Matchpoint ROZHOVORY O VOLEJBALE

O VOLEJBALE

Rozhovor s A.Kravárikom pred odchodom na ME

21.8.2017 - Dulovo námestie v Bratislave

Tesne pred odchodom na ME v Poľsku sme podebatovali s Andrejom Kravárikom, reprezentačným trénerom mužov Slovenska.

Boco, svojho času si mi povedal, že keď skončíš v Solúni hráčsku kariéru, tak by si chcel byť prezidentom Iraklisu Solún, že agent Georgis to zariadi. Dôvodil si tým, že by si radšej na mešci sedel a delil ho, ako byť na druhej strane. Čo sa zmenilo?

V podstate klub Iraklis zanikol. Klub mal v znaku hviezdu, bol vo volejbale veľmi úspešný, nastali obrovské problémy s dlhmi voči štátu. Tú sumu sa dnes nikto neodváži ani prečítať, nieto zaplatiť. Reálny dlh voči štátu je okolo 20 miliónov a to sa tam zrejme nepočítajú penále vo výške vraj až 180 miliónov. Takže táto idea padla ako domček z karát. Keď som videl počas tej našej éry, ako sa delili peniaze, aké podfuky sa diali voči hráčom, tak som si myslel, že to budem robiť inak. Menil som postupne názor a venoval som myšlienky kariére trénera.

Druhý dôvod, nerozbehnúť sa v kariére trénera, si pred pár rokmi spomínal známu rentu, ktorú ste ako hráči Grécka "vyhrali" na OH v Aténach. Už nie si v štátnej službe Grécka?

V Grécku sa zmenili zákony. Pôvodne som sa musel rozhodnúť buď, alebo. Ale po istých legislatívnych zmenách, povýšení a po 18 mesiacoch praxe mám dnes možnosť v pracovnej kariére v štátnej službe vziať si neplatené voľno v sume piatich rokov. Kumulovane. Tú istotu nebolo jednoduché opustiť, teraz sa dá skĺbiť toto vrtkavé povolanie s civilným povolaním v Solúni.

Rozumiem tomu tak, že pre teba je výhodnejšie byť reprezentačný tréner, lebo ako klubovému by sa ti to voľno minulo veľmi rýchlo.

Presne. Ale zase musíš uznať, že finančne by to bolo lepšie v klube a aj treba povedať, že nie je klub ako klub. V Grécku napríklad sa momentálne stáva, že  v najvyššej súťaži sa tréner dohodne na dvoch tisíckach mesačne a dostane ich v ročnom súčte. Do tejto kategórie by som spadnúť nechcel.

Keď som ťa naposledy videl hrať naživo, bolo to v Solúni, už si mal svoj vek, podávali sme si v útrobách štadióna ruku pred semifinále ligy majstrov proti Belgorodu, pobadal som strach a trému. Ako prežívaš ten stav dnes, ako "začínajúci tréner"?

Musím sa priznať, že strach a trému som mal pred zápasom vždy. Ale len krátku dobu, kým sme nezačali hrať. Mám za sebou dva roky trénerčiny v Grécku, rok v Iraklise a rok v Arise. Tam som to zatiaľ nepociťoval.

To krátke obdobie ma nezaujíma, pýtam sa tento začiatok v roli prvého trénera reprezentácie Slovenska.

Je to rozdiel. Reprezentáciu mi zverili z noci na ráno, o ničom som netušil. Najprv som dostal len informáciu, že správna rada sa rozhoduje, či vymení trénera a pýtali sa ma, či to prípadne vezmem. Vtedy by som do žalúdka nedostal ani sezamové zrniečko. Pocit sa potvrdil, keď ma vybrali a do zápasu Svetovej ligy ostávali krátke dva dni. Nejedol som, nepil som, rozmýšľal, či som urobil dobre. Pomohli mi moji blízki. Pred turnajom som na tlačovke suverénne vystúpil, že získame z troch duelov deväť bodov, ale hneď po turnaji som si uvedomil, že treba vážiť slová.

Web ich mapuje.

Uvedomujem si.

Je dobré vystupovať suverénne, hráči by mali vidieť, že tréner neváha, že pozná level svojho družstva a na základe toho má vedieť, na čo jeho hráči majú a na čo nie. Aj tak vždy všetko záleží od hráčov a v tomto prípade ma podržali.

Vrátim sa ešte k tej tréme a strachu. Vidíš nejaký rozdiel v pocitoch hráča a trénera?

Opakujem, že ten hráčsky bol do istého momentu hry. Ja som si ako hráč veril, navyše mám na ihrisku vždy spoluhráčov, priamy kontakt s loptou a mám možnosť sám veci rozhodovať. Ako tréner túto možnosť nemám a o to je to zložitejšie. Môžme podať najlepší výkon v období, týždni, sezóne a aj tak prehráme. Sú aj štatisticky smutné prípady, že sme lepší v obrannej bilancii, útočnej, lepšie prihrávame, podávame a aj tak prehráme. To sa stáva. Ten strach trénera je zrejme iný a asi aj opodstatnený.

Jedna z mojich skúseností s tebou. Nepovedal by som, že by si bol ako hráč lenivec, ale niekedy si sa šetril. Máš v nároďáku teraz podobný tip?

Áno. Je to zaujímavé, že si to spomeniul, a áno, máme tam jedného takého, hneď sme mu dohovorili a všetko vyriešili hneď a zaraz.

Kuuuurva, a ja som sa s tým u teba trápil možno štyri roky a ty to máš vyriešené hneď.

Chvála pánu Bohu. Na druhej strane som si po debate s hráčom povedal, prečo nemať v tíme jedného takého, ktorý obabre, oklame, ošudí, pošetrí sa, je v sume trochu jednoduchší, to k športu patrí, ale musí ho byť v zápase cítiť. Ak bude platným hráčom, bude vyhrávať, dám si klapky na oči.

Bol si megatalent. Máme v súčasnosti takého?

Uff, eeeee, aj by bol, ale doba sa strašne zmenila a ona ich ovplyvňuje. Neviem, či sú dnes hráči schopní a ochotní tú dávku talentu zúročiť. Aj ja som mohol byť ešte lepší, mohol som byť možno aj na inom poste, ale ja som so svojou kariérou hráča spokojný a dnes sa mi zdá, akoby sme boli v inom svete. Hráči musia mať všetko nalinajkované, samozrejme nie každý, ale je to trend. Zlá je doba.

