Matchpoint Palo Kubiš Kardoš mení Kravárika

Kardoš mení Kravárika

december 2013 -  Andreja Kravárika vo funkcii asistenta reprezentačného trénera volejbalistov vystrieda MAREK KARDOŠ

       V Čenstochovej dostal zelenú.
     Najvyššia trénerská dvojica na reprezentačných lavičkách v Európe Štefan Chrtiansky – Andrej Kravárik je už definitívne minulosťou. Chrtiansky pri slovenskom tíme skončil po septembrových ME v Poľsku a v Dánsku, na ktorých Slováci obsadili 11. miesto. Kravárik mal pôvodne pokračovať ako pravá ruka nového kormidelníka Taliana Flavia Gulinelliho, ktorý ho svojho času viedol i v Iraklise Solún, z osobných dôvodov sa však tejto misie musel vzdať. Nahradí o tri roky mladší bývalý spoluhráč z VKP Bratislava i slovenskej reprezentácie Marek Kardoš.

Tridsaťdeväťročný rodák z Bratislavy momentálne už štvrtú sezónu trénuje účastníka najvyššej poľskej súťaže PlusLigy AZS Čenstochová. Netrúfal by si na pozíciu hlavného trénera aj pri reprezentácii? „Práca v klube a v reprezentácii sa nedá porovnávať, je to diametrálne niečo iné. Podľa môjho názoru v klube má tréner viac času na to, aby privodil zmeny. V Poľsku som bol na trénerskom kempe vedenom už ich bývalým reprezentačným trénerom Talianom Anastasim, osobne som sa s ním o tom veľa rozprával. V reprezentácii je to veľmi hektické, pretože mužstvo musí dostať tvár za štyri týždne, všetko sa eliminuje za behu. Na sto percent je pre mňa teraz výhodnejšie, že budem asistentom pri takom skúsenom trénerovi ako je Flavio Gulinelli,“ poznamenal Kardoš.

Zaujímavosťou je, že keď Slováci premiérovo štartovali na ME 1997 v Holandsku, v skupine v Den Boschi narazili aj na Talianov, ktorí si na šampionáte vybojovali striebro. Gulinelli v tom čase bol pri talianskom tíme asistentom Brazílčana Bebeta. Slovenských volejbalistov viedla dvojica Peter Kalný – Štefan Chrtiansky a v základnej zostave nášho tímu hrali Richard Nemec, Andrej Kravárik, Marek Kardoš, Peter Diviš, Branko Pistovič a Martin Jankovič. Po senzačných víťazstvách s Nemeckom 3:1 a s Ruskom 3:2 si vylámali zuby práve na neskôr bronzových Talianoch (1:3), i keď prvé tri sety ešte podľa starých pravidiel so stratami boli veľmi vyrovnané. „Osobne sa nepoznáme a ani sme ešte neboli v kontakte. Trénera Gulinelliho si však pamätám z jeho pôsobenia v Iraklise, aj s Kravárikom boli na turnaji u nás v Čenstochovej, či v talianskej Serii A1 v Castellane Crotte. Teraz pracuje v ruskej Ufe, čo tiež hovorí veľa,“  pokračoval.

Nová trénerská dvojica si potrasie rukou najskôr dvadsiateho decembra, na kedy je plánovaný zraz slovenskej reprezentácie v hoteli Bellevue v Starom Smokovci. V Poprade odohrá od 3. do 5. januára 2014 kvalifikačný turnaj o postup na MS. Postupne sa stretne s Gréckom, Ukrajinou a Fínskom. Víťazi piatich kvalifikačných skupín plus jeden najlepší druhý z nich postúpia na septembrový svetový šampionát v Poľsku. V príprave absolvujú Slováci 28. a 29. decembra dva zápasy s Čechmi. Kardoša s mužstvom teda čaká aj spoločný Silvester, na Vianoce sa hráči dostanú domov iba na chvíľu. Nebudú takéto neštandardné sviatky bez neho vadiť jeho rodine? „Rodina žije z mojej pasie, pre každého trénera je reprezentácia veľká výzva. Keď som dostal ponuku, ani na minútu som nezaváhal. Pravda, muselo to prejsť cez športového riaditeľa nášho klubu Ryszarda Boseka, pretože mám v zmluve klauzulu, že bez vedomia a názoru klubu nemôžem podpísať žiadnu zmluvu. Od klubu som dostal zelenú. Za ten čas ma zastúpi asistent, už má všetko nachystané.“ Do nominácie a programu sa Gulinellimu nemieša. Po prijatí novej funkcie sa hneď vrhol do dvojitej práce a zháňal videá zo zápasov Fínska. „Fíni budú zrejme náš najväčší súper, ich tréner Tuomas Sammelvuo je môj veľký kamarát, hrávali sme proti sebe vo francúzskej i v poľskej lige či v reprezentácii. V dnešnom meradle však nemožno zabudnúť ani na Ukrajincov a Grékov. Napríklad Charkov v zostave s ukrajinskými reprezentantmi výborne účinkuje v ruskej superlige.“

