Matchpoint Postrehy - píšete nám

Postrehy

Marcel Sivák z Londýna o vývoji BREXIT

16.1.2018 - požiadali sme Marcela Siváka, bývalého hráča Humennoho a VKP Bratislava, ktorý dlho žije v Londýne, aby sa vyjadril k búrlivej etape BREXITU.

1) Pravica, ciže modrí, ktorí práve vládnu, sú rozdelení priamo v jadre na tých čo chcú Brexit za každú cenu "no deal is better than a bad deal" a tých čo chcú formu colnej únie, takže nejaký pridružený vzťah k EÚ, no a v neposlednom rade sú tí, ktorí hlasovali za predloženú dohodu.

2) Opozícia- tá je na tom dosť podobne. Ľavica, ciže červení, tí chcú brexit, ale za iných podmienok - akých, to nikto presne nevie, alebo chcú ostať v EÚ. Boli aj takí, ktorí hlasovali za Mayovej dohodu, avšak veľmi malý počet. Liberáli - tmavo žltí, tí sú jasní (pozn. www - liberáli sú vždy a všade jasní) - stop Brexit je ich krédo od začiatku. Spája ich to, že chcú nové voľby a moc a tým ako vidia šancu vyjednávať novú dohodu. Odborná mienka však tvrdí, že ich cieľom by bolo oddialiť 29.marec na iný termín a tak získať čas na vyjednávanie.

Čítať celý článok
   

Ako sa vypredá hala

13.1.2019 - Slovenská volejbalová federácia dostala uprostred leta 2019 do haly na volejbal v Nitre proti "bezvýznamnému Islandu" okolo 1 000 divákov. V sobotu 5.januára, v čase, keď ľudia trávia kapustnicu, lyžujú, oddychujú, bola proti Čiernej hore hala na Klokočine vypredaná!
Od volieb 2017 robí pre SVF marketingové služby firma Media Fresh (MF). Debatujem na etapy s majiteľom firmy Rolandom Osvaldom.

Čo je to Media Fresh?

Predovšetkým je to značka. Verím, že brand, ktorý pomáha športu a popri športe aj rastie. Je to reklamná agentúra, ktorej hlavnou nápňou je športový marketing a PR. Produkčné veci, kreatívne záležitosti. Športové eventy.
Vítali sme Davida Coultharta, mali sme tu na ľade v korčuliach, na zápase hokejových hviezd, jazdca F1 Kimiho Raikonnena, robili sme dvanásť ročníkov hokejovej ankety Zlatý puk. V roku 2002 sme na námestí organizovali vítanie hokejových majstrov sveta z Göteborgu. Logisticky veľmi náročné podujatie. Pripraviť námestie za 24 hodín, usmerniť 70 000 ľudí. Spoluorganizovali sme mládežnícke medzinárodné akcie v hádzanej. Sú to stále nové výzvy, nové možnosti, nové nápady. Podujatia, ktoré spomínam, nerobila všetky priamo MF, ale realizovali ich ľudia z agentúry.

Kto je Media Fresh?

Ja som majiteľ, v súčasnosti v agentúre pracuje deväť ľudí a máme vybudovanú sieť spolupracovníkov. Tím ľudí s bohatými, dvadsaťročnými skúsenosťami. Robím s ľuďmi, s ktorými sa spolupráca osvedčila. Kreatívci, novinári, kompaktný tím ľudí.

Hádzaná? V Hlohovci.

Hádzanú som hrával. Vyrastal som v Hlohovci. Hrala sa tam ženská, neskôr mužská kvalitná hádzaná. Pri nej sme robili ešte s inou firmou. Trikrát boli hádzanári vicemajstri Slovenska, postúpili sme do skupinovej fázy európskeho pohára. Po čase som z Hlohovca odišiel, neskôr založil Media Fresh a začal som v tejto brandži podnikať sám.

Hokej. Prečo hokej? Robili ste vyhodnocovanie hokejistov Zlatý puk. Veľa repríz. Anketa už nie je.

