Matchpoint ROZHOVORY O VOLEJBALE S Tomášom Kmeťom - členom novej SR SVF

S Tomášom Kmeťom - členom novej SR SVF

6.3.2018 - Aupark v Bratislave. Vypočul som si a zaznamenal názory, ambície, plány, vízie Tomáša Kmeťa, bývalého hráča, ktorý kandidoval na volebnej konferencii SVF v decembri v Poprade do Správnej rady SVF za športovcov.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt tomáš kmeťMojim cieľom bolo ostať pri volejbale. Po ukončení kariéry sme ostali ešte rok v Nemecku. Hľadal som možnosti, ako ostať pri športe. Núkala sa táto možnosť, tak som kandidoval do Správnej rady SVF za športovcov. Je to novinka, vyplývajúca z nového zákona o športe, aby mali športovci možnosť byť v dianí, dostať sa k informáciám, vedeli niečo ovplyvniť. Dostal som podporu od vyše šesťdesiatich hráčov a hráčok a kandidoval som. Nemal som protikandidáta a delegáti ma v Poprade zvolili do Správnej rady SVF za športovcov.
Je to zaujímavá skúsenosť. Nikdy som nič také nerobil, takže sa rozkukávam. Prvá vec, ktorú sa nám spoločne podarilo presadiť, je nový tréner reprezentačného družstva žien Marco Fenoglio.

Z pohľadu hráča je to určite dobrá voľba. Hráčky získali dobrého trénera, môžu výkonnostne rásť, majú šancu sa dostať do lepších klubov, lepšie zarábať atď. Verím tomu, že ženský volejbal dostane nový impulz, že ho dostaneme na vyššiu úroveň. Chceme, aby nový tréner bol aktívny aj smerom k slovenským trénerom, aby pôsobil aj na vzdelávacom poli, mal by robiť semináre, aby domáci tréneri chodili na jeho tréningy tímu žien. To bol prvý krok.
Mám v pláne vytvoriť skupinu športovcov, v ktorej by boli zastúpení hráči z extraligy mužov, žien, reprezentačného družstva žien. Táto skupina by zbierala podnety od hráčov k systému a kvalite domácej súťaže, systému Slovenského pohára. Je dobré, aby prejavili svoj názor aj hráči. Určite je veľa vecí, ktoré sa riešia. Ja sa do toho pomaly dostávam.
Neviem, ako tu funguje mládež, ale počúvam o problémoch s mládežou. Je nutné sa pozrieť na fungovanie COP v Nitre a Trenčíne.  Ja osobne som za centralizovanú prípravu. Hlavne pre hráčov, ktorí doma nemajú tie možnosti. Pravdepodobne, ak by copka nebola, tak ja volejbal nehrám.
Určite budem bojovať za kvalitné podmienky hráčov v reprezentácii. Aby veci fungovali, keď tam hráči fungujú tri, štyri mesiace v sezóne. Chcel by som, aby reprezentanti mali možnosť počas zrazov študovať trénerstvo, aby získali aspoň najnižšie licencie.
Citlivou témou sú iste transferové poplatky hráčov. Reguluje to CEV a FIVB, ale chcem nazrieť na transparentnosť tohto procesu a možno nájsť cestu, ako časť poplatkov vrátiť hráčom, možno do mládeže.
Som pre všetkých otvorený, moja mailová adresa Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. je na internete, budem očakávať akékoľvek podnety, návrhy od hráčov, aby som ich prerokoval v Správnej rade a prípadne  aj presadzoval.  Diskusia nikdy nie je na škodu, určite nie je všetko zlé, ale každopádne mám motiváciu pomôcť.

Hárky s podpismi hráčov v prospech Timáša Kmeťa. Podľa zákona vyžadovala jeho kandidatúra minimálne 50 podpisov.

http://www.volejbal.sk/download/konferencia/svf1.pdf
http://www.volejbal.sk/download/konferencia/svf2.pdf
http://www.volejbal.sk/download/konferencia/svf3.pdf
http://www.volejbal.sk/download/konferencia/svf4.pdf
http://www.volejbal.sk/download/konferencia/svf5.pdf