Bývalý výborný nahrávač nastúpil v reprezentácii Slovenska v rokoch 1993 až 2005 v 130 zápasoch. Naposledy 15. mája 2005 vo Varne proti Turecku (1:3) v kvalifikácii MS 2006. Pre Slovákov neúspešnej, rovnako ako v tej predchádzajúcej o postup na MS 2002, v ktorej stačilo našim volejbalistom k letenkám do Argentíny nakoniec uhrať v Prešove jediný set. Prehrali 0:3, v treťom sete 23:25. Zo súčasných reprezentantov boli jeho spoluhráčmi Lukáš Diviš, Tomáš Kmeť, Martin Nemec či Michal Masný, ale iba epizódne. Slováci na záverečnom turnaji MS ešte nikdy neštartovali, teraz majú k tomu veľmi blízko. „Naša generácia bola v inej situácii, nemali sme v tíme až toľko legionárov. Boli sme dobrí volejbalisti, ale neboli sme tak takticky vyzretí ako súčasní hráči, ktorí pôsobia v dobrých kluboch v silných ligách.“

V Čenstochovej sú právom hrdí, že ich tréner bude súčasťou slovenskej reprezentácie. „V poľských médiach sa objavili názory, že prečo takouto cestou nejdú aj Poliaci. Predtým sedeli na ich reprezentačnej lavičke dvaja Taliani, teraz ich nahradili dvaja Francúzi. Poľskí tréneri sa nemajú pri národnom tíme ako dostať do povedomia. Ako slovenský asistent pri zahraničnom trénerovi vidím kontinualitu, o to viac ma nová práca teší. Nehovoriac o tom, že reprezentáciu okrem bojov v kvalifikácii MS či ME čaká i premiéra vo Svetovej lige.“

PAVOL KUBIŠ

 

KTO JE MAREK KARDOŠ

NARODENÝ: 15. apríla 1974 v Bratislave. Ženatý, manželka Lenka, syn Marek (5 rokov)

KLUBOVÁ KARIÉRA: do 1998 VKP Bratislava, 1998/99 Nice (Fr.), 1999/00 Dubová, 2000/01 Púchov, 2001-04 Kedzierzyn (Poľ.), 2004-08 Rennes (Fr.), jún až november 2008 hotVolleys Viedeň (Rak.), december 2008 až apríl 2009 VKP, 2009/2010 Čenstochová (Poľ.), od sezóny 2010/11 tréner Čenstochovej.

REPREZENTÁCIA: 130 zápasov, štartoval na ME 1997 a 2001.

ÚSPECHY: s VKP Bratislava šesťnásobný majster Slovenska, s Dubovou a Púchovom vicemajster Slovenska, s Kedzierzynom majster Poľska 2002 a 2003, 3. vo Final Four Ligy majstrov 2003, trojnásobný majster Slovenska v plážovom volejbale. Ako tréner s Čenstochovou víťaz Vyzývacieho pohára 2012.

PREČO SKONČIL KRAVÁRIK

Keď koncom novembra Andreja Kravárika ako bývalého olympionika z Atén 2004 v Grécku, kde pôsobí už od roku 1994 a má byt v Solúne, zaradili medzi štátnych zamestnancov vrámci policajného rezortu, vďaka čomu bude dostávať doživotnú rentu, objavil sa volejbalový problém. Podľa zákona totiž nemôže pracovať mimo Grécka. „Musel som si vybrať, nebolo to jednoduché rozhodnutie. Na jednej strane práca v reprezentácii, ktorá ma bavila a na druhej sociálna istota a viac času stráveného s rodinou,“ vysvetľuje 42-ročný rodák z Piešťan. Ikona Iraklisu Solún po preradení volejbalového tímu do nižšej súťaže pre dlhy celého klubu v tejto sezóne prijala trénerskú ponuku z konkurenčného Arisu, ale keďže ani tento klub ho neplatil, v minulých dňoch s ním ukončil spoluprácu. Na kvalifikačný turnaj v Poprade však nakoniec mohol pricestovať – ako asistent na lavičke Grékov. „Ponuku som samozrejme odmietol, neváhal som ani sekundu, veď by som sa nemohol pozrieť do zrkadla. Hoci v Grécku dlho žijem, stále som a budem Slovák. V žiadnom prípade by som si to v tomto momente nedovolil,“ zdôraznil.