Matchpoint Listy Luborovi Drahý Lubor - október II. časť

Drahý Lubor - október II. časť

       Drahý Lubor,

       druhá časť októbrového listu.

Extraliga: rok pred ME junioriek v Bardejove/Prešove, pred jedenástimi rokmi, hrali tam dievčatá nar. 1986 a ml., ste sa vtedy s funkčnou Asociáciou klubov umne dohodli na účinkovaní družstva v Extralige žien. Na jednu sezónu. Odvtedy sú tam dodnes a o rok mám dojem ich nasledovali chlapci. Bez debaty. Z pozície moci.
       Drahý Lubor, keď dievčatá svojho času senzačne zdolali v semifinále ligy Doprastav Bratislava a dostali sa do finále, ukázali ste všetci funkcionári, ako ste z toho výsledku priposratí. Behali ste nám obutí po taraflexe v PKO a neadekvátne ste šaleli.

Nie dievčatá, ich radosť bola úžasná a poctivá, al evy dospelí. Mimochodom šéf Slávie Hančík Ti určite nezabudne, ako ste vtedy rozdrbali finálové termíny play off, lebo hráčky gymnázia museli utekať na MS stredných škôl na Sicíliu a všetko sa muselo prispôsovať Nitre. Úplne vám hrabalo.
Chlapci v lige prevažne desať rokov prehrávajú. A vždy budú. Dve tretiny družstiev odtrpí duely s vami a v zásade neprehrajú. Ak n á h o d o u  s kinder garden prehrajú, tak výhra nemá žiadnu hodnotu. Žiadnu. Umelé dielo. Nestane sa im v budúcnsoti v reprezentačnej praxi, že si môžu dovoliť hrať ako zmyslov zbavení. Prečo potom nedokážete hrať s Rusmi s takou dávkou rizika, ako keď vybehnete na palubovku v PKO. Trošku pošaškujete a potom dostanete od Križka jedenásť es za sebou.  Učíte ich prehrávať. Chcel by som byť aspoň raz vodnou rybičkou v sprche Trenčína po dvadsiatej prehre v sezóne. Z viacerých dôvodov nemáte v tej najvyššej súťaži čo hľadať, ale nie som odporca zaradenia toho družstva do najvyššej mužskej súťaže, lebo inej možnosti na Slovensku asi niet,  ale viacero vecí musíte nastaviť Lubor lepšie. Napríklad zabezpečiť čo najskorší odchod najlepších hráčov z hniezda. Aspoň na hosťovanie. Chce to hlavne iný systém štartu v lige pre stredisko. Zase sa musím vrátiť k názvom. Celé zlé Lubor. Celé zlé. Na čo sa vlastne celú sezónu mentálne a centrálne pripravujete? Aby ste sa dostali do play off? Chcete nebodaj raz získať mužský titul? Ako to môžte chcieť, keď máte akné? Veľmi ma hnevá aj to, že štart hráčov strediska v extralige býva semenišťom stretu záujmov.

Majstrovstá Slovenska mládežníkov: Na týchto akciách nemáte čo hľadať.

Reprezentácia: Tréner v COP = automaticky tréner reprezentácie. Hlavne v Trenčíne. Asi sú najlepší, tak prečo nie. Škoda, že si sa počas ME juniorov v Nitre a Brne flákal v Poľsku, videl by si, aké trénerské kapacity vedú popredné juniorské tímy. Obzvlášť Rusov a Poliakov. To boli finalisti Lubor.
       ME juniorov dopadli pre náš výber chlapcov fiaskom: -21,-20,-17,-15,-16,-16,-11,-19,-14,-18,-11,-16, riadne debakle. Na záver turnaja prehra so Srbmi -20,-20,23,14,-13. Objektívne to vyzeralo na 0:3..., ale chválabohu sme sa zdvihli. Dievčatá sa po výpraskoch z  kvalifikácie na ME neprebojovali. Neviem, neviem, či by chalani sitom kvalifikácie prešli, nebyť možnosti usporiadať a hrať spolu s Čechmi záverečný turnaj doma.
       Lubor v tomto systéme vyhadzujete peniaze oknom. V inakšom by výsledok nemohol  byť horší.
Videl som na ME len jeden duel v našej skupine v Nitre, ten posledný. Chcem podotknúť bez patentu na rozum, len s mojim vkusom. Družstvo neurobilo zásadný progres. Najlepší nahrávač ostal doma. Nahrávača Jurka ste vytrhli na rok zo Svidníka, odohral v Trenčíne takmer kompletný ročník v Extralige v základnej zostave, tesne pred ME ho tréneri takmer nenominovali. Zrejme boli trochu tlaky, tak trénerko nomináciu korigoval. Pred dvomi rokmi nám na nejakom seminári zodpovedný tréner juniorov Palgut prezentoval svoje kone. Najväčšiu hviezdu Krajčoviča ste mu zlikvidovali aj Tvojou neschopnosťou stanoviť jasné priority. Dve, trénerom ospevované opory, stáli v poslednom zápase s úsmevom v rohu pre náhradníkov. Ako potom tá práca dva roky vyzerala? Posledný zápas turnaja nesie v sebe určitú symboliku, istý rukopis roboty. Neschovajme to do momentálne zlej formy.
Traja najlepší hráči v poslednom zápase ME - Hoďák, Porubský a Malachovský nie sú z Trenčína. To je čudné Lubor, či? Mohlo by to byť aj normálne, dokonca aj správne, ale nesmeli by ste počas celej etapy prípravy Trenčanov na každom kroku démonizovať. Olympionici.

