Matchpoint Listy Luborovi Drahý Lubor - október I.časť

Drahý Lubor - október I.časť

       Drahý Lubor,

       všetko zlé je na niečo dobré. Tvoje rozhodnutie poflakovať sa v Poľsku namiesto tvrdej práce počas ME juniorov v Nitre a Brne mi rozvinulo list do väčších rozmerov. Analýza Tvojich mládežníckych stredísk si to ale zaslúži. Tento list uverejním trochu inak. Je dosť dlhý a nechcel by som, aby si sa nudil. Možno si už na ceste do Milána na MS žien a nerád by som rozptyľoval Tvoje pohľady z aeroplánu na Alpy. List ide v troch častiach. Prvý o 12:00, potom o 18:00 a nakoniec o polnoci. Tri dávky po šiestich hodinách. Ako antibiotiká. Pri čítaní sa netvár kyslo, to možno robí niektorým kmeňom dobre a lieky nezaberú. Keď som ten list v pokoji mesiac dotváral, tak ma napadlo, že si zase vezmem niekoho na pomoc. Trénera z klubu, ktorý ste vašimi idiotinami úplne zdevastovali.

Pali Novota z Malaciek sa vsúva opatrne do mojich riadkov. Nehnevaj sa na neho. Muži Malaciek v 1.lige nič, juniori nič, kadeti nič, žiaci nič. Na Záhorí ste to úplne vykynožili. Nebolo to postrekmi Glváča. Len tak ďalej. Boh ochraňuj Levice, Hrádok, Revúcu.

        Myšlienka štátno-súkromných mládežníckych stredísk v Trenčíne (chlapci) a v Bratislave, neskôr Nitre (dievčatá) je určite správna, ale posledné výsledky hovoria, že vaša realizácia nápadu Dr. Kalného sú vyhodené peniaze.

P. Novota: "Centralizovaná príprava je v poriadku iba vtedy, ak sa do systému dostane to, čo tam má byť. Momentálny stav ukazuje, že to nie je v poriadku. Chýbajú výsledky."

Názov: pomenovania SCP - Stredisko centralizovanej prípravy, neskôr COP - Centrum olympijskej prípravy sú jednými z kazov. Ani slovo talent by v nich byť nemalo. OŠG - osemročné športové gymnázium úplne stačilo. Robíte si zbytočne zle. Ste skrátka s tými názvami smiešni a sejete vietor. Zbytočne.

Podmienky: v Bratislave boli biedne, po presune do Nitry výborné vďaka druhu školy, budove, jedálni, internátu a hlavne veľká zásluha patrí riaditeľovi Mačekovi. V Trenčíne trošku horšie, ale určite výborné. Tento ideál nemusí byť vždy výhodou. Majú to všetci, donedávna rovnostársky. Majú všetko, čo potrebujú, ale na miske váh má dať - dal určite nie je rovnováha. Netrpia, neplačú. Nevážia si, neboja sa, že niečo stratia. Plnia tabuľky. Športový riaditeľ SVF Prokeš robí mnoho technických zabezpečení v systéme s obrovským časovým sklzom. Lajdácky a povrchne. Je to cítiť a všetci to vedia. Aj ty Lubor.

Vstup: stalo sa módou, že tréneri chodia poza chrbát klubových trénerov a funkcionárov a lanária hráčov a hráčky do strediska. Osvedčený medový motúzik znie: "Poď, budeš reprezentant." Automaticky. To je najväčší "zločin", ktorého sa na deťoch v systéme dopúštate. Staviate im vzdušné zámky a ohlupujete ich. Najnovšie používate sakra silné zbrane. Lákate deti už od polovice júla na repre sústredenia. Žiaden klub na to nemá peniaze, nikto to nemôže dorovnať, takže tie ryšavé východniarky a ich maminy sú z tých profitov riadne omámené. 
Pochopiteľne, že hráčom ste schopní ponúknuť najlepšie technické podmienky, v augustovom liste to velebia všetci tréneri, ktorí v Nitre pracovali. Myslíš, že je nutné, aby mali takú bavlnku? Lubor, vy im žiaľ nikdy  nebudete schopní ponúknuť v centrách zdravú klubovú klímu. S tlakom, povinnosťami, so vzormi, s klubovou disciplínou, túžbami. Smiešne je, že školský systém je na toto nenastavený a vy musíte plniť počet žiakov do tried a rôzne debilné komunistické normatívy, aby to mohlo fungovať. Za 15 rokov sa vám s ministrami školstva nepodarilo vec vhodne prenastaviť.  Lubor aj toto je dôvod, že názov COP sa automaticky profanuje, pretože v Trenčíne nikdy nie sú najlepší hráči daného ročníka a tí, ktorí tam ísť nechcú, alebo nemôžu, reprezentujú málokedy. Nemôžte sa snažiť mať v každom ročníku - triede po 15 - 20 kusov. Čo máme za rohom tajgu?
       S dievčatami je to trochu iné, najlepšie hráčky z Bratislavy tam nikdy nedostanete a väčšinou ony vytvoria kostru reprezentačného družstva. Samozrejme záleží na trénerovi, ktorý robí nomináciu. Veľmi smutné je, že ste si v Trenčíne pre svoje potreby dlhých pätnásť rokov nič v okolí nevychovali. Ešte aj Trenčan Šimon Krajčovič šiel len náhodou okolo haly s kámošom. Lubor prosím Ťa, ako dopadol váš vlaňajší pokus so žiackym družstvom? Utopili ste mačence vo Váhu?

P.Novota: "Urobil som si prieskum u vlastných odchovancoch čo odišli do TN. Všetci vyjadrili súhlas s týmto krokom aj po rokoch a chválili tréningové podmienky, kritizovali akurát stravu. Na otázky, či si myslia, že je tento systém výhodný pre slovenský volejbal a či sa podľa nich dostali do systému najlepší hráči mi odpovedali vyhýbavo. Ich pohľad je taký sebecký. Nevedia posúdiť samotný prínos COP. Z klubu išli preč preto, lebo mali pocit, že to tam bude lepšie. Všetko je iba o pocitoch..."

Mohol by som čo to dodať ku každému chalanovi, ktorý tam šiel - niečo konkrétnejšie..., ale myslím si, že je zbytočné zachádzať do podrobností, stačí v krátkosti. Z deviatich kusov, ktorí išli do Trenčína, si mohli nárokovať túto prípravu maximálne traja, štyria. Ostatní boli hlboko pod priemerom. To, že tam takých vzali, na začiatku motivovalo u nás aj ďalších, zistili, že majú šancu a možnosť odísť do centra. Zobrali tam vlastne kažého, kto mal od nás záujem. Zo strany SVF bol záujem aj o ďalších, ale to zase oni nemali záujem o volejbal. Vytvorilo sa také prepojenie, treba tam ísť, lebo tam to bude super. Samotní hráči však nevedia povedať podstatu toho suprového, no a my v klube sme ten "super" nemali čím prebiť.

Tvoj Ivan

Diskusia k listom