Matchpoint ROZHOVORY O VOLEJBALE Rozhovor s M.Kraščeničom - diel I - SNEH

Rozhovor s M.Kraščeničom - diel I - SNEH

7.12.2018 - Pred rokom 3.12.2017 bol v Poprade zvolený do funkcie prezidenta SVF na štyri roky Martin Kraščenič. Nahrali sme spolu takmer dvojhodinový rozhovor. Rozdelil som to na viacero dielov, aby ste mali časť vyznačiť si v lese sprejom borovičku, zavraždiť kapra a kúpiť všetko pod stromček.krascenic

Pán Kraščenič šediviete ?

Bohužiaľ, neviem, či je to vekom, alebo starosťami. Ide to našťastie postupne, na rozdiel od niektorých ľudí, ktorým sa prihodí niečo priveľmi stresovité a ošedivejú zo dňa na deň. Postupne asi dozrievam.

 

Rok prezidentovania.

Áno, pred pár dňami pred rokom som bol zvolený do funkcie prezidenta SVF. Priznám sa, že som ho ešte nehodnotil, chystám si spraviť taký audit počas sviatkov. Od zvolenia do konca roka sa toho veľa neudialo, čiže ten skutočný rok práce začal v januári. Určite  veci dať aj na papier a na najbližšej pracovnej konferencii budem oficiálne aj bilancovať prvú sezónu.

Ak by som kráčal prvým rokom vo funkcii chronologicky - v zime sme organizovali na Štrbskom Plese M SR v snow volejbale a potom sme sa aktívne zúčastnili prvých Majstrovstiev Európy v tomto novom odvetví. Bola to veľmi zaujímavá skúsenosť.
CEV dokázal dostať snow volejbal do pozornosti FIVB a svetová federácia veľmi vážne usiluje dostať volejbal na snehu do programu zimných OH. Na kongrese v Mexiku oznámili, že sa tak stane v roku 2026.
snowTak, ako sa mnohí volejbalisti skepticky stavajú k plážovému volejbalu, s podobnou „nechuťou“ sa zatiaľ vníma táto zimná odroda volejbalu. Fajn, že to je, ale škoda, že je na snehu. Nedá sa hrať všade, plus ešte iná negatívna kritika. Samozrejme zaznelo veľa pozitívnych ohlasov, do popredia vystupuje mimoriadny záujem médií.
Bez ohľadu na to, ako veľmi sa tento šport ujme na Slovensku, každopádne snow volejbal sa podujme na ďalšej popularizácii a propagácii volejbalu. Táto forma volejbalu sa odohráva na miestach, kde je vždy plno, kde je veľa mladých ľudí, kde sú prítomní mnohí cudzinci. Stretával som sa na Slovensku s veľkým ohlasom. Naberá priaznivcov aj medzi ľuďmi, ktorí ani volejbal nepoznajú.
Zaujímavým motívom je aj šanca dostať sa na OH. Momentálne nie je taká silná konkurencia. Dostať sa na OH by bol obrovský úspech. Bolo by vhodné, keby sa našli zanietenci, ktorí by aj založili samostatnú asociáciu v rámci SVF. Snow volejbal budeme podporovať, zatiaľ bude rozpočtovaný spoločne s plážovým volejbalom. Budeme hľadať partnerov v známych zimných strediskách, kde by sme radi zoragnizovali podujatia.
Paralelne v tomto zimnom období som sa snažil čo najrýchlejšie a najkomplexnejšie zorientovať vo volejbalovej problematike. Od štrukturálnych, organizačných a interných vzťahov vo volejbalovom hnutí, cez legislatívu, financovanie, medzinárodné, domáce, mládežnícke súťaže i kalendáre podujatí a oboznámiť sa so situáciou v regionálnom volejbale, ktorý úzko súvisí s výchovou mládeže.

Vypočul si Ivan Husár