Matchpoint Palo Kubiš Chrtiansky ml. víťazom pohára

Chrtiansky ml. víťazom pohára

1.1.2013 - Po prvenstve na MS klubov ŠTEFAN CHRTIANSKY mladší vyhral s Trentinom aj Taliansky pohár

Začne sa učiť po rusky?

Slovenský volejbalový reprezentant Štefan Chrtiansky mladší sa v závere uplynulého roka vo svojom talianskom klube Itas Diatec Trentino nenudil. Meniny počas druhého vianočného sviatku „oslávil“ štvrťfinálovým zápasom Talianskeho pohára s Perugiou, po víťazstve 3:1 v ktorom jeho tím postúpil do Final Four.

V semifinále v ňom líder talianskej Serie A1 vyradil Vibo 3:0 a vo finále 30. decembra pred 7800 divákmi v hale Mediolanum Forum v Assagu pri Miláne zdolal Maceratu 3:1 (17, 16, -21, 23). Po sezónach 2009/10 a 2011/12 tak Trentino v krátkom čase triumfovalo v tejto prestížnej súťaži tretí raz. „Bonusom bolo pre nás to, že sme zdolali Maceratu. Medzi týmito klubmi už dlhšie vládne veľká rivalita,“ poznamenal syn bývalého skvelého blokára a dnes reprezentačného trénera slovenských volejbalistov.

História posledných vzájomných duelov týchto súperov je veľmi dramatická. Vlani vo finále Talianskeho pohára Trentino otočilo vývoj z 0:2 na 3:2. Naopak v poslednom finále Serie A1, ktoré sa hralo na jediný zápas, mu Macerata takýto dokonalý obrat vrátila aj s úrokmi, keď tajbrejk vyhrala 22:20. Rovnako 3:2 uspela i pred začiatkom tejto sezóny v superpohári. Aj teraz sa zdalo, že stretnutie vyvrcholí piatym setom, ten však nakoniec hráči Trentina odmietli a prerušili tak tajbrejkovú sériu. „A to sme dohrávali bez českého univerzála Štokra, ktorý si na začiatku štvrtého setu podvrtol členok. Druhý univerzál Bulhar Učikov ho však veľmi dobre zastúpil,“ poznamenal Chrtiansky. Ten sa vo Final Four objavil na ihrisku v druhom sete v semifinálovom zápase. „V tom čase sme však výrazne viedli. Pri takýchto stavoch tréner Stojčev dáva priestor aj hráčom z lavičky,“ pokračuje. V najsilnejšom klube sveta je jeho pozícia – v konkurencii takých smečiarskych hviezd ako sú kubánsky rodák s talianskym pasom Juantorena či Bulhar Kazijski – jasná. Čakať na príležitosť. Bez ohľadu na to si s Tirolom Innsbruck štvornásobný majster Rakúska v drese  Trentina po zlate z MS klubov v Dauhe pripísal v tejto sezóne ďalší skvelý úspech.

Nový rok privítal doma v Innsbrucku, kde rodina Chrtianskych žije od roku 2000. „Tréner nám dal rekordné tri dni voľno,“ usmieval sa. Včera už zarezával na tréningu v Taliansku. Serie A1 pokračuje ďalším kolom v nedeľu, o dva týždne štartuje i play-off Ligy majstrov. „V prvom kole nám vyžrebovali Dinamo Moskva. V prípade postupu nás čaká s najväčšou pravdepodobnosťou Kazaň, navyše Final Four usporiada Novosibirsk,“ dodáva Chrtiansky, ktorý by si mal zrejme zaobstarať učebnicu ruštiny.

PAVOL KUBIŠ

SLOVÁK PO 9 ROKOCH

Štefan Chrtiansky však nie je prvým slovenským volejbalistom, ktorý vyhral Taliansky pohár. Pred deviatimi rokmi si v sezóne 2003/04 vychutnal víťazné oslavy aj Richard Nemec. Sisley Treviso v zostave s ním 15. februára 2004 vo Florencii zdolal Cuneo 3:0. Po Nemcovom boku v tom čase hrali také hviezdy ako Vermiglio, Fei, Papi, Cisolla či Rus Dinejkin.