Matchpoint ROZHOVORY O VOLEJBALE

O VOLEJBALE

Rozhovor s M.Kraščeničom - diel IV - OTÁZKY

7.12.2018 - Pred rokom 3.12.2017 bol v Poprade zvolený do funkcie prezidenta SVF na štyri roky Martin Kraščenič. Nahrali sme spolu takmer dvojhodinový rozhovor. Rozdelil som to na viacero dielov, aby ste mali časť vyznačiť si v lese sprejom borovičku, zavraždiť kapra a kúpiť všetko pod stromček.

Mal si v programe výraznú podporu mládeže.

Hneď po mojom nástupe som dostal do súťažných dokumentov, že okrem zvýšených prémií v Extralige mužov a žien, Slovenského pohára, razantne zdvihneme aj finančnú podporu pre organizátorov finálových mládežníckych turnajov. Z dovtedajších 500 Eur na 2 000.

Grant prezidenta SVF. O čo ide?

Idea bola v hlave, len som nevedel, akou formou to urobíme. Chcel som týmto spôsobom podporovať návrhy, projekty osobne - ja ako osoba, bez zbytočných komplikácií pri kolektívnom, zdĺhavom dohadovaní sa. Pbetoval som volejbalu absolútne rodinu, súkromie, oddal som sa činnosti pre volejbal na dvesto percent a preto som vytvoril potrebu financovať tento post. Nie mňa ako osobu, ale pozíciu prezidenta SVF, ktorú zastávam. Moja odmena je myslím vo výške 2160 Eur, ktorá prináleží postu. Verejne som ešte pred voľbami prezentoval, že som nikdy nežil z volejbalu a ani nechcem z neho žiť. Chcem žiť pre volejbal. Toto chcem naplniť do bodky.
Na pracovnej konferencii som oficiálne oznámil vznik grantu a celú moju odmenu posielam do nadácie, ktorá tento grant rieši. Chcem aby to bolo úplne transparentné. K dnešnému dňu prišlo do dvadsať žiadostí, všetkým sme vyhoveli. Takmer väčšine v plnej miere. Limit je 500 Eur. Dva návrhy ma zaujali viac a tam je podpora pravidelná. Podporovať budeme jedného hráča, ktorý prišiel na Slovensko zo zahraničia a rovnako pravidelne budeme podporovať mládežnícky projekt v Prievidzi. V ďalšom roku zvážime skúsenosti a uvidíme, ako budeme pokračovať. Zmyslom grantu je mať možnosť individuálne posúdiť, či nárok na podporu je možný a možno by nevznikol pri inom procese podpory.

Čo ťa pozitívne v prvom roku prekvapilo?

Dva, tri momenty. Prvý bola nesmierna energia a nadšenie detí na finálových turnajoch MINI SCHOOL a MIDI SCHOOL, oba turnaje boli v Trenčíne. Rovnako ma zaujal finálový turnaj stredných škôl Kalokagatia.

Čo? Ty si bol v Trnave? Nevidel som ťa. Tam teda nikdy prezident SVF nepáchol. Málokto ide na Kalokagatiu. Ty a ja.

Bola predsa štyri dni. Bol som všade, kde sa dalo. Ja neviem, ako to bolo v minulosti. Bolo obdivuhodné, s akou zanietenosťou športovali mladí hráči v Trenčíne.
Milo ma prekvapila aj prvá pracovná konferencia v Poprade, na ktorej bolo dosť dusno, atmosféra  v sále bola napätá, ale reakcia delegátov bola absolútne rezolútna, prezentovali, že ich nezaujímajú naše mocenské boje, finančné mechanizmy, problémy v Správnej rade, všetci jasne deklarovali, že chcú, aby sme začali robiť naplno pre volejbal. Všetci.

Na kongrese FIVB v Mexiku bola SVF odmenená za 25-ročnú činnosť, to bolo príjemné. Cítil som, že sme vnímaní. Berú nás ako autoritu.

Ja som bol v Trenčíne na turnaji MINI, veľmi ma prekvapila úroveň akcie, organizácia, systém, kvalita hry. Mimochodom na tomto turnaji mi súťažný riaditeľ  Stražay zakázal vylepiť reklamné letáčiky na môj 13. letný volejbalový kemp. To len tak mimochodom.
Spomenul si kongres v Mexiku. Predtým bola podobná akcia na CEV, ešte skôr prezentácia ME žien v Budapešti, Istanbule. Zachutili reflektory?

Mám k týmto akciám velký rešpekt. Dlhodobo podnikám, cestujem obchodne po celom svete. Tento svet hotelov, svetiel rámp poznám dobre.

Zachutili reflektory? Ty si pred voľbami prezentoval, že zahraničnú agendu a s ňou spojenú ambíciu, ktorá ide ruka v ruke s funkciou nemáš, tak sa pýtam, či ti skrátka nezachutilo.

Halanda je typ človeka, ktorý toto chcel, robil to výborne. Ja túto ambíciu naozaj nemám. Nemať chuť však neznamená, že nebudem presadzovať veci, ktoré potrebujeme. Musíme sa medzinárodne presadiť napríklad aj preto, lebo dokážeme trebárs v súvislosti s ME žien získať minimálne 100 000 Eur navyše, do iných projektov. Spätne. Nie som typ diplomata, nie som ani dobrý rétor a určite nie som typ celebrity.

Čo ťa negatívne za rok šokovalo. Jednu vec. Nie viac.
Neviem, či je to vhodné púšťať na verejnosť. Do médií.

Čo povieš, to tam bude.

Tak teda nič. Nič ma nešokovalo. Ale vyjadrím sa. Vráťme sa k tomu.

Počkaj, veď ja sa budem pýtať ďalej. Možno sa vrátime. Poďme teraz k personálnym zmenám. Nový je športový riaditeľ Marek Rojko. Dobrá voľba?
Po polroku hovorím, absolútne v poriadku. Myslím si, že by časom mohol zasahovať aktívne aj do beachvolejbalového hnutia.

Martin Májek. Koordinátor mládeže.

On spadá v zmysle štruktúry pod Mareka. On aj dal na neho tip. Vo výberovom konaní boli viacerí uchádzači, veľmi sa mi pozdávala Ruska Puchtinová, z nej sršalo nadšenie pre prácu. Prešiel Májek. Principiálne je na hodnotenie krátky čas, ale plní svoje úlohy.

Pán Karpieľ. Neznáma persóna pre hnutie.

