Matchpoint Palo Kubiš Titul s pachuťou korupcie

Titul s pachuťou korupcie

20.11.2014 - pre Denník Šport píše Pavol Kubiš

Dvoch najvyšších predstaviteľov poľského volejbalu zatkli pre podozrenie z prijímania úplatkov za šťvrť milióna eur.
Koncom septembra vládla u našich severných susedov veľká eufória. Poľskí volejbalisti na domácom svetovom šampionáte zdolali vo finále Brazíliu 3:1 a po dlhých štyridsiatich rokoch sa stali majstrami sveta. Otvárací zápas Poľsko – Srbsko (3:0) sa uskutočnil na futbalovom Národnom štadióne vo Varšave pred 62 000 divákmi, turnaj lámal rekordy v návštevnosti. Finálový duel videlo pred televíznymi obrazovkami rekordných 17,2 milióna divákov. Šéf poľského volejbalu Miroslaw Przedpelski prijímal gratulácie z každej strany. Spoločnosť najvyšších predstaviteľov svetového volejbalu či poľského predsedu vlády Donalda Tuska jeho egu očividne robila dobre.

Neprešli však ani dva mesiace a svet sa na prezidenta Poľského volejbalového zväzu (PZPS) pozerá z iného uhla. Agenti Centrálneho antikorupčného úradu v sídle zväzu vo Varšave minulý štvrtok preskúmali všetky dostupné dokumenty týkajúce sa organizácie tohtoročných majstrovstiev sveta. Podobnú „kontrolu“ na žiadosť okresnej prokuratúry vo Varšave uskutočnili už aj v máji 2012. Pikantériou je, že v rovnakom čase sa mal Przedpelski zúčastniť v Katoviciach na tlačovej konferencii. Na tú však neprišiel, spolu s ním „zmizol“ i pohár pre úradujúcich majstrov sveta, ktorý chcel prezentovať. Až neskôr vyšlo najavo, že ešte pred tlačovkou sa mal stretnúť so šéfom firmy Fosa z Chorzowa, ktorá zabezpečovala ochranu a bezpečnosť počas majstrovstiev sveta a so zväzom spolupracuje pri organizovaní akcií už šestnásť rokov. Podľa informácií z poľských médií oboch počas schôdzky zadržali pri prevode veľkej sumy peňazí. Zatiaľčo však šéfa firmy vyšetrujú na slobode, polícia spolu s Przedpelským pre podozrenie z korupcie pri organizácii svetového šampionátu zaistila i viceprezidenta PZPS Artura Popka.
Na informácie ohľadom tohto škandálu zatiaľ platí prísne embargo. Zákaz vyjadrovať sa k nemu dostali i samotní hráči, aj preto sme nezískali názory kvarteta Slovákov pôsobiacich v PlusLige. Navyše i oni majú informácie iba z médií či z počutia. V poľských médiach sa neoficiálne okrem zmluvy medzi PZPS a bezpečnostnou firmou z Chorzowa spomínajú i fiktívne faktúry dane z pridanej hodnoty vydané rôznymi spoločnosťami pre hostiteľské mestá šampionátu.
Úrad prokurátora informoval, že sa usiluje získať súdny príkaz na dočasné zatknutie obvinených až do ďalšieho vyšetrovania. Prokurátor obvinil Przedpelského a Popka z prijímania úplatku vo výške 980 000 zlotých (približne 245 000 eur). Peniaze im mal ponúknuť majiteľ bezpečnostnej služby výmenou za to, že jeho firmu vyberú pre potreby šampionátu. Obvineným hrozí v prípade dokázania viny až dvanásťročné väzenie. Przedpelski prijal vo štvrtok 400 000 zlotých (100 000 eur) v Katoviciach, Popko zinkasoval 180 000 (45 000) zlotých 22. septembra v Katoviciach a 400 000 zlotých (100 000) 16. októbra vo Varšave.
Ešte pred pár dňami sa najvyšší predstavitelia poľského volejbalového zväzu v opojení z úspešnej organizácie septembrových MS mužov tešili z toho, že Európska volejbalová konfederácia (CEV) im zverila organizáciu ME 2017 mužov. Hovorili aj o dlhodobých plánoch PZPS. Poliaci chcú v roku 2016 usporiadať záverečný turnaj Svetovej ligy, v roku 2019 ME žien či v roku 2022 MS žien.Ako vidieť, veľké šampionáty v Poľsku nie sú iba fenomén pre divákov, ale dokážu „uspokojiť“ aj viaceré vrecká. Šesťdesiattriročný vo Varšave žijúci rodák z Mielca Miroslav Przedpelski sa v roku 2004 dostal na čelo poľského volejbalu ako biznismen a bývalý volejbalista. Podnikal v oblastiživotného prostredia, v roku 2012 vyhral volby už tretí raz. Okrem toho je však jedným zo siedmich vicepreziden- tov CEV a ako člen exekutívy FIVB zodpovedá za marketing! Celá kauza má tak negatívnu reklamu i pre tieto federácie. Tá európska navyše nedávno spustila „zelenú“ kampaň ako signál, že volejbal je čistý šport s minimom škandálov.
Zlá atmosféra však zavládla v prvom rade v poľskom volejbale. Okamžite ožila zväzová opozícia. „Nechcem hodnotiť Przedpelského prácu. Vždy mal ústa plné fráz, hovoril o spravodlivosti a transparentnosti. Situácia je však veľmi zlá. Pokiaľ sa potvrdia obvinenia v súvislosti s prezidentom jednej z najväčších športových zväzov u nás, bude to škandál, ktorý ovplyvní pozíciu poľského volejbalu vo svete,“ poznamenal bývalý šéf poľského volejbalu Janusz Biesiada, ktorý s ním tesne prehral voľby v roku 2004. Paradoxne aj Biesiada bol svojho času obvinený zo sprenevery v PZPS. Przedpelského súper v posledných voľbách Waldemar Bartelik dodal: „Ako člen rady som opakovane od neho žiadal zverejnenie spôsobu toku peňazí vo zväze, ale odpoveď som nikdy nedostal.“
V pondelok mimoriadne zasadal výkonný výbor PZPS, ktorý na dnes zvolal radu PZPS. Tá môže prípadne obom pozastaviť výkon funkcie a nariadiť audit organizácie MS mužov. Oficiálne však nikto z členov rady nechce udalosti komentovať. Pripomínajú, že v Poľsku existuje prezumcia neviny. Vyzývajú rešpektovať zákon a vyhnutiu sa  predčasných rozsudkov. Aj keď ide o veľmi vážnu tému, nechýbajú ani vtipy. Napríklad - kto je najlepším poľským prihrávačom? (prihrávač je ten, čo robí príjem – pozn. red.). Odpoveď si dá každý sám.