Je to zaujímavé zistenie, že už aj ty to takto vnímaš. Ja tú dobu cítim omnoho intenzívnejšie, lebo ako tréner môžem jednotlivé epochy porovnávať. Ak tie hrozné časy vnímaš už aj ty - tak skoro - tak je to ešte horšie, ako sa domnievame. Má ešte dnes význam a zmysel sa tým živiť? Zaoberať?

Na jednej strane hovorím nie, ale z iného uhla si myslím, že ten volejbal je dnes neskutočne presýtený. Prakticky chalani idú dvanásť mesiacov bez prestávky. Musím ale povedať, že aj dnes sú stále v tíme hráči, ktorí sa tešia, vážia si reprezentačný dres, verím, že to žezlo odovzdajú mladým. Pocity sú určite zmiešané, ale napríklad aj môj nový asistent Pipa. On je možno ešte silnejším Slovákom ako ja, na Slovensku ostal, v zahraničí dlho nehral a vždy reprezentoval, lebo chcel.

Prečo nepokračuje asistent Vlk?
Klubové povinnosti.

Spomínal si, že na post prvého trénera si sa dostal náhle. Asistent vymenil prvého. Pre odbornú (kolegiálnu) verejnosť tento postup nebýva úplne sympatický a povedzme aj férový. Skrátka spolu sme prišli, spoločne odchádzame. Tréner Palgut si ťa vybral a ty si ho vymenil. Nie je to samozrejme nič výnimočné, deje sa to.

V podstate je to tak. Buffi si ma vybral, vážim si to, je to pravda, ale aj tak si to bude každý vnímať, ako chce.

Debatoval si s ním o tom?

Nebol čas. Ja som už v minulosti mal dve ponuky a odmietol som ich. Necítil som sa na to. Potreboval som byť asistentom o niečo dlhšie, spoznať viac a viac. Nasávať hlavne pozitíva. Rozmýšľal som však inak. Prečo by som to nemal vziať? Prečo by som to družstvo mal prenechať niekomu, kto s nimi nebol vôbec. Kto ich pozná menej ako ja.

Nebol čas. Vedenie federácie sa po neúspešnej predkvalifikácii rozhodlo Mira odvolať a o dva dni na to už začínal v Poprade turnaj Svetovej ligy. Aj to asi boli faktory, ktoré rozhodovali. Doslova a do písmena by ma sralo, keby to družstvo viedol niekto, kto hráčov detailne nepozná. Mne to zverili pôvodne iba na tri turnaje Svetovej ligy a kvalifikačný turnaj. Teraz sme spoluprácu predĺžili o ME.

Vyradil si nahrávača Palguta a smečiara Halandu.

Tesné rozdiely. Je dobré, že stúpa na niektorých postoch konkurencia. Pôvodne sme vyradili blokára Ludhu, nechali sme na tej pozícii Krajčoviča pre lepší útok. Šimon sa zranil a Marek sa vracia. Získame na bloku a na podaní. Rozdiely medzi nominovanými a tými, čo ostali doma, sú minimálne. Tak sme rozhodli. Nomináciu ovplyvňuje aj systém hry, ktorý by sme chceli hrať.

Kriško.

Neviem povedať konkrétnosti. Osobné dôvody. Do toho sa nikdy nebudem miešať, verím, že si ich vyrieši a bude znovu platný hráč.

Prišiel si z noci na ráno a veľmi rýchlo sa zmenili priority družstva. Predtým sme o žiadnych nepočuli. Nie je to dajaký chaos? Prezraď, boli nejaké vyhlásené pred začiatkom sezóny?

Neviem. Na to, či nejaké boli, by si sa musel opýtať kolegu Palguta, ja som nastúpil k družstvu o týždeň neskôr, lebo sme hrali v Grécku ešte baráž.

A keď si teda došiel, tak k tebe neprenikli. A potom sa zmenili. Kto ich vyriekne, kto ich plánuje, kto ich potom mení?

Po predkvalifikácii začala Svetová liga. Rýchlo za sebou idúce tri turnaje, krátka prestávka a turnaj o MS v Belgicku. ME. Tak mi povedz, dá sa to zvládnuť?

Mne je to jasné, ale ja sa pýtam na princípy. Priority. Kto ich odprezentuje? Kto ich schváli? Kto aj tie teoreticky neexistujúce zmení? V akom momente? V súčasnosti je to jednoducho bordel. Ešte aj v tvojom vyjadrení bol silný dôraz na cieľ hrať final four Svetovej ligy v Austrálii. Výsledky pomaly padali a zrazu cieľ pobiť sa o MS zmizol, priestor na hranie dostali mladí. Vyvstal nový dôležitý cieľ a nová priorita - ME v Poľsku.

Pozri sa. Dostal som zrazu do rúk nejaké bremeno, záťaž. A aby som ho dokázal uniesť, v tom sú samozrejme so mnou hlavne hráči, tak máme tu Slovensko, obmedzený počet kvalitných hráčov. Povedzme desať. Môžu to vydržať? Paták prišiel tebárs týždeň pred prvou akciou. Ideme do plných vo všetkých troch súťažiach? Neskončí to tak, že na konci ME budeme mať plno zranených a neodohrajú si následne svoju ligu? Má to zmysel? No nemá.

Boco opakujem, všetko je odborne jasné, ale prečo to nie je nalinkované na začiatku. Ja skrátka nerozumiem, že v tak krátkom období pôsobenia národného družstva sa radikálne menia priority. Mimochodom, a to je stará pesnička s trénermi, ktorí nepôsobia v sezóne na Slovensku. Tých hráčov je viac ako desať, samozrejme nepatria všetci do top levelu, ale Zanini, Gulinelli, Chrtiansky a teraz ani Ty ich nepoznáte. Nemáte dostatočný prehľad.

Tú zmenu plánov som vyhlásil ja. Z dôvodov, ktoré spomínam. Keď som videl, v akom stave sme skončili hneď na prvej akcii, čo museli kondičný tréner s fyzioterapeutom s hráčmi robiť, bol som zhrozený. Snažili sme sa obvolať všetky federácie, idúce do druhej fázy bitky o MS, aby sa zmenil termín.

Hm, to je logistická zmena, nie odborná. Jednoducho si myslím, že pre Slovensko má byť vrcholným podujatím účasť a výsledok na ME.

Prvým nahrávačom bude Zaťko?

Áno.

Kubš bude na smeči? Nie.

