Matchpoint Palo Kubiš Hlasy z Francúzska a Poľska po žrebe ME

Hlasy z Francúzska a Poľska po žrebe ME

 17.október 2012 - Palo Kubiš po žrebovaní ME mužov s našimi volejbalovými legionármi aj o najvážnejších súperoch Slovákov na ME 2013 v Gdansku.

S Poliakmi už štvrtý raz za sebou.
V pondelok v Kodani vyžrebovali skupiny budúcoročných ME  volejbalistov (20. až 29. septembra 2013) v Dánsku a v Poľsku. Slováci sa v základnej B-skupine v Gdansku stretnú postupne s Francúzskom, lepším z dvojice barážistov Turecko – Lotyšsko a s domácim Poľskom. Francúzi a Poliaci patria už ku tradičným súperom slovenských volejbalistov na európskom šampionáte, rovnako na poľskej pôde v Gdyni s nimi v auguste 2009 odohrali aj neúspešnú kvalifikáciu MS 2010 (s oboma súpermi prehrali 1:3). Aj preto nás zaujímalo, ako na žreb reagovali práve v týchto krajinách.

PAVEL BARTÍK, volejbalista UC Oise Beuvais, o Francúzoch:

Nový tréner ich zmobilizuje.

Je to až neuveriteľné, ale 31-ročný zvolenský rodák Pavel Bartík už v krajine galského kohúta odkrajuje zo svojej deviatej sezóny. Štyri roky odohral v Toulouse, teraz začína piatu v Beauvais. Lepšieho znalca francúzskeho volejbalu nenájdete!

„O zložení skupín som sa dozvedel v pondelok po tréningu. V tíme máme viacerých Čechov a tí rozoberali najmä pre nich krutý žreb, keď v Gdyni narazia v skupine na Rusko, Bulharsko a Nemecko. Je to skupina ´smrti´, v tejto súvislosti sa spomínali aj vlaňajšie majstrovstvá Európy, na ktorých podobne ťažkú skupinu v Prahe v konkurencii Bulharska, Nemecka a Poľska Slováci vyhrali,“ poznamenal bývalý slovenský reprezentačný univerzál. Ten štartoval na ME 2001 v Ostrave i 2003 v Nemecku a v drese Slovenska odohral celkovo 93 zápasov. O účasť na ME 2007 v Petrohrade ho pripravila únavová zlomenina píšťaly a v tom čase sa pre dlhodobo jedného z najlepších hráčov najvyššej francúzskej súťaže aj skončila reprezentačná anabáza. Pod taktovkou trénera Emanuleho Zaniniho nehral, nový tréner Štefan Chrtiansky ho kontaktoval vlani pred olympijskou kvalifikáciou, ale zdá sa, že táto téma je pre neho uzavretá. „Výsledky reprezentácie však pozorne sledujem, s chalanmi som v kontakte a držím im palce,“ dodal. Podľa Bartíka sú Francúzi napriek nevýrazným výsledkom v uplynulých dvoch rokoch stále veľmi silný súper, ktorý navyše pravidelne účinkuje vo Svetovej lige. „V kádri nemajú také zvučné mená ako Poliaci či Rusi, ale majú silný kolektívny duch a ťažia aj z výbornej obrany v poli. Čo sa týka zápasov so Slovákmi, sú Francúzi veľmi sebavedomí a veria si, pretože už dlhé roky sme s nimi nevyhrali. Na dôležité zápasy sa vedia veľmi dobre pripraviť. Aj v lige kujú tréneri v prvom rade taktiku na tom, ako odstaviť najlepších hráčov súpera,“ pokračuje Bartík, ktorý to ako jeden z najviac bodujúcich hráčov Pro A má v súťaži o to ťažšie.

Francúzski volejbalisti v lete po dlhých dvanástich rokoch vymenili reprezentačného kormidelníka, keď Philippa Blaina vystriedal ďalší bývalý vynikajúci hráč Laurent Tillie. „Má veľký rešpekt a mužstvo určite zmobilizuje. V médiach žreb komentoval tak, že favoritom skupiny sú Poliaci, ale upozornil aj to, že Slováci na poslednom šampionáte obstáli lepšie ako Francúzi. V každom prípade by som si prial, aby naše mužstvo konečne zlomilo čiernu sériu s nimi, ale bude to veľmi ťažký súper,“ dodal hrdý otec 6-ročného Patricka a sedemmesačného Dominika, ktorý včera večer v ligovom zápase nastúpil v súboji dvoch slovenských univerzálov proti Milanovi Benczovi. Beauvais pôvodne v minulej sezóne z Pro A vypadlo a Bartík túžia si po najvyššej súťaži si už aj balil kufre. Po krachu vicemajstra Poitiers však jeho klub, ktorý má s 1,6 milióna eur štvrtý najvyšší rozpočet (najviac majú v Tours 2,4) v súťaži, využil uvoľnenú miestenku.

