Matchpoint ROZHOVORY O VOLEJBALE

O VOLEJBALE

Slnka je na svete dosť - rozhovor so Zdenom Haníkom

10.5.2017 - pár dní pre volbou na predsedu Českého volejbalového zväzu.

Keď sme naposledy debatovali o voľbách, cca tri roky dozadu, v trojici s našim spoločným priateľom Dr. Hanákom, on tušil, že tretia voľba bude veľmi ťažká. Samozrejme sa dalo predvídať, že ťa už bude niekto chcieť zosadiť. V sobotu sú voľby na predsedu českého volejbalu a už ani nie si v hre. Vzdal si sa?

To nie je správne sloveso, ja som sa v pravom zmysle nevzdal, len som urobil rozhodnutie. Aj preto, aby som zachoval trend volejbalu v Čechách a tým pádom som urobil kroky, ktoré som urobil a dohodol som sa Marekom Pakostom. Obetoval som seba v mene zachovania doterajšej línie. Bol by som bojoval do poslednej chvíle, ale našiel som lepšie riešenie – pre volejbal.

O čo prídeš?

O vzruch, o tlak na moju osobu. Prídem o možnosť dokončiť svoje dielo. Prídem o to, že už nebudem prvý hráč, zodpovedný za všetko, pravdepodobne prídem o možnosti vyjednávať, lebo to už musí robiť nový predseda. Prídem aj o to, že stále “niečo musím”. Teraz bude v mojom slovníku častejšie môžem. Každú sobotu a nedeľu som si ako predseda zväzu nemohol dovoliť niekde nebyť. Vždy som niekde musel byť, to bola nutnosť. Nemal som vlastne žiaden voľný čas. Sedem rokov som bol nepretržite v práci. O to prídem, a ani neviem, či je to dobré nebo zlé.

Keď sme robili spolu rozhovor pred tvojím prvý zvolením, vravel si, že budeš stále v halách. Bol si?

To som splnil. Trebárs nie vždy v hale, ale stále v aktívnej činnosti, napr. som bol počas víkendu na rokovaniach, spoločenských volejbalových akciách, väčšinou v halách na súťažiach, ale vždy na volejbale. Ešte dodávam k predchádzajúcej otázke, že prídem o určitú časť kontaktov, lebo nebudem v hlavnej roli. Otázka je dobrá, tak ešte doplním, ak si niečo spomeniem.

Nerád dávam hypotetické otázky, ale keď sa prevalili kauzy a nebol by si pre ne z boja odstúpil, bol by si býval kandidoval a možno prehral?

Nikto nechce prehrávať, takže moja osobná porážka by asi bolela, ale prežil by som ju, ovšem nebezpečnejšie bolo, že v prípade prehry by do povetria vyletelo všetko, čo som budoval. Moji nástupcovia by určite nemali motív robiť volejbal zle, ale moje idey a projekty by zrejme rozstrieľali. Väzby, postupy, ľudí ... atď.

Nikto nie je nenahraditeľný, je jasné, že nemôžeš byť 50 rokov predseda, dochádza k výmene. O čo príde český volejbal bez Haníka?

O vlastnosti, ktoré nie sú tak celkom bežné v športovom a volejbalovom prostredí.  Nie som ani typický mocnár, ani lobista, čo má svoje nevýhody, ale aj veľké klady. Volejbal určite príde o predsedu, ktorého jediná téma žitia bola volejbal. Myslím si, že taký po mne určite nepríde, aspoň ho teraz nevidím. Buď nastúpi lobista, alebo manažér. A súčasný vývoj v českom športe naznačuje, že vo vedení športu je zapotreby aj odborníkov, nielen lobistov a politikov, aj keď ich význam vôbec nepodceňujem.

Je pre rozvoj volejbal dobré, že si nemal pečať lobistu, alebo vládcu?

Je to dobré, a zlé zároveň. Veľmi zlé by bolo, ak by som do zväzu nepriniesol peniaze, ale tie som zabezpečil. Trendy, stratégie a peniaze. O toto sa hlavne hrá. Možno konkurenti budú schopí priniesť viac peňazí ako ja,  ale stratégiu má málokto z nich. Volejbal príde, ak by ma stratil podotýkam, o odborné schopnosti, ktoré uznáva celá česká športová odborná obec, tie by som musel dávať niekam inam, lebo športom sa určite budem živiť naďalej. Záleží aj na tom, kto príde po mne. Volejbal môže prísť aj o nápady. Zjednoduším to. Kľúčové je, že peniaze a stratégia musia ísť spoločne. V prostredí futbalu napríklad by peniaze aj boli, ale subjekt je bez stratégie, čiže mu povedzme peniaze nepomôžu.

Keď bol šéf (československého volejbalu) Jan Hronek, tak presadzoval ako hlavnú ideu mládež. Mládež, mládež, mládež. Vsadil si. Viedol som vtedy kadetov ČSFR na MS a bolo mi to sympatické. Držal palce. Cítil som podporu. Otázku dávam v kontexte, o čo príde volejbal v Čechách?

Ak si dal tému mládež, nepoznám prezidenta, ktorý by nepreferoval mládež.

Ja áno.

... naozaj, ale skoro nikto to nezrealizoval tak, ako ja. Ja mám možno zlé svedomie voči volejbalu (po kauze sprenevery), možno som mohol urobiť viac v téme rozhodcov, povedzme nie všetko bolo v poriadku pri seniorských reprezentáciách, ale určite mám čisté svedomie v oblasti mládeže. Zásadné peniaze, zásadné opatrenia, zásadná energia šla tam. V niektorých oblastiach som nechal rozhodovať iných, ale v téme mládeže určite nie. (pozn. www – práve v čase rozhovoru porazili českí kadeti v semifinále ME 3:2 Rusov a o deň neskôr získali titul v bitke s Talianmi, takisto 3:2)

Spomínal si, že by zahučali aj tebe blízki ľudia, pokiaľ nebudeš zvolený. Zosypal by sa im profesný život?

Niektorým áno, a paradoxne hlavne tým, ktorí do toho najviac vložili. Přišli by o prácu, nemohli by môcť robiť to, čo robili, po iných bude požadované zásadne niečo iné. Dodávam, o čo príde český volejbal. Mal som ideu priviezť do Čiech k seniorským reprezentáciám zahraničných trénerov. Ani nie pre očakávanie zázračných výsledkov, ale aby pohli s kultúrou prostredia. To sa stalo. Dnes sa v nároďákoch pracuje inak, ako pred ôsmimi rokmi. Odborné know how bohužiaľ neleží v Čechách, ale za hranicami tohto štátu. Chcel som, aby si to české prostredie uvedomilo.

Hanik HavelkovaNebolo to skôr tak, že vplyvní hráči, hráčky požadovali zahraničných trénerov?

Čiastočne u žien, ale muži to možno ani nechceli. Havlíčková s Havelkovou  si priali Taliana Parisiho a tlačili na mňa a podľa mňa správne, ale chlapci nie.

Mal si ústrednú tému, že si domácich trénerov neuznával?

Ja nemám výhrady ku kvalite trénerov, ale k prostrediu. Pohodlní, málo sebavedomí. Na semifinále ME kadetov pred týždňom, 180 km od naších hraníc, keď naši kadeti hrajú s Rusmi, sa to v hale českými trénermi nehemží. To je zlé. 50 ich by tu malo byť. Jednak tu majú svojich hráčov a jednak tu možno vidieť vývojové trendy. Podobne to býva na všetkých ME seniorov. Naši tréneri nevedia jazyky, tým pádom na medzinárodnej scéne nekomunikujú, a preto sa nevyvíjajú. Juniori nám v minulosti nepostúpili desať rokov na ME. Steward Bernard (tréner mužov) bol sice kontroverzný, ale nech si hovorí každý, čo chce, volejbalu rozumel. Trénoval inak. Čo povedal, odborne sedelo a všetky jeho predpovede sa naplnili.

V čase, keď si odchádzal z VKP Bratislava do vedenia českého volejbalu, nevzal si ponuku šéfovať slovenskej mužskej reprezentácii. Jeden z dôvodov bol, že si to Léblovi (predchádzajúci predseda ČVS) sľúbil. Potom si mi ešte dodal, že Lébl ťa chcel mať pod kontrolou, lebo si bol potencionálna konkurencia. Po pár rokoch si urobil niečo podobné. Nedávno si to bol ty, kto dal vo vedení volejbalu priestor bývalým výborným hráčom. Jakub Novotný, Martin Lébl a Jirka Popelka. Aby si ich mal pod kontrolou? ... aaa neoplatilo sa.

Ja si nemyslím, že sa neoplatilo a už vôbec som ich nechcel mať pod kontrolou. Lébl s Novotným chceli do vedenia zväzu. Šli by za tým, aj keby som ich ja nebol angažoval. Môj problém sa nevolá mladý Lébl a mladý Novotný. Môj problém je strata 20 miliónov (pozn. www - to je tá ústredná kauza, keď zamestnanec zväzu – gambler – prešustroval 20 milíónov).

Ak by sa mi toto nebolo stalo, tak tretia voľba by bola síce veľmi ťažká, ale verím, že by to dopadlo v môj prospech. Mne na tom vadia iné fakty. Martin Lébl prišiel v dobrom. A chcel, aby som ho nespájal s otcom. Predviedol čistý úmysel. Pýtal som sa ho, či prichádza v dobrom, odpovedal, že ano. Klamal mi.
Jakub Novotný mi síce nič nesľuboval, ale motív podľa mňa mal - zosadiť ma. On odviedol na zväze dobrú prácu, no ťažko mu však môžem po tom všetkom veriť. Dôvera sa ľahko zlikviduje a ťažko obnovuje. Ak by nebola kauza sprenevery financií, tak by sa všetko vyvinulo inak. Oni však kauzu využili a spikli sa. Možno to bola moja taktická chyba, ale pre volejbal to určite bolo dobré riešenie, a ja som myslel iba na volejbal.
Mňa pred voľbou neznervózňovali viacej krikľúni, k odstúpeniu som musel pristúpiť aj z dôvodu, že niektorí voliči tvrdili, že ma síce podporujú, ale sú zospodu pod takým tlakom, že mi hlas dať nemôžu.

Popelka. (pozn. www. -  po odstúpení p. Novotného st. – poslanca ČNR, ktorého si pred pár dňami vyžiadala polícia na trestné stíhanie, je bývalý reprezentant novým, čertvým  kandidátom na predsedu)

Jiří Popelka se mi javil ako slušný a pracovitý človek, ale vždy mal svoje vlastné plány. Už ako hráč, mal svoj plán. A má ho aj teraz. (pozn www. – Popelka vstúpil do hry pár dní po rozhovore). Netrápil se niečim nadosobným, mal vždy svoju vlastnú hru. Jeho argumenty v súčasnosti sú nielen nesprevné, ale priamo  nebezpečné, přičom dôvodom je neznalosť. Má zatiaľ málo skúsensotí, má právo nevedieť ...

Ideme trošku ku kauze. V českých médiách sa popísalo všetko. Vezmem do hrsti sedliacky rozum. Ako mi môže nechýbať 20 miliónov. Je to síce možno denný obrat iných firiem, ale do kelu. Pondelok porada. Ekonómka. Stav financií? Spojenie banky s mobilom. Sms-ky. Tri stupne ochrany. Nechápem. Sedliacky rozum. Nedá sa to nevšimnúť.

To je pravda, ale nie mne. Ja som od začiatku dal v oblasti financií dôveru ľuďom a iba som peniaze zháňal. Tí, ktorí za to zodpovedali, na to mali sedliackym rozumom prísť. Peniaze nám dlho nechýbali. Až naraz. Ja som vytváral stále rezervy a Ing. Beránek kradol zo zisku.

Všetko bolo asi povedané, chceš sa o tom trochu pobaviť? Ako kradol?

Ani nie.

Tak to skúsim inak. Aké máš auto?

Žiadne, resp. mám služobné, to za pár dní odovzdám.

Vilka v Prahe?

Nemám. Dom v Nymburku som si kúpil v roku 1983.

Účty na Belize? Dovolenka v Austrálii.

Ne, ne, ne. Investujem do topánok, kravát a starožitných šálok na kávu.

Hrozila ti basa?

Nie. Systém trestnej zodpovednosti je viazaný na úmysel. V tejto kauze je vinník jasný a on sa k činu aj priznal.  My nemáme vo vedení ČVS prezidentský systém. Zodpovednosť by mohla padnúť teoreticky na zodpovedných ľudí v štruktúre, teda členov Správnej rady, vrátane mňa. Do väzenia by mohla ísť celá správna rada, ale musel by jej byť preukázaný úmysel. Ale to by bolo absurdné. Zlyhali kontrolné mechanizmy, ale preukázať úmysel u kohokoťvek z jej členov by podľa právníkov bolo veľmi obtiažne.

Ako sa k tomu postavil rezort školstva?

Okamžite k nám poslali kontrolu. Nedostatky nám vytkli, ale financovanie 2016 posúdili už ako bezchybné. Nariadili nám akýsi dozorný režim.  Nález súvisí aj so štátnymi dotáciami a to je možno pre budúcnosť ešte postihnuteľná oblasť vo forme pokút. Z každej strany však počúvam, že nikto nemá záujem likvidovať piaty najúspešnejší zväz v Českéj republike.

Čítal som, že svoje hlasy mieniš odovzdať v prospech jedného z protikandidátov – bývalému výbornému hráčovi – Marekovi Pakostovi. Prečo práve on?

Musel som sa pokúsiť o dohodu s ľuďmi, ktorí by ma boli vo voľbe podporovali, či by nešli do tohto modelu. Pakosta je mladý, jediný so mnou viedol diskusiu. To Josef Novotný neurobil. Hlavný protikandidáti na mňa iba strieľali. Pakosta ma vyzval na rozhovor, kde sa o mnohé zaujímal. Ja som mu aj povedal, že ho vidím ako budúceho prezidenta.

Veríš mu?

Ja za neho ruku dať teraz do ohňa nemôžem, ale môžem sa nádejať, že vznikne vhodný správny orgán, pod gesciou ktorej by sa volejbal mohol vyvíjať ďalej tak, ako doteraz. On bude dúfam garant nápravy v oblasti, v ktorej mne vytkli chyby.

Ty chceš ostať pri tom?

Celý život sa živím volejbalom. Trénerom už určite nebudem. Ale chcem pracovať hlavne na poli teórie a metodiky, som metodikom všetkých zväzov v rámci Českého olympijského výboru, bolo by komické, ak by som práve volejbal nerobil.

Takže, kde si vo vedení začal, tam sa aj vrátiš.

Áno. Lenže s veľkým rozdielom. Na to, aby si v metodike športu niečo presadil, musíš mať moc. Tú mať teraz síce nebudem, ale presadím veci v súvislosti s autoritou, ktorú som si vybudoval v širokej športovej obci a v ČOV.

Hanik Trener roku COV 2016Pri bilančnom rozhovore si mi jasne ozrejmil, že kariéra smerom k CEV, FIVB to nebude tvoja parketa. Svoju činnosť si zameral smerom k olympijskému hnutiu v Čechách. Domáca športová scéna. Dobrý krok?

Jednoznačne. Na medzinárodnú volejbalovú kariéru by som musel mať o desať rokov menej. Muselo by ma to baviť a moja angličtina nie je úplne v poriadku. V olympijskom hnutí som sa dostal najďalej, ako som mohol. Predsedom byť nemôžem, ale na druhom stupni som a hlavne mám pozíciu, ktorá mi dovoľuje v odbornej rovine čokoľvek ovplyvňovať.

Posledný súdok. Ľudská stránka. Pred ôsmimi rokmi si šiel do boja proti Léblovi spoločne s Neumannom. Čítam, že on je teraz proti tebe. Prečo? Našli sa aj nejakí zradcovia? Nemusíš odpovedať.

Nie je mi to úplne jasné, ale myslím si, že on je profesionálny revolucionár. Má navyše určite nejakú inú motiváciu, ktorá mi nie je známa. Po odhalení kauzy sprenevery so mnou ešte rok normálne komunikoval. Prívetivo. Obrat nastal behom jedného víkendu. Vôbec neviem, čo je dôvodom.

Labašta. Bývalý výborný rozhodca. Mám ho rád. Rovný chlap. Ešte pred kauzou si mu zveril vedenie ekonomiky. Kde stojí teraz?

On je férový chlap. Je trošku arogantný a mnohých svojim správaním naštve. Sociálny komponent (je rozhodca) je slabší než jeho charakter. On sa v riadení ekonomiky veľa naučil a bol to práve on, kto tie zlodejiny odhalil, s ním sa mi v tom celom oveľa lepšie dýchalo. Je pedant a šliape na otlaky správcom kapitol rozpočtu. To som vždy chcel, ale nikdo iný to v minulosti nedokázal.

Zradcovia? Ešte začiatkom apríla si deklaroval ciele, plány po ďalšom zvolení. A po pár dňoch odstúpenie. Zradcovia?

Niektorí ľudia, ktorí mi dali podporu podaním ruky, začali obracať na základe toho tlaku zospodu, čo som spomínal. Ani nie zradcovia, ale skôr zbabelci.

Mal si vôbec šancu obhájiť sa pred pospolitým ľudom?

Mal, ale zvolil som stratégiu prijatím všeobecnej osobnej a nepriamej zodpovednosti a ďalej som to nerozvíjal. Možno som mal priamo ukázať na všetkých ľudí, ktorí boli podľa mňa vinní, ale to som nechcel. Chcěl som zachovať kultúru v prostredí, ktorého som hlavným predstaviteľom, čo sa aj tak nakoniec nepodarilo. To, čo sa strhlo v ČVS v posledných mesiacich hlavne v médiách, to nie je môj štýl. Také spôsoby som do českého volejbalu ja nezaviedol. Je mi to ľúto.

Bodka.

Zdeno Haník debatoval s Ivanom Husárom pre www

PRÍĎTE SI ZAHRAŤ MS TABLE VOLLEYBALL - možno príde aj Haník. Halanda určite nepríde. Nebojte sa.

   

S Natašou Ševarikovou - exkluzívne pre www

1.5.2017 - Nataša Ševariková  (29 rokov) - v sezóne 2016/2017 hrala od januára v 1.BVK Bratislava

Kde si hrala doteraz?

Crvena Zvezda Beograd, Španielsko (Aro a potom Palma De Mallorca), Taliansko (Parma - A2), Rumunsko (Constanca), Francúzsko (Valenciennes),  Izrael (blízko Tel  Avivu), Bosna (Jedinstvo Brčko). Naposledy som trénovala doma v Srbsku a uprostred sezóny som cez agenta dostala ponuku do 1.BVK na Slovensko. Vlani tu hrala srbská kolegyňa, mala som od nej informácie, doporučila mi to.

nataša ševarikaKoľkokrát si šampiónka?

Trikrát – v Izraeli, v Bosne a v Parme sme vyhrali A2.

Tam si prečo neostala?

Chcela som, aj oni. Po postupe sa však veci zmenili. Nepoznám presné príčiny. Tam bolo super, to bol najlepší  klub, kde som hrala. Podmienky, atmosféra, kvalita, homogénnosť tímu.

Dvojfázový tréning?

Áno samozrejme, je to veľmi vyrovnaná súťaž, dvanásť takmer rovnakých tímov. A2 je ťažké vyhrať. Hráva sa v nedeľu. Vysoká úroveň všetkého v kluboch.

Porovnaj s 1.BVK.

Jasné je, že veci sú iné, ale trénovalo sa tu dosť. To mám rada. Samozrejme, že menej profesionálne nastavenia, ale ľudia napredujú. Boli sme jediný klub, ktorý mal legionárky. Škoda Slovenského pohára, ale tá súťaž je svojrázna. Jeden zápas a koniec.

Prečo ste nevyhrali ligu?

Ťažká otázka, ale myslím si že strach. Keď som prišla, vedela som, že Slávia je úradujúci majster. Nechcem ich znižovať, ale ťažia z veľkého rešpektu. Každý, kto proti nim hrá, ho má obrovský. Myslím si, že sme mali o niečo vyššiu kvalitu, ale menej sme bojovali, skrátka strach. Strach vyhrať.

Čítať celý článok
   

S Dr. Kalným o budúcnosti strediska centralizovanej prípravy

kalny2.1.2017 - V záverečnej časti rozhovoru sme debatovali o zmysluplnosti a budúcnosti CP. Aj sme sa vymenili, otázky kládol kolega mne.

Demonštroval si dobrú spoluprácu VKP s COP, ako sa ty pozeráš na budúcnosť Trenčína.

Aha, tak teraz meníme pozície, ty sa pýtaš a ja odpovedám. Môžme chvíľku.

Ja stále tvrdím to isté. Trenčín je výborná idea, ak sa zlepšujú podmienky, ako si spomínal, tak to slúži ku cti subjektu, ktorý to dotvára. Mali by však myslieť aj na zlepšovanie podmienok v kluboch. Tie na to peňazí nazvyš nemajú.
Trenčín je zárodok zlých vzťahov s klubmi, lebo kompetentní s klubmi nekomunikujú.
Nie je dodnes urobená obojstranne prospešná schéma vstupu hráčov do strediska.
Obrovské rezervy sú v spôsobe výstupu z neho. Je nemysliteľné, aby sa zodpovedný tréner v COP staral o ich budúcnosť, zháňal agentov, alebo sám tie agentské služby v tichosti ponúkal. Prvoradým musí byť zaručenie športového (odborného) rastu hráča. Musí sa urobiť akási forma draftu, kde sa verejne, transparentne dohodnú všetci zainteresovaní, kluby, rodičia, hráči, športový riaditeľ SVF - nie iní funkcionári, na ďalšom postupe pri odchode hráča z COP.
Stredisko by si malo samo vychovať minimálne 10% hráčov ročne. Musia si zmapovať regióny, ktoré "prezreté" nie sú. Nehľadať vo Svidníku, Prešove, Nitre, Myjave, vo VKP. Z týchto centier by hráči do Trenčína nemali ísť za žiadnych okolností. Tie "žiadne" okolnosti sa môžu meniť len v prípade, ak je to pre všetky tri strany prospešnejšie. My máme vo VKP pár chlapcov, ktorí by mohli a mali ísť do Trenčína, lebo je to pre nich v súvislosti so sociálnymi otázkami možno lepšie. Myslím si však, že hrať by mali za materský klub, lebo takto by sme vychovali výraznejšie osobnosti. Hovor už radšej ty.

Dnes je situácia taká, že potrebujeme pomoc. Matematika nepustí. Teraz máme šesť maturantov, o rok znovu šesť. Medzi jednou a druhou tréningovou skupinou je výrazný rozdiel. My máme samozrejme prehľad o ročníkoch 2001-2002, novotvoriace sa družstvo predkadetov. Na reprezentačnej rade som informoval, ktorí maturanti odchádzajú, 100% súhlasím s transparentným draftom. Som zvedavý, ako sa k tomu kluby postavia. Či pôjdu smerom nákupu priemerných zahraničných hráčov, alebo to skúsia s mladými, pripravenými, talentovanými, ale zďaleka nie hotovými.

Kluby majú dobrý prehľad o hráčoch v Trenčíne. Vyšší level spolupráce by však bolo zavedenie určitého systému oficiálnej informácie o hráčoch, budeme napríkald vedieť, že Firkaľ pôjde zrejme cez agenta do Talianska a nie je voľný. Treba hovoriť, či hráč nebol zranený, či je pracant alebo  lajdák. Potom sa kluby pobijú. SVF si nechá právo veta, ak chce nejaký klub hráča iba preto, aby oslabil konkurenciu.

Ja viem po polroku o hráčoch takmer všetko, aj preto bývam na internáte. Máme na výstup hráčov COP rovnaký názor. Som pripravený s mojimi kolegami všetky informácie o hráčoch verejne odprezentovať.

K tým informáciám sa musí dostať širšia skupina klubov, aj potencionálni nováčikovia extraligy, ktorí dnes síce nie sú, ale zo dňa na deň byť môžu. Zvolen, Revúca, Púchov, Humenné, resp. Senica, Snina, Košice u žien.
Súhlasím.

 
Hovorí sa o novej hale v Trenčíne.
Povráva sa, že do roka by mala byt v Trenčíne vedľa školy nová športová hala s tromi ihriskami. Volejbalisti nebudú strácať čas na presuny na tréning.Vo vlastnej hale sa dá tréning organizovať aj inak. Jedna trojhodinová tréningová jednotka a vhodne doplniť posilňovňou, plávaním, gymnastikou, atletikou, regeneráciou...

Je nutné opustiť dogmu, že v Trenčíne majú hrať len študenti gymnázia, prípadne inej strednej školy po maturitu. Ak máme v rukách talent, ktorý nemá záujem o vysokú školu a jeho volejbalová výchova nie je ukončená, mal by zostať.
To je jasné. COP by bolo v extralige silnejšie, ale hlavne hrač nemusí nasilu odísť do nesprávneho klubu a može v dobrých podmienkach pokračovať. Navyše máme prípady rozloženého maturitného ročníka, tak môžme mať aj talent, ktorý bude pokračovať, lebo je to najsprávnejší variant.

Opäť by to bol aspekt prospešnejší tak pre kluby, ako aj pre samotného hráča. Hráč by prišiel do klubu, ktorý ho draftoval o rok neskôr a pre klub bude použiteľný. Nemože to ale byť úschovňa za štátne financie a hlavne to musi riešiť športový riaditeľ, zodpovední treneri COP, prípadne budúci klub. Ja som Ti povedal, že Trenčín je dobrá idea, ale ako každy iný systém aj tento musí byt funkčný. Nezmeníš to ani Ty, lebo nemáš dopad na systémové veci. Teraz sa podarila jedna novinka - krátkodobé hosťovanie kadetských reprezentantov, ale jedna lastovička jar nerobi.
Vieme že toto hosťovanie je správny krok. Vieme, že musíme dobre zvládnuť príchod vhodne vytypovaných hráčov a odchod súčasných. Ak bude aj nová hala, tak bude kvalitnejšia práca v lepšej, žičlivejšej atmosfére. To by teda boli kroky, energia pre systém.

Vďaka za názory, vďaka za čas a držím kadetom palce.
Ivan Husár
   

S Dr. Kalným o ME kadetov

kalny29.1.2017 - V prvej časti debaty s Dr.Kalným sme hovorili o stredisku štátnej centralizovanej prípravy v Trenčíne. Druhou témou sú blížiace sa ME kadetov v Púchove a v Györi.

Vo štvrtok je žrebovanie v Györi. Koho by si rád? Ako by si chcel s družstvom skončiť na ME?

Chceli by sme umiestniť v skupine 3., 4., čo je postup a dôkaz konkurencieschopnosti.
Osem víťazov skupín rozdelia do skupín po štyroch. Rusko, Taliansko, Bulharsko, Poľsko, Turci, Francúzi, Fíni, Rumuni. Bude veľmi záležať na tom, ako vzniknú tieto silné štvorky. Môže to byť veľmi ťažké, ale žreb môže dopadnúť aj výhodnejšie. Do jednej skupiny pôjdeme my a do druhej spoluusporiadatelia Maďari. Plus do jednej Česi a do druhej Belgičania, to boli najlepší dvaja z druhých miest kvalifikačných skupín. Smerom k alibizmu, ak budú v skupine povedzme Rusi, Taliani, Poliaci, tak si niekto môže povedať, tak títo nás vymastia a čo. Ak by sme súperili v skupine s druhou garnitúrou, tak prehry by boli pre Slovensko bolestné.

Ktorých súperov si videl naživo?

Na turnaji v Čechách sme hrali s Čechmi, Poliakmi, Fínmi a Maďarmi. Na MEVZA som videl hrať Chorvátov, Rakúšanov, Chorvátov, Izrael. Na nete kvalifikáciu Talianov, Ukrajinu, Nemcov, Chorvátov. Táto skupina ma zaujímala najviac z pohľadu Matúša. (pozn.www: Kalného starší syn trénuje Nemcov).
Mňa zaujímalo, či si na niektorú skupinu cestoval.

Nie, pretože extraliga je cieľ a nie prostriedok, musel som byť tu. Bohužiaľ.

Čo čaká chalanov do ME?

Dva zrazy, v ktorých odohrajú 1.ligu a v apríli ešte sústredenie v Púchove. Tento týždeň by mali byť dohodnuté ekonomické podmienky SVF - Púchov. Turnaj ME začína 21.apríla. Záver turnaja sa hrá v Maďarsku.

Bude ešte nejaká medzištátna konfrontácia?

Bude, súperov dohodneme po žrebovaní. Chceme hrať v Púchove, ale možno bude nutné vycestovať.

Budete hrať aj prípravu s Maďarmi v Györi?

Určite sa s nimi o tom bude rokovať.

Ak by si dnes nominoval. Nehovor dvanástku, lebo sa zajtra pár chalanov rozplače. Povedz základnú sedmičku, ak by sa ME začínali zajtra.

Na bloku Mačuha (203) a Jendrejčák (202), na smeči Watzka (193) a jeden z dvojice Ondruš (190) alebo Marinič (193), ktorý na poslednej tréningovej hre Ondruša porazil. Korektor Jurík (195), libero Kurej alebo Paňko. Nie je medzi nimi žiaden rozdiel. Čizmazia s Gočom sú na nahrávke veľmi vyrovnaní. Obaja dostali rovnaké množstvo príležitostí. Každý z nich má svoje prednosti. Jeden je silný v poli, druhý na bloku. Čizmazia je väčší líder. Obaja výborne podávajú. Uvidíme.

Asistenti.

Gábor, Vaško.

Skaut je Dano Bruch. Fyzioterapeut je žena?

Áno, Janceová Nikola, trenčíanska študentka.

Keď sa vyžrebuje, zavoláme si a dáš čerstvý postreh.

Poviem ešte k stratégii turnaja. Prvý zápas by som chcel hrať so silným družstvom, tretí s tým, koho by sme mohli zdolať. Chcem, aby sme hrali v dennom programe druhé zápasy v poradí, o 17:30. Máme právo si čas vybrať. Vhodné je to tak pre nás, ako aj pre divákov.
Poznatok je, že toto družstvo hralo výrazne lepšie posledné zápasy na prípravných turnajoch. Na to, aby sme konkurovali Európe, sa musíme pred akciou konfrontovať. Na dva prípravné turnaje sme šli bez predchádzajúceho medzištátneho zápolenia.

Okrem medailí sa hrá aj o postup na MS?

Myslím, že postujú šiesti.

Organizuje SVF nejaké sprievodné akcie počas ME?

Ešte nie sme tak ďaleko, aby som ja o tom niečo vedel. Po žrebe sa asi vyjasní aj v tejto veci.

V tretej časti niečo o budúcnosti strediska. To uverejníme spolu s ohlasom na štvrtkový žreb.

Ivan Husár

Prvá časť rozhovoru

   

S Dr.Kalným o Trenčíne

kalny29.1.2017 - S reprezentačným trénerom kadetov Dr.Kalným sme podebatovali o troch témach. Prvou sú jeho dojmy a postrehy po polročnej práci v COP Trenčín.

Ako dlho si bol v Kazachstane?

Dva roky. Nenašiel som už morálnu silu tam pokračovať. Po druhej sezóne som bol už od apríla doma, pokračujúcu zmluvu od klubu v Pavlodare som mal na stole, ale podpis som odďaloval. Otec (87) šiel na operáciu, rozhodol som sa, že sa do Kazachstanu nevrátim. Trenčín som skutočne nemal v hlave, rozhodovaniu pomohlo moje stretnutie s realizačným tímom žien v Baku, kde som bol na seminári a dievčatá tam hrali Európsku ligu.

Čítať celý článok
   

S Milošom Dubovcom - exkluzívne pre www

26.6.2016 - Bratislava

Keď som robil pred časom rozhovor s Dominikou, nepožadovala žiadnu autorizáciu, ale o dva dni volala z letiska, že treba niečo zmeniť, lebo ... Lebo Dubovcovi niečo vadilo?

Dubovec nič nezakázal, ale mali sme dohodu, čo je normálne. Niekto to vedie a jasne sme sa dohodli, že ak čokoľvek ide von do mediálneho priestoru, budem o tom vedieť a povieme si korekcie. Mali sme aj zlé skúsenosti s interpretáciou povedaného.

V diktafóne je slovo zaznamenané, to sa nedá obísť, ak nie je úmysel.

Chcel by som aj teraz, aby si mi to najprv poslal a chcem si to pred uverejnením prečítať.

Čítať celý článok
   

S Danielou Štieberovou - EXKLUZÍVNE PRE WEB

apríl 2016 - Prešovská kaviareň

Poprosím vás, najprv sa nám predstavte.

Som vydatá , žijem a bývam v Prešove, mám dve nádherné dcéry (20 a 18) a vyštudovala som dve vysoké školy.

StieberovaPrečo robíte volejbal?

Určite má na tom podiel moja športová minulosť. Hrávala som v Prešove volejbal, aj keď nie na vrcholovej úrovni. Prešov sa totiž nikdy do ženskej extraligy nedostal. Pred pár rokmi za mnou prišiel pán Hrušovský s žiadosťou o pomoc pri zakladaní ženského volejbalového klubu. Neodolala som a netušiac, čo všetko to obnáša, som prikývla. Po čase sme postúpili s našimi odchovankyňami do prelínacej súťaže, kde sme síce neuspeli ale špecifické okolnosti okolo Senice a Komárna nám otvorili dvere do najvyššej volejbalovej súťaže.
Viem, že Prešov má veľký potenciál vybudovať kvalitný ženský volejbal. Má univerzitu, vynikajúcu prácu mládežníckych trénerov v okolitých mestách Stropkov, Svidník, Vranov, Snina, Giraltovce či Spišská Nová Ves.  Dievčatá končia stredné školy v rodných mestách a chcú pokračovať nielen v ďalšom štúdiu na vysokých školách, ale aj vo svojej športovej kariére. Prešovská univerzita ponúka odbory, ktoré sú pre dievčatá pomerne atraktívne, ale aj stredné školy a gymnázia v Prešove s ponukou ubytovacích kapacít sú zaujímavé pre mladšiu vekovú kategóriu. Mnohé Prešovčanky zostávajú študovať v rodnom meste alebo v blízkych Košiciach. My im chceme umožniť športovať. Vytvárame alternatívu.

Čítať celý článok
   

S Barborou Kosekovou

12.3.2016 - PKO

Po poslednom stretnutí základnej časti Extraligy 2015-2016, keď už bolo jasné, že Slávia EU Bratislava prešla celou základnou časťou bez jedinej prehry, sme si dohodli debatu s Barborou. Tešil som sa, lebo viem o nej, že je to veľmi rozumná baba a v tomto priestore to nie je bežné. Nevelebím, ale názory predčili očakávania.
KosekovaBarbora, sú dva dni po voľbách, ste prvovolička?
Som.

Je to síce tajné, ale môžte nám povedať, koho ste volili? 22% prvovoličov dalo hlas Kotlebovi.
SaS.

Aáá. Koho ste krúžkovali?
Nikoho.

Viete o niekom mladom z vášho okolia, kto volil Ľudovú stranu?
Viacmenej neviem o nikom, kto by ho z môjho okolia volil.

Čítať celý článok
   

Stránka 2 z 15

<<ZačiatokDozadu12345678910DopreduKoniec>>