Je jasná dohoda, že v reprezentácii bude na liberovi.

Prvý korektor.

Tak jasného nemáme. Traja vyrovnaní.

Disciplína.

Nemáme žiadne problémy. Všetko funguje ako má.

Pýtam sa skôr na poriadok na ihrisku, na hernú disciplínu.

Dostávame sa pomaličky k zlepšeniam. Blížime sa k štandardu. Za tie tri mesiace sme sa teda dosť nakričali, až neúnosne. Priznám sa, že už nikdy tak reagovať nebudem.

Káral ťa niekto? (pozn.www expresívne výrazy v TV prenose len tak hučali)

Absolútne nie. Skáral som sa sám. Nebol som sám sebou. Povedal som si, už nikdy viac.

Váž slováááá.

Prečítali sme si, že formu chceš vyladiť presne na ME. Argumentoval si tým, že sa viackrát stalo, že na vrcholnú akciu družstvo pripravené dobre nebolo. Môžem povedať, že vyladenie je jedna z najťažších vecí trénerského remesla. Ako to urobíte? Ako hráč o tom nemáš ani páru, lebo sa to k tebe od trénera nemalo prečo a ako dostať. Tú skúsenosť nemáš logicky odkiaľ vziať. Len pocitovo. Hráč skrátka niekam kráča a niekam dôjde. Dobre a presne vyladiť je podľa mňa najväčšie umenie.

Vyladíme. Bodka. Pred ME toto nemôžem detailne rozobrať.

Česi nás vždy bíjavali, ale mali sme pred časom dobré obdobie, keď sme ich celkom hravo porážali. Naposledy nás však v Svetovej lige v Holandsku vyprášili 3:0. Čo očakávaš v úvode ME? Čo zaváži?

Kvalitu, ktorú majú Česi, máme dnes aj my. Bude to ťažké, prevahu získa ten, kto dokáže svoje schopnosti viac predať. Podrobnosti teraz do textu nedáme. Veď aj oni čítajú.

Už sme sa toho dotkli. Rád by som ale poznal tvoj názor. Špičkoví volejbalisti nemajú takmer žiaden oddych. Sedem mesiacov liga a okamžite 4 - 5 mesačný blok reprezentačných povinností. To je stupídne. Odnesie si to podľa mňa onedlho práve turnaj ME. Bude to akcia druhej ligy. Čo sa dá urobiť?

Absolútne nič. Tie kreslá, ktoré riadia volejbal na medzinárodnej úrovni, sú prevažne biznismani a tým ide o iné.

Kolegiálne tlaky neexistujú?
Ale áno, my sme o tomto nedávno debatovali s Heynenom (pozn www. Belgičan, ktorý momentálne vedie reprezentáciu), názory sú zhodné, nič sa však zrejme neudeje a to má Belgicko v rámci CEV svoju silu. Vravíme spoločne, že ak sa toto nezmení, volejbal pôjde do prdele. Trend je zlý.

Cieľ na Európe?

Postup zo skupiny. To je minimálny cieľ.

Vďaka za rozhovor. Šťastnú cestu a veľa štastia.

Pridali sme dve fotografie. Čo uloví Kravárik na ME?
Zažije Kravárik ako tréner niečo podobné, ako na druhej fotografii?

Ivan Husár pre www.

ulovokosial

   

Slnka je na svete dosť - rozhovor so Zdenom Haníkom

10.5.2017 - pár dní pre volbou na predsedu Českého volejbalového zväzu.

Keď sme naposledy debatovali o voľbách, cca tri roky dozadu, v trojici s našim spoločným priateľom Dr. Hanákom, on tušil, že tretia voľba bude veľmi ťažká. Samozrejme sa dalo predvídať, že ťa už bude niekto chcieť zosadiť. V sobotu sú voľby na predsedu českého volejbalu a už ani nie si v hre. Vzdal si sa?

To nie je správne sloveso, ja som sa v pravom zmysle nevzdal, len som urobil rozhodnutie. Aj preto, aby som zachoval trend volejbalu v Čechách a tým pádom som urobil kroky, ktoré som urobil a dohodol som sa Marekom Pakostom. Obetoval som seba v mene zachovania doterajšej línie. Bol by som bojoval do poslednej chvíle, ale našiel som lepšie riešenie – pre volejbal.

O čo prídeš?

O vzruch, o tlak na moju osobu. Prídem o možnosť dokončiť svoje dielo. Prídem o to, že už nebudem prvý hráč, zodpovedný za všetko, pravdepodobne prídem o možnosti vyjednávať, lebo to už musí robiť nový predseda. Prídem aj o to, že stále “niečo musím”. Teraz bude v mojom slovníku častejšie môžem. Každú sobotu a nedeľu som si ako predseda zväzu nemohol dovoliť niekde nebyť. Vždy som niekde musel byť, to bola nutnosť. Nemal som vlastne žiaden voľný čas. Sedem rokov som bol nepretržite v práci. O to prídem, a ani neviem, či je to dobré nebo zlé.

Keď sme robili spolu rozhovor pred tvojím prvý zvolením, vravel si, že budeš stále v halách. Bol si?

To som splnil. Trebárs nie vždy v hale, ale stále v aktívnej činnosti, napr. som bol počas víkendu na rokovaniach, spoločenských volejbalových akciách, väčšinou v halách na súťažiach, ale vždy na volejbale. Ešte dodávam k predchádzajúcej otázke, že prídem o určitú časť kontaktov, lebo nebudem v hlavnej roli. Otázka je dobrá, tak ešte doplním, ak si niečo spomeniem.

Nerád dávam hypotetické otázky, ale keď sa prevalili kauzy a nebol by si pre ne z boja odstúpil, bol by si býval kandidoval a možno prehral?

Nikto nechce prehrávať, takže moja osobná porážka by asi bolela, ale prežil by som ju, ovšem nebezpečnejšie bolo, že v prípade prehry by do povetria vyletelo všetko, čo som budoval. Moji nástupcovia by určite nemali motív robiť volejbal zle, ale moje idey a projekty by zrejme rozstrieľali. Väzby, postupy, ľudí ... atď.

Nikto nie je nenahraditeľný, je jasné, že nemôžeš byť 50 rokov predseda, dochádza k výmene. O čo príde český volejbal bez Haníka?

