Matchpoint Listy Luborovi Drahý Lubor - september

Drahý Lubor - september

       Drahý Lubor,

     pôvodne som chcel v septembrovom liste, to je prvý mesiac nového školského roku, veď vieš,  ukončiť tému o Tvojich produktívnych školských centrách v Trenčíne a Nitre. Náhlu zmenu obsahu listu spôsobili ME juniorov a povinný licenčný seminár trénerov, ktorý bol v pondelok. Nedá sa nepísať. Mimochodom všetko dobré k narodkám.
Len veľmi kratučko k semináru. Pravidelne a neustále sa vzdelávam. Všade, kde sa dá. Vypísané témy ma tentoraz nezaujímali, povinnosť pečiatky ma tam opäť nehnala, lebo odvtedy, čo zvysoka kašlem na Tvoj volejbal, motív pečiatky - pre účel trénerskej licencie - ma tam neženie. Tentoraz som bol iba zvedavý.

Či sa dozviem niečo nové, aj áno.
Či sa niečo povie od tabule do pléna k ME juniorov, hoci to v témach nebolo, žiaľ.
A ako sa vyvíja môj odchovanec v pozícii začínajúceho lektora.
       Drahý Lubor, prisahám Ti, že som nemal v pláne klásť žiadne otázky. Prosím Ťa odkáž vzdelávacej vrchnosti, že dávno nemá každé ráno 5:50 doktor Šamudovský v rádiu rozcvičky,  vezmi kolegov do mesta a ukáž im, že banány majú všade, na mandarinky a rifle sa nestojí v nekonečnom rade a stavebníc LEGA je tiež plno a dostaneš ho každý deň. ... a že ak chcú chalani, aby frekventant na seminári držal hubu, nech to dajú do propozícií. Ešte jeden strohý odkaz Lubor. Doporuč, alebo radšej zakáž kolegom, nech moje listy Tebe nečítajú, lebo oni sú potom nervní. Sú s Tebou, to ja chápem, ale čítam ja Havlove listy Olge?
ME juniorov. Mal som zámer napísať niečo pred ME. Pozorne som vývoj družstva dva roky sledoval. Nový tréner, nakradnutí hráči, veľmi solídne podmienky zo strany Tvojej organizácie.
      Drahý Lubor, dávno sme nemali tak dobré družstvo. O tom som chcel písať. Ja som si však na začiatku turnaja hovel pri mori a nešlo mi to. Dobre poskladané družstvo, celkom zaujímavé tipy hráčov, mentálna retardácia jedincov, spôsobená nadmerným prísunom kyslíka v inkubátore od firmy COP, iba veľmi mierna. Dobrý dojem som z nich mával.
Verím, že dobre pracovali. Umožnili ste im konfrontovať sa so silnými, hrali mužskú Extraligu, skupina v turnaji v domácej hale, všetko nasvedčovalo tomu, že to družstvo v Nitre má šancu uspieť.
     Lubor, veľmi dobre vieš, že keď všetci dobre pracujú, keď všetci urobia maximum, resp. majú snahu, keď nikto nemá diletantov, keď sú všade dobre nastavené ciele, plány, motívy, kompetencie, spätné väzby, ale aj layouty a zákulisná diplomacia, rozhodnú o úspechu detaily. A naopak, ak začnú tiecť hovná, niet im konca.
Ja som videl iba posledný duel v skupine so Srbmi, lebo augustový Jadran je augustový. Keď som sa venoval rozvoju Tvojej svätožiary, musel som byť počas augusta vždy v hale. Teraz chodím na konci leta k moru, takže som nebol v Nitre od začiatku. Mrzí ma to a škrie ma aj to, že budem v postrehoch povrchný, lebo čo sa dialo iné dni, som nevidel. Snáď na pripomenutie, lebo ani Ty si tam nebol - výsledky družstva: -21,-20,-17,-15,-16,-16,-11,-19,-14,-18,-11,-16, debakle a na záver prehra so Srbmi -20,-20,23,14,-13. Objektívne to vyzeralo na 0:3..., ale chválabohu sme sa zdvihli.
Bol som aj v Brne, spoluorganizátor ME.
Videl som takéto detaily:
Pred ME na netovom českom priestore dostatok informácií. U nás okrem Športu nič. Dokonca ten Tvoj lojálny "novinár" neinformoval o ME ani štátnu tlačovú agentúru. Deň pred ME nikde ani ťuk. 
V Brne sa predávali lístky, v Nitre prd.
V Brne sa predávali odborné knižky, v Nitre prd. Ani tie české nie.
V Brne sa predávali tričká s logom ME, v Nitre boli posledný deň zrejme rozpredané.
V Brne bol výborný, po hale behajúci, show-spíker, ktorý, veď vieš. V Nitre nebol zlý, ale show nerobil. Navyše nemá čo sedieť pri oficiálnom stolíku. Vieš predsa, že odtiaľ nesmie bliakať Slovenskoooooooooooo. Povzbudzoval a chválil hráčom ulievky. Pretože bol s trénerom na vlne, neškodil. Naivný útok chválili obaja.
V Brne bol vraj pozrieť "svojich" nádejných Turkov tréner Zanini, bol v Nitre Flavio?
V Brne bolo plno, posledný deň v Nitre bolo málo. Bočné strany tribún boli zatiahnuté sieťou, zrejme, aby niekto nespadol na Singera.
V Brne chýbal domácim k veľkému úspechu jeden bod, v Nitre mala byť skupina o rok skôr.
V Brne bol smútok, v Nitre pohodička z posledných troch setov.
V Brne po finále odovzdával hlavné ceny prezident českého volejbalu Haník, za Slovakiu bol reprezentovať dobre oblečený maskot.
Toto sú drobnosti koloritu akcie. Dobre urobená akcia a rôzne aspkety toho produktu sú všetky dôležité, vplýva to na pozitívnu náladu, dobrú atmosféru. Všetko musí sedieť, zapadať a klapať. Tieto mínusové maličkosti by hráčov rozhodiť určite nemali, ale Tvoja absencia a hlavne jej príčina je silnejší kaliber. Ani stádo volov neutiahne na akcii deficit Tvojej neúčasti. Samozrejme, že nie si nenahraditeľný, ale chýbaš Lubor. Keď som sa dozvedel, že ideš na MS mužov do Katovíc robiť technického delegáta FIVB, tak som neveril. Zo zlého sna, snívajúceho na brehu v Tribunji, ma vyviedol český priateľ, ktorý mi zvestoval, že si bol v Katovicach videný a ani on tomu neveril. Ja som precitol. Pre istotu som si to ešte nechal potvrdiť klubovou kolegyňou Dankou, ktorá dostala príkaz Ťa v Poľsku vyfotiť.
     Drahý Lubor, čo si nám to vyviedol. Ty si zažiadaš o organizáciu ME, spolu s Čechmi to dostaneš, určite si si zapýtal na školstve o nejaké dodatočné dotačné bubáky z platu učiteľov a potom si vypíšeš dovolenku a utečieš za iným chlebíkom. Necháš sa tu trápiť Tomáša, Mareka, Jozefa, Lubena a ostatných. Ja byť ministrom Pellegrinim, dám Ti dvojku z mravov.
Chalani v dresoch, primátor Nitry a aj ja Ťa čakáme na Majstrovstvách Slovenska juniorov, recidívne sa nedočkáme, ale že hráčom neprídeš držať chrbát na Európe. Kurva, Lubor, to sa robí?
Trošku som s českou stranou drinkoval. Neveriacky, bez úsmevu, skôr s hrôzou na perách sa ma hoši donekonečna vypytovali, či si naozaj v Poľsku. Ja som Ťa bránil. Vravel som, to je nutnost pánové. To jsou diety, krowky, levné jablíčka. Taková pocta se neodmítá. Boha Ti Lubor, škerili sa na mňa. Čo ja s tým mám.
Tvoja neúčasť na doma organizovaných ME má ale jednu významnú výhodu zo strany analýzy podujatia. Ak vôbec uzrie svetlo sveta,  tak pre Teba nebude rozbor vďaka Tvojej neprítomnosti  skreslený. Asi sa aj budeš niečo kolegov pýtať, lebo si nič nevidel. Posielam  do diskusie otázky aj ja. Kľudne si ich osvoj. Sú Tvoje. Faktúru pošlem.

