Matchpoint ROZHOVORY O VOLEJBALE S Marekom Rojkom - novým športovým riaditeľom SVF

S Marekom Rojkom - novým športovým riaditeľom SVF

2.5.2019 - Bratislava

Koniec trénovania?

Nemal som to tak postavené, lebo som to neplánoval, ale v zásade áno.

Jedna otázka trošku mimo. Možno teda posledná trénerská. Barbora Koseková. Výborná nahrávačka, natiahol si ju do Brna, vynahrávala hneď v prvej sezóne Brnu po dlhej dobe medailu a pustili ste ju. Alebo vyhodili?

rojkoPo príchode do Brna som sa pri slovenských hráčkach stretol s tým, že Čechy, to pre ne ani nie je cudzina. Robia si z toho prechodnú stanicu. Barbora chcela skúsiť lepšiu ligu. Prosiť som ju o angažmá nechcel.

Vedenie SVF vypísalo dosť nešťastný termín na výberové konania, tesne pred koncom súťaží, keď sú ľudia pod zmluvami, ale asi sa to nedalo inak. Doba je hektická. Začalo play off, šli ste v Brne obhajovať medailu. Oznámil si vedenieu Brna zámer ísť do tendru?

Áno.

Opýtam sa teraz z konca. Kandidovať na prezidenta SVF budeš o tri, alebo až o sedem rokov?

Neuvažujem tak.

 

V piatok ťa komisia vybrala, kedy si podpísal kontrakt?

Včera.

Počas zápasu kvalifikácie na ME junioriek v Humennom si počas zápasu Slovensko – Španielsko 90 minút klábosil so Singerom. Aké boli témy?

Spoločenské.

Keď si sa spojil pred časom s Halandom, vzal si reprezentačného trénera žien, veľmi som ti to zazlieval. Ty si mi však povedal, že to bola kariérna, profesná výzva a pýtal si sa, či by som ju aj ja nevzal. Aj s odstupom času vravím, že ja isto nie. Chápem tvoj vtedajší postoj a už ho nekomentujem, ale teraz je situácia značne odlišná. Na to, aby si mohol napĺňať profesné a odborné výzvy v pozícii športového riaditeľa, musí – je to nevyhnutné - byť z vedenia SVF odpálený Singer. O tom ste asi počas zápasu nehovorili, že? Augiášov chliev je nutné dôkladne vyčistiť. Práve z profesionálnych a odborných dôvodov. Nenahováral si ho, aby sa pratal?

Mňa to nezaujíma.

Mňa hej. Mám ambíciu ísť do procesu vzdelávania trénerov, ale na Singerovu slávu robiť nebudem.

Keď vyhlásili tender a prečítal som si zadanie, kompetencie, zodpovednosť, tak som som si utriedil myšlienky v tom, že je čas a možnosť v tejto sfére volejbalu urobiť posun. Odhliadnuc od politicko-personálneho stavu vo volejbale.

Na play off žien chýbal nový reprezentačný tréner žien Fenoglio, ani do Humenného na juniorky neprišiel. Kravárik dtto. To je nehanebné. To je totálna neúcta k adeptkám, kandidátom na seniorský reprezentačný dres. K trénerom, k volejbalovej verejnosti. Zase sem príde nejaký bezcitný žoldnier.

Čas riešenia výberového konania na pozíciu športového riaditeľa je samozrejme zlý a mňa teraz zaujíma to, aby som čo najcitlivejšie zvládol štart reprezentačných sezón mužov a žien. To, čo bolo k dnešnému dňu, si musí zodpovedať nové vedenie SVF. Zrejme to malo byť vyriešené v januári, to by som sa ja osobne asi na 90% nebol prihlásil.

Prvá sezóna u teba býva pravidelne dobrá a druhá spravidla "nedobrá". Bude to aj v tejto pozícii?

Dvadsaťštyri hodín triedim priority, pripravil som projekt, ktorý som prezentoval komisii. V odpovedi na otázku druhej sezóny dodám, že teraz nebude cieľ medaila, postup alebo titul v sezóne, ale dlhšie obdobie a plán sa nedá realizovať krátkodobým cieľom.

Takže aké sú vízie, plány, ciele. Dodávam, či skončí obdobie namaľovaného športového riaditeľa?

Vízia: dať pozícii športového riaditeľa vážnosť a profesný rešpekt do takej miery, akú má v odborných kruhoch mať.
Cieľ: v troch oblastiach – spolupráca s klubmi, iné nastavenie systému práce všetkých reprezentačných družstiev, analýza stavu mládežníckej koncepcie volejbalu na Slovensku a v spolupráci s klubmi pripraviť v nej realizovateľné úpravy na posun.

Kompetencie nemal doterajší športový riaditeľ na SVF žiadne. Bol bábkou v rukách Halandu a Singera. To ty asi nebudeš. Akú máš predstavu?

V podmienkach tendra sú zadefinované zodpovednosti. Na ich základe som do toho projektu vložil moje kompetencie, dostal som k tomu od členov komisie zásadné otázky a moja odpoveď bola, že práve preto som prejavil záujem o tento post a podmienkou je zrealizovanie kompetenčnej schémy a problematiky. Vo výberovej komisii boli zastúpené všetky tábory súčasnej Správnej rady SVF a Singer. Dostal som informáciu, že ma podporili všetci členovia komisie. Tým pádom mi odobrili, resp. odsúhlasili kompetencie.

Vyberá sa aj koordinátor mládeže. Táto pozícia by mala byť v súlade so športovým riaditeľom. Máš nejakú predstavu? Pýtam sa nielen na tip, ale aj na právomoc koordinátora a opäť na kompetencie dvoch vedľa seba stojacich postov.

Ja som na poste koordinátora mládeže už na SVF pracoval, športový riaditeľ bol vtedy Tomáš Singer. V diskusii komisie na výbere sa o previazaní kompetencií týchto flekov hovorilo a mňa sa pýtali, čo si myslím, že by malo byť presunuté, vymenené. Druhá otázka bola, či mám nejaký tip. Bolo nakoniec vydebatované, že sa prioritne obsadí post športového riaditeľa. Potom sa bude pokračovať.

Chceš ešte niečo doplniť z projektu?

Moje prvé kroky budú okamžité oboznámenie sa s pripravenými nomináciami, stavy realizačných tímov, zmluvy s hráčmi, programy a urýchlené stretnutie sa s celým tímom žien a mužov. Mal by som otvoriť obe sústredenia, zrejme s prezidentom SVF, čo by sa malo stať štandardným krokom každej sezóny. Vzhľadom k hektike určite ponúknem aj odbornú pomoc a servis v komunikácii s klubmi. V krátkom čase by som rád sfunkčnil obe reprezentačné rady.

Ďakujem za rozhovor a veľa šťastia.

Ivan Husár