O vlastnosti, ktoré nie sú tak celkom bežné v športovom a volejbalovom prostredí.  Nie som ani typický mocnár, ani lobista, čo má svoje nevýhody, ale aj veľké klady. Volejbal určite príde o predsedu, ktorého jediná téma žitia bola volejbal. Myslím si, že taký po mne určite nepríde, aspoň ho teraz nevidím. Buď nastúpi lobista, alebo manažér. A súčasný vývoj v českom športe naznačuje, že vo vedení športu je zapotreby aj odborníkov, nielen lobistov a politikov, aj keď ich význam vôbec nepodceňujem.

Je pre rozvoj volejbal dobré, že si nemal pečať lobistu, alebo vládcu?

Je to dobré, a zlé zároveň. Veľmi zlé by bolo, ak by som do zväzu nepriniesol peniaze, ale tie som zabezpečil. Trendy, stratégie a peniaze. O toto sa hlavne hrá. Možno konkurenti budú schopí priniesť viac peňazí ako ja,  ale stratégiu má málokto z nich. Volejbal príde, ak by ma stratil podotýkam, o odborné schopnosti, ktoré uznáva celá česká športová odborná obec, tie by som musel dávať niekam inam, lebo športom sa určite budem živiť naďalej. Záleží aj na tom, kto príde po mne. Volejbal môže prísť aj o nápady. Zjednoduším to. Kľúčové je, že peniaze a stratégia musia ísť spoločne. V prostredí futbalu napríklad by peniaze aj boli, ale subjekt je bez stratégie, čiže mu povedzme peniaze nepomôžu.

Keď bol šéf (československého volejbalu) Jan Hronek, tak presadzoval ako hlavnú ideu mládež. Mládež, mládež, mládež. Vsadil si. Viedol som vtedy kadetov ČSFR na MS a bolo mi to sympatické. Držal palce. Cítil som podporu. Otázku dávam v kontexte, o čo príde volejbal v Čechách?

Ak si dal tému mládež, nepoznám prezidenta, ktorý by nepreferoval mládež.

Ja áno.

... naozaj, ale skoro nikto to nezrealizoval tak, ako ja. Ja mám možno zlé svedomie voči volejbalu (po kauze sprenevery), možno som mohol urobiť viac v téme rozhodcov, povedzme nie všetko bolo v poriadku pri seniorských reprezentáciách, ale určite mám čisté svedomie v oblasti mládeže. Zásadné peniaze, zásadné opatrenia, zásadná energia šla tam. V niektorých oblastiach som nechal rozhodovať iných, ale v téme mládeže určite nie. (pozn. www – práve v čase rozhovoru porazili českí kadeti v semifinále ME 3:2 Rusov a o deň neskôr získali titul v bitke s Talianmi, takisto 3:2)

Spomínal si, že by zahučali aj tebe blízki ľudia, pokiaľ nebudeš zvolený. Zosypal by sa im profesný život?

Niektorým áno, a paradoxne hlavne tým, ktorí do toho najviac vložili. Přišli by o prácu, nemohli by môcť robiť to, čo robili, po iných bude požadované zásadne niečo iné. Dodávam, o čo príde český volejbal. Mal som ideu priviezť do Čiech k seniorským reprezentáciám zahraničných trénerov. Ani nie pre očakávanie zázračných výsledkov, ale aby pohli s kultúrou prostredia. To sa stalo. Dnes sa v nároďákoch pracuje inak, ako pred ôsmimi rokmi. Odborné know how bohužiaľ neleží v Čechách, ale za hranicami tohto štátu. Chcel som, aby si to české prostredie uvedomilo.

Hanik HavelkovaNebolo to skôr tak, že vplyvní hráči, hráčky požadovali zahraničných trénerov?

Čiastočne u žien, ale muži to možno ani nechceli. Havlíčková s Havelkovou  si priali Taliana Parisiho a tlačili na mňa a podľa mňa správne, ale chlapci nie.

Mal si ústrednú tému, že si domácich trénerov neuznával?

Ja nemám výhrady ku kvalite trénerov, ale k prostrediu. Pohodlní, málo sebavedomí. Na semifinále ME kadetov pred týždňom, 180 km od naších hraníc, keď naši kadeti hrajú s Rusmi, sa to v hale českými trénermi nehemží. To je zlé. 50 ich by tu malo byť. Jednak tu majú svojich hráčov a jednak tu možno vidieť vývojové trendy. Podobne to býva na všetkých ME seniorov. Naši tréneri nevedia jazyky, tým pádom na medzinárodnej scéne nekomunikujú, a preto sa nevyvíjajú. Juniori nám v minulosti nepostúpili desať rokov na ME. Steward Bernard (tréner mužov) bol sice kontroverzný, ale nech si hovorí každý, čo chce, volejbalu rozumel. Trénoval inak. Čo povedal, odborne sedelo a všetky jeho predpovede sa naplnili.

V čase, keď si odchádzal z VKP Bratislava do vedenia českého volejbalu, nevzal si ponuku šéfovať slovenskej mužskej reprezentácii. Jeden z dôvodov bol, že si to Léblovi (predchádzajúci predseda ČVS) sľúbil. Potom si mi ešte dodal, že Lébl ťa chcel mať pod kontrolou, lebo si bol potencionálna konkurencia. Po pár rokoch si urobil niečo podobné. Nedávno si to bol ty, kto dal vo vedení volejbalu priestor bývalým výborným hráčom. Jakub Novotný, Martin Lébl a Jirka Popelka. Aby si ich mal pod kontrolou? ... aaa neoplatilo sa.

Ja si nemyslím, že sa neoplatilo a už vôbec som ich nechcel mať pod kontrolou. Lébl s Novotným chceli do vedenia zväzu. Šli by za tým, aj keby som ich ja nebol angažoval. Môj problém sa nevolá mladý Lébl a mladý Novotný. Môj problém je strata 20 miliónov (pozn. www - to je tá ústredná kauza, keď zamestnanec zväzu – gambler – prešustroval 20 milíónov).

