Matchpoint Reporty Dr.Kalný z Krakova

Dr.Kalný z Krakova

kalny15.-16.apríl 2016 - Krakov, finále Ligy masjtrov
Asseco Resovia Rseszov
Základná zostava: Drzyzga, Kurek, Jaeschke, Akhrem, Raskytsky, Holmes - libero Ignaczak.
Poliaci začali turnaj dobre. Vyhrali prvý set aj preto, lebo Leon neprihral a zle hral Butko. Hlavne prvý sled. Postupne však smečiari Jaschke i Akhrem strácali na údernosti a Kurek zbytočne veľa loboval a loboval do autu. Kurek hral tak, ako na kvalifikácii do Ria v Nemecku... Nie je to ťahúň na celý zápas.
Družstvo málo útočí zo zóny VI a dobrí stredoví hráč v kombinácii Drzyzga plus slabší príjem nehrajú. To, čo sa čakalo, Leon - Anderson - Michailov budú dobre servovať, sa potvrdilo.
Toto družstvo napriek fantastickej podpore 12 500 fanúšikov zrejme nemohlo postúpiť do finále. Kurek je fantastický hráč, ale nie je to Vlazly. Svoje mikrozápasy (porovnanie s ostatnými účkami) skončil na treťom mieste. Prehral s Michailovom o postup do finále, Tsourits svoje družstvo do finále dostal.
Cucine Lube Civitanova
Základná zostava: Christenson, Miljkovič (Fei), Juantorena, Cebujl (Pridy), Podraščanin, Stankovič, libero Grebenikov.
To teda bol guláš. Mladý nahrávač vedie-nevedie starých útočníkov, ktori v oddychových časoch nepočúvajú trénera. Družstvo je stará cudzinecká légia. Jediný "Talian na ihrisku" je Kubánec Juantorena. Toto družstvo sa nedá charakterizovať inak, ako prestarnutá zmeska.
... kde je talianske volejbalove know how, pragmatizmus, koncepčnosť ??? Jediné pozitívum je skvelý a rýchly pipe Juantorenu, aj v situácii, keď prihráva podanie.
Trentino Diatec
Základná zostava: Gianelli, Tsourits, Antonov, Urnaut, Van de Word, Sole - libero  Colaci
Matej Kazijskij nedostal po svojom návrate z Japonska licenciu na final four.
Toto talianske družstvo je iná káva. Taliani našli novú nahrávačsku hviezdu... 20 ročný Gianelli je skvelý. Už minulý rok si v Trentine Zygadlo užil lavičky až až. Trentino nevyhralo final four asi preto, lebo Tsourits nie je tak "kondične pripravený"ako Michajlov. Možno to nie je kondícia, ale proste RUSI. Prvý zápas vynikajúco, druhý slabo. A to je Tsourits podstatne vyšportovanejší, ako keď porazil Slovákov s reprezentáciou Grécka. Trojica Urnaut, Antonov,Tsourits je slabšia ako Leon, Michajlov, Anderson. Ako by to ovplyvnil Kazijskij, tažko predpovedať.
Tréner Stojčev spravil podľla mna v piatom sete dve chyby... Lanza ako striedač "dozadu" prihral zle a Trentino nezaútočilo a Bratoev pokazil plachtiace podanie, rovnako ako vo štvrtom sete. Lanza zrejme nostalgicky spomína na minulý rok, keď mal Zygadlo nakázané, že je optimálne situácie musia dohrávat Lanza a Kazijskij a ťažké Slovák Martin Nemec. Mala sa zrodiť smečiarska hviezda Lanza, nezrodila sa. Od času, keď prišiel na play off z Korey do Trentina Tsorits už uplynul rok, dosť času na to, aby hral na stabilne vysokej úrovni viac ako jeden zápas.
Napriek tejto kritike klobúk dole pred Trentinom a pred ich trénerom. Cudzinec tréner "pracuje" aj pre talianske reprezentačné družstvo - Gianelli, Colaci...
Zenit Kazaň
Základná zostava: Butko (Kobzar), Michajlov, Leon, Anderson, Achiev, Gutsajluk, - liberovia Salparov, Verbov
Kubánec Leon nie je len opakovane MVP final four, ale momentálne zrejme najlepší hráč na svete. Je už poľský občan, čím skôr by mal hrať na MS, OH. Slabši turnaj odohral blokar Gutsaljuk, ale Demakov vždy pomohol a na lavičke bol aj Kulešov. Jediné družstvo ktoré malo dvoch vyrovnaných a "dost dobrých" nahrávačov. Raz zahral Butko, raz Kobzar. Trojica útočníkov Leon, Anderson, Michajlov je určite silnejšia, ako táto skupina hráčov v Zbornej... Zenit je zrejme silnejší ako ruská reprezentácia.
Záver: Trentino bolo blízko, ale hráči Zenitu poznajú lepšie "tažké chvíle" a nepriaznivé situácie a stavy. Detailne a denne. Z reprezentácie Ruska a samozrejme superligy. Sú neuveriteľne odolní a ich tréner opät s ďalšou bezchybnou akciou. Samozrejme - podmienky v Zenite sú najlepšie v Európe.
V zásade na tomto turnaji platilo:
- stredoví hráči útočili menej a možno aj horšie ako zvyčajne
- okrem Gianeliho nahrávači boli priemerní
- žiadna útočná kombinácia (okrem pipe), to však je všeobecný trend
- dvaja traja hráči v šestke plachtiace podanie - všeobecný trend
- kvalitný blok všetkých družstiev - všeobecný trend
- v obrane v poli hrali dobre hlavne hráči v zóne VI (dosť vzadu), veľa nadrazených lôpt bolo optimálne ubránených a dohraných
- v obrane družstva horšie reagovali na uliate lopty za blok
- kľúčoví útočníci musia byť pripravení na "obrovský objem" nahrávok, inak družstvo neuspeje
- v porovnaní s reprezentačnými družstvami tréneri nevyužívali dvojité striedanie - zrejme absencia druhého kvalitného druhého diagonálneho hráča a nahrávača. Ani Kazaň, a oni v Poletajevovi a Kobzarovi tú silu majú.

Peter Kalný
 
WWW.VOLEJBAL.SK
PRIPRAVUJE ODBORNÝ SEMINÁR
Martin Gerža (manažér Brna) bude referovať
o trojtýždennej stáži v kluboch Ruskej superligy