Matchpoint Palo Kubiš Prievidza s tromi hráčmi z Južnej Ameriky

Prievidza s tromi hráčmi z Južnej Ameriky

Prečo sa najmladší tréner v extralige volejbalistov Roman KAšša učí po španielsky?

Prievidza s troma Venezuelčanmi!

Venezuelský univerzál Kervin Piňerua bol v minulej sezóne ozdobou slovenskej extraligy volejbalistov. S 528 bodmi (priemer 5,39 bodu na set) bol najviac bodujúci hráč, pomohol nováčikovi z Prievidze k výbornému piatemu miestu. Volejbaloví fanúšikovia nielen na Hornej Nitre sa majú na čo tešiť. Piňerua totiž v prievidzskom tíme zostane naďalej a navyše mužstvo posilnia aj jeho ďalší dvaja spoluhráči z reprezentácie Venezuely, účastníka septembrových MS v Poľsku!

„Bude to o niečo inom. Aj preto sa učím po španielsky, aby sme sa dohovorili,“ vysvetľuje nový tréner prievidzských volejbalistov Roman Kašša, v minulej sezóne ešte hrajúci asistent bývalého trénera Ivana Hiadlovského. Za angažovaním venezuelského tria možno hľadať práve rodáka z Caracasu Kervina Piňeruu (1991/191), ktorý sa v našej extralige osvedčil. S krajanmi má spoločného manažéra, s nahrávačom Carlosom Paezom (1991/192) dokonca vyrastal od žiackej kategórie a s blokárom Emersonom Rodriguezom (1993/202) sú všetci traja spoluhráčmi v reprezentácii, Kervin je dokonca jej kapitánom. Na minuloročných MS hráčov do 23 rokov v Brazílii aj ich zásluhou Venezuela skončila na šiestom mieste, všetci traja nastupovali v základnej zostave a patria už i do seniorského tímu. Komunikujú najmä v španielčine.
Prievidžania odštartujú prípravu na novú sezónu najbližší pondelok bez trojice juhoamerických posíl. „Všetci traja by mali reprezentovať Venezuelu na svetovom šampionáte v Poľsku, kam si po nich po skončení turnaja pôjdeme. Verím, že budú dobre pripravení,“ pokračuje Kašša.
Venezuela sa predstaví v základnej A-skupine vo Vroclavi v konkurencii Poľska, Argentíny, Srbska, Austrálie a Kamerunu. V tejto súvislosti si žiada dodať, že angažovanie trojice Venezuelčanov nepredstavujú pre klub horibilné náklady. Hráči zarábajú porovnateľne s lepšími slovenskými volejbalistami. V minulej sezóna hrala v Pezinku aj ich krajanka, reprezentačná blokárka Aleoscar Blancová. 

Z minulosezónneho kádra Prievidze odišli nahrávači Michal Sládeček (Myjava) a Ivan Valent, smečiari Marián Hrušík (Amstetten) a Ivan Povrazník. Libero Peter Varga sa bude venovať už iba beachvolejbalu. Zo Svidníka prichádzajú nahrávač Martin Hauer a blokár Radoslav Száraz, z Havířova odchovanec Nitry Jakub Hukel. „Ešte hľadáme dvoch smečiarov,“ zdôraznil 29-ročný Kašša, ktorý bude najmladším trénerom v extralige volejbalistov. Smečiarsky trh je na Slovensku dosť limitovaný, je dosť pravdepodobné, že sa tak na prievidzskej súpiske objaví aj štvrtý legionár. Naopak zo smečiarskeho postu by sa mal výhradne na libero preorientovať Matej Kubš. Takúto možnosť určite uvíta aj kormidelník Slovenska Talian Flavio Gulinelli, pretože Kubš bol v tohtoročnej kvalifikácii ME 2015 i vo Svetovej lige reprezentačnou jednotkou na tomto poste.

Pavol Kubiš, pre denník Šport