Toto nie je pre mňa rana, z ktorej kvapká hnis. V roku 1998 sme v Slovenskom dome počas OH v Nagane debatovali o tom, že by bolo dobré spraviť hokejovú anketu. Ponúkli sme vedeniu hokeja zorganizovať výhlásenie najúspešnejších hokejistov. Od funkcionárov sme dostali voľnú ruku a ešte v tom istom roku bol prvý  ročník ankety. Značku Zlatý puk sme si zaregistrovali, robili sme ho pre Zväz ľadového hokeja na kľúč. Postupne sa aktivita vyvíjala vo veľkolepý projekt. Hokejovému publiku spievala Marika Gombitová - pred jej štrnásťročnou pauzou. Hviezdy, hviezdičky. Anketu sme dostali do priamych prenosov. Vysielala ju aj Markíza. Obrovské čísla sledovanosti. 90% financií sme do toho natiahli my. Aké sme zohnali, takú kvalitu sme boli schopí viditeľne urobiť. Úroveň akety bola vždy priamo závislá od úspechu hokejistov v samotnej sezóne. Boli sme majstri sveta vo Švédsku, druhí v Petrohrade, tretí v Helsinkách. Keď je úspech v takomto veľkom športe, tak to zarezonuje nielen vo odbornej športovej verejnosti, ale aj u sponzorov. Dá sa to dobre predať, musíte tým však vždy zaujať a je to potom akýsi začiatok novej cesty. Na úspechu sa postaví niečo viac.

Aj na Slovensku sa podobný produkt dá predať?

Áno dá. Obzvlášť v hokeji. Mal zlaté časy. Neskôr sme sa dohodli, že zväzu anketu prenajmeme a budú si to robiť ďalej sami.

Anketa bol úspešný biznis?

Áno, ale je to náročné. Nesmie to byť okukané, vždy sa musí inovovať, musíte vytvárať pridanú hodnotu. Marketing je otvorená kniha. Zlatý puk sa stal jednou z najúspešnejších spoločenských značiek. Športových. Výborná sledovanosť. Zlatý puk boli významné kľúčové slová pri vyhľadávaní na internete. Početné videnia videí.
Ak toto dokážete, oveľa ľahšie sa vám oslovujú reklamní partneri. Dnes je mnoho firiem, ktoré mienia investovať do športu, ale logicky, buď majú k danému športu nejaký vzťah, históriu, alebo potrebujú niečo nové. Sú aj situácie, kedy podpíšete zmluvu, partner pošle peniaze a spolupráca končí. My musíme rozmýšľať inak. Musíme pre klienta niečo vytvoriť.

Prečo ste sa dali na volejbal?

... pokračovať budeme o týždeň

 

 

   

Vypredaná hala na volejbal - zázrak

6.január 2016 - Bratislava

Opýtali sme sa p. Rolanda Osvalda, majiteľa agentúry Media Fresh.

Už zápas mužskej kvalifikácie o ME 2019 proti Islandu mal v lete v Nitre veľmi solídnu divácku návštevu? Proti Islandu. A včera, v prvú januárovú sobotu proti Čiernej hore hala na Klokočine vypredaná. "To už presahuje všetky medze". Ako je to možné? Bude na konci leta na ME žien nejaký voľný lístok na bratislavský zimák?