Ak by sa mi toto nebolo stalo, tak tretia voľba by bola síce veľmi ťažká, ale verím, že by to dopadlo v môj prospech. Mne na tom vadia iné fakty. Martin Lébl prišiel v dobrom. A chcel, aby som ho nespájal s otcom. Predviedol čistý úmysel. Pýtal som sa ho, či prichádza v dobrom, odpovedal, že ano. Klamal mi.
Jakub Novotný mi síce nič nesľuboval, ale motív podľa mňa mal - zosadiť ma. On odviedol na zväze dobrú prácu, no ťažko mu však môžem po tom všetkom veriť. Dôvera sa ľahko zlikviduje a ťažko obnovuje. Ak by nebola kauza sprenevery financií, tak by sa všetko vyvinulo inak. Oni však kauzu využili a spikli sa. Možno to bola moja taktická chyba, ale pre volejbal to určite bolo dobré riešenie, a ja som myslel iba na volejbal.
Mňa pred voľbou neznervózňovali viacej krikľúni, k odstúpeniu som musel pristúpiť aj z dôvodu, že niektorí voliči tvrdili, že ma síce podporujú, ale sú zospodu pod takým tlakom, že mi hlas dať nemôžu.

Popelka. (pozn. www. -  po odstúpení p. Novotného st. – poslanca ČNR, ktorého si pred pár dňami vyžiadala polícia na trestné stíhanie, je bývalý reprezentant novým, čertvým  kandidátom na predsedu)

Jiří Popelka se mi javil ako slušný a pracovitý človek, ale vždy mal svoje vlastné plány. Už ako hráč, mal svoj plán. A má ho aj teraz. (pozn www. – Popelka vstúpil do hry pár dní po rozhovore). Netrápil se niečim nadosobným, mal vždy svoju vlastnú hru. Jeho argumenty v súčasnosti sú nielen nesprevné, ale priamo  nebezpečné, přičom dôvodom je neznalosť. Má zatiaľ málo skúsensotí, má právo nevedieť ...

Ideme trošku ku kauze. V českých médiách sa popísalo všetko. Vezmem do hrsti sedliacky rozum. Ako mi môže nechýbať 20 miliónov. Je to síce možno denný obrat iných firiem, ale do kelu. Pondelok porada. Ekonómka. Stav financií? Spojenie banky s mobilom. Sms-ky. Tri stupne ochrany. Nechápem. Sedliacky rozum. Nedá sa to nevšimnúť.

To je pravda, ale nie mne. Ja som od začiatku dal v oblasti financií dôveru ľuďom a iba som peniaze zháňal. Tí, ktorí za to zodpovedali, na to mali sedliackym rozumom prísť. Peniaze nám dlho nechýbali. Až naraz. Ja som vytváral stále rezervy a Ing. Beránek kradol zo zisku.

Všetko bolo asi povedané, chceš sa o tom trochu pobaviť? Ako kradol?

Ani nie.

Tak to skúsim inak. Aké máš auto?

Žiadne, resp. mám služobné, to za pár dní odovzdám.

Vilka v Prahe?

Nemám. Dom v Nymburku som si kúpil v roku 1983.

Účty na Belize? Dovolenka v Austrálii.

Ne, ne, ne. Investujem do topánok, kravát a starožitných šálok na kávu.

Hrozila ti basa?

Nie. Systém trestnej zodpovednosti je viazaný na úmysel. V tejto kauze je vinník jasný a on sa k činu aj priznal.  My nemáme vo vedení ČVS prezidentský systém. Zodpovednosť by mohla padnúť teoreticky na zodpovedných ľudí v štruktúre, teda členov Správnej rady, vrátane mňa. Do väzenia by mohla ísť celá správna rada, ale musel by jej byť preukázaný úmysel. Ale to by bolo absurdné. Zlyhali kontrolné mechanizmy, ale preukázať úmysel u kohokoťvek z jej členov by podľa právníkov bolo veľmi obtiažne.

Ako sa k tomu postavil rezort školstva?

Okamžite k nám poslali kontrolu. Nedostatky nám vytkli, ale financovanie 2016 posúdili už ako bezchybné. Nariadili nám akýsi dozorný režim.  Nález súvisí aj so štátnymi dotáciami a to je možno pre budúcnosť ešte postihnuteľná oblasť vo forme pokút. Z každej strany však počúvam, že nikto nemá záujem likvidovať piaty najúspešnejší zväz v Českéj republike.

Čítal som, že svoje hlasy mieniš odovzdať v prospech jedného z protikandidátov – bývalému výbornému hráčovi – Marekovi Pakostovi. Prečo práve on?

Musel som sa pokúsiť o dohodu s ľuďmi, ktorí by ma boli vo voľbe podporovali, či by nešli do tohto modelu. Pakosta je mladý, jediný so mnou viedol diskusiu. To Josef Novotný neurobil. Hlavný protikandidáti na mňa iba strieľali. Pakosta ma vyzval na rozhovor, kde sa o mnohé zaujímal. Ja som mu aj povedal, že ho vidím ako budúceho prezidenta.

Veríš mu?

Ja za neho ruku dať teraz do ohňa nemôžem, ale môžem sa nádejať, že vznikne vhodný správny orgán, pod gesciou ktorej by sa volejbal mohol vyvíjať ďalej tak, ako doteraz. On bude dúfam garant nápravy v oblasti, v ktorej mne vytkli chyby.

Ty chceš ostať pri tom?

Celý život sa živím volejbalom. Trénerom už určite nebudem. Ale chcem pracovať hlavne na poli teórie a metodiky, som metodikom všetkých zväzov v rámci Českého olympijského výboru, bolo by komické, ak by som práve volejbal nerobil.

Takže, kde si vo vedení začal, tam sa aj vrátiš.

Áno. Lenže s veľkým rozdielom. Na to, aby si v metodike športu niečo presadil, musíš mať moc. Tú mať teraz síce nebudem, ale presadím veci v súvislosti s autoritou, ktorú som si vybudoval v širokej športovej obci a v ČOV.

Hanik Trener roku COV 2016Pri bilančnom rozhovore si mi jasne ozrejmil, že kariéra smerom k CEV, FIVB to nebude tvoja parketa. Svoju činnosť si zameral smerom k olympijskému hnutiu v Čechách. Domáca športová scéna. Dobrý krok?

Jednoznačne. Na medzinárodnú volejbalovú kariéru by som musel mať o desať rokov menej. Muselo by ma to baviť a moja angličtina nie je úplne v poriadku. V olympijskom hnutí som sa dostal najďalej, ako som mohol. Predsedom byť nemôžem, ale na druhom stupni som a hlavne mám pozíciu, ktorá mi dovoľuje v odbornej rovine čokoľvek ovplyvňovať.

Posledný súdok. Ľudská stránka. Pred ôsmimi rokmi si šiel do boja proti Léblovi spoločne s Neumannom. Čítam, že on je teraz proti tebe. Prečo? Našli sa aj nejakí zradcovia? Nemusíš odpovedať.