Od svitu do mrku dokáže pracovať na plnení úloh. Skutočný dríč, miluje svoju prácu. Prešiel renomovanými médiami. Mal výborné referencie a dostatok skúseností v mediálnej sfére. Vnímal som ho na tlačovkách a vedel som, že vo výbere určite obstojí. Pracuje na všetkých volejbalových témach, ktoré sú pred médiami prezentované. Absolútne prospešný.

Vyhral si o jeden hlas. Všetci, ktorí ti hlas nedali, skupina delegátov, ktorá podporovala Igora Prieložného, otvorene prezentovala, že majú Halandu už dosť. Tvoj mandát nie je zatiaľ natoľko silný, Halanda bol zvolený na konferencii za čestného prezidenta, začal sa objavovať na zasadaniach SR. To "polovicu" hnutia irituje. Aký je dôvod, stratégia, že tam stále sedí?

Nemám v tomto smere žiadnu stratégiu, žiadnu dohodu. Všetci vôkol sa pýtajú, akú máš s Luborom dohodu, akú máš dohodu so Singerom. Čo sa týka Lubora Halandu, nesmierne si ho vážim, absolútne ho rešpektujem ako človeka, ktorý tu pár rokov riadil slovenský volejbal a stále zastáva vysoké funkcie v rámci európskeho a svetového volejbalu. Je členom VV SOV (pozn. www: po novom už SOŠV),

je čestným prezidentom SVF, ktorého jednomyseľne všetci delegáti na konferencii do tejto funkcie zvolili. Jednohlasne. Celé hnutie. Pred dvomi hodinami som sedel na zasadnutí Valného zhromaždenia SOV a vedľa prezidenta Siekela sedel bývalý šéf olympijského hnutia, čestný prezident Fero Chmelár. Normálne je to.
V tomto smere je všetko jasné, ja sám som dal Halandovi hlas. Pýtam sa však na jeho prítomnosť na sedeniach SR, ktoré aj mňa irituje. Podľa mňa tam nemá čo robiť.

Prizývam ho tam ako hosťa, to je moje rozhodnutie. Mal by vždy informovať, čo sa deje na medzinárodnej scéne. Nemal žiaden úmysel zasahovať do chodu a môjho vedenia SR. Sedávame aj dvanásť hodín, on príde zreferuje a odíde.

Tomáš Singer. Opýtam sa takto. V správnej rade je citeľný nesúlad, momentálny stav hlasov je 4:5, posledná SR bola neuznášania schopná. Mám dojem, že pnutie vyvoláva to, že Singer stále sedí na stoličke generálneho sekretára. Ak by tam už nebol, pokleslo by napätie a pracovalo by sa ľahšie? Výberové konanie na túto pozíciu malo troch záujemcov, Sivák, Kmeť a Raffaj. Nedopadlo. Teší ma aspoň, že si všade v dokumentoch disciplinovane uvádza "poverený riadením sekretariátu". Zaprovokujem, máte so Singerom nejaké dohody?

Na prvom zasadaní SR ho členovia jednomyseľne poverili dočasným riadením federácie. Aj najväčší nepriatelia Tomáša Singera apatiu k nemu jemu samotnému oznámili, ale mne nikto otvorene neoznámil, že ak sa urobí toto a toto, tak bude toto a toto. Dohody nielenže nie sú medzi mnou a Singerom, ale nepanujú ani v kolektíve SR.
Po mojom nástupe som určite nemienil robiť radikálne rezy, rozhodol som sa všetkým zamestnancom prejaviť dôveru. Chcel som každému jednému dať druhú šancu. Trvám na tom a stále to obhajujem. Museli sme zabezpečiť pracovnú kontinuitu. Hlavne medzinárodnú. Blížili sa mládežnícke európske kvalifikácie, ME juniorov v Púchove. Všetci mi hovoria, že za odídenou kométou ešte stále ostáva trčať chvost, nie sú všetci z toho šťastní.
Snažím sa obhajovať nie jeho charakterové vlastnosti, ale jeho provolejbalovú činnosť. Má iste aj vlastnosti, ktoré sa nestretávajú u iných s pochopením, ale má aj klady. Nemám toľko síl, aby som ho obhajoval po celom Slovensku.
Zaujal som jasný postoj, že momentálne je chod federácie zabezpečený týmto spôsobom a vôbec netrvám na tom, či bude alebo nebude naďalej sekretár zväzu. Mojou dôverou možno aj on získal iný pohľad na vec, ktorý možno pod Luborom nemohol realizovať, bol zrejme inak vedený. Neviem.
Skrátka na prvom stretnutí som všetkým pracovníkom povedal, že bez ohľadu na to ako fungovali doteraz, bol by som rád, aby pridali, chcel som, aby pochopili, že odkaz smerom vonku nebude výmena, ale očakávam od nich viac a oni pridajú. S mnohými som individuálne hovoril o tom, že ak zmena nenastane aj v spôsobe komunikácie, zvýšenom nasadení, tak budem hľadať inde.

Prečo ten tender na generálneho sekretára nedopadol?

Veľmi to súvisí s tým, že v SR sa nemôžeme dohodnúť. Päť hlasov má zrejme dohodu, viem o nej, ale nie je oficiálna, nič otvorene nepresadzujú, ale viem, čo bojkotujú. Pretláčajú iné mená, ale ja sa s nimi neviem stotožniť. Tá pozícia musí byť moja pravá ruka a hotovo. Zotrvanie Singera v pozícii nebola žiadna osobná blízkosť, ale len a len skúsenosti, know how, ktoré zo sebou niesol. Tak ako sa prejaví, ovpyvní to, či bude naďalej na zväze pracovať so mnou ďalšie roky. Ja si po roku urobím aj personálne hodnotenie kolegov. Kto sa ako zhostil úloh. Ak nenastali zmeny v nasadení, výsledkoch, určite nastanú priebežne výmeny.

Ak je momentálny pomer hlasov v SR 4:5, tak sa pýtam, či sa dá celé obdobie štyroch rokov technicky a prakticky pracovať? Dajú sa presadiť legislatívne úpravy, rozpočet, atď.?

Otváraš veľmi zaujímavú tému. Je to kľúčová otázka pre moje fungovanie. Zo Stanov SVF vyplýva, že správna rada musí mať zasadnutia minimálne štyrikrát do roka. Ja som chcel veci riešiť raz mesačne. Stretávali sme sa pravidelne. Od leta sa nedarí všetkým členom dostaviť. Momentálne sme urgentne riešili dvadsať problémov a to sa dostalo do hlasovania per rollam, ktoré zákon umožňuje. Niektoré sa schválili, iné sú v procese riešenia.

Výsledky týchto hlasovaní sú na webe?