To je pravda. Neviem, kedy bolo naposledy v Nitre na volejbale takmer 3 000 ľudí, kedy bola športová hala na Klokočine naposledy vypredaná, kedy sa naposledy zišlo na jednom mieste toľko známych tvári a osobností nielen zo športovej brandže. Zafungovalo to.
Osobnosti mesta Nitra prilákali promo spotom hlavne domácich, hlad (dokonca aj po Vianociach) po postupe naštartoval volejbalovú famíliu a mládežníkov z celého Slovenska.IMG 4037 Hala bola vypredaná aj preto, že sme to ľuďom dali včas vedieť, že sme tento event odpromovali nie ako povinnú jazdu, ale zážitkovo, s pridanou hodnotou, cez rôzne komunikačné kanály, hlavne sociálne média. Ľudia azda prišli aj preto, že sme im ponúkli okrem volejbalu aj predstavenie, na ktorom oni sami boli jeho aktívnou súčasťou, bavili sa, zabávali.
Nitra bola jedna z veľkých generálok na augustové ME žien a urobíme všetko preto, aby sme atmosféru z Nitry preniesli do Bratislavy. Takže odpoveď na vašu otázku: verím že žiadne, nielen voľné vstupenky pred jeseňou nebudú, budú predané a Zimný štadión Ondreja Nepelu bude vypredaný.
V čom vidíte rozdiel, veď plagáty, bulletiny, osveta sa robievali aj predtým. Aj ľudia na sekretariáte SVF ostali rovnakí. Efekt je však diametrálne iný. Mňa návšteva uprostred horúceho leta proti studenému Islandu doslova šokovala.

Rozdiel ste už pomenovali - väčší efekt, po dôvodoch pátrať nebudem, to nechám na iných. Pri projektoch, ktoré pre SVF realizujeme, úzko spolupracujeme s ľudmi zo sekretariátu SVF a musím povedať, že tá spolupráca je čoraz efektívnejšia. Rozdiel je možno v tom, že dnes je práca a úlohy rozdelené a nestojí to na jednom človeku, ktorý robí všetko a tým pádom aj nič. Pri dobrom včasnom plánovaní zostáva viac priestoru na kreovanie, nápady, dobré riešenie pre volejbalovú verejnosť, reklamných partnerov, fanúšikov.
Ak sa veci robia na poslednú chvíľu, narýchlo, vzniká chaos, neveští to nič svetaborné. Aj sobotňajšia akcia v Nitre potvrdila, že sekretariát má kvalitných ľudí, mediálne oddelenie okolo Filipa Hudeca. Naplno šliapala aj produkcia, technické zabezpečenie zápasu, produkčná logistika – teda Marek Prokeš, Jožo Mihalco, Katarína Palkovičová, Miška Cibuľová, ale aj mnohí ďalší.

Celý rozhovor si prečítate do 7 dní po 3 kráľoch.

Ivan Husár pre www

IMG 4036

   

Stražay si robí čo chce

29.11.2018 - Komárno

Dnes po viac ako mesiaci sa dohrávalo v extralige mužov stretnutie Komárno - Svidník. Duel sa mal hrať vo štvrtok 18.10., ale Svidník pre zdravotnú nespôsobilosť hráčov hrať nemohol. Klub spod Dukly v ten deň ešte nemal angažovaného maďarského reprezentanta Meszarosa. Prišiel do klubu o pár dní. Komárno sa odvoláva proti postupu súťažnej komisie, že umožnila stretnutie dohrávať, Stražayovi zrejme trochu natieklo do topánok a tak sa chcel rozstrasený blysnúť a oznámil, že túto dohrávku budú hrať Rusnáci bez Maďara. Žiaden predpis to ale nezakazuje. Žiadna vyhláška to však neupravuje. Je to možno voči Komárnu "spravodlivé", Svidník vyhral nakoniec aj bez neho, ale Stražayova tendencia robiť si, čo sa mu zachce, je bezbrehá.
A opäť mu na to ďalší funkcionári prikývli. Znovu zrazili opätky a nik ho neposlal s jeho vyčínaním do prdele, alebo do prednej línie ženy. Stražay je červotoč slovenského volejbalu.

Husár Ivan od Dunaja a Váhu

   

Kalný: Myslím si, že mládež sa vzchopí

15.11.2018 - Trenčín

Pár dní po konferencii SVF o mládeži sme mali zaujímavú poradu na športovom gymnáziu v Trenčíne. Zopár myšlienok k obom podujatiam, pretože transformácia športových gymnázií na športové školy by mala byť pre mladých volejbalistov viac ako zaujímavá.

Športové gymnázium.

