Matchpoint AKTUALITY Valachová sa vracia

Valachová sa vracia

Bratislava 4. januára 2018 (TASR) - Skúsená liberka Dominika Valachová sa po polročnej pauze vracia k vrcholovému volejbalu. Deväťdesiatosemnásobná slovenská reprezentantka sa stala posilou Slávie EU Bratislava.
Valachová si po reprezentačnej sezóne dala voľno a rozhodla sa oddýchnuť si na čas od vrcholového volejbalu. Kariéru však neuzavrela a nechávala si otvorené dvierka. Keď prišla koncom decembra ponuka z haly Mladosť, dlho neváhala. Prvýkrát by si dres obhajcu titulu mohla obliecť v dôležitom sobotňajšom zápase posledného 18. kola základnej časti extraligy na palubovke Volley project UKF Nitra, v ktorom pôjde o 2. miesto v tabuľke znamenajúce isté semifinále Slovenského pohára. Sláviu od začiatku sezóny na poste liberky "tlačila topánka". Po odchode Moniky Doležajovej a Valentíny Sikelovej nastupovali mladučké hráčky Kristína Grambličková (roč. 2000) a Jana Harajdičová (1999), ale nechopili sa svojej šance a tak vedenie klubu začalo konať. S príchodom 31-ročnej Valachovej sila Slávie výrazne stúpne. "Zbehlo sa to všetko rýchlo. Slávia ma oslovila pred Vianocami a tesne po nich sme boli dohodnutí. Dlho som sa nerozhodovala," priznala Valachová, ktorá naposledy obliekala dres francúzskeho Vandoeuvre Nancy.
Po Komárne, ŠG Nitre a Doprastave Bratislava bude Slávia jej štvrtým slovenským klubom. "Nemôžem povedať, že mi volejbal zvlášť chýbal. Keď však prišla ponuka zo Slávie, tak som si povedala, že by som to mohla ešte skúsiť do konca sezóny a po nej uvidím, či budem ešte hrať aktívne, alebo sa zamestnám. Navyše Bratislavu mám rada, takže o to rýchlejšie som sa rozhodla," povedala Valachová, ktorá uplynulé mesiace trávila vo Francúzsku a dianie v slovenskej extralige sledovala len na diaľku. "Očkom som sledovala výsledky. Zachytila som, kto kde hráva a ako približne stoja kluby v tabuľke, ale to je všetko," dodala hráčka so skúsenosťami z Rumunska, Nemecka a Francúzska.
Počas šesťročného pôsobenia v Doprastave Bratislava (2006 - 2012), na ktorého troskách vznikol terajší STRABAG Volleyball Club, bola pre Valachovú práve Slávia najväčším rivalom. Mestské derby mali vždy veľký náboj. "Na Sláviu sa teším. Nevnímam to tak, že budem obliekať dres konkurenta môjho bývalého klubu. Sláviu beriem ako ďalší klub v kariére, ktorý o mňa prejavil záujem a s ktorým sme sa dohodli. Samozrejme, že zápasy medzi bratislavskými klubmi majú vždy svoj náboj, ale pre mňa sa to kompletne zmenilo, keďže na oboch stranách sú úplne iné hráčky. Tuším len s Líviou Hronskou som hrala v jednom klube," dodala víťazka ankety SVF Volejbalistka roka 2013.
V slovenskej reprezentácii odohrala rodáčka z Komárna v rokoch 2008 - 2017 celkovo 98 zápasov, jej najväčším úspechom je striebro v Európskej lige 2016. V posledných rokoch bola jasnou jednotkou na poste libera v národnom tíme a zastávala aj funkciu kapitánky družstva. V minulej sezóne tvorila dvojičku s Michaelou Špankovou z Volley project UKF Nitra. Na klubovej úrovni získala dva majstrovské tituly a štyri triumfy v Slovenskom pohári s Doprastavom, v drese Dinama Bukurešť vybojovala striebro v rumunskej lige a bronz získala ako hráčka Ladies in Black Aachen v nemeckej bundeslige. S tým istým klubom si v roku 2015 zahrala vo finále Nemeckého pohára.