú v júli v Sofii hostiť záverečný turnaj Svetovej ligy. V kuloároch sa ako o novom možnom trénerovi hovorí o bývalom reprezentantovi Martinovi Stojevovi, ktorý by mal mužstvo viesť aj na OH v Londýne.