Konferencia v Žiline začala úvodnou prezentáciou výsledkov klubmi vyplnených dotazníkov. 75% klubov by dalo svojho hráča do Centra talentovanej mládeže (CTM), alebo aj do systému Centra olympijskej prípravy (COP) v Trenčíne, resp. dievčatá Nitre.
Dnes v Trenčíne považujeme za ideálny stav po 6 – 7 hráčov v 1. – 4.ročníku. Spolu 24 – 28 hráčov. Obsiahli by sme všetky súťaže – juniorov, rezervy mužov a extraligu mužov. Plynule by prichádzali a odchádzali zo školy. Dnes máme troch (3) prvákov a sedem (7) maturantov. Ešte jeden podobný rok a nastanú problémy.
Je zaujímavé, že napriek zlepšeným podmienkam, nová hala, nová posilňovňa, fyzioterapeut, nedokážeme naplniť stav – ak je 75 % klubov ochotných dať hráčov do Trenčína. V Nemecku, Poľsku, kde tiež majú inernátny systém prípravy talentov, iba rodič zabráni príchodu hráča do systému. Nie klub, alebo klubový tréner. Mimochodom máme na Slovensku mladého hráča, ktorého otec ponúkol syna do internátu do Frankfurtu. To samozrejme asi ani nie je možné, ale mohol by ho skúsiť dať do Trenčína.
Dnes by som stredisko v Trenčíne hodnotil nasledovne:
- výsledky kadetov a juniorov v medzinárodnej konfrontácii – „nestíhame“
- počet reprezentantov – absolventov COP TN v reprezentačnom družstve mužov: Krajčovič, Ludha, Jančura, Nemec, Firkaľ, Petráš, Michalovič, Gavenda, Jendrejčák, Ondrovič, Palgut.
Našim samozrejmým cieľom musí byť obstáť aj v konfrontácii s rovesníkmi v mládeži.

Čo je nové do budúcna.

Gymnázium dnes existuje vo dvoch formách, 4 a 8 ročné. Výstup vzdelania je gymnaziálna maturita. Od 1.1.2019 sa športové gymnáziá transformujú na športové školy, ktoré budú mať tieto odbory:
- športové gymnázium,
- športový manažment,
- databázový administrátor v športe,
- administrátor digitálnych služieb.
V každom odbore bude povinná maturita v predmete Základy športovej prípravy. Absolvent smeru gymnázium získa trénerskú kvalifikáciu II. stupňa (poz. www – na Slovensku platí vo všetkých športových odvetviach 5 stupňový systém).
Absolvent nových odborov získa kvalifikáciu III.stupňa – počas štúdia absolvuje viac ako 300 hodín odborného trénerského vzdelávania. Som presvedčený, že stredná športová škola bude ťahákom. Mala by osloviť tie skupiny mladých ľudí, ktoré sa mienia vyprofilovať ako vrcholoví športovci, ale zároveň získajú „do rúk chlieb“. Samozrejme, že môžu pokračovať v štúdiu na vysokej škole. Dnes nikto nič lepšie nevymyslel, preto dúfam, že to bude fungovať.

Mládež na Slovensku.

Počet mladých volejbalistov na Slovensku je nedostatočný. Za posledné roky neustále klesal. U chlapcov máme 12 juniorských tímov, cca 100 juniorov a kadetov spolu. Toľko má v Poľsku jedna akadémia. Môjmu synovi, ktorý trénuje v Nemecku (pozn. www Matúš Kalný – majster Európy v junioroch s družstvom Nemecka) príde na prvý výber 16 bundesligových reprezentačných družstiev vo veku 14 – 15 rokov, odhadom 200 fyzicky zdatných, ale hlavne vysokých hráčov. Nemáme a nemôžme porovnávať? Môžme a aj musíme.

Zopár myšlienok a podnetov.

