Prihlásenie
Volejbal v Čechách kvitne - 2.časť - EXLUZÍVNE PRE WEB
2.1.2015 - pokračovanie
Minivolejbal v barvách. Tvoja idea?
Viacmenej áno. Lepšie povedané minivolejbal tu existoval už dávno, ale projekt „barevný minivolejbal“ sme vytvorili až v roku 2010. Postup bol taký, že sme rozprúdili širokú diskusiu na tému vekových kategórií a pravidiel pre jednotlivé ročníky narodenia (pozn. farby). Dostali sme 58 zásadných pripomienok, prečistili sme to, vytvorili sme päť kategórií s vlastnými pravidlami. Názov farebný minivolejbal vymyslel tréner Slávek Matěj. Pravidlá sa operatívne menia podľa vývoja. Všetky deti sa bavia. Niektoré pravidlá by možno chceli aj nejaké zmeny, ale deti to náramne baví a v hlave majú, že hrajú volejbal. Sú tam slzy, hádky.
Komercia sa dostavila postupne?
Najprv sme sa donútili, aby sa to muselo hrať pri veľkých volejbalových akciách. Potom sme vymysleli metodické tričká, obhájil som názor, že nebudeme tlačiť plagáty, ale tričká. Chodiace metodické návody, ktorými je zaplavená celá republika. Zohnali sme k projektu partnera Jiřího Šmejca z PPF, ktorý aktivitu zaplatil a teraz máme dokonca trojročnú zmluvu na tento projekt. ČVS zaplatí organizáciu, tričká, hráči, resp. ich rodičia si uhradia cestu. Podarilo sa nám na ČOV presadiť, že víťazi niektorých „farieb“ šli za odmenu na OH do Londýna. V tomto roku sa nám konečne podarilo postaviť na turnaji rodičov a trénerov za plot kolbíšť turnajov.
Minivolejbalom nám pribudlo dvadsaťtisíc členov. Dieťa je najprv zadarmo zalicencované a keď príde do kategórie žiakov, tak mám dojem, že si katičku musí obnoviť. Vedia to v systémem prečistiť.
Viem, že máte ešte ďalšie mládežnické projekty.
Áno, dokonca mnoho. Vedľa minivolejbalu vo farbách je to Zelená lúka – to je finačná podpora novovzniknutých mládežníckych klubov, FOP – to je zase finančná podpora všetkých mládežníckych klubov, ktoré nie sú zaradené do systému SCM a SpS (vrcholový a výkonnostný mládežnícky volejbal), potom máme projekt Partnerské školy – to je podpora vybraných škôl venujúcich sa volejbalu, ďalej projekt Lopty do škôl – v podstate dodávame do vybraných škôl volejbalové lopty a najnovšie sme v poslednom roku rozbehli Ministerský pohár, čo je opäť školská súťaž za podpory Ministerstva školstva.
Samozrejme neustále rozvíjame stabilné projekty výkonnostného a vrcholového mládežnického volejbalu: SCM, SpS a Lvíčata.
Lvíčatá (reprezentační začiatočníci). To je tvoj výmysel?
Tvorili sme to spolu s trénermi Zachom a Novákom, keď som bol ešte metodikom. Skrátka ešte pred mojim nástupom do funkcie predsedu. Až keď som sa stal šéfom zväzu, dali sme tomu tú pravú tvár a hlavne rozmer: dnes je to 80 tréningových dní v roku, kedy tento výber spoločne pracuje. Teraz sme s tým všetci traja spokojní, postup kadetov a kadetiek na ME je prvým výsledkom tohto projektu. Je potrebné dodať, že k trojici Zach, Novák a ja sa pridal Petr Juda, který je šéfom úseku mládeže a vzdelávánia. Petr je lekár, ortopéd, teraz už dokonca primár, ale robí, čo môže.
Zaviedli ste štatút reprezentanta. To je len pre mládež? Cieľ?
Zásadný. Uvidíme, ale zakrátko vo svojej funkcii som zistil, že u nás nie je definovaný reprezentant ČR. Chvíľu je, potom nie je, najprv hráča nominujú, neskôr zase nie atď. Keď sa ma niekto opýtal, ako sa staráte o reprezentantov, nevedel som odpovedať. Hráčov sme zvolávali, keď sme ich potrebovali a potom sa o nich zase nikto nestaral atď. To sme museli zmeniť. S kadetmi sme nedávno prvýkrát podpisovali zmluvy. Zaväzujú sa reprezentovať do veku 25 rokov.
Nútíte ich reprezentovať?
Nie. V mládežníckom veku chce reprezentovať každý, pretože si tým buduje meno.
A potom?