1.) Kto stanovil priority Svetová liga ALEBO doma organizované ME juniorov v súvislosti s hráčom, kľúčovým článkom družstva, Krajčovičom. Náš tím sa štyri roky točil okolo Šimona. Líder, šéf, nadpriemer, takmer nepostrádateľný korektor. Tréner je proti vášmu riešeniu, možno aj hráč nie je nadšený a niekto hore to domrdá. Nekompetentne. Kto? Chudák zodpovedný tréner, ale tak mu treba, keď si nechá osrať plot. Už by si mohol uveriť, že ak Tvoji podriadení nevedia a nedokážu nastaviť  koncepciu, nie sú schopní ani určiť prioritu. Naozaj chcem vedieť, kto presadil toto diletantské riešenie? Pošli mi sms, ja ju zverejním.
2.) Kto je zodpovedný za to, že hráč na pozícii libera odohrá celú záverečnú sezónu a potom nie je nominovaný na finálové dejstvo.
3.) Kto je zodpovedný za to, že hráči, ktorí boli v úvode cyklu preferovanými koňmi, sedia v jeho závere na lavičke? To nie je náhoda, to je symbolické.
4.) Kto je zodpovedný za to, že v poslednom zápase sú najlepší hráči tí, ktorí nepracujú v COP?
Lubor, opakujem, že som videl iba jeden zápas, celkovo bol výsledok určite prepadákom, ale nevidel by som to tak čierne. V hre bolo plno chýb, veľa iných systémových nastavení, ako by som ja rád videl, plno mentálnych kazov. Ale ak príde aj potrebné šťastie a ak do volejbalu nenecháš montovať sa dvojicu riadiacich diletantov, tak chalani môžu postúpiť na MS, aj keď nateraz vôbec netuším, či im vôbec vznikol nárok o Svet zabojovať - po tom biednom výsledku na ME.
Posledné dve otázky.
Kto pôjde do Svidníka a Humenného povedať sorry a kto bude akciu hodnotiť. Kto Lubor. Kto a kedy.
Lubor to družstvo má potenciál, je tam pár jedincov, ktorí sa určite presadia v medzinárodnom seniorskom volejbale a to je naozaj podstatné.
Ale je rovnako dôležité, aby reprezentanti aj po odchode trénera Zaniniho zo Slovenska boli mentálne tak vybavení, že chápu, kde má sedieť ich boss. Aby nikdy nepoškuľovali po ruskom prezidentovi.
Tvoja neúčasť na ME v Nitre a povinný seminár pre trénerov mi pohli žlčou. Nečerti sa Lubor. Je to moja chyba. Mal som ja kretén ísť domov od mora pešo. Mal by som čistú hlavu a ani by som nevedel, že žiješ.

Všetci okolo žasnú a šuškajú, šepcú veľmi podobné názory, ako keby Ti písali oni a nie ja. Uff. Všetci šomrajkajú. Tichúčko. Aspoň sú vnímaví. To je fajn. Nie sú všetci na mojej strane, to by bolo stádovité a to ja nemusím, veď vieš.

Tvoj Ivan.

Diskusia k listom