Akcent na regióny – prvé systémové kroky sa dejú.
Bratislava ako negatívny príklad. V podstate volejbal mužov a juniorov takmer skončil. Voľakedy tu boli štyri kvalitné kluby – ČH, Slávia, Inter a Karlova Ves. Ďalšie dva hrali v druhej lige.
Výchova trénerov na FTVŠ – na prvý pohľad všetko funguje vďaka Přidalovi a Zapletalovej, lenže reprezentačné družstvá nemá kto trénovať a v CTM nepracujú profesionálni tréneri. Mladí sa do praxe nehrnú. Na vytvorenie vzťahu k volejbalu nestačí len kvalitný pedagóg, dobrá knižka a internet. Musia už počas školy pričuchnúť k praxi, dostať volejbal pod kožu.
CTM profesionálni tréneri – absolútna nevyhnutnosť.
Súťaže dlhodobé, alebo turnaje. Na východe máme 4 juniorské družstvá a 1.ligu mužov, ktorá je na západe krajiny, už vôbec nemajú.
Musíme oživiť letné antukové turnaje. V auguste sa juniorský tím musí povinne zúčastniť aspoň dvoch takýchto turnajov. Aby tam ukázal profesionálny tréner, ako počas leta pracoval. Nesmieme to nechať na september, ktorý sa nejako po dovolenkách nakopne.
Nemôžme dopustiť, aby v jednom týždni na konci sezóny hrali hráči počas víkendu M SR juniorov (kadetov) a uprostred týždňa finále školských súťaží. Raz sa to stať môže, ale potom musíme poznať toho, kto to je schopný  takto geniálne vymyslieť, zladiť a zorganizovať.
Extraligové družstvo mužov dnes bežne nemá družstvo juniorov (4 tímy – Prešov, Košice, Komárno, Zvolen)

B tím Slovenska.

- vieme, že máme málo juniorov, nemôžme strácať ani kus,
- vieme, aké je dôležité obdobie 19 – 23 rokov pre rozvoj,
- vieme, že dnes sa v kluboch nepracuje viac ako 9 - 10 mesiacov. Šetrí sa na platoch, prenájmoch,
- vieme, že s podobnými problémami sa borí viacero krajín. Všetky okolité, okrem Poľska,
- vieme, akú pozornosť venujú športu mládeže vyspelé krajiny,
- vieme o praxi vo futbale,
- hlavne vieme, že podľa znenia nového zákona o športe podpisujeme s hráčmi do 23 rokov zmluvy a preto sa musíme o nich aj postarať.
B družstvo musí vzniknúť. Musí minimálne 6 – 7 týždňov počas leta pracovať a konfrontovať sa s okolím. Zanikol Spring cup, ale nedokážeme zorganizovať turnaje štyroch? Bratislava, Brno, Zahreb, Viedeň, Ľubľana, Győr. Zabezpečíme plynulý prechod od juniorov do mužov – to musí byť náš prioritný cieľ v oblasti mládeže.

Záver.

Po konferencii o mládeži som veľa rozmýšlal o tom, ako to vlastne s našou mládeže v skutočnosti je, s tou „slovenskou volejbalovou cestou“. Dnešné vedenie SVF je výrazne akčnejšie. To je fakt. Prestali sme kecať o dobrej ceste v slovenskom volejbale. Snažíme sa veci pravdivo pomenovať, hodnotiť a pomenovať. To je dobré. Možno robíme prvé kroky, aby sme mohli o pár rokov povedať, že sme na dobrej ceste. Myslím si, že mládež sa na Slovensku vzchopí.

Peter Kalný, hlavný tréner COP Trenčín

pozn. www.: Dr. Kalný ma názormi vybudil na polemiku, resp. obhajobu stavu za môj sektor. Vzhľadom k tomu, že som v Listoch Luborovi na tomto webe vytrvalo popisoval "teraz objavené veci" a javilo by sa to zbytočným, predsa len platí repetitio est mater studiorum, takže sa budúci týždeň vyjadrím. Ale nebojte sa, Amerika sa objavobvať nebude. Iní vinníci padnutia do bahna ako Halanda, Singer, Prokeš a Hiadlovský neexistujú. (Husár Ivan za www)

   

V KHL to už pochopili. Idú divákom v ústrety.

september 2018 - postreh z KHL.

