Matchpoint Lucia Ježíková Martina Mamuti - Veiglová v sieni slávy

Martina Mamuti - Veiglová v sieni slávy

29.10.2014 - Lucia Ježíková pre Denník Šport.
Bývalá volejbalová reprezentantka MARTINA MAMUTI, rod. Veiglová  si v USA prevzala významné ocenenie

Navždy v univerzitnej Sieni slávy

Stanley Mikita, Peter Šťastný a … Martina Mamuti. Bývalú slovenskú volejbalovú reprezentantku, známejšiu pod dievčenským priezviskom Veiglová, zaradili začiatkom októbra do Siene slávy americkej univerzity Georgia Southern. Vysokoškolská slávnosť, ktorá je obdobou pocty nehynúcim hokejovým legendám, zanechala v 34-ročnej hráčke hlboký dojem.

„Keď mi v jeden septembrový večer zvonil o jedenástej večer telefón s americkou predvoľbou, napadlo mi jediné - kamarátky alebo škola,” priznala Mamutiová.

B bolo správne. Riaditeľ školy ju osobne informoval, že 20-členná porota sa unisono zhodla na zaradení bývalej extraligovej hráčky Pezinka medzi doposiaľ 140 najúspeš- nejších absolventov univerzity so 106-ročnou históriou.

„Je to pre mňa obrovská pocta. Vážnosť situácie som si ale uvedomila až priamo na mieste, keď sa pri mne všetci pristavovali - od pedagógov, trénerov, funkcionárov až po divákov, čo chodili na naše zápasy. Navyše, od založenia sa do Siene slávy dostala iba jediná volejbalistka, ja som druhá,” priblížila držiteľka bronzu z najvyššej slovenskej súťaže. Dnes je účastníčka kadetských ME 1997 v Púchove a MS v tom istom roku v Thajsku, na ktorých hrala po boku Repákovej či Sokolovej (za slobodna Székélyovej), mamina päťročného Hamzu a jedenapolročnej Zainab.

„Po skončení hotelového a reštauračného manažmentu som zostala v USA ešte rok robiť trénerku, ale potom som sa rozhodla pre návrat do Európy a založenie famílie. Volejbal už sledujem len zobďaleč, naplno sa venujem rodinnej cukrárni. Viete, sladký život sa ťažko opúšťa, je návykový,” zachichotala sa smečiarka, ktorá si vyskúšala aj pozíciu univerzálky či blokárky.

O to viac ju vyznamenanie potešilo. „Jediná podmienka na nomináciu je uplynutie desiatich rokov od ukončenia štúdia, pri tréneroch päť od skončenia aktívnej činnosti v škole. Ocenení však majú v priemere 60 rokov a viac. Akurát vyšlo, že som desať rokov po promócii. O to menej som niečo podobné očakávala, prišlo to zčista jasna. Všetci ocenení sme dostali na pamiatku plaketu a typický prsteň, ktorý sa dáva za výnimočné úspechy.”

Do Siene slávy ju uviedli videozostrihom jej „americkej” kariéry, ktorá zahŕňa dvojnásobný triumf v ankete Hráčka roka Južnej konferencie či titul Športovkyňa roka v sezóne 2003/2004, keď zvíťazila spomedzi všetkých ženských športovkýň z dvanástich univerzít v Južnej konferencii. Rovnako je držiteľka top piatich štatistických rekordov školy.

„Keď som mala na recepcii prehovoriť pred niekoľkými stovkami ľudí, nebolo mi všetko jedno… Opakovala som si, len nezabudni, komu všetkému sa máš poďakovať. Aj napriek tomu, že som bola tisícky kilometrov od domova, mala som pocit, že nie som sama, ale tvorím súčasť jednej veľkej rodiny. A práve to sa mi páči,” poznamenala sympatická brunetka, ktorej tvár patrí k hlavným postavám propagačných plagátov pred školou.

„Asi som zanechala v USA poriadne hlbokú stopu, he-he,” dodala Mamuti.

LUCIA JEŽÍKOVÁ

EUFÓRIA Z PRVÉHO ZLATA

V zámorí bola v čase konania MS 2014 v Taliansku, keď reprezentantky USA získali vôbec prvé zlato v histórii. „Osobne sa nepoznám ani s jednou. Predsalen, to už je iná generácia. Ale vďaka internetu a sociálnym sieťam som mohla zdieľať všetku eufóriu cez amerických kamarátov,” povedala Mamuti.

Citát:

„Ocenení majú v priemere 60 rokov a viac, o to menej som niečo podobné očakávala. Prišlo to zčista jasna.”

 

Veiglová

… s prsteňom pre laureátku.

FOTO ARCHÍV (mm)