To už je horšie, aj keď ČVS si nemôže na prístup hráčov sťažovať. Hráči v seniorskom veku sa živia volejbalom a potom, čo si urobia meno a majú dobré hráčske zmluvy, už zvažujú, či si v lete radšej neoddýchnu, alebo či budú hrať v reprezentačnom družstve.
Stále ich neplatíte?
Bohužiaľ na to nemáme, ale snažíme sa pre nich urobiť viac, čo sa dá.
A čo by si chcel ty?
Bije sa to vo mne. Chcel by som, aby mali zodpovedajúci plat, ale na druhej strane by som bol rád, keby boli veľkorysejší. Je to vec stavovskej cti. Ja tiež mnoho mimozväzových aktivít robím zadarmo. Sú to za rok desiatky dní a stovky odpracovaných hodín.
Majú mladí nejaké štipendium?
Nemajú.
Ani výnimočne?
Zatiaľ nie. Som však presvedčený, že ak je niekto mládežnícky reprezentant, tak sa musíme o neho starať ďaleko viac a celoročne. Napríklad do oblasti rehabilitácie sme teraz dostali od ministerstva školstva investičné prostriedky na vybudovanie celej rehabilitačnej linky, ktorú máme na zväze. Idea funguje zatiaľ viac u dievčat, pretože tréner Novák je v tomto smere aktívnejší. Fyzioterapeutka doposiaľ dochádzala do klubov v Prahe a v Brne. Teraz budú chodiť hráčky sem. Hráči musia mať na jednej strane povinnosti a z druhej strany my do nich musíme investovať, starať sa o nich, nie im v mládežníckom veku za to platiť.
Bude mať reprezentant neskôr nejaké výhody? Vzdelávanie, výška poplatku za transfer?
Poplatky majú reprezentanti nižšie už teraz, niekoľkokrát som im zopakoval, že im môžeme ponúknuť rýchlejší proces vzdelávania a bude to na naše náklady, pokiaľ o to budú stáť. Môžu získať "dvojku", resp. trénera mládeže.
Prečo píšeš na web pravidelne Správy predsedu?
Hnutie potrebuje mnohokrát väčšiu informovanosť, než k akej sa dostane. Snažím sa veci vysvetliť, ale keď prídem na Výbor zväzu, tak vidím, že to vysvetlené ešte dostatočne nie je. Za predchádzajúceho vedenia zväzu členovia Výboru napríklad netušili, aký rozpočet má zväzové s.r.o. Teraz všetko dostanú, a musím a chcem im všetko zverejňovať, stále chcem byť konfrontovaný s ich názormi.
Sú u vás k dispozícii verejné informácie napríklad o platoch? Reklamné zmluvy.
To nemôžem. To nesmieme. Bol som naposledy röntgenovaný, prečo narastá mzdový rozpočet. Nemám problém hovoriť o systéme odmeňovania na zväze, ale konkrétne platy povedať nemôžem, iba platové pásma. Výkonní pracovníci sú v iných platových triedach ako vedúci úsekov, resp. profesionálni odborníci.
A tvoje pásmo?
Ano, dostávam na zväze plat v najvyššom pásme, to je asi logické. Výbor ČVS odsúhlasil, že budem za prácu dostávať odmenu a Správna rada určila výšku môjho platu. Navyše nemám ani o korunu viac. Neberiem si provízie zo sponzorských peňazí, ktoré som vyjednal, napriek tomu, že mi to zväzová smernica umožňuje. Mám dobrý plat predsedu zväzu a všetky činnosti ako školenia trénérov, vyučovanie, publikovanie, televízne spolukomentovanie robím bez nároku na honorár, beriem to ako vec stavovskej cti.
Nevolá hnutie po číslach zmluvy, napríklad s firmou Uniqa? Práva, povinnosti, fakty.
Sem tam to samozrejme požadujú. Pokiaľ to nie je obchodné tajomstvo, alebo si to firma nepraje, tak nie je problém. Som za zverejnenie.
Rozpočet je od zmeny na najvyššom poste zväzu dvojnásobný. Koho zásluhou?
Všetko sa navýšilo. Zásluhou vedenia, ako aj prišlých zmien v športovom prostredí v Čechách. Samozrejme, že nemalou mierou prospeje veci aj to, že som v olympijskom výbore a blízko domácej politike, pri zdroji informácií a rozhodovacích procesov. Teraz sa to v našom štáte mierne pritvrdilo, je to prísnejšie, ale stále, ako aj v predchádzajúcom období je všetko ovplyvňované kontaktmi.
Na MS junioriek sme dostali deväť miliónov korún, ale basketbal na rovnakú akciu, teda MS juniorov, niekoľkonásobne viac. Naopak florbal na MS žien trebárs minimum, alebo dokonca nulu. Aspoň podľa informácií, ktoré mám k dispozícii. Záleží, ako sa komu podarí presvedčiť rezort školstva, aby ho podporil.