Hokejoví bossovia v Kontinetálnej hokejovej lige konečne pochopili a od tejto sezony zmenili bodovanie v súťaži. 3 - 2 - 1 zmenili na "staré", "voľakedajšie" 2 body za víťazstvo, jeden bod za výhru po predĺžení a nula bodov za prehru.
Ešte vlani bral tím bod za prehru v predĺžení. Argumentovali, že družstvo si za remízu v riadnom hracom čase bodík zaslúži. Argument vedenia KHL je, aby rozdiely v bodoch medzi družstvami v tabuľke boli menšie. Správne. Ústretové k divákovi, hlavne laickému, ten je totiž rovnako dôležitý.
Volejbal má už pekných pár rokov zavedené bodovanie 3 - 2 - 1. Tri body za výhry 3:0, 3:1, dva body sú za víťazstvo 3:2 a bod za prehru 2:3. Kontumácia by šla do mínusu. Ak si pozriete všetky tabuľky európskych volejbalových líg a zredukujete si na papieri tabuľku na bodovanie 2 - 1 (bod za prehru a dva za výhru), 90% tabuliek nebude mať žiadne posuny na tabuľkových pozíciách. Zásadná bude optika tabuľky. Víťaz nevyhrá ligu o 10 bodov, ale o menej.
Ak sa divácky laik pozrie a vidí náskok 20 bodov, serie na to a ide na stolný tenis. A od septembra aj na hokej KHL.
Jediná normálna súťaž na svete, ktorá má vnímajúcich vedúcich funkcionárov je Bratislavská volejbalová liga, ktorá si ponechala bodovanie 2 - 1 a celý ročník je v tabuľke napínavý. Na každoročnom posezónnom brífingu stále jedného a toho istého navrhovateľa bodovania 3 - 2 - 1 čapicami ubijeme a je pokoj.
Hu

   

Pokrytectvo vo výchove

27.5.2018 - Po ceste z Pienín.

Minulý rok na M SR juniorov v Košiciach prebehla búrlivá diskusia medzi trénermi pri ďalšej trápnej, dobabranej edícii vyhlasovania najlepších hráčov turnaja. Už dlhé roky to bolo to isté, každý (okrem mnou vedených trénerov vo VKP) z trénerov si lobuje za svojho koníka.
Po turnaji v Košiciach odznela neoficiálne dohoda, navrhneme systém komisie. Pred mesiacom som sa pýtal mailom Stražaya, či tak bude. Áno. Riadiaca zložka za SVF ustanoví pred turnajom komisiu z ľudí, nielen odborníkov, ktorí to bez iných vplyvov skúsia vyhodnotiť "inak".
Na t.r. M SR juniorov v N.Meste bol prvý pokus, na M SR st.žiakov to už boli staré koľaje, keď hlavný rozhodca Hank žiadnu komisiu nevytvoril. M SR kadetov nás opäť vracajú späť. Do stavu, ktorý v diskusii trénerom vadí, ale potom v reále konajú inak. Sráči.

Najlepší nahrávač Oleárnik (Svidník). Bez diskusie.
Najlepší smečiar Markovič (Svidník). Povedzme. Vec vkusu.
Najlepší blokár Jendrejčák (S.Ľubovňa). Nehral dobre ani na junioroch, ani na kadetoch. Na kvalifikácii o ME juniorov v Humennom hral výborne, v zápase s Turkami vynikajúco, bol rozdielový hráč Slovenska. Povedzme. Povedzme dostal cenu aj za vznikajúcu gloriolu. Ok.
MVP turnaja Suchanič (Svidník). Áno je iný. Zaujme. Upúta. Podobne "iný" je junior Pokopec z N.Mesta. Alebo Slávistka Fričová. Sú výrazne lepší od iných. Sú spoľahliví. Sú komplexní. Hlúposť až bizarná kravina je to, že oni nemôžu dostať na turnaji ceny dve - najlepší smečiar a zároveň najlepší hráč turnaja. Prečo? Lebo. Iracionálne riešenie.

Najlepší libero: Runčák (S.Ľubovňa). Omyl roka 2018. Hlavný vinník - pozostatok komunizmu a metód SZM Stražay. Runčáka som si podrobne všímal. Odvážne prihrával prstami. Bojoval. Celkovo si určite rolu libera na turnaji zastal. Zaiste patril medzi dvoch najlepších liberov. (Znie to hrozne, ale libero je naozaj mužský rod a nie stredný).
Bezkonkurenčne najlepší na tomto poste je však Paňko (Svidník). Suverénne najlepší.
Ak poviem, že Jendrejčák určite nehral svoju top hru, tak ani Paňko nie. Iste sa mu dá veľa vecí vytknúť. Samozrejme, že má rezervy. Ale ak by hral dnes Paňko medzi kadetmi Slovenska zhulený, zranený, ťažko zasnene zamilovaný, nemal by na tejto pozícii konkurenciu. Dostal v sezóne v extralige určite poza uši, napríklad na Myjave, zvládol konkurenčný domáci boj o post prvého libera, hrá už veľmi dlho za dospelých a to ho tak podkúva, že medzi kadetmi jasne dominuje.
Prečo by si mal akurát Paňko a jeho tréneri odniesť plody diletantského rozhodnutia. Stražay ho síce na najlepšieho navrhol, ale zároveň v procese presadzuje (presadil) v mene SVF kreténovinu, že ceny musia dostať viaceré kluby, aj dva je málo, ako to bolo teraz, on by najradšej ocenil kluby tri. Komunistický pohrobok. Vsjo rovno.
Na mládežníckom volejbalovom nebi dominuje práca Svidníka. Zbierajú jedno zlato za druhým v kategórii žiakov a kadetov. V junioroch sa to už vyrovnáva a tam až tak dominovať ani v budúcnosti nebudú. Ak majú v súčasnosti na jednotlivých postoch hráčov najlepších, tak majú dostať ocenenia všetky. Stražay so Singerom a Halandom tu zaniesli aj v tomto smere odporný zhnitý plesnivý bordel. Bordel rovnostárstva, farizejstva a pokrytectva. Pokrivenia vo výchovnom procese.
Ak by sa povedalo, najlepší hráči jednotlivých družstiev, ak by to bolo hlasovanie sms, ak by sa vyjadrovali oficiálne členovia akokoľvek zostrojenej komisie - aj laickej - prezident klubu, primátor, bývalý hráč klubu, športový riaditeľ SVF, reprezentační tréneri, upratovačky, saunéri, potom ok. Ale ak toto ocenene takto presadzujú tréneri, tak kolegovia sorry - stojíte všetci za prd. Hráte so Stražayom sprosté konšpiračné hry, ktoré v zákulisí často ovplyvňujú rôzni démoni.
Ak musím konšatovať, že sme na ihrisku v konfrontácii s Európou uplakané deti, tak musím povedať, že ten proces vytvárame my. Nehráme s hráčmi čestne. Nepovieme im do očí pravidlá oceňovania. Zavrieme sa v hodine dvanástej, pár minút pred dekoráciou, jebneme si vodku a šplecheme hráčom, ich rodičom, trénerom a ostatným do ksichtu paškvil.
Ja Ivana Runčáka (libero S.Ľubovne) poznám veľmi okrajovo, verím, že mi rôzne východoslovenské matky zase na FB naložia, hral dobre, ale ak by bol sošku hodil Paňkovi, tak by mu tlieskali ešte aj pltníci z Kláštora. On samozrejme toto gesto neurobí, lebo sa prirodzene poteší. Dobré je, že Paňko ani brvou nemihol, lebo pokora a skromnosť ho vyvezú na Olymp a tých dvoch ekvivalentov charakteru nikdy nie je dosť, aj jeho otec to berie normálne, aj jeho tréneri sú ok, ale nie je ok, že jedna fosília starého vedenia SVF z nás robí hlupákov a my sa dáme. To je zlé.
Keby Stražay rozhodoval o Zlatom Slávikovi, tak si Gott po treťom už neškrtne. Lebo má dosť.

Husár Ivan

   

Deťúrence naše milované

apríl 2018 - ME kadetov v Púchove.