Nie je mi to úplne jasné, ale myslím si, že on je profesionálny revolucionár. Má navyše určite nejakú inú motiváciu, ktorá mi nie je známa. Po odhalení kauzy sprenevery so mnou ešte rok normálne komunikoval. Prívetivo. Obrat nastal behom jedného víkendu. Vôbec neviem, čo je dôvodom.

Labašta. Bývalý výborný rozhodca. Mám ho rád. Rovný chlap. Ešte pred kauzou si mu zveril vedenie ekonomiky. Kde stojí teraz?

On je férový chlap. Je trošku arogantný a mnohých svojim správaním naštve. Sociálny komponent (je rozhodca) je slabší než jeho charakter. On sa v riadení ekonomiky veľa naučil a bol to práve on, kto tie zlodejiny odhalil, s ním sa mi v tom celom oveľa lepšie dýchalo. Je pedant a šliape na otlaky správcom kapitol rozpočtu. To som vždy chcel, ale nikdo iný to v minulosti nedokázal.

Zradcovia? Ešte začiatkom apríla si deklaroval ciele, plány po ďalšom zvolení. A po pár dňoch odstúpenie. Zradcovia?

Niektorí ľudia, ktorí mi dali podporu podaním ruky, začali obracať na základe toho tlaku zospodu, čo som spomínal. Ani nie zradcovia, ale skôr zbabelci.

Mal si vôbec šancu obhájiť sa pred pospolitým ľudom?

Mal, ale zvolil som stratégiu prijatím všeobecnej osobnej a nepriamej zodpovednosti a ďalej som to nerozvíjal. Možno som mal priamo ukázať na všetkých ľudí, ktorí boli podľa mňa vinní, ale to som nechcel. Chcěl som zachovať kultúru v prostredí, ktorého som hlavným predstaviteľom, čo sa aj tak nakoniec nepodarilo. To, čo sa strhlo v ČVS v posledných mesiacich hlavne v médiách, to nie je môj štýl. Také spôsoby som do českého volejbalu ja nezaviedol. Je mi to ľúto.

Bodka.

Zdeno Haník debatoval s Ivanom Husárom pre www

PRÍĎTE SI ZAHRAŤ MS TABLE VOLLEYBALL - možno príde aj Haník. Halanda určite nepríde. Nebojte sa.

   

S Natašou Ševarikovou - exkluzívne pre www

1.5.2017 - Nataša Ševariková  (29 rokov) - v sezóne 2016/2017 hrala od januára v 1.BVK Bratislava

Kde si hrala doteraz?

Crvena Zvezda Beograd, Španielsko (Aro a potom Palma De Mallorca), Taliansko (Parma - A2), Rumunsko (Constanca), Francúzsko (Valenciennes),  Izrael (blízko Tel  Avivu), Bosna (Jedinstvo Brčko). Naposledy som trénovala doma v Srbsku a uprostred sezóny som cez agenta dostala ponuku do 1.BVK na Slovensko. Vlani tu hrala srbská kolegyňa, mala som od nej informácie, doporučila mi to.

nataša ševarikaKoľkokrát si šampiónka?

Trikrát – v Izraeli, v Bosne a v Parme sme vyhrali A2.

Tam si prečo neostala?

Chcela som, aj oni. Po postupe sa však veci zmenili. Nepoznám presné príčiny. Tam bolo super, to bol najlepší  klub, kde som hrala. Podmienky, atmosféra, kvalita, homogénnosť tímu.

Dvojfázový tréning?

Áno samozrejme, je to veľmi vyrovnaná súťaž, dvanásť takmer rovnakých tímov. A2 je ťažké vyhrať. Hráva sa v nedeľu. Vysoká úroveň všetkého v kluboch.

Porovnaj s 1.BVK.

Jasné je, že veci sú iné, ale trénovalo sa tu dosť. To mám rada. Samozrejme, že menej profesionálne nastavenia, ale ľudia napredujú. Boli sme jediný klub, ktorý mal legionárky. Škoda Slovenského pohára, ale tá súťaž je svojrázna. Jeden zápas a koniec.

Prečo ste nevyhrali ligu?

Ťažká otázka, ale myslím si že strach. Keď som prišla, vedela som, že Slávia je úradujúci majster. Nechcem ich znižovať, ale ťažia z veľkého rešpektu. Každý, kto proti nim hrá, ho má obrovský. Myslím si, že sme mali o niečo vyššiu kvalitu, ale menej sme bojovali, skrátka strach. Strach vyhrať.

Čítať celý článok
   

S Dr. Kalným o budúcnosti strediska centralizovanej prípravy

kalny2.1.2017 - V záverečnej časti rozhovoru sme debatovali o zmysluplnosti a budúcnosti CP. Aj sme sa vymenili, otázky kládol kolega mne.

Demonštroval si dobrú spoluprácu VKP s COP, ako sa ty pozeráš na budúcnosť Trenčína.

Aha, tak teraz meníme pozície, ty sa pýtaš a ja odpovedám. Môžme chvíľku.

Ja stále tvrdím to isté. Trenčín je výborná idea, ak sa zlepšujú podmienky, ako si spomínal, tak to slúži ku cti subjektu, ktorý to dotvára. Mali by však myslieť aj na zlepšovanie podmienok v kluboch. Tie na to peňazí nazvyš nemajú.
Trenčín je zárodok zlých vzťahov s klubmi, lebo kompetentní s klubmi nekomunikujú.
Nie je dodnes urobená obojstranne prospešná schéma vstupu hráčov do strediska.
Obrovské rezervy sú v spôsobe výstupu z neho. Je nemysliteľné, aby sa zodpovedný tréner v COP staral o ich budúcnosť, zháňal agentov, alebo sám tie agentské služby v tichosti ponúkal. Prvoradým musí byť zaručenie športového (odborného) rastu hráča. Musí sa urobiť akási forma draftu, kde sa verejne, transparentne dohodnú všetci zainteresovaní, kluby, rodičia, hráči, športový riaditeľ SVF - nie iní funkcionári, na ďalšom postupe pri odchode hráča z COP.
Stredisko by si malo samo vychovať minimálne 10% hráčov ročne. Musia si zmapovať regióny, ktoré "prezreté" nie sú. Nehľadať vo Svidníku, Prešove, Nitre, Myjave, vo VKP. Z týchto centier by hráči do Trenčína nemali ísť za žiadnych okolností. Tie "žiadne" okolnosti sa môžu meniť len v prípade, ak je to pre všetky tri strany prospešnejšie. My máme vo VKP pár chlapcov, ktorí by mohli a mali ísť do Trenčína, lebo je to pre nich v súvislosti so sociálnymi otázkami možno lepšie. Myslím si však, že hrať by mali za materský klub, lebo takto by sme vychovali výraznejšie osobnosti. Hovor už radšej ty.