P.Novota: "Už dlho sa zamýšľam, prečo nikto neurobil analýzu toho ako úspešné je COP. Ak vychádzam zo školského systému tak jedným zo základných materiálov každej strednej školy je „profil absolventa“. Ten by mal určovať na akej úrovni by mal byť výsledný produkt. Jeho pripravenosť by mala dávať predpoklad aby sa uplatnil na trhu práce. Takéto niečo tu absentuje. Možno aj existuje, ale pochybujem o tom, že sa obsah aj napĺňa. Ja pracujem ako projektant. Môj projekt je síce technická záležitosť, ale ak sa pozriem na svoj projekt spred 5–6 rokov, tak sa na tom smejem. Kvalita sa musí zvyšovať, inak na trhu sa neuspeje. Tu je stále ten istý systém, roky neúspešný a zámerne zahmlievaný. Prácu treba kontrolovať, analyzovať a projekt upravovať tak, aby čo najlepšie vyhovoval podmienkam, aké tu momentálne sú.  Podmienky by mali určovať kluby, lebo to ich hráči sa dostávajú do COP a na projekte by mali participovať."

       Máme už mesiac po ME a informácie pre kluby vaše múry ešte neopustili. Ale zvykli sme si, tak nás neruš. Posledný, kto o našich hráčoch poctivo písal po každom zraze, bol tréner Hiadlovský. Som zvedavý, či v tom bude po návrate do Trenčína pokračovať, alebo zapadne.
       Keď som pracoval u Teba pár mesiacov vo vedení SVF, vyžiadal som si hneď po mojom nástupe, takmer dva mesiace po reprezentačnej akcii v Lotyšsku, od zodpovedných trénerov kadetov analýzu ME. (4.miesto a postup na MS kadetov.) Neviem, či si ju niekedy videl. Húpacie kone by napísali obsiahlejšiu a poučnú prácu. Ako je možné, že táto nutná činnosť nie je stanovenou normou športového riaditeľa Prokeša. Aby kluby dostali fakty. Prosím Ťa len nám neposielajte iba štatistiky. Nie sme vymletí, aby sme sa nevedeli k tomu doklikať. Lubor vieš Ty čo sú spätné väzby?

P.Novota: " Ja si pamätám, že písal iba Láďo Popeláš a to v tomto zmysle: Málo hýbe rukami, neskáče. Potrebné na tom zapracovať... Až príliš stručné, ale aspoň niečo. Mne osobne v COP chýbajú tréneri, ktorí niečo dokázali „vychovávať“. Kaučujúcich trénerov s analytickým myslením a dokonalým vedením družstva v zápase tam možno ani až tak netreba, ak sú základné nedostatky v technike. Chýba tam volejbalista-pedagóg."

Výstup z centra: Niektorí idú priamo predajom do zahraničia, často nepripravení. Marketér Singer zdevastoval jedného z najlepších hráčov Slovenska, Jula Šaba z Detvy, ktorého poslal do Trevisa v 18 rokoch, chalan tam nafasoval malé Punto a chodil s ním z "internátu" do haly asi 300 metrov. 36 ročný nahrávač Vullo a starý ruský blokár Fomin čumeli. Vedeli ste, že tam nebude hrať? Ani set. Že bude len trénovať ako 15. hráč? Zničili ste mu sľubnú kariéru. Dnes predáva v Lamači autá. Stále by mohol byť ozdobou aspoň domácej ligy. Nechce.
      Drahý Lubor, ako vlastne fungujú vami stanovené pravidlá hry? Dokedy vlastne  hráči ostávajú v stredisku? Do maturity? Do promócie? Do svadby? Čo tam v zostave chlapcov teraz robí hráč, ktorý zmaturoval a hoci je junior, juniori už medzinárodnú akciu nemajú. Či majú? Má tam byť ako vzor? Alebo staršina? Prečo to nepoviete? Prečo nám to nevysvetlíte? Som presvedčený, že ak hráč v treťom, štvrtok ročníku prerastie rámec strediska, musí z toho vášho inkubátora okamžite preč.
       Niektorí odídu do slovenských klubov. V poslednej dobe väčšina chlapcov potichúčky, potmehútsky prelezie do Nitry. Z inkubátora A do inkubátora B. Len im vymeníte hadičky. No a mnohí Lubor, MNOHÍ s volejbalom skončia. Taký je život, lenže mladí chlapci, ktorí by mohli hrať volejbal aspoň na prvoligovej úrovni, dohrali. Často sa ani nemajú kam vrátiť, lebo kluby sú za štyri roky vášho rabovania vyľudnené a volejbal tam skončil. Otrávili ste desiatky trénerov, bývalých spoluhráčov, rodičov a zahubili ste tomu citlivému prostrediu všetky ambície. Trest nastane v Tvojom 3., 4., 5. volebnom období. 

P.Novota: Hráč zostane v TN iba preto, lebo ho SVF nemá kam predať. Aj niektorým našim bývalým hráčom vraj bolo ponúknuté, aby tam zostali. Ak sa toto deje, tak je to dôkaz toho, že to nefunguje.

       Nádejám sa, že obrovský talent, ktorý ste zlanárili do Nitry, nepriberie do maturity 15 kilogramov a keď ju uvidím v PKO hrať, nebude mať vo vlasoch tonu pukín, dlhočizné mihalnice a nádherné červené nechty.

Spolupráca s klubmi: neexistuje Lubor. Neexistuje.

P.Novota: "To je zámer."

Dizajn: Som rád, že sa podarilo voľakedy presadiť, že nesmiete používať v ligovej súťaži na výstroji oficiálne slovenské znaky, pretože nie ste žiadna reprezentácia. Singer už roky presadzuje v extralige menovky na dresoch hráčov. Kluby sa búria, chcú to len na dobrovoľnej a individuálnej báze, a neuspejú. Je však nepochopiteľné, prečo Tvoji hráči v Trenčíne majú v prvej lige (ale aj extralige) a hlavne na M SR juniorov, kadetov na chrbte menovky svojich predchodcov. Je to najžiarivejší znak mentálnej retardácie jedinca, keď hráč XY má na chrbte QPR.
      Do dizajnu patrí aj svalstvo. Je bežné, že hráči COP, idúci na extraligu, si svalové snopce nechajú v Trenčíne. Teraz už mesiac cvičí v PKO jeden dvojmetrový chlap z vašej produkcie. Museli sme nájsť v kotolni zaprášené malé kotúče, lebo chcel na lavičke tlačiť päťdesiat.
      Do dizajnu patrí aj prostredie. Drahý Lubor, mali by ste hrať zápasy niekde inde. Napr.v Meste. Nikede, kam by sa na Vás prišli pozrieť aj diváci.
      V tejto súvislosti by som Ti chcel popísať jednu mimoriadne úsmevnú situáciu spred pár rokov. Bol som si pozrieť v Trenčíne, hrali vaši juniori tuším s Myjavou, súpera pred play off. V hale boli tréner a boss z Ostravy a pár rodičov, plus zrejme kurič s vrátnikom. V rohu hľadiska pod reštauráciou sedeli na rozkaz štrnásti kadeti. Celý zápas hrali on-line strieľačky a veľmi emočne to prežívali. Málokto z nich dvihol hlavu a pozrel na kámošov na palubovku. Celý zápas sa hrali ako pošahané deti. Nikto ich neusmernil.
      A jednu smutnú. Do kempu 2014 som pozval na Myjavu jednu juniorskú hviezdu. Mám ho rád, ako jeden z mála sa vie vždy v chodbách športových hál slušne hlasno pozdraviť, zdá sa, že je iný, tak do kempu môže prísť. Sľúbil mi to, bol aj v telefóne priaznivý. Dodnes mi neposlal ani stručnú sms-ku, prečo nedorazil. Zvláštne, ale možno typické. Jedine, že ste mu to zakázali a ani ozvať sa nesmel. Tieto maniere Tvojich poskokov dôverne poznáme.

Tvoj Ivan

Diskusia k listom