Naše družstvo kadetov hralo v skupine v Púchove. Rusi, Belgičania, Francúzi. 0:9. Bez šance. Ešte nás čakajú Taliani. Tí sú už v semifinále, môžu nastúpiť s druhou šestkou, vyhráme a budeme v nebi. Ale inak sme bez šance. To sa len tak zdalo, že ju máme. NEMÁME. S Ukrajinou vyrovnaná partia.
Družstvo Slovenska má väčšinu hráčov sústredených v stredisku v Trenčíne. Toto družstvo sa pripravuje centralizovane druhý rok. To, že meškáme za Čechmi pravidelne o dva až tri roky prípravy je problém bývalého neschopného športového riaditeľa Mareka Prokeša. Ale to, že nemáme šancu, tkvie aj v tom, že my sme mentálne deťúrence s podbradníčkami na krku.
Videl som úvodný duel s Rusmi. Putinove somatotypy, (dobre si zapamätajte meno Fedorov Michail), výškový priemer, výšky výskokov - to porovnávať netreba. To je zbytočné. Plná tajga mladých Rusov, odkiaľ môžu nosiť hráčov do klubov vo vedrách je skrátka nedostihnuteľné. Tajgu tu nemáme. Úroveň herných činností jednotlivcov na našej a ruskej strane by mohla byť pozitívne naklonená kľudne v prospech našej strany. V ruskej komande športovala riadna kinder garden, sople im tiekli potokom. Lenže správajú sa dospelo. Sú adekvátne razantní, tvrdí a nebojácni. Naše bábätká prichádzaju do time outu ako veselé chasy. Ak pochybia, tak majú v očiach stud ako po prvej polúcii medzi paplón a plachtu. Ak sa im voľačo vydarí, prídu k trénerovi rozjarení, ako keby vyhrali svetovú ligu. Ak zahrajú na podaní eso, tak hľadajú na tribúne očami tlieskajúcu mamičku. V mentálnom nastavení prehrávame o konskú dĺžku. A tá to v koncovke setu rozhodne.
Šéftréner COP Kalný prišiel do Trenčína tuším pred tromi rokmi a po dlhých pätnástich rokoch sa hráči COP konečne v chodbách haly pozdravia. Sú prívetiví. Ten istý Kozák, ktorý bol pred časom úplne odporný vo vystupovaní, pôsobí fajn. A aj sa primerane zlepšil. Konečne tí starší hráči z COP kráčajú oproti hrdo a sú sebavedomí. Hovno síce ešte vedia, ale Kalný z nich urobil chlapov. Extraligu nikdy nevyhrajú, ale družstvo kde tu pohrýzlo. Kalného hráči pôsobia ďaleko skromejšie, (zároveň hrdo) ako predchádzajúce tlupy nagelovaných knísajúcich sa čurákov.
Kadeti, ktorých Kalný pod palcom nemá, sú zase opakom. Dojem je zlý. Vyjašené deťúrence. Neznášam pohľad, keď sa chalani pri hymne držia kolektívne za plecia, ale nedokážu spievať hymnu, lebo majú v puse cumlíky. Nikdy nehádžem všetkých do jedného vreca. Dospelo pôsobia a zrelo hrajú Suchanič, Štepánek, Porubský. Čiastočne ok je aj Vitko so Zemanom. A to sú všetko hráči z klubov. Oni nebývajú od pondelka do nedele v inkubátore pod hradom v Trenčíne. Mama im síce navarí, ale vliezať jej pod sukňu je im už trápne. Mentálne sme bez skrátka šance. Koncovka setu, zápasu je bitka. My v kúte staviame lego.
Od septembra sa presunú k doktorovi Kalnému, aby ich preliečil. Stratené dva roky. Za naše dane. Bonus - klub v Poprade je odchodmi do Trenčína rozbitý na padrť.
Mentálne huncúcstva na každom kroku. Aspoň že ten Halanda tu už nie je. Či je?

Husár Ivan so suchým ružovým. Mňam.

   

Stránka 1 z 38

<<ZačiatokDozadu12345678910DopreduKoniec>>