Buď to už je, alebo v krátkom čase to na portáli bude. Možno to mešká aj preto, že niektoré rozhodnutia sa riešili veľmi dlho. Toto je forma, akou dokážeme momentálne nefunkčnú SR prinútiť aspoň s volejbalovými témami pohnúť.

Od zvolenia členov do SR priniesol život nové skutočnosti. Igor Prieložný, člen SR, ktorý v nej zastupuje záujmy vrcholového volejbalu a klubov je od novej sezóny aktívny v ženskom klube Slávia EU. Mám názor, že všetci sme v kluboch a neutrálnych niet. Ale je to zmena. Kandidoval ako nezávislý. Nevadí?

Nie, ja necítim žiaden otvorený konflikt záujmov, stret by možno mohol nastať v Reprezentačnej rade SVF, v ktorej Igor sedí z titulu člena v SR, ale v Rade to vyriešil Dr. Hančík, ktorý z Rady odišiel, aby tam nebol zdvojený záujem jeho klubu. Je to v poriadku. Igor kandidoval ako nezávislý. Netušil zrejme, že začne v Slávii trénovať.

Ďalšia odchýlka od normy nastala v prípade Mareka Kardoša. Jemu patrí v SR do portfólia rozvoj mládeže na Slovensku a dohľad nad vzdelávaním trénerov na Slovensku. Tým, že odišiel v lete trénovať do Maďarska, nad spomínanými vecami logicky stratí prehľad, navyše, ak je normálny, tak musí pracovať mentálne iba pre klub a nie sa zapodievať mládežou a vzdelávaním na Slovensku. Skrátka momentálne o dianí na Slovensku nevie  ani prd.

Neviem sa do jeho situácie vžiť. Želám mu samozrejme všetko dobré. Chcel sa po dvoch tituloch a striebre v extralige mužov posunúť ďalej. To je normálne. To je ambiciózne. Nedokážem posúdiť, či dokáže v SR zabezpečiť, resp. obsiahnuť témy. Je fyzicky preč, a iste je to aj duševne. Nie je v komunite.
Hoci má vedomosti, určite to nestačí na to, aby dlhodobo fungoval takýto model. Myslím si, že sám Marek si to uvedomuje. On nedokázal pri voľbe pred rokom predpovedať trénerské osudy a určite v najlepšom úmysle kandidoval do SR, chcel funkciu určite zastávať naplno. Vietor ho zavial preč, myslím si, že v tejto situácii prácu pre SR nedokáže vykonávať s plným nasadením.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt reprezentácia žien vo volejbale

Posledná otázka. V auguste budeme na Slovensku organizovať jednu skupinu ME žien. Ustojíme to? Nezlomí nám to krk? Je to veľmi náročná akcia z hľadiska financií. Bolo tebou deklarované, že rozpočet ME sa nedotkne mešca SVF, dotácie klubov, mládeže, doterajšej podpory volejbalu v kluboch. Záťaž je to aj pre pracovníkov. Nemajú dve a viac hláv. Ustojíme to? Nie, či to zvládneme, ale či to ustojíme. A podotázka, či neľutuješ vziať organizáciu ME.

Ako neskúsený funkcionár som vhupol do procesu, ktorému predchádzali zrejme nejaké dohody, aktivity. Česi avizovali, že sa usporiadania ME žien vzdajú a CEV sondoval aj u nás, či o to nemáme záujem. Otázky smerovali aj k tomu, či sme schopní disponovať čiastkou 300 000 Eur potrebných k prihláške. Nereagoval som hneď, ale vo veľmi krátkom čase sme odpovedali kladne. Určite ten krok neľutujem, iste sme sa nenachádzali v pozícii akejsi africkej krajiny, ktorá potrebuje takúto akciu na rozlet, na rozvoj volejbalu. Mal by to byť bonus pre naše družstvo žien, ktoré by sa zrejme inak na ME neprebojovalo, ale aj pre medzinárodný kredit, skúsenosti. Mal som možnosť sa zúčastniť na rozhodujúcom sedení na pôde CEV, kde nám tú skupinu prideľovali a mediálne som to využil po mojom nástupe do funkcie. Takéto akcie sa organizujú o dva tri milióny vyššie u žien a o sedem až desať u mužov. Využili sme šancu mať veľa muziky za málo peňazí.

Ustojíme to?

Áno.

Ďakujem za rozhovor.
Otázky kládol Ivan Husár

I.diel - snow volejbal
II.diel - piesok, hala, marketing
II. diel - politika

   

Rozhovor s M.Kraščeničom - diel III - POLITIKA

7.12.2018 - Pred rokom 3.12.2017 bol v Poprade zvolený do funkcie prezidenta SVF na štyri roky Martin Kraščenič. Nahrali sme spolu takmer dvojhodinový rozhovor. Rozdelil som to na viacero dielov, aby ste mali časť vyznačiť si v lese sprejom borovičku, zavraždiť kapra a kúpiť všetko pod stromček.

Politika, diplomacia, vzťahy, otázky v posledom dieli.

Bratislava v auguste 2019 zažije európsky volejbalový sviatok. Krátko po verdikte CEV, že nám spoluorganizáciu pridelili, prijal pozvanie na návštevu Slovenska a SVF, mimochodom tiež prvú a historickú, prezident Európskej volejbalovej federácie Aleksandar Boričič, ktorý sa osobne zoznámil s dejiskom šampionátu, technickým a logistickým zázemím.
boričičPočas návštevy na Slovensku, volejbalovú delegáciu prijali predseda NR SR Andrej Danko i prezident SOV Anton Siekel, ministerka školstva. Prezident CEV počas svojej návštevy predstavil ministerke školstva Martine Lubyovej nový projekt Erasmus pre školský a klubový volejbal pod gesciou CEV od roku 2019, ktorý ministerka podporila. S pokorou i zadosťučinením som prijal od prezidenta CEV poďakovanie za prácu SVF, ktorá patrí medzi najaktívnejšie v Európe.

Počas prvého roka sa mi podarilo stretnúť a debatovať o podmienkach spolupráce s primátormi či starostami miest Svidník, Levice, Poprad, Vysoké Tatry, Prievidza, Trenčín, Žilina, Púchov, Nitra, Humenné, Nové Mesto n.Váhom.
Veľmi užitočné bolo naše prijatie u predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorého sa zúčastnil aj šéftréner COP Trenčín Peter Kalný. Župan Jaroslav Baška navrhol, aby športová hala, ktorá medzitým bola už dokončená z krajských peňazí, slúžila od novej sezóny aj extraligovým volejbalistom. Výrazne sa uľahčilo logistike tréningového procesu športového gymnázia, priamo susediaceho s novou halou. Federácia ušetrí finančné prostriedky, ktoré putovali za prenájom mestskej haly na Sihoti. Župa v rámci grantu usmerňuje finančnú podporu na projekty - aj mládežníckym športovým  klubom. Túto možnosť využívajú aj volejbalisti a pokiaľ mám správne informácie, najnovšie župa prispela volejbalistom z Nového mesta nad Váhom na turnaj v zahraničí.

Vypočul si Husár Ivan

I.diel - snow volejbal

II.diel - piesok, hala, marketing

   

Rozhovor s M.Kraščeničom - diel II - PIESOK, HALA, MARKETING

7.12.2018 - Pred rokom 3.12.2017 bol v Poprade zvolený do funkcie prezidenta SVF na štyri roky Martin Kraščenič. Nahrali sme spolu takmer dvojhodinový rozhovor. Rozdelil som to na viacero dielov, aby ste mali časť vyznačiť si v lese sprejom borovičku, zavraždiť kapra a kúpiť všetko pod stromček.

Navrhujem, že budem pokračovať podobným odvetvím, starším, známejším – plážovým volejbalom.

Bol to jedna z veľmi dôležitých tém môjho programu. Rozvoj beach volejbalu. Je to stále neprebádaná oblasť. Nulová základňa. Máme jediný špeciálny klub, ktorý vznikol v Bratislave pri jazere Draždiak. Aktívna je solídna komunita aj na Patrónke, ale má ešte stále iba status spoločenstva nadšencov. Mali sme asociáciu plážového volejbalu, ktorá združovala hráčov, dnes je nefunkčná. Budujeme mládežnícku základňu, nebudeme kradnúť hráčov z halového volejbalu, ale ideme ponúknuť alternatívu na letné obdobie a najlepších chceme vysielať na medzinárodné podujatia. Veľmi mi záleží na rozvoji tohto športu.
Rozprával som o beachi na kongrese FIVB s predstaviteľmi mnohých krajín, najbližšie mi boli názory v podaní českého prezidenta Mareka Pakostu. Má veľké skúsenosti ako hráč, je to pre nás najbližšia krajina podnebím, podmienkami, históriou beach volejbalu. Marek má jasnú predstavu, ako sa bude rozvíjať tento šport v Čechách. Pozoruhodné je aj to, že získal pozíciu v CEV.
V Čechách majú špecializované haly,pelhrimov majú kluby, majú mnohé miesta so zázemím. Predbehli nás. Pomôcť v rozvoji u nás musia Rada mládeže, Reprezentačná rada, oblastní koordinátori. Kvantum ľudí na Slovensku žije týmto športom, ale evidentne to nestačí, aby vznikla masa detí, ktorá tento šport hrá.

Slovenský pohár. Extraliga. Marketing.

Nový formát Slovenského pohára. Ten už naznačil nové marketingové prístupy SVF. Vznikol nový produkt SVF.TV, ktorý nám produkčne zabezpečuje partnerský TVCOM, ale je to náš produkt a cez neho sme vysielali zápas mesiaca.
Na finále Pohára bol maskot, mažoretky, tombola, rozdávali sme medzi divákov tričká. Vypísali sme pre družstvá prémie, ktoré v tejto súťaži dlho neboli a bolo to klubmi veľmi kritizované.
Začali sme oceňovať hráča mesiaca. V tejto dobe prebiehajú rokovania s RTVS a verím že ďalším krokom bude pravidelne volejbal aj vo verejnoprávnej televízii. Má to mať formát palubovkovej stredy, kde sa budú striedať rôzne halové športy a volejbal by nemal medzi nimi chýbať. Mužský aj ženský. Je to vec peňazí, verím, že to dobre dopadne. Časť nákladov musí RTVS preniesť na federácie. Chceme na obrazovku dostať Európsku ligu, Svetovú ligu, ale aj klubový volejbal. Samozrejme vysielať sa budú zápasy ME žien.
Budovaniu značky volejbal v mládežníckych kategóriách určite prospelo spoluorganizátorstvo ME mužov do 18 rokov v Púchove a Zlíne.
V tejto sezóne bude SVF opäť organizátorom finálového turnaja Slovenského pohára. Muži a ženy si odsúhlasili síce iné postupové kroky v tejto súťaži, ale na záver bude finále. Chceli sme to zorganizovať v Hant aréne v Bratislave, ale termínovo sme nenašli zhodu. Žiaľ ani v Poprade. Turnaj bude v Humennom. Máme ambíciu spraviť z tejto akcie aj v budúcnosti veľmi atraktívne podujatie, ktoré navštívi veľa divákov. O podobnú akciu v Nemecku je medzi divákmi obrovský záujem.
Na jar som navštívil osobne mnohé duely play off, úroveň bola výborná. Aj v dlhodobej najvyššej súťaži mužov a žien sme navýšili odmeny pre medailistov. Prémie boli rovnaké, nechceli sme robiť medzi mužmi a ženami rozdiely. Aj v tejto fáze ligy sme robili podporné marketingové aktivity. Je zaujímavé, že v priebehu sezóny tie isté družstvá hrajúce medzi sebou nepritiahnu na tribúny také množstvo divákov, ako tí istí súperi dokážu prilákať do hál v play off. Musí sa výrazne zlepšiť lokálna propagácia podujatí v priebehu sezóny. My sme a budeme v propagácii volejbalu v regióne cez web, sociálne siete určite nápomocní.

V závere halovej sezóny sme zorganizovali juniorskú kvalifikáciu o ME v Humennom. Dievčatám sa podarilo postúpiť do baráže a odtiaľ na ME do Albánska. Bol som v Humennom osobne, bola to vydarená akcia.
Pre boje reprezentácie mužov sme v lete vytypovali mesto Nitra. Zhodou okolností bola Nitra v roku 2018 mestom športu a nášmu marketingovému partnerovi Media Fresh sa podarilo na dve stretnutia s menej atraktívnymi súpermi Islandom a Moldavskom prilákať veľmi zaujímavý počet divákov. Málokto veril, že na týchto súperov bude hľadisko tak zaplnené.
Som presvedčený, že v spolupráci s novým výhradným marketingovým partnerom SVF agentúrou Media Fresh, ďalšími marketingovými a mediálnymi subjektmi, s jednotlivými úsekmi sekretariátu SVF sme urobili v prvom roku významný krok k pozitívnej prezentácii značky volejbal doma i v zahraničí. Pozdvihli sme podujatia po komerčnej, spoločenskej, športovej i motivačnej stránke, v závere extraligových sezón i počas prezentačných zápasov kulminoval aj divácky záujem. Marketing je však stále otvorená kniha, vždy je čo zlepšovať, posúvať sa dopredu a to máme na pamäti.
Jednou z výborných akcií bol aj galavečer - Volejbalista roka 2017 so slávnostným otvorením Siene slávy slovenského volejbalu. Veľmi ma potešilo, že slovenská volejbalová rodina sa znova po čase zišla v takom hojnom počte na spoločenskom podujatí, ktoré sme presunuli do reprezentatívnych priestorov aj s hodnotným, emocionálnym  programom. V tejto fazóne by sme chceli pokračovať aj v budúcich rokoch, určite navrhnem Správnej rade SVF, aby sa dejisko galavečera presúvalo z roka na rok na mape Slovenska.
Na februárovom zasadnutí Správna rada jednohlasne odsúhlasila vydávanie mesačníka Volejbal, ktorý od prvého, májového čísla prináša informácie z volejbalovej kuchyne, histórie, aktuality, pohľad na nižšie i mládežnícke súťaže, faktografiu, spravodajstvo a vytvára priestor pre kluby na spätnú väzbu.

Vypočul si Ivan Husár

Diel prvý o SNOW VOLEJBALE

   

Rozhovor s M.Kraščeničom - diel I - SNEH

7.12.2018 - Pred rokom 3.12.2017 bol v Poprade zvolený do funkcie prezidenta SVF na štyri roky Martin Kraščenič. Nahrali sme spolu takmer dvojhodinový rozhovor. Rozdelil som to na viacero dielov, aby ste mali časť vyznačiť si v lese sprejom borovičku, zavraždiť kapra a kúpiť všetko pod stromček.krascenic

Pán Kraščenič šediviete ?

Bohužiaľ, neviem, či je to vekom, alebo starosťami. Ide to našťastie postupne, na rozdiel od niektorých ľudí, ktorým sa prihodí niečo priveľmi stresovité a ošedivejú zo dňa na deň. Postupne asi dozrievam.

Rok prezidentovania.

Áno, pred pár dňami pred rokom som bol zvolený do funkcie prezidenta SVF. Priznám sa, že som ho ešte nehodnotil, chystám si spraviť taký audit počas sviatkov. Od zvolenia do konca roka sa toho veľa neudialo, čiže ten skutočný rok práce začal v januári. Určite  veci dať aj na papier a na najbližšej pracovnej konferencii budem oficiálne aj bilancovať prvú sezónu.

Ak by som kráčal prvým rokom vo funkcii chronologicky - v zime sme organizovali na Štrbskom Plese M SR v snow volejbale a potom sme sa aktívne zúčastnili prvých Majstrovstiev Európy v tomto novom odvetví. Bola to veľmi zaujímavá skúsenosť.
CEV dokázal dostať snow volejbal do pozornosti FIVB a svetová federácia veľmi vážne usiluje dostať volejbal na snehu do programu zimných OH. Na kongrese v Mexiku oznámili, že sa tak stane v roku 2026.
snowTak, ako sa mnohí volejbalisti skepticky stavajú k plážovému volejbalu, s podobnou „nechuťou“ sa zatiaľ vníma táto zimná odroda volejbalu. Fajn, že to je, ale škoda, že je na snehu. Nedá sa hrať všade, plus ešte iná negatívna kritika. Samozrejme zaznelo veľa pozitívnych ohlasov, do popredia vystupuje mimoriadny záujem médií.
Bez ohľadu na to, ako veľmi sa tento šport ujme na Slovensku, každopádne snow volejbal sa podujme na ďalšej popularizácii a propagácii volejbalu. Táto forma volejbalu sa odohráva na miestach, kde je vždy plno, kde je veľa mladých ľudí, kde sú prítomní mnohí cudzinci. Stretával som sa na Slovensku s veľkým ohlasom. Naberá priaznivcov aj medzi ľuďmi, ktorí ani volejbal nepoznajú.
Zaujímavým motívom je aj šanca dostať sa na OH. Momentálne nie je taká silná konkurencia. Dostať sa na OH by bol obrovský úspech. Bolo by vhodné, keby sa našli zanietenci, ktorí by aj založili samostatnú asociáciu v rámci SVF. Snow volejbal budeme podporovať, zatiaľ bude rozpočtovaný spoločne s plážovým volejbalom. Budeme hľadať partnerov v známych zimných strediskách, kde by sme radi zoragnizovali podujatia.
Paralelne v tomto zimnom období som sa snažil čo najrýchlejšie a najkomplexnejšie zorientovať vo volejbalovej problematike. Od štrukturálnych, organizačných a interných vzťahov vo volejbalovom hnutí, cez legislatívu, financovanie, medzinárodné, domáce, mládežnícke súťaže i kalendáre podujatí a oboznámiť sa so situáciou v regionálnom volejbale, ktorý úzko súvisí s výchovou mládeže.

Vypočul si Ivan Husár

   

S Milošom Dubovcom - členom novej SR SVF - II.diel

Prvá časť rozhovoru

Pokračovanie v debate s Milošom Dubovcom, členom SR SVF za plážový volejbal.

Ak by ste sa všetci dali do módu, že nepreložíte v SR SVF slamku, kým bude úradovať Singer, povedzme že odsúhlasíte dočasnú, termínovo presne stanovenú, nevyhnutnú kontinuitu jeho práce, tak to začne fungovať. Ale vy tam máte medzi sebou zatiaľ nastavenie z českej rozprávky o šialene smutnej princezničke kujme pikle, kujme pikle. O čo ide teraz v SR.

Neviem, kam mieriš otázkou.

Motív konferencie bol zvrhnúť Halandu. Vycítil to a nekandidoval . Ak čítam zápisnice zo SR, vidím, že tiene minulosti ostali, sú činné a neviete, čo s tým. Len brzdíte a rozvoj nenastáva. Preto dávam otázku, či nie je jediný tvoj motív dcéra, lebo iný zatiaľ nevidím. Vôbec neviem, akú šancu má nová dvojica dostať sa na OH. Ako sa zmenil systém kvalifikácie, ktorý bol naposledy veľmi tvrdý. Mne by nevadila prezentácia tohto motívu. Mal by hlavu a pätu. Nechcem špekulovať, tak sa radšej opýtam, nechceš byť prezidentom  SVF?

Ja som na prvej SR povedal, že kým tam budem sedieť, budem chcieť, aby veci šli v norme stanov a zákona. Na tom zatiaľ tvrdo trvám. Celý môj problém je zatiaľ v tomto.

Ďakujem za nahrávku. Vo veci obsadenia pozície generálneho sekretára nepostupujú niektorí  členovia SR SVF v zmysle stanov. Deštruujete. Jednoznačne zo Stanov SVF túto pozíciu navrhuje prezident SVF a SR SVF schvaľuje. Výberové konanie na túto pozíciu je hlupota. Ak ste už tak rozhodli, že ten tender bude, tak ho pre pána boha nemôžte nechať vypracovať Singera, ktorého nik na Slovensku nechce a on chce byť tvrdošijne sekretárom a aj sa o funkciu v tendri oficálne uchádza. Text, ktorý zostrojil, je výsmechom. Dovolili ste mu urobiť tender šitý len pre neho. Nikto iný na Slovensku tie požiadavky splniť nedokáže. Chýbalo tam už len jedno jediné, že generálny sekretár by mal mať meno Tomáš a priezvisko Singer.  Do neba volajúca sprostosť. Generálny sekretár je pravou rukou prezidenta. Nielen vo volejbale, ale aj v politike, divadle, Slovnafte, či Telekome. Je jasné, že Singera prezidentovi neschválite, ale nerešpektujete ani vaše vlastné nedávne hlasovanie 8:0, že bude kontinuálne - dočasne - do pracovnej konferencie spolupracovať s ním, ako dočasne povereným riadením sekretariátu. Akurát ste mu mali riadne pristrihnúť krídla, aby už nedefermovoval  volejbal na Slovensku.

SR má kompetenciu urobiť výberové konanie na akýkoľvek post sama pre seba.  A potom prezidentovi ponúkne tip.

Nelogicky chápané stanovy.  Ak má prezident právo menovať a SR SVF schvaľovať, tak tento postup je úplne jasný. Vieš si predstaviť, že by Ficovi niekto určil šéfa sekretariátu? Alebo šéfa poradcov?
Vy ste opakovane Singera odmietli. Ak by boli jednotliví členovia SR korumpovateľní, tak prejde. Zatiaľ sa tak nestalo.  Vy ste schválili jednoznačne jeho dočasnosť. A máte povinnosť začať fachčiť. Singer je zrejme blázon, nikto ho nechce a on stále kandiduje, ale to je aj vaša káva.

To je otázka na prezidenta. Za päť mesiacov neprišiel žiaden iný návrh. Preto sme mu chceli ponúknuť mená, ktoré by vzišli z tendra.

Na to, že nik iný nebol, je podľa mňa jeden jediný a veľmi pragmatický dôvod. Musela sa udržať istá kontinuita. Ak by sa hnutie zbavilo Singera deň po konferencii, tak veľmi pravdepodobne by nastal chaos. Kvalifikácie na ME, juniorské ME v Púchove.
Žiaľ bohu tak sa to zabetónovalo, že je istý čas jeho prítomnosť na Junáckej určite nevyhnutná. Vy ste však mali jednoznačne nastaviť – ničoho sa nedotýkaj a nie mu ešte aj zveriť prípravu výberového konania, ktoré si opakujem našil  na seba. Podstata je, aby SInger okamžite prestal hovoriť do odborných volejbalových vecí. On je hlavný strojca plesne a hniloby, ktoré zasiahli slovenský volejbal.

Možno je to neštandardný postup, ale my chceme presadiť transparentné postupy vo všetkom.

Prečo sa potom zasadanie SR SVF neprenáša live na nete?

Prezident spočiatku vravel, že by to chcel a nemá s tým problém, bola to téma, ale neprešlo to.

O čo ide? Chceš byť prezidentom SVF?

Nie.

Igor Prieložný?

Podľa mňa už nie.
Doteraz to bolo tak, že bol prezident, potom nikde nič a potom dvíhači rúk. To chcem zmeniť.

Predchádzajúca SR bola skupina diletantov, teraz v nej sedia prevažne odborníci, volení. To je nepochybné. Možno by sa dalo polemizovať iba o flekoch, ktoré obsadili, ale odborníci sú. Lenže smrdí to tým, že sú zatiaľ nekompetentní.

Nešťastné je to, že je to stále stav Fico – Pellegríni.  Je to na prd. Tieň Halandu tu stále je. Martin Kraščenič jasne deklaroval, že potrebuje generálneho sekretára, lebo on by chcel svoju funkciu mať viac diplomatickú, reprezentatívnu. Nikto z nás v SR by do toho nezasahoval, ak by sme videli, že tam príde človek, ktorý to dokáže riadiť. Navonok to vyzerá tak, že my brzdíme vývoj slovenského volejbalu.  

Vy ste nedokázali ani presadiť, aby na vašich zasadnutiach nesedela nová kontrolórka, ktorá tam nemá čo robiť. Ako ju poznáme, určite sa vyjadruje k všetkým bodom programu a zdržuje. Jej  povinnosťou zo zákona je kontrola uznesení, financovania, dodržiavania smerníc. Kontrolovať dodržiavanie zákona.

To je zase otázka na prezidenta. On môže podľa stanov prizvať osoby na zasadnutie SR.

Asi stačí. Ďakujem za poznatky.

Ivan Husár pre www

   

S Milošom Dubovcom - členom novej SR SVF - I.časť

Máj 2018. Rozhovor s Milošom Dubovcom, ďalším členom Správnej rady (SR) SVF. V SR zastupuje slovenský plážový volejbal. Motívy, ambície, plány, ciele.

Dvanásť rokov sedel v SR za beach Velecký. Dvíhač rúk. To bol môj prvý motív, aby v Správnej rade on nezostal. Od posledného turnaja Elite serie ubehlo skoro dvadsať rokov, beach šiel stále dole a dole, až do mínusu. V orgáne sedel človek, ktorý nemal absolútny záujem robiť a pomáhať plážovému volejbalu. Bíčisti chceli, aby mali zastúpenie vo vedení SVF, aby to malo hlavu a pätu, aby niekto hájil ich záujmy.

dubovec milosKto sú to bíčisti? Oni nemajú žiadne štruktúry, nie sú evidovaní.

Ak myslíš Asociáciu plážového volejbalu, máš pravdu – rozpadla sa. Zanikla. Hráči, aj keď nie vrcholoví, tvoria nazvem to záujmovú skupinu, tá je dosť veľká. Učesať do to nejakej organizácie nie je podľa mňa dôležité. Ale musí to fungovať. Samozrejme v budúcnosti je nutné legislatívne dať všetko do poriadku. Povedzme ako u susedov v Čechách.

Na základe koho, čoho si kandidoval do SR?

Prišiel návrh, aby som kandidoval.

Čudné. Aj delegáti za plážový volejbal na konferenciu  v Poprade 2017 boli tiež veľmi zvláštne nominovaní. Nemajú štrukúru, neprezentovali súhlas nejakej záujmovej skupiny.

Kandidovať do SR môže za beach ktokoľvek, aj ten kto nemá s danou problematikou nič spoločné. Kandidáti na túto pozíciu boli traja.

Mohol si byť samozvanec.

Áno.

Ale nebol si.

Nie som. Myslím si, že tých deväť rokov, čo som pri plážovom volejbale aktívny  ... každý člen SVF môže byť navrhnutý do orgánov a takisto má právo navrhovať. Ja som mohol navrhnúť do SR za trénerov aj upratovačku, ak by bola členkou SVF. Rozhodujú hlasy konferencie. Tak je to v stanovách.

To mi je jasné, to nespochybňujem, len sa pýtam, ako to vzniká, ako si sa tam dostal, kto ťa navrhol a koho zastupuješ. Ak by som chcel zastupovať v SR trénerov, tak ma nemôže podľa mňa navrhnúť kolega Májek napríklad. Záujmové skupiny majú právo byť zastupovcané v riadiacom orgáne federácie, ale musí v tom byť určitý zákonný poriadok. A ten je vo sfére plážového volejbalu nejasný.
Pokračuj v motívoch. Veleckého si spomenul.

Je dôležité, aby sa v SR o beachi hovorilo, aby informácie z rokovania  orgánu boli do prostredia plážového volejbalu prenesené. Máme špičkovú ženskú dvojicu a bez ohľadu, že jedna hráčka je moja dcéra, boli blízko k účasti na poslednej olympiáde a chcem aby sa nestratili aj v ďalšom období. Deväť  rokov som chodil po zahraničných turnajoch, viem, že tu to je na veľmi nízkej úrovni. Všetky krajiny pochopili, že volejbal je jedno z mála športových odvetví, v ktorom je šanca dostať  tím na olympiádu dvojnásobná. V hale a na piesku.
Chcem, aby sa na federácii zmenilo nazeranie na plážový volejbal , aby to nebol prívesok, alebo nejaké zlo. Bol by som rád, aby všetci pochopili, že plážový volejbal je súčasťou volejbalu a chceme ho dostať na olympiádu. Staré vedenie mu veľmi nepomáhalo, tak som si povedal, že to štyri roky skúsim.
Dali sme si v novej Rade plážového volejbalu tri piliere. Prvým je mládež. Chceme postupne vytvoriť mládežnícke centrá. Tri až päť. Bratislava, Košice, Žilina. Neskôr zrejme Zvolen,  Skalica, alebo Nitra. Musí to byť v symbióze s halovým volejbalom.
Výchova trénerov. Ak nerátam Martina Olejňáka, nemáme tu žiadneho trénera.  Musíme ich vzdelať.
Tretí pilier je podpora dvojice so šancou ísť na OH do Tokia.

Nie je skutočný motív iba dcéra?

Nie. Ona by mala podmienky také, ako mala aj bezo mňa.

To, že sa s Nestarcovou nedostala na olympiádu do Ria bol zrejme viac sociálny dôvod  ako podmienky, ale vždy si tvrdil, že v porovnaní s inými pármi majú podmienky neporovnateľné.

Ja chcem, aby zmýšľanie hnutia bolo naklonené plážovému volejbalu. Nechcem, aby to ľudia vnímali, ako niečo, čo berie peniaze zo spoločného  rozpočtu, ale ako ďalšiu šancu volejbalu, ktorý ak bude mať úspech, tak prostriedky aj prinesie. Bude profitovať celý volejbal. Podmienky sa zlepšia a bude mať z toho osoh aj Natália. Ak dnes dcéra povie, že končí, ja v SR SVF neskončím.

My sme v klube vždy chceli so sekciou plážového volejbalu spolupracovať. Isteže so SIngerom, ktorý je brzdou všetkého to nebolo ľahké, ale ten sa o plážový volejbal už dávno nestará. Nič nové necítim, práve naopak, čerstvá skúsenosť je, že sa vracajú do komunikácie medzi SVF a klubom nedorozumenia. Hráčov máme v klube my a kompetentní musia so mnou záujem o nich riadne a hlavne včas vydebatovať.
Nemáme žiaden dôvod nespolupracovať. Máme aj šikovné dievčatá, ktoré by plážový volejbal mohli hrať kľudne aj celý rok.

Zatiaľ to tak nie je. Nemáme prehľad o hráčoch. Nechcem, aby pretrvával stav, že na ME ide ten, kto si je schopný účasť zaplatiť.

Prečo nemáte urobený vo veku 13 – 15 rokov prieskum vhodných typov?

My tu na Slovensku zatiaľ nemáme trend špecializácie na plážový volejbal. Neprešlo by to. Zatiaľ to musí byť kombinácia hala – beach.

Počas zimy ste to mali mať zmapované. Bolo už niekoľko výberov reprezentácie. Súťaže v halách sa hrali. Prstom sa dá ukázať na hráčov  a hráčky, ktoré v hale žiadnu dieru do sveta nikdy neurobia, ale plážový volejbal by hrať úspešne mohli. Do beachu teda pôjde aj naďalej len šestkový odpad.  

Zastávam názor, aby sme nemali prehnané množstvo seniorských turnajov  o majstra Slovenska.  Maximum tri, štyri. Sú to vyhodené peniaze. Viac by mala dostať mládež. Okolie tvrdí, že beachový produkt treba predávať a seniorských turnajov musí byť viac. Objem peňazí sa v rozpočte beachu počtom turnajov nezväčší. O čo viac pôjde do organizácie seniorov, o to menej dostane mládež.

Čiže nemáš v SR silné kompetencie, aby si presadil to, čo odborne chcete. Sorry, ale nechápem, ak človek zodpovedný za plážový volejbal v SR chce to a to a v praxi bude všetko inak.

SVF dostala na rok 2018 od štátu 1,8 milióna Eur. Niečo môže a musí ísť na chod aparátu, zo zákona ide 15% na mládež a ja chcem presadiť, aby plážový volejbal dostal určité fixné percento na svoj rozpočet.

Miloš, štát dáva na podporu tzv. uznaného športu peniaze na základe vzorca. Členská základňa, úspech, popularita. Ak ad absurdum bude na Slovensku jedna beachová dvojica, tak nemôže dostať na svoju činnosť povedzme 10 % zo spoločnej kasy. Mali ste, (okrem dvojice) ešte vlani rozpočet nula, to bolo úplne absurdné, ale takto sa to nastaviť dnes iste nedá. Plážový volejbal  je hobby partia.
Nemáte členov, nemáte kluby, v prechode medzi halou a pieskom je legislatívny bordel. Nevychovávate, neriadite. Opakujme hobby partička. Okrem výsledku úspešnej ženskej dvojice ničím do vzorca za federáciu neprispievate. Neviem presne, či sa pri tvorbe vzorca pre delenie štátnych financií  vôbec hovorí o popularite plážového volejbalu extra. Ja vôbec nespochybňujem veľmi vysokú popularitu plážového volejbalu vo svete. Ale vo vzorci je parameter aj popularita  domáca a tá iste nebude valná. Hobby.

Myslíš, že štyri bronzové medaily z FIVB a semifinále ME za posledné  štyri roky je nič?
Chcem, aby turnaje boli zaregistrované. Chceme, aby tam hrali iba členovia SVF. Toto prispeje zbieraniu ovečiek. V beachi je veľmi veľa hráčov bez licencie SVF a tých by sme radi do systému získali.

Áno, práve preto nemáte nárok hovoriť o podieli  z  1,8 milióna Eur. Nemáte členov. Prečo nevytvoríte povedzme aspoň jeden klub. Subjekt plážového volejbalu a do neho natiahnete všetkých bez licencie SVF. Získate ich možno dosť. A tí, ktorí sú registrovaní v hale, budú u vás hosťovať. A bude poriadok. Ako budete riešiť event. spory, keď sa zmluvný šestkový hráč vážne zraní na piesku. Ako získate sponzora na tovar, ktorý vám nepatrí. Ja nechcem ten systém hobby v plážovom volejbale ironizovať, ale nechápem, prečo máte tendenciu byť pricucnutý na dotáciu 1,8 milióna Eur, na výšku ktorej sa podieľate minimálne.

Hobby partia sa takmer dostala na olympiádu. Kde je v tomto snažení  šestkový volejbal.

Súhlasím, veď ak sa dostane na olympiádu šport šípky, tak bude zrejme uznaným športom, dostanú adekvátnu dotáciu, ale musia mať štruktúru, členov. Vôbec nespochybňujem úspech plážovej dvojice, pravdepodobne prispel aj do vzorca, to sa dá zistiť, ale toť vsjo. Prečo už dávno v školskom športe základných škôl nie je plážový volejbal?

Bola tu asociácia plážového volejbalu a nefungovala. V roku 2010 sa Velecký zriekol pozície a odvtedy to nefunguje. Zakapala. Nejde to všetko naraz. Chceme to pozmeniť.  Veľa hovoríš o dobe dozadu, ale pozri sa, kto je stále na federácii. Ty si mal očakávania, ja to isté. Šesť mesiacov sa zaoberáme v SR SVF inými vecami, ako by sme mali.

Druhý diel si prečítate v nedeľu pri čaji o piatej.

   

S Marekom Rojkom - novým športovým riaditeľom SVF

2.5.2019 - Bratislava

Koniec trénovania?

Nemal som to tak postavené, lebo som to neplánoval, ale v zásade áno.

Jedna otázka trošku mimo. Možno teda posledná trénerská. Barbora Koseková. Výborná nahrávačka, natiahol si ju do Brna, vynahrávala hneď v prvej sezóne Brnu po dlhej dobe medailu a pustili ste ju. Alebo vyhodili?

rojkoPo príchode do Brna som sa pri slovenských hráčkach stretol s tým, že Čechy, to pre ne ani nie je cudzina. Robia si z toho prechodnú stanicu. Barbora chcela skúsiť lepšiu ligu. Prosiť som ju o angažmá nechcel.

Vedenie SVF vypísalo dosť nešťastný termín na výberové konania, tesne pred koncom súťaží, keď sú ľudia pod zmluvami, ale asi sa to nedalo inak. Doba je hektická. Začalo play off, šli ste v Brne obhajovať medailu. Oznámil si vedenieu Brna zámer ísť do tendru?

Áno.

Opýtam sa teraz z konca. Kandidovať na prezidenta SVF budeš o tri, alebo až o sedem rokov?

Neuvažujem tak.

Čítať celý článok
   

So Štefanom Hankom - členom novej SR SVF

21.3.2018 - Nitra

Vypočul som si názory Štefana Hanka, ďalšieho člena SR SVF - za rozhodcov.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt hank štefan volejbalDo Správnej rady SVF (SR SVF) som kandidoval na základe zmien v stanovách SVF, kde je uvedené, že tam môžu mať zástupcu aj rozhodcovia. Vzhľadom k tomu, že dlhé roky zastupovala záujmy rozhodcov asociácia rozhodcov a ja som momentálne jej prezidentom, tak som bol asociáciou poverený na zastupovanie v SR SVF.
Na tejto pôde môžme ovplyvniť vzťah vedenia volejbalu a rozhodcov. Ciele, ktoré by som chcel presadzovať vo volejbalovom hnutí cez SR SVF, vznikajú na základe potrieb rozhodcov.
Najpálčivejšou otázkou posledných rokov bolo centrálne vyplácanie, ktoré sa nám už podarilo dotiahnuť a od januára systém funguje.
Ďalšou témou je, aby sme mali v extralige stále dvoch čiarových rozhodcov. V 1.lige by sme chceli, aby aspoň v jednej súťaži rozhodovali dvaja rozhodcovia, pretože pred príchodom nových rozhodcov do extraligy musia získať niekde prax v pozícii druhého rozhodcu. Závisieť to určite bude aj od postoja klubov a SR SVF k tejto problematike. Rozhodcov na Slovensku je málo, aktívnych je menej ako sto. Napriek tomu, že každý rok usporadúvame základné školenia pre začínajúcich rozhodcov a za posledných päť rokov sme vyškolili okolo štyridsať - päťdesiat ľudí, aktívnych z nich ostalo približne iba desať. Ich očakávania, čo im má priniesť rozhodovanie, a nemyslím na financie, sú asi iné.
Kľudne sa môže časom pritrafiť, pričom najhoršie je na tom Bratislava a okolie, že hlavne najnižšie mládežnícke súťaže nebudeme vedieť obsadiť rozhodcami, lebo počet družstiev a potrebný počet rozhodcov v tom regióne budú v nerovnováhe.

Zaznamenal (hu)

   

Stránka 1 z 15

<<ZačiatokDozadu12345678910DopreduKoniec>>