Matchpoint Postrehy - píšete nám Pozitíva volejbalu na Slovensku - pre p.Pizúrovú

Pozitíva volejbalu na Slovensku - pre p.Pizúrovú

3.4.2019 - vo vlaku, akurát spod rodných Tatier.

Idem vytiahnuť nejaké pozitíva slovenského volejbalu, ktoré ma vo vlaku po hranicu Európy a Východu (niekde na úrovni tunela Branisko) napadnú.
Pani Pizúrová, skončila doba temna, bývalý prezident SVF Halanda už radšej nekandidoval, slnko po voľbách v Poprade vyšlo síce neskoro, ale vyšlo.

Máme demokraticky zvolenú Správnu radu SVF. Ak sa členovia naučia demokraciu aj uchopiť a raz zakapú aj intrigy, bude sveta žiť. 
Na federácii začali na odborných postoch pracovať dvaja ľudia (Rojko a Májek), ktorí remeslu rozumejú. Určite budú hnutie počúvať, je normálne, že sa sem tam do ich  činnosti chybička zakradne. Ale už sa nekradne. Dúfam. 
Zo zahraničia sa vrátil na Slovensko tréner Kalný a podpísal (verím, že kontrakt predĺži) poslanie koncepčne pracovať s mladými hráčmi v stredisku v Trenčíne. Konečne tam zavládla disciplína.
Videl som pri práci niekoľkokrát nového trénera dievčenského strediska v Nitre  Mareka Maličkého. Solídne. K ženám prešiel v Trnave tréner Filípek. Smutné, ale zaujímavé. V Novom Meste skončili vnútroklubové rozbroje, ženy N.Mesta sa pridali k "Bratislave". Nádejné.
Keďže tréner Slávie EU Mišo Matušov odvádza dlhodobo vysoký nadštandard pri ženách a od leta pôsobí v klube aj renomovaný tréner Igor Prieložný, prestávam zastávať názor, že v ženskom svete je to plné neodbornosti. Býval to taký hobby bar. Tretí, štvrtý level. Prezident súčasného ženského majstra Dušan Ovečka priniesol do volejbalu nemalé peniaze, cudzinky, imidž, iné pohľady. Pevne verím, že dodrží zámer, že to nebude iba jeho a dcérina hračka. Dúfam, dúfam, že vie, že olivy a vinič sú dlhoveké dreviny. Ak odíde, mnohí sa potešia, ale krv bude striekať.
Slávia musela chtiac nechtiac na vývoj zareagovať a angažovala v lete Američanky. júúúj, ešte keby naučili dievčatká v prípravke hrať bágrom. Pár mladých báb úspešne hrá v zahraničí.
Tradičná liaheň dievčat z Bilíkovej v Bratislave hrá úspešne v etralige. Ak vyťaží Kežmarok z Liptova, Prešov zo Stropkova, Svidníka, ženská extraliga nebude v budúcnosti najhoršia. Plodí.
V Bratislave budeme mať v lete ženské ME. To oživí.
Mimochodom, trénerka Tlstovičová, ktorá sa s COP Nitra prebojovala svojho času do finále extraligy, je dnes s "dedinou" vo finále ligy v Rakúsku. Halanda ju z Nitry vyhodil, lebo bola nepohodlná, dobrá a vplyvná. V pohode môže nahradiť Fegnolia. V pohode.
Všetky mužské kluby by mali mať v radoch svojej mládeže výnimočné typy dievčat. Najnovšie to zavedie Komárno.   
Na Island prišlo v lete v Nitre 1000 divákov, na Čiernu horu v januári vypredaná hala na Klokočnine v Nitre. Muži sa opakovane dostali na ME. Držia sa na kolotoči. Sedadlá síce CEV stále rozširuje, ale tomu laická verejnosť nerozumie. Volejbalisti patria jednozačne k najúspešnejším kolektívnym športom na Slovensku.
Je jasné, že punc kvality dostane národné družstvo vtedy, keď ho obohatia hráči, úspešne  pôsobiaci v zahraničí. Ale nebuďme blbí. Kde vznikli? Doma. V našich kluboch, pod vedením našich trénerov. Prevažne slovenských. V takmer katastrofálnych ekonomických podmienkach.
Tie (klobúk dole) vylepšujú nadšenci. Štepánek (Prievidza), Šimoňák (Košice), Mikolaj (Prešov), Blanár a Žák (Svidník), Vňuk (Myjava), Pangrác s Kraščeničom (Nitra), Ferencz (Komárno). Volejbal určite nie je biznis. Títo ľudia nalievajú aj svoje peniaze do produktov, z ktorých sa nikdy nevrátia. Ani morálne, lebo nevďak vládne svetom a úspech sa neodpúšťa. Musia si dať pozor, lebo sa nájdu aj takí borci, ktorí tie peniažky rozfrckajú.  
V tejto sezóne som videl štvrťfinálový zápas play off na Myjave. VKP síce Myjavu zdolal 3:0, ale volejbal bol na vysokej úrovni. Extraliga má pár rokov stúpajúci trend. Vlani ju obohatili výraznou mierou cudzinci, pred časom navrátilci Sopko, Červeň, Bencz, Ogurčák, Hupka.
V tejto sezóne majitelia pochopili, že cudzinci dajú lige aký taký lesk, ale zaberajú miesto domácej produkcii. Problém je, že mladí hráči sa dlhdobo na Slovensku vyskytujú pri práci bez prítomnosti adekvátnych vzorov.
V Trenčíne deti vychovávajú deti, ale tak to nastavili diletanti Singer a spol. Extraligu dievčat v Nitre už t.r. "Copka" nehrala, spojenie s UKF je logické, aj keď kole oči. Kole, ale časom by mohlo byť spojenie efektívne.
Družstvo v Trenčíne musí dostať nový šat, aby za neho mohli hrať vo voľnom režime najšikovnejší mladí hráči zo všetkých klubov.
Systém školstva konečne umožnil nemusieť mať v športovom gymnáziu daný počet hráčov, aby škola splnila normy a normatív. Nepotrebujeme doplniť násilne počty strediska hráčmi, ktorí tam nemajú čo robiť. Kalný pochopil a Rojko si prečítal pár mojich listov Luborovi, stredisko musí mať úplne iné zadanie, ako mávalo za Singera.