Dnes je situácia taká, že potrebujeme pomoc. Matematika nepustí. Teraz máme šesť maturantov, o rok znovu šesť. Medzi jednou a druhou tréningovou skupinou je výrazný rozdiel. My máme samozrejme prehľad o ročníkoch 2001-2002, novotvoriace sa družstvo predkadetov. Na reprezentačnej rade som informoval, ktorí maturanti odchádzajú, 100% súhlasím s transparentným draftom. Som zvedavý, ako sa k tomu kluby postavia. Či pôjdu smerom nákupu priemerných zahraničných hráčov, alebo to skúsia s mladými, pripravenými, talentovanými, ale zďaleka nie hotovými.

Kluby majú dobrý prehľad o hráčoch v Trenčíne. Vyšší level spolupráce by však bolo zavedenie určitého systému oficiálnej informácie o hráčoch, budeme napríkald vedieť, že Firkaľ pôjde zrejme cez agenta do Talianska a nie je voľný. Treba hovoriť, či hráč nebol zranený, či je pracant alebo  lajdák. Potom sa kluby pobijú. SVF si nechá právo veta, ak chce nejaký klub hráča iba preto, aby oslabil konkurenciu.

Ja viem po polroku o hráčoch takmer všetko, aj preto bývam na internáte. Máme na výstup hráčov COP rovnaký názor. Som pripravený s mojimi kolegami všetky informácie o hráčoch verejne odprezentovať.

K tým informáciám sa musí dostať širšia skupina klubov, aj potencionálni nováčikovia extraligy, ktorí dnes síce nie sú, ale zo dňa na deň byť môžu. Zvolen, Revúca, Púchov, Humenné, resp. Senica, Snina, Košice u žien.
Súhlasím.

 
Hovorí sa o novej hale v Trenčíne.
Povráva sa, že do roka by mala byt v Trenčíne vedľa školy nová športová hala s tromi ihriskami. Volejbalisti nebudú strácať čas na presuny na tréning.Vo vlastnej hale sa dá tréning organizovať aj inak. Jedna trojhodinová tréningová jednotka a vhodne doplniť posilňovňou, plávaním, gymnastikou, atletikou, regeneráciou...

Je nutné opustiť dogmu, že v Trenčíne majú hrať len študenti gymnázia, prípadne inej strednej školy po maturitu. Ak máme v rukách talent, ktorý nemá záujem o vysokú školu a jeho volejbalová výchova nie je ukončená, mal by zostať.
To je jasné. COP by bolo v extralige silnejšie, ale hlavne hrač nemusí nasilu odísť do nesprávneho klubu a može v dobrých podmienkach pokračovať. Navyše máme prípady rozloženého maturitného ročníka, tak môžme mať aj talent, ktorý bude pokračovať, lebo je to najsprávnejší variant.

Opäť by to bol aspekt prospešnejší tak pre kluby, ako aj pre samotného hráča. Hráč by prišiel do klubu, ktorý ho draftoval o rok neskôr a pre klub bude použiteľný. Nemože to ale byť úschovňa za štátne financie a hlavne to musi riešiť športový riaditeľ, zodpovední treneri COP, prípadne budúci klub. Ja som Ti povedal, že Trenčín je dobrá idea, ale ako každy iný systém aj tento musí byt funkčný. Nezmeníš to ani Ty, lebo nemáš dopad na systémové veci. Teraz sa podarila jedna novinka - krátkodobé hosťovanie kadetských reprezentantov, ale jedna lastovička jar nerobi.
Vieme že toto hosťovanie je správny krok. Vieme, že musíme dobre zvládnuť príchod vhodne vytypovaných hráčov a odchod súčasných. Ak bude aj nová hala, tak bude kvalitnejšia práca v lepšej, žičlivejšej atmosfére. To by teda boli kroky, energia pre systém.

Vďaka za názory, vďaka za čas a držím kadetom palce.
Ivan Husár
   

S Dr. Kalným o ME kadetov

kalny29.1.2017 - V prvej časti debaty s Dr.Kalným sme hovorili o stredisku štátnej centralizovanej prípravy v Trenčíne. Druhou témou sú blížiace sa ME kadetov v Púchove a v Györi.

Vo štvrtok je žrebovanie v Györi. Koho by si rád? Ako by si chcel s družstvom skončiť na ME?

Chceli by sme umiestniť v skupine 3., 4., čo je postup a dôkaz konkurencieschopnosti.
Osem víťazov skupín rozdelia do skupín po štyroch. Rusko, Taliansko, Bulharsko, Poľsko, Turci, Francúzi, Fíni, Rumuni. Bude veľmi záležať na tom, ako vzniknú tieto silné štvorky. Môže to byť veľmi ťažké, ale žreb môže dopadnúť aj výhodnejšie. Do jednej skupiny pôjdeme my a do druhej spoluusporiadatelia Maďari. Plus do jednej Česi a do druhej Belgičania, to boli najlepší dvaja z druhých miest kvalifikačných skupín. Smerom k alibizmu, ak budú v skupine povedzme Rusi, Taliani, Poliaci, tak si niekto môže povedať, tak títo nás vymastia a čo. Ak by sme súperili v skupine s druhou garnitúrou, tak prehry by boli pre Slovensko bolestné.

Ktorých súperov si videl naživo?

Na turnaji v Čechách sme hrali s Čechmi, Poliakmi, Fínmi a Maďarmi. Na MEVZA som videl hrať Chorvátov, Rakúšanov, Chorvátov, Izrael. Na nete kvalifikáciu Talianov, Ukrajinu, Nemcov, Chorvátov. Táto skupina ma zaujímala najviac z pohľadu Matúša. (pozn.www: Kalného starší syn trénuje Nemcov).
Mňa zaujímalo, či si na niektorú skupinu cestoval.

Nie, pretože extraliga je cieľ a nie prostriedok, musel som byť tu. Bohužiaľ.

Čo čaká chalanov do ME?