VOLEJBAL VO FRANCÚZSKU

POSLEDNÉ ÚSPECHY MUŽSKEJ REPREZENTÁCIE: 2. miesto Svetová liga 2006, 3. MS 2002, 2. ME 2003 a 2009

NAJVÝRAZNEJŠIE OSOBNOSTI: Earvin N´Gapeth (spoluhráč nášho Kohúta v talianskom Cuneu), Antonin Rouzier (Kedzierzyn, Poľ.), Samuele Tuia (Kemerovo, Rus.), Pierre Pujol (Cannes)

SLOVÁCI V LIGE: V tejto sezóne rekordný počet Slovákov – štyria v Pro A Martin Repák (Rennes), Milan Bencz (Arago Sete), Michal Červeň (Avignon), Pavel Bartík (Beauvais) a traja v Pro B Andrej Patúc (Asnieres), Roman Ondrušek (Cambrai), Tomáš Hollý (St. Nazaire).

MICHAL MASNÝ, volejbalista Delekty Bydhošť: o Poliakoch:

V minulosti sa už nevŕtajú.

Po dlhých rokoch zostal 33-ročný nahrávač Michal Masný v poľskej PlusLige ako jediný slovenský volejbalista, ktorý v nej začal svoju šiestu sezónu. Tím Delekty Bydhošť pod jeho režisérskou taktovkou vstúpil do súťaže suverénne víťazstvami doma s Čenstochovou (3:0) a v Kielciach (3:1), kde ho v pondelok večer vyhlásili za najlepšieho hráča zápasu.

„Po dvoch kolách máme plný počet šesť bodov. Boli to však viacmenej ´povinné´ víťazstvá. Pokiaľ sa chceme dostať do prvej štvorky, musíme preskočiť aj niektorý tím z elitného kvarteta Rzeszov, Belchatov, Kedzierzyn či Jastrzebski Wegiel,“ povedal.

Pochopiteľne, ešte pred zápasom v Kielciach sa roztočil kolotoč debát a ohlasov na žreb ME 2013, ktorých sú Poliaci spoluorganizátorom s Dánskom. „Domáci sú s ním spokojní. Slovensko a ani Francúzsko nepatria do absolútnej špičky. Najviac sa obávajú olympijských víťazov Rusov, na ktorých by radi na šampionáte narazili čo najneskôr,“ dodal. Skutočnosť, že vlani na ME v Prahe prehrali poľskí reprezentanti v skupine so Slovákmi 1:3, už médiá neoprašujú. „Nikto sa nebude obhliadať do minulosti, v Gdansku to bude úplne iný zápas. Navyše fanúšikovia si pamätajú, že toto stretnutie poľskí reprezentanti nechceli vyhrať, aby mali výhodnejšiu pozíciu v play-off.“

Masný, ktorého od štartu na spomínanom európskom šampionáte vyradilo v poslednej chvíli zranenie, považuje skutočnosť, že Slováci odohrajú základnú skupinu a prípadne i prvé zápasy play-off v Poľsku a nie v Dánsku, za akúsi čerešničku na torte. Netají, že pokiaľ dostane reprezentačnú pozvánku, účasť na ME bude pre neho veľká výzva. „To, že sa sa Slováci predstavia pred poľským publikom, bude pre nás fajn. Myslím si, že okrem zápasu proti domácim volejbalistom, nám budú i fandiť, našich hráčov poznajú. Pre našich fanúšikov je na druhej strane škoda, že Gdansk leží tak ďaleko od slovenských hraníc, aj zo Žiliny to je vyše 700 km. Ergo Arena je jedna z novších hál, veľmi pekná a príjemná, hrávame v nej ligové zápasy. Hľadisko v nej sa nachádza blízko ihriska, takže diváci majú dobrý kontakt. Je to podobný typ haly ako O2 Arena v Prahe, kde sa hrali majstrovstvá Európy vlani, ale nie je až taká rozťahaná. Myslím si, že Poliaci zvládnu šampionát organizačne na 120 percent.“

Klubovými spoluhráčmi Masného sú aj dvaja členovia širšieho reprezentačného kádra PoľskaDawid Konarski a Andrzej Wrona či už bývalý 36-ročný francúzsky reprezentant Stéphane Antiga, ktorý bol v minulosti najväčším postrachom slovenskej reprezentácie. „Na Poliakov na európskom šampionáte narazíme štvrtý raz za sebou, už je to trápne. Pri žrebe si však nevyberiete. So Stéphaneom bývam na hoteloch na izbe, takže sme sa o tom dosť rozprávali. Bolo by skvelé, keby sme to francúzske prekliatie už zlomili. Myslím si, že majú trochu slabší tím ako za Antigovej éry,“ zdôraznil 168-násobný reprezentant Masný.

VOLEJBAL V POĽSKU

POSLEDNÉ ÚSPECHY MUŽSKEJ REPREZENTÁCIE: 1. miesto Svetová liga 2012, 3. Svetová liga 2011, 2. MS 2006, 2. Svetový pohár 2011, 1. ME 2009, 3. ME 2009

NAJVÝRAZNEJŠIE OSOBNOSTI: Bartosz Kurek (Dinamo Moskva, Rus.), Zbigniew Bartman (Rzeszov), Michal Winiarski (Belchatov)

SLOVÁCI V LIGE: Michal Masný (Delecta Bydhošť), Marek Kardoš (Čenstochová – tréner), Martin Vlk (Poznaň – I. liga)

PAVOL KUBIŠ