Teta Pizúrová, blížim sa do Košíc, aj vďaka Vašej požiadavke mi cesta rýchlo ubehla, akurát som si všimol, že rómske dievča šesť hodín neúnavne na mobile socializovalo. Nemám vďaka Vašej zákazke čas vetriť večerný zlý výsledok pre VKP, ale to len preto, lebo Šimoňák s Vlkolinským odviedli dobrú robotu. Zaslúžia si trochu medu, ktorý vám v tejto sezone naposledy poskytneme. Tréner Vlkolinský patrí k najväčším vorkoholikom. Tvrdo pracoval a ja mám voči tomu rešpekt. Zachránil pre volejbal hráčov, ktorých primátorka Humenného Jana Vaľooooova hodila na ulicu. Vzal pod svoje krídla pár kusov zo Svidníka, ktorí takisto prišli o ilúzie v revolučných časoch, ktoré pod Duklou situačne vznikli. Vždy sa snažil za hranicami umne nakúpiť. Nie vždy sa to podarilo, ale učí sa na chybách. Postavil s kolegom stabilné družstvo. Je mi veľmi ľúto, že sa cez nich dnes asi nedostame do finále, lebo šancu, ktorú nám ponúkli pred týždňom, sme nevyužili. Zrejme nedosiahneme finále aj z dôvodu, že sa nachádzame v etape, kde bol Vlkolinský so Šimoňákom pred tromi rokmi. Budujeme a budeme silní. Asi vypadneme aj preto, že práve Váš syn, ktorý sa mi ako hráč oddávna páči, je momentálne odvážnejší, drzejší a rýchlejší. Rýchlosť je jeho doména,  rýchlo by mal zabudnúť na to, že je tu len vzdelanie, len ekonomický prospech. Hráči v mnohých európskych kluboch denne do 20:00 robia a potom hrajú pre potešenie v najvyšších súťažiach.
Pani Pizúrová, po Slovensku pobehuje pár talentov. O tých našich napíšem po ceste domov, hoci by som rád cestoval s inou úlohou. Dumať o Prievidzi. Uvidíme o pár hodín. Každopádne dúfam, že som Vám ako tak ulahodil, ale na záver pozitív musím dodať, kde by sme boli, keby hávede nebolo.   
Ivan Husár - pozitíva na objednávku p.Pizúrovej