Dva zrazy, v ktorých odohrajú 1.ligu a v apríli ešte sústredenie v Púchove. Tento týždeň by mali byť dohodnuté ekonomické podmienky SVF - Púchov. Turnaj ME začína 21.apríla. Záver turnaja sa hrá v Maďarsku.

Bude ešte nejaká medzištátna konfrontácia?

Bude, súperov dohodneme po žrebovaní. Chceme hrať v Púchove, ale možno bude nutné vycestovať.

Budete hrať aj prípravu s Maďarmi v Györi?

Určite sa s nimi o tom bude rokovať.

Ak by si dnes nominoval. Nehovor dvanástku, lebo sa zajtra pár chalanov rozplače. Povedz základnú sedmičku, ak by sa ME začínali zajtra.

Na bloku Mačuha (203) a Jendrejčák (202), na smeči Watzka (193) a jeden z dvojice Ondruš (190) alebo Marinič (193), ktorý na poslednej tréningovej hre Ondruša porazil. Korektor Jurík (195), libero Kurej alebo Paňko. Nie je medzi nimi žiaden rozdiel. Čizmazia s Gočom sú na nahrávke veľmi vyrovnaní. Obaja dostali rovnaké množstvo príležitostí. Každý z nich má svoje prednosti. Jeden je silný v poli, druhý na bloku. Čizmazia je väčší líder. Obaja výborne podávajú. Uvidíme.

Asistenti.

Gábor, Vaško.

Skaut je Dano Bruch. Fyzioterapeut je žena?

Áno, Janceová Nikola, trenčíanska študentka.

Keď sa vyžrebuje, zavoláme si a dáš čerstvý postreh.

Poviem ešte k stratégii turnaja. Prvý zápas by som chcel hrať so silným družstvom, tretí s tým, koho by sme mohli zdolať. Chcem, aby sme hrali v dennom programe druhé zápasy v poradí, o 17:30. Máme právo si čas vybrať. Vhodné je to tak pre nás, ako aj pre divákov.
Poznatok je, že toto družstvo hralo výrazne lepšie posledné zápasy na prípravných turnajoch. Na to, aby sme konkurovali Európe, sa musíme pred akciou konfrontovať. Na dva prípravné turnaje sme šli bez predchádzajúceho medzištátneho zápolenia.

Okrem medailí sa hrá aj o postup na MS?

Myslím, že postujú šiesti.

Organizuje SVF nejaké sprievodné akcie počas ME?

Ešte nie sme tak ďaleko, aby som ja o tom niečo vedel. Po žrebe sa asi vyjasní aj v tejto veci.

V tretej časti niečo o budúcnosti strediska. To uverejníme spolu s ohlasom na štvrtkový žreb.

Ivan Husár

Prvá časť rozhovoru

   

S Dr.Kalným o Trenčíne

kalny29.1.2017 - S reprezentačným trénerom kadetov Dr.Kalným sme podebatovali o troch témach. Prvou sú jeho dojmy a postrehy po polročnej práci v COP Trenčín.

Ako dlho si bol v Kazachstane?

Dva roky. Nenašiel som už morálnu silu tam pokračovať. Po druhej sezóne som bol už od apríla doma, pokračujúcu zmluvu od klubu v Pavlodare som mal na stole, ale podpis som odďaloval. Otec (87) šiel na operáciu, rozhodol som sa, že sa do Kazachstanu nevrátim. Trenčín som skutočne nemal v hlave, rozhodovaniu pomohlo moje stretnutie s realizačným tímom žien v Baku, kde som bol na seminári a dievčatá tam hrali Európsku ligu.

Čítať celý článok
   

S Milošom Dubovcom - exkluzívne pre www

26.6.2016 - Bratislava

Keď som robil pred časom rozhovor s Dominikou, nepožadovala žiadnu autorizáciu, ale o dva dni volala z letiska, že treba niečo zmeniť, lebo ... Lebo Dubovcovi niečo vadilo?

Dubovec nič nezakázal, ale mali sme dohodu, čo je normálne. Niekto to vedie a jasne sme sa dohodli, že ak čokoľvek ide von do mediálneho priestoru, budem o tom vedieť a povieme si korekcie. Mali sme aj zlé skúsenosti s interpretáciou povedaného.

V diktafóne je slovo zaznamenané, to sa nedá obísť, ak nie je úmysel.

Chcel by som aj teraz, aby si mi to najprv poslal a chcem si to pred uverejnením prečítať.

Čítať celý článok
   

S Danielou Štieberovou - EXKLUZÍVNE PRE WEB

apríl 2016 - Prešovská kaviareň

Poprosím vás, najprv sa nám predstavte.

Som vydatá , žijem a bývam v Prešove, mám dve nádherné dcéry (20 a 18) a vyštudovala som dve vysoké školy.

StieberovaPrečo robíte volejbal?

Určite má na tom podiel moja športová minulosť. Hrávala som v Prešove volejbal, aj keď nie na vrcholovej úrovni. Prešov sa totiž nikdy do ženskej extraligy nedostal. Pred pár rokmi za mnou prišiel pán Hrušovský s žiadosťou o pomoc pri zakladaní ženského volejbalového klubu. Neodolala som a netušiac, čo všetko to obnáša, som prikývla. Po čase sme postúpili s našimi odchovankyňami do prelínacej súťaže, kde sme síce neuspeli ale špecifické okolnosti okolo Senice a Komárna nám otvorili dvere do najvyššej volejbalovej súťaže.
Viem, že Prešov má veľký potenciál vybudovať kvalitný ženský volejbal. Má univerzitu, vynikajúcu prácu mládežníckych trénerov v okolitých mestách Stropkov, Svidník, Vranov, Snina, Giraltovce či Spišská Nová Ves.  Dievčatá končia stredné školy v rodných mestách a chcú pokračovať nielen v ďalšom štúdiu na vysokých školách, ale aj vo svojej športovej kariére. Prešovská univerzita ponúka odbory, ktoré sú pre dievčatá pomerne atraktívne, ale aj stredné školy a gymnázia v Prešove s ponukou ubytovacích kapacít sú zaujímavé pre mladšiu vekovú kategóriu. Mnohé Prešovčanky zostávajú študovať v rodnom meste alebo v blízkych Košiciach. My im chceme umožniť športovať. Vytvárame alternatívu.

Čítať celý článok
   

Stránka 1 z 14

<<ZačiatokDozadu12345678910DopreduKoniec>>