Zvýšil sa aj objem podpory partnerov. Po bývalom predsedovi sme zdedili zmluvu, v nej boli volejbalové práva predávané v radoch jednotiek miliónov, momentálne je to niekoľkonásobne viac.
Nedávno zaznelo v českej televízii, že biatlon predal svoj reklamný priestor na štyri roky dopredu, 30 % objemu pôjde do reprezentácie a 70 percent naspäť do mládeže. Čo znamená v českom volejbale vypredaná reklamná kapacita?
My máme generálneho partnera zväzu, partnerov pre minivolejbal, beachvolejbal a ženskú reprezentáciu a ďalších menších partnerov. Nemáme zatiaľ hlavného partnera pre mužskú reprezentáciu.
Mešec narastá. Aká je, alebo ako sa bude meniť politika delenia prostriedkov?
Viac musíme dať do reprezentácie. Potom pomaly a citlivo zvyšovať objem v plážovom volejbale. Opatrne preto, že doposiaľ všetky úspechy beachvolejbalu vznikli zo šestkového volejbalu.
Seniorské reprezentácie?
Áno. Aj keby to malo byť napríklad iba poistenie hráčov. Skrátka pre reprezentantov musíme urobiť ďaleko viac. Mládeži ide 31 miliónov. Systém delenia máme prepracovaný dobre. Samozrejme každý chce viac a viac.
Aký je pomer štátnych a privátnych peňazí v rozpočte?
Teraz je rozpočet zväzu cca 80 miliónov korún (vrátane medzinárodných akcií) a dvadsaťpäť miliónov v s.r.o. Zväzový budget tvoria prevažne štátne a vlastné prostriedky.
Extraliga má v Čechách úplnú autonomitu?
Zo stanov nie, ale ctíme úplne všetko, čo si v Asociácii klubov dohodnú. Kluby musia samozrejme dodržiavať povinnosti reklamného plnenia generálneho sponzora, ale ak chceme hrať televízne zápasy na taraflexe, tak to musíme zaplatiť my, rovnako televíziu platí zväz. Neustále prejavujeme svoj názor, napríklad znížiť počet družstiev v najvyššej súťaži na desať, ale rešpektujeme rozhodnutie klubov hrať v dvanástke.
Dôležité je, aký produkt ide navonok. Play off má trebárs vždy dobrú kvalitu a silu naplniť haly.
Bol by si napríklad za to, aby sa finále ligy hralo na jeden zápas na neutrálnej pôde?
Určite. Som za. Ale kluby to samozrejme nechcú, lebo na play off zrejme zarobia, mestá žijú volejbalom.
Veď je to pochopiteľné, je to najhodnotnejší produkt sezóny. Mal by si moc presadiť jeden zápas?
Nie ja, ale vedenie zväzu by tú moc malo, určite by veci nechcelo presadzovať proti vôli klubov. Tá súťaž patrí zväzu, vždy však záleží na uhle pohľadu. Ja chcem presadiť veci dôležité pre kvalitatívny rast a toto nie je z tohto aspektu podstatné, je to viac obchodná záležitosť.
Máte trošku komplikovaný volebný systém, ale vyzerá byť demokratický.
Myslím, si že je to tak. Jednak vychádza z regiónov, hlasy majú aj volení zástupcovia asociácií, a naviac extraligové kluby pochopili, že musia obsadiť aj tie krajské štruktúry. Už sú zastúpené takmer všade.
Nerád kladiem hypotetické otázky, ale jednu znesieš. Ak by boli zajtra voľby, uspeješ?
Snáď áno, alebo poviem to takto. Momentálne necítim žiaden zásadný odpor. Samozrejme sú tu mladí ľudia, ktorí chcú na slnko, do vplyvu. Budú sa tlačiť stále viac. Som vďačný za súčasný stav, aj za to, že mi ľudia dali dôveru, ale ak nebude vôľa v hnutí a zvolia si niekoho iného, ja idem životom ďalej. Určite sa nestratím.
Zdeno, na záver dáme rozprávku. Ak by si chytil zlatú rybku a mal by si tri priania ako predseda zväzu, nie ako súkromná osoba, aké by boli?
Já viem, že by si chcel nejaké pikantné odpovede, to by nebol problém, ale skúsim odpovedať ako predseda zväzu:
určite na prvom mieste medzinárodný úspech akéhokoľvek seniorského nároďáku a aby sme sa stali znovu významnou krajinou v oblasti mládežnického volejbalu,
aby sme mali zaujímavú ligu, ktorá trvale priťahuje divákov,
aby Markéta s Kristýnou (pozn.www Kolocová/Sluková) získali v beachvolejbale medailu na OH v Riu.
Ďakujem za rozhovor diskusia k rozhovoru
Ivan Husár pre www.volejbal.sk (Brno 15.december 2014)