Matchpoint Postrehy - píšete nám

Postrehy

Dr.Hančík ku konferencii II.

11.12.2017 - Dva posledné články Ivana Husára k nedávnej Konferencii „žabomyšie vojny“ ma ešte inšpirovali k napísaniu mojich, už teraz súhrnných myšlienok a faktov po konferencii SVF.
Viacerí sa ohradzujú proti článkom Ivana, jeho textu a výrazom. Musím však povedať, že napriek niektorým ostrým slovám, Ivanove články vyplývajú z doterajších faktov, nedostatkov riadenia SVF a aj preto, že majú svoje rácio a sú pravdivé! Čítať celý článok

   

Král je mŕtvy, nech žije král - alebo žabomyšie vojny..

6.12.2017 - Na svätého Mikiho zo Žitného ostrova.

Král je mŕtvy, nech žije král.

Toto sa v histórii kričievalo pod hradom a dlhodobo sa hovorí, že o mŕtvych len v dobrom. V Poprade som mal počas konferencie veľký deň. Bol som konečne raz zase doma, snežilo a v podvečer adventnej nedele končil neobmedzený vládca vo funkcii prezidenta SVF, autokrat Halanda a spolu s ním takmer celá, ním menovaná, Správna rada SVF. Poprial som im v diskusnom príspevku šťastnú cestu do zabudnutia a veril som, že o kombináciu písmen H A L A N D A už na klávesnici nikdy nezavadím.

Čítať celý článok
   

Žabomyšie vojny..

Žabomyšie vojny. (O mŕtvych len v dobrom - to bol prvý diel)

V slovníku nášho materinského jazyka sa tento výtaz popisuje ako spor, spory o maličkosti, malichernosti. Bratia za riekou majú na wikipedii takýto popis: žabomyší válka je výraz pro malicherný bezvýznamný spor, nesmyslnou hádku nebo nepřátelství kvůli sebemenší neshodě. Významově blízký je obrat „bouře ve sklenici vody“.
Takto charakterizovať spory v slovenskom volejbale môže iba duševný maloroľník. Ja tu žiadne malichernosti, nesmyslné hádky nebo sebemenší neshody nevidím. To je len úbohá obrana kadejakých podržtašiek.

Nielen bývalý prezident SVF, ale aj všetci traja kandidáti hovorili na konferencii SVF vo svojich príhovoroch o rozglejovaní volejbalového hnutia. Hovoril o tom (nie prvý raz) aj kandidát Richard Nemec. Ten istý Nemec, súčasný tréner Prievidze, ktorý nemal tú hanbu v závere vlaňajšej sezóny posielať mi (svojmu bývalému trénerovi) na tribúnu v Prievidzi po prehratom finále s VKP Nitra vztýčený prostredník. Jeho nadriadení funkcionári odmietli odo mňa prijať po poslednom zápase úprimnú gratuláciu k dosiahnutému striebru a dobre odvedenej práci, plnej tribúne s argumentom, že som ich o titul pripravil ja. Paranoidne chceli hodiť vinu za ich funkcionárske - administratívne chyby na mňa, (pozn. www.: neoprávnené štarty troch hráčov), ktorý som s tým nemal nič, ale vôbec nič spoločné.

Ovládať fakty, poznať súvislosti, povedať po čase sorry, nie sú podľa mňa malichernosti.

Doc. Přidal ma pred časom požiadal, aby som šiel do Humenného prednášať na seminár trénerov. S úsmevom som ho varoval, že cár Halanda to nepovolí. Búchal sa do pŕs, že vzdelávaniu šéfuje on a nie Halanda. Už popoludní bol zákaz na svete. Nielen, že sa ma kolega Přidal pri inkvizícii nezastal, ale ani neabdikoval. A ten istý Nemec ešte podvečer ponuku na lektorskú činnosť prijal, namiesto toho, aby hájil náš trénersky cech, lebo raz aj jeho zakážu. Ten istý Nemec sa potom opakovane nechal nahovoriť na funkciu lektora na dvoch vzdelávacích licenčných Áčkových seminároch a my (viacerí tréneri) sme jeho slabučký výkon v tejto roli oprávnene a tvrdo kritizovali. Nikto učený z neba nespadol, to dokážeme všetci akceptovať, ale porušili sa normy o vzdelávaní a nechce sa mi za kredit strácať čas nekompetentnou prednáškou. Samozrejme, že sme tvrdo bublali aj na autora výberu lektora, ktorý je zodpovedný za vzdelávanie trénerov.

Návrat kadejakých komunistických manierov, resp. úbohá úroveň vzdelávania volejbalových trénerov na Slovensku, nie sú pre mňa malichernosti.

Igor Prieložný, druhý kandidát na prezidenta SVF, spomínal, že v súboji o kreslo prezidenta došlo aj k hrôzostrašným sms správam medzi dlhodobo vzájomne sa rešpektovanými kolegami, ktoré sú plné nenávisti. Tie správy som osobne nečítal, neverím však až takej hrôze v nich, ale viem, že chlapi sú vždy nasratí, keď sa nedrží dohoda, resp. keď sa veci prekrúcajú.

Nedržanie slova, zmlúv podaním rúk, kadejaké nedorozumenia, vyplývajúce z povrchnosti, nie sú pre mňa maličkosti. Živíme sa vyhrávaním a tieto veci bývajú rozhodujúce.

Víťaz o kreslo prezidenta Martin Kraščenič tiež mieni spájať a nie rozdeľovať. Musí však čo najskôr pochopiť, že ak sa príde niekedy niekam v nedeľu rokovať, keď delegáta voliči poveria niečo vybaviť, keď sa chcú s nadhľadom, konštruktívne prebrať nové návrhy, nápady, idey, tak aj keby boli akokoľvek blbé, dementné, nekompetentné, zištné, tak budúci prezident musí svojou charizmou, silou osobnosti, intelektu zabezpečiť, aby nemohol nejaký kazič povedať - bez argumentov - neriešme to tu teraz, bo treba ísť včas domov.
V Poprade rozglejil chvíľkovo volejbal delegát z Prešova, pán Blicha, ktorému sa nechcelo pracovať, resp. bol na tú nečinnosť nahuckaný kámošmi. Vzal cestovné, perečko, vínko, dal ši obed a pol deci a domov. Paradoxne zároveň navrhol presunúť bod programu na máj, ako keby nevedel, že aj májová nedeľa má 24 hodín. Len aby nebola májová konferencia v Skalici, lebo to bude pre neho neriešiteľná časopriestorová vec. Rešpektujem, že návrh nezaradiť zmenu stanov do programu nebol schválený, to je demokracia, ale nikto mi nemôže zakázať povedať tej skupine "poslancov" , ktorí bod nepodporili, že sú pijavice systému.
Nie som schopný pochopiť argument šéfa oblasti východ Kundľu: "tak sme sa rozhodli". Ak by bol zatelefonoval svojej kolegyni z oblasti Bratislava (oblasť BA návrh predkladala) a opytal še p.Nemcovej, Katko o co tu idze, tak by neboli stresy.

Intrigy, kaprice, ojeby, lenivosť, neschopnosť, nepracovitosť, špekulantsvo, príživníctvo, darmožráctvo, diletanstvo nie sú pre mňa v sektore volejbalový tréner nikdy malichernosti.
Halanda zruší funkčné, bezproblémové, aktívne Združenie volejbalových oddielov a klubov. Malichernosť? Ak áno, tak teda nehorázna.
Členovia Správnej rady za kluby (Mikula, Hirčko) dvanásť rokov so žiadnym klubom o ničom nikdy nerokovali. Malichernosť?
Disciplinárna komisia si slovíčko BEZODKLADNE vysvetlí ako obdobie štyroch mesiacov. Malichernosť?
Arbitrážna komisia má troch členov. Výrok komisie urobí svojvoľne člen jeden. Klame a podvádza. Malichernosť?
Singer bežne nedodržiava ním napísanú marketingovú vyhlášku smerom k extraligovým klubom. Malichernosť?
Na finálových turnajoch o majstra Slovenska mládeže BEŽNE, PRAVIDELNE nie je prítomný celé tri dni nikto z odborného vedenia federácie. To je nehorázna drzosť a neúcta. Nie malichernosť.
Účtovná správa na konferencii za rok 2016 má pár riadkov jedného roka. Druhý rok, resp. polroky 2015 a 2017 sa stratili. Malichernosť?
Hlavný kontrolór SVF Holec neodpovie na dotaz. Malichernosť? Haladna dtto. Norma? Nepodstatné? Nesmylsné hádky?
Dozorná rada volleymanagment  s.r.o. sto rokov nezasadala, tak ju rašej zrušili. Malichernosť?
Singer nie je schopný štyri roky sfunkčniť systém digitalizácie volejbalu. Malichernosť?
Licenčné veci klubov rieši v auguste, septembri, októbri - mimoriadne pracovným výkonom a nasadením jeden jediný človek - pán Skála - SÁM A JEDINÝ - za 150.- €. Malicherných. Hrabe im tam? 
V Rade mládeže nemá zastúpenie klub Slávia EU Bratislava, VKP Bratislava a pred časom Chemes Humenné. Malichernosť?
Väčšina zmien v predpisoch, poriadkoch, (najnovšie zákaz libera u žiakov), ktoré riešia náš dennodenný volejbalový režim, urobia bez diskusie. Je to normálne?

Slovenský volejbal je celkom fajn rodina, ktorá konečne bude zase spolu sedieť pri jednom stole. Ako dlho, je len a len na nej. Ak sa bude pod tým stolom kradnúť, ojebávať, zavádzať, vytvárať dymové clony, tak tu máme svojich volených dozorcov v Správnej rade, ktorí najprv zodvihnú varovne prst a potom povedia dosť. Plakať po nedeli, to je cudzí hrob. Porazení kandidáti urobili strategické chyby a nech sa z nich poučia. Len prehry posúvajú. 
Ak nebudeme porovnávať, hádať sa, komunikovať, obhajovať názory, naprávať pokazené, tak budeme veľmi rýchlo degenerovaní. Budeme naďalej len budovať siete priateľov na FB, ale výhradne takých, ktorí s nami súhlasia, ktorí nás milujú, ktorí nás neohrozia. ... a dostávajú nás do bubliny.

Pán Kraščenič, tam je taký bordel, že ak pôjdeš doposiaľ vytýčenou cestou, skončíš na dne priepasti. Ja osobne tu nevidím naozaj žiadne žabomyšie vojny, ja som dokonca opakovane ponúkol jediné riešenie stavu - defenestráciu, ale tej chlapci predišli. Keď im začalo tiecť do topánok, presťahovali sa na prízemie a my sme všetci v riti.

Ivan Husár

   

Dr. Kalný ku konferencii

5.12.2017 Prečítal som si dnes príspevok Dr.Hančíka - volebná konferencia Poprad. Reagujem, aby si niekto nemyslel, že nám v COP TN bola konferencia ľahostajná. Ja, ako hlavný tréner COP Trenčín, (po dohode s kolegami) som formulár vyplnil, podpísal a poslal na SVF. Bol som pripravený voliť, lebo som chcel voliť. Situácia dopadla tak, že za COP Trenčín volil športový riaditeľ SVF Marek Prokeš... Opakujem, chcel som voliť.
Peter Kalný - COP Trenčín
   

Dr. Hančík ku konferencii

5.12.017 - Poprad

Ako delegát konferencie SVF rád  by som sa pristavil pár poznámkami k nedeľňajšej konferencii SVF. Ako vieme, celé hnutie očakávalo, že táto konferencia bude významná a zlomová pre volejbalové hnutie. Iste preto, že sa konala prvý raz po prijatí Zákona o športe, ale aj tým, že konferencia bola volebná a teda sa volil nielen prezident SVF, ale aj členovia SR SVF, kontrolór a člen DR.

Čítať celý článok
   

Návrh na zmenu stanov do programu konferencie neprešiel

5.12.2017 - 30 dní pred konaním volebnej konferencie zaslala Katarína Nemcová za oblasť Bratislava vedeniu SVF žiadosť o doplnenie programu konferencie o bod Návrh zmeny stanov SVF.
Nové stanovy SVF musel národný (každý) športový zväz dať do súladu s paragrafmi  nového zákona o športe v prvej polovici roku 2016. Stalo sa. V cuku letu, ale urobilo sa. Pracovná konferencia v Poprade na jar v roku 2016 v Poprade nový dokument odklelpla.
Vzhľadom k tomu, že sa v decembri 2017 blížil koniec dvanásťročnej etapy autoritárskeho vedenia volejbalu ing. Halandom a jeho ním menovanej grupy v Správnej rade SVF, bol ideálny čas stanovy dočistiť a obzvlášť jedným bodom navždy zabezpečiť demokratický prístup riadenia volejbalu. Zdola. Mohli a mali sme vziať neadekvátnu kompetenciu Správnej rade prio tvorbe poriadkových predpisov a dať ju 50 (a viac) delegátom hnutia - aby raz ročne všetci delegáti konferencie odhlasovali prípadné zmeny vo všetkých predpisoch slovenského volejbalu. Aby sme mali stabilné legislatívne prostredie. ST - BIL - NÉ!!

Delegát z ELBA Prešov p. Blicha sa pri prezentácii programu konferencie postavil, vzal mikrofón a povedal, ak sa bude prerokovávať návrh na zmenu stanov, tak to tu budeme do neskorého večera. Delegáti jeho návrh tento bod vyhodiť odsúhlasili. Po diskusii, v ktorej som sa pokúsil obhájiť motívy na zmenu, povedal, že to je rozhodnutie VV Východ aon to len prezentoval. Šéf Východu pán Kundľa mi medzi volbami odpovedal na otázku, čo ich k tomu viedlo: "Tak sme sa rozhodli".

Náčelník žabomyších vojen Ivan Husár

   

Dr. Hančík k zrušenie libera

27.11.2017 - Prezident Slávie EU Bratislava zareagoval k zrušeniu libera.

Moje stanovisko k zrušeniu libera v mládeži.

Úplne súhlasím s argumentami Ivana Husára v uvedenom článku o zrušení libera v žiackom volejbale. Argumentačne odborne bez chyby! Ako sme si v klube prečítali zo zápisu SR SVF, je to návrh Rady mládeže a následne, ako obyčajne jednomyseľne schválené 6:0 (!) SR SVF 8.11.2017. Odbornú argumentáciu členov Rady mládeže pre zrušenie libera v žiackych súťažiach nepoznáme. Rád by som ju ako bývalý dlhoročný tréner, ktorý žije s odbornou problematikou stále, poznal. Prezident Halanda to v zápise zo SR zo dňa 8.11.2017 odôvodnil tým, že u vyšších detí pozorujeme nedostatočné zvládnutie niektorých herných činností, pretože nemajú priestor učiť sa a zlepšovať v obranných činnostiach...

K tomu len toľko. Zásadne nesúhlasím. V klube sme radi, že aj menší hráči dostávajú priestor, majú možnosť sa učiť tomuto špeciálnemu postu. O učení a zdokonaľovaní vyšších hráčov v obranných činnostiach rozhoduje tréner. Múdry tréner to vie a podľa toho riadi tréningový proces, volí správne formy a metodiku..   Som presvedčený, že výchovu libera, ako aj vyšších hráčov majú nechať na kluby, na trénerov. Rada mládeže si musí uvedomiť, že výchova libera je tak dôležitá už v mladom veku, ako výchova hráčov na iných hráčskych pozíciách.  Libero si už v mladom veku nachádza vzťah k volejbalu, k hre,  k postaveniu v družstve, aby ako menší hráč nebol odstrkovaný a zaznávaný. Získava sebavedomie a hráčsku perspektívu do budúcna.

A ešte si dovolím položiť dosluhujúcej SR SVF jednu principiálnu otázku.  Ako je možné, že SR SVF, ktorá má svoje trvanie zhruba už len týždeň,  prijíma takéto rozhodnutia, platné od budúcej sezóny? Prečo to nenechá na budúcu SR SVF? Takéto zásadné rozhodnutie jednoznačne patrí do pôsobenia a schválenia nástupníckej SR SVF, zvolenej na Konferencii SVF 3.12.2017. Podobne aj Rada mládeže už nemá predkladať takéto návrhy pre SR, lebo jej trvanie, ako komisie, je tiež len dočasné.

Analógia je to aj s nedávne prijatým uznesením SR o centrálnom vyplácaní rozhodcov od 1.1.2018. K takému to rozhodnutiu by sa predsa mali vyjadriť predovšetkým kluby a po odbornej  diskusii prijať rozhodnutie, ktoré by vyhovovalo všetkým - klubom, rozhