Matchpoint ROZHOVORY O VOLEJBALE

O VOLEJBALE

S Tomášom Kmeťom - členom novej SR SVF

6.3.2018 - Aupark v Bratislave. Vypočul som si a zaznamenal názory, ambície, plány, vízie Tomáša Kmeťa, bývalého hráča, ktorý kandidoval na volebnej konferencii SVF v decembri v Poprade do Správnej rady SVF za športovcov.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt tomáš kmeťMojim cieľom bolo ostať pri volejbale. Po ukončení kariéry sme ostali ešte rok v Nemecku. Hľadal som možnosti, ako ostať pri športe. Núkala sa táto možnosť, tak som kandidoval do Správnej rady SVF za športovcov. Je to novinka, vyplývajúca z nového zákona o športe, aby mali športovci možnosť byť v dianí, dostať sa k informáciám, vedeli niečo ovplyvniť. Dostal som podporu od vyše šesťdesiatich hráčov a hráčok a kandidoval som. Nemal som protikandidáta a delegáti ma v Poprade zvolili do Správnej rady SVF za športovcov.
Je to zaujímavá skúsenosť. Nikdy som nič také nerobil, takže sa rozkukávam. Prvá vec, ktorú sa nám spoločne podarilo presadiť, je nový tréner reprezentačného družstva žien Marco Fenoglio.

Čítať celý článok
   

S Igorom Prieložným - členom novej SR SVF

prielozny16.2.2018 - Aupark

Jedna otázka. Kandidoval si do Správnej rady SVF (SR) na pozíciu za vrcholový volejbal. Na konferncii v Poprade si dostal 35 hlasov, čo je celkom silný mandát. Čo by si rád za štyri roky spravil, aké sú tvoje ambície, čo chceš ovplyvniť. Ako si predstavuješ systém práce?

Hneď na úvod musím povedať, že som si to aj ja myslel, že som v SR SVF za vrcholový volejbal, ale zisťujem, že mám byť zároveň aj zástupca klubov. Na prvej SR sme si ujasňovali pozície. Moja sa ukázala akosi nejasná, kolegovia ma presviedčali, že podľa stanov som automaticky aj zástupca klubov extraligy. Preto sme sa dohodli, že napíšem koncept, ako by som si to ja predstavoval, čo by mala obsahovať moja činnosť.

Čítať celý článok
   

S Romanom Holienčíkom - členom novej SR SVF

4.1.2018 - Pred mesiacom, dva dni po volebnej konferencii, sme v Žiline podebatovali s novým členom Správnej rady SVF, Ing. Romanom Holienčíkom. Vzhľadom k tomu, že po pár dňoch odlietal za slnkom a chcel rozhovor autorizovať, nastala časová medzera, ktorá niektoré pasáže jemne mení.

Kto je Roman Holienčík?
Známejší som zrejme viac cez komunitu plážového volejbalu. S volejbalom som začínal v Žiline, neskôr v Dubovej, Interi Bratislava. Beach sport club Žilina, kde som promotérom, zorganizoval najviac beachových akcií, hlavne mládežníckych. Pravidelne organizujeme Majstrovstvá Slovenska.HoliencikPracovne som etablovaný v automobilovom priemysle, marketing a predaj. Posledných dvanásť rokov som riadil marketing najväčšej automobilovej značky na Slovensku – automobilku Škoda. Riešil som aj aktivity najväčších športových podujatí, kde je Škoda partnerom. MS v ľadovom hokeji, Tour de France, Vuelta. Mojim zrejme najväčším úspechom v oblasti marketingu bol event MS v hokeji na Slovensku. Bol to dvaapolročný projekt, ktorý vyvrcholil dvojtýždňovým podujatím.

Vy ste sa v lete hlásili na pozíciu prezidenta SVF a potom ste kandidatúru stiahli.
Pôvodne som sa prihlásil na prezidenta a na člena Správnej rady SVF pre beach a aj na pozície marketingu a vrcholového volejbalu. Vtedy som ešte neriešil, kto na čo bude kandidovať. Chcel som sa skrátka podieľať na ďalšom vývoji slovenského volejbalu. Nikto ma nevyzýval, aby som sa vzdal, nik so mnou o tom nehovoril, žiadne tlaky neboli. Nakoniec som sa rozhodol pre pozíciu marketingu, ktorá sa mi zdala najviac nestranná. V tejto oblasti sa cítim byť odborne najzdatnejší.

Čítať celý článok
   

S Robinom Pěluchom

31.10.2017 - So súhlasom DENNÍKA N uverejňujeme rozhovor Michala Červeného s Robinom Péluchom, bývalým hráčom VKP Bratislava, v súčasnosti trénerom Spartak Komárno. WWW ďakuje za ochotu novinárovi Michalovi Červenému. Príbeh volejbalistu zo slovenskej ligy: Prečo nemusím po kariére za pás ako moji spoluhráči

Mohol som hrať v zahraničí, no radšej som doma vyštudoval vysokú školu. Kariéru som ukončil, aj keď by som ešte pár rokov mohol hrať. Už ma to však nebavilo a nemal som dôvod si ju umelo predlžovať. Čítať celý článok
   

O informačnom systéme (II.)

letko2Centrála Slovenského futbalového zväzu. Debata s Ing. Jánom Letkom - diel druhý.

Myslel som si, že informačný systém športu (ISŠ) pre zväzy, federácie a pre štát na centrálnej úrovni pripravuje jedna firma. Futbal rieši Tempest, basketbal, hádzanú, volejbal, najnovšie plávanie robí firma UNIONsoft, hokej a centrálny ISŠ vytvára firma Stengl a.s. Bude zabezpečená jednota? Kompatibilita?

V princípe áno. Riešila sa integrácia, prepojenie, rozhranie (API rozhranie). Je veľmi dôležité povedať, že vytvoriť jeden monolitický systém by podľa môjho názoru nebolo správne, musela by sa riešiť kľúčová otázka a to je financovanie. Ani nie tak vytvorenie, ako prevádzka a špecifické požiadavky zväzov, hlavne v oblasti riadenia a vyhodnocovania súťaží. Ja osobne som navrhoval, že ponecháme autonómnosť jednotlivým zväzom postaviť si systémy a štandardizovaným rozhraním zabezpečíme posielanie dát do centrálneho systému. Je to dôležité aj z pohľadu biznis partnerov daného zväzu. Štát potrebuje mať k dispozícii základné registre. Členskú základňu napríklad. Skrátka veci k zabezpečeniu plnenia litery zákona. Výzvy, granty, v budúcnosti snáď systém doručovania poukazov.

Čítať celý článok
   

O informačnom systéme (I.)

letkoCentrála Slovenského futbalového zväzu. Debata s Ing. Jánom Letkom.

V máji 2012 ste mali, vtedy ešte vo funkčnom Dome športu, úvodnú prezentačnú prednášku o digitalizácii vo volejbale. Prezentovali ste Informačný systém športu (ISS), produkt firmy Union soft. Viceprezrezident SVF pre marketing Singer nám vtedy povedal: "Spustíme to do 30.júna." Prvé lastovičky systému začali fungovať s polročným zdržaním, po piatich rokoch nám ISS stále nefunguje v plnom režime. Prečo? Povedzte, je normálne, že za päť rokov vec nefunguje? Kto je vinný?

Normálne to určite nie je, to je jasné. Nedá sa však jasne povedať ten a ten človek je vinný, lebo by to nebola pravda.

Aký bol váš triezvy odhad na dĺžku uvedenia produktu do života?

Matriky sme chceli mať hotové do troch mesiacov. My robíme nielen volejbal, ale napr. aj hádzanú a basketbal. Volejbal nie je výnimkou, všade to ide dosť pomaly. Najväčší problém v úvode implementácie je zadefinovanie presného zadania. Čo chceme. Vždy sa vyskytnú problémy, ktoré treba nanovo definovať a to netrvá dni, ale povedzme mesiac. Odpovede na naše otázky chodia ale strašne pomaly. Bohužiaľ. Ak 90 % klubových manažérov odovzdá veci včas a desať percent mešká, musíme na nich čakať.

Čítať celý článok
   

Rozhovor s A.Kravárikom pred odchodom na ME

21.8.2017 - Dulovo námestie v Bratislave

Tesne pred odchodom na ME v Poľsku sme podebatovali s Andrejom Kravárikom, reprezentačným trénerom mužov Slovenska.

Boco, svojho času si mi povedal, že keď skončíš v Solúni hráčsku kariéru, tak by si chcel byť prezidentom Iraklisu Solún, že agent Georgis to zariadi. Dôvodil si tým, že by si radšej na mešci sedel a delil ho, ako byť na druhej strane. Čo sa zmenilo?

V podstate klub Iraklis zanikol. Klub mal v znaku hviezdu, bol vo volejbale veľmi úspešný, nastali obrovské problémy s dlhmi voči štátu. Tú sumu sa dnes nikto neodváži ani prečítať, nieto zaplatiť. Reálny dlh voči štátu je okolo 20 miliónov a to sa tam zrejme nepočítajú penále vo výške vraj až 180 miliónov. Takže táto idea padla ako domček z karát. Keď som videl počas tej našej éry, ako sa delili peniaze, aké podfuky sa diali voči hráčom, tak som si myslel, že to budem robiť inak. Menil som postupne názor a venoval som myšlienky kariére trénera.

Čítať celý článok
   

Slnka je na svete dosť - rozhovor so Zdenom Haníkom

10.5.2017 - pár dní pre volbou na predsedu Českého volejbalového zväzu.

Keď sme naposledy debatovali o voľbách, cca tri roky dozadu, v trojici s našim spoločným priateľom Dr. Hanákom, on tušil, že tretia voľba bude veľmi ťažká. Samozrejme sa dalo predvídať, že ťa už bude niekto chcieť zosadiť. V sobotu sú voľby na predsedu českého volejbalu a už ani nie si v hre. Vzdal si sa?

To nie je správne sloveso, ja som sa v pravom zmysle nevzdal, len som urobil rozhodnutie. Aj preto, aby som zachoval trend volejbalu v Čechách a tým pádom som urobil kroky, ktoré som urobil a dohodol som sa Marekom Pakostom. Obetoval som seba v mene zachovania doterajšej línie. Bol by som bojoval do poslednej chvíle, ale našiel som lepšie riešenie – pre volejbal.

Čítať celý článok
   

Stránka 2 z 15

<<ZačiatokDozadu12345678910DopreduKoniec>>