Matchpoint Palo Kubiš Volley team to zabalil

Volley team to zabalil

12.12.2013 Pavol Kubiš pre denník Šport. - úradujúci majster z finančných dôvodov neodcestoval na pohárový zápas do Estónska a klub sa zrejme rozpadne.
Volley Team to zabalil! Game over! Po tom, ako po zisku historického double, keď v minulej sezóne vyhrali Slovenský pohár i majstrovský titul, volejbalisti Volley Teamu Bratislava iba paberkovali, dlhy klubu sa nabaľovali a hráči sa zo súpisky vytrácali, prišla „rana istoty“. Úradujúci majster dnes neodcestuje na prvý zápas šestnásťfinále Vyzývacieho pohára do estónskeho Pärnu, ktorý sa mal hrať zajtra o 19.00 h. Hrozí mu mastná pokuta a tá, pokiaľ klub ohlási bankrot, zostane na pleciach Slovenskej volejbalovej federácie. V každom prípade ide o prvý prípad v histórii, keď náš volejbalový klub odstúpi z rozbehnutej pohárovej súťaže.

Znalci volejbalového zákulisia v lete špekuľovali, či s financiami už dlhšie sa trápiaci Volley Team, ktorý v dnešnej štruktúre fungoval dva a pol sezóny a v našej najvyššej súťaži bol nástupcom VK STU Bratislava, vôbec prežije zimu. Posledný zápas odohral uplynulú v nedeľu v 8. kole stredoeurópskej ligy proti Humennému. To už mal tréner Branko Pistovič k dispozícii iba osem hráčov vrátane 49-ročného majiteľa klubu Ladislava Hampla. V našom denníku sme už začiatkom júla, keď sa obhajca majstrovského titulu do extraligy prihlásil iba s tromi hráčmi, upozorňovali, že jeho žiadosť o zaradenie do pohára číslo Pohára CEV dva je dvojsečná zbraň. Bratislavčania mali pôvodne hrať v pohári číslo tri vo Vyzývacom pohári, ale ich sny a ambície presiahli ich reálne možnosti a nepoučení z minulej sezóny, v ktorej polovici sa pre chýbajúce financie musel porúčať taliansky tréner Emanuele Zanini a hráči sa do nových klubov po Európe rozutekali s pohľadávkami, sa vrhli do tohtosezónnej priepasti. Po vypadnutí z Pohára CEV s bulharským Gabrovom museli totiž rátať s povinnou účasťou vo Vyzývacom pohári. Zatiaľčo iné naše volejbalové kluby sú aj radi, že sa s pohárovou Európou pre vysoké náklady rozlúčia čo najskôr, Volley Team si sám situáciu skomplikoval. A to ho zrejme pochová...

Zatiaľčo v minulých dvoch rokoch „biele tigre“ dokázali do svojho kádra angažovať najlepších slovenských volejbalistov s bohatými reprezentačnými skúsenosťami, v tejto mužstvo postupne pozliepali aj zásluhou piatich legionárov. Tí zrejme nemali dobré informácie o solventnosti klubu, alebo uverili sľubom. Už pár týždňov vedia, že naivne.
Keď Bratislavčania pred vyše mesiacom odohrali dva zápasy Pohára CEV, medzinárodnú blamáž slovenského klubového volejbalu zahnali doslova o päť minút dvanásť, pretože takmer 15-tisíc eur na transferové a licenčné poplatky za hráčov zaplatili dva dni pred úvodným duelom. Na SVF si vtedy zhlboka vydýchli. Pravda, časom začali z tímu odchádzať hráči. Benčič si našiel nevolejbalovú prácu v zahraničí, odišli Poliaci Lech i Mateusz Medrzyk. Reprezentačný smečiar Milan Hriňák sa cez víkend po desiatich rokoch obliekol do dresu rodnej Starej Ľubovne, pretože doma u rodičov može aspoň bývať. V nedeľu proti Humennému tak boli v zápise uvedení iba ôsmi hráči Volley Teamu vrátane majiteľa po uši zadĺženého klubu Hampla.
Ten v októbri prenechal prezidentskú stoličku v klube Klaudii Novanskej. Manažérka jedného z bratislavských hotelov však vo funkcii vydržala mesiac. Ako odkázala médiám, činnosť v klube ukončila z osobných dôvodov a svoje meno už s ním nemieni spájať. Hampl ešte zháňal peniaze na pohárový dvojzápas proti Pärnu a včera krátko po obede nad ním urobil krížik. Pokiaľ by aj úradujúci šampión do Estónska vycestoval, vo veľmi oklieštenej zostave by musel nastúpiť navyše aj bez svojho prvého nahrávača a kapitána tímu Duška Novoselaca. Celé zle. Srbskému legionárovi totiž vypršali pracovné víza.

Aj keď v priebehu včerajšieho dňa nebolo nič oficiálne, je pravdepodobné, že Volley Team čaká vylúčenie zo stredoeurópskej ligy i stopka v extralige. Trojica legionárov zo Srbska, Grécka a Čiernej Hory, slovenský reprezentant Matej Kubš i mladíci Karoľ a Pavlík si budú musieť hľadať nové angažmány a nie je vylúčené, že sa niektorí z nich objavia v našej extralige v službách iných klubov. Budú sa tak snažiť urobiť čo najskôr, veď v Bratislave už dva týždne netrénovali a od začiatku sezóny namiesto výplat dostávali iba omrvinky.

PAVOL KUBIŠ

S DESAŤTISÍCOVOU POKUTOU...

Ešte predvčerom komunikoval športový riaditeľ SVF Marek Prokeš so športovým úsekom Európskej volejbalovej konfederácie (CEV) v Luxembursku. Od tejto sezóny musia mať totiž tímy hrajúce v pohároch na súpiske minimálne desať hráčov. Túto podmienku Volley Team síce nespĺňal, bolo mu však umožnené absolvovať zápasy proti Estóncom aj s nižším počtom hráčov v zápise, i keď klub by sa nejakej tej pokute nevyhol. Pravda, v priebehu včerajška sa situácia zmenila. V popoludňajších hodinách Volley Team mailom informoval estónsky klub, že nepricestuje. Ten informáciu preposlal do sídla CEV, ktorá však do večera žiadne oficiálne stanovisko nevydala. V každom prípade za odhlásenie sa z pohára sedem a menej dní pred zápasom hrozí slovenskému šampiónovi pokuta 10-tisíc eur (pokiaľ by to urobil skôr, zaplatí o tri tisícky menej) a navyše bude musieť VK Pärnu preplatiť už potvrdené letenky do Bratislavy (odhadom okolo 5-tisíc eur). Dohromady ide o sumu, ktorá by klubu pri všetkej skromnosti asi postačila na pokrytie nákladov za oba zápasy. Pravdepodobný je však aj scenár, že pri nesolventnosti Volley Teamu bude musieť pokutu zaplatiť SVF. V opačnom prípade by hrozila červená nielen našim ďalším klubom v pohároch či stredoeurópskej lige, ale v extrémnom prípade aj reprezentačným tímom v januárovej kvalifikácii MS 2014.

Majiteľ klubu LADISLAV HAMPL:

„Neviem, čo s nami urobia...“

Majiteľovi klubu Ladislavovi Hamplovi pochopiteľne včera do reči veľmi nebolo. Ozval sa nám na po niekoľkých neprijatých hovoroch, bol stručný, sklamaný a po niekoľkých vyjadreniach telefonát rýchlo uzavrel s tým, že musí končiť.

„Do pondelkového večera a utorňajšieho rána existovala verzia, že do Estónska odcestujeme. Mali sme prisľúbenú finančnú podporu, ale tá firma sa nakoniec vyjadrila, že sa do konca roka už nechce angažovať. Žiaľ, nie sme schopní odletieť a odohrať zápas v Estónsku,“ poznamenal Hampl.

„Neviem, aké nás čakajú sankcie a aký to bude mať dopad. Pohárový dvojzápas by nás so všetkými nákladmi stál okolo 15-tisíc eur a tie nemáme. Neviem, čo sa teraz udeje, čo s nami urobia,“ dodal a ukončil telefonát. Pootvorené dvierka si síce ešte nechal otvorené vyjadrením, že do Estónska nepôjdu na 99 percent a že sa to môže v priebehu pár hodín zmeniť. Krátko po našom telefonáte už klub mailoval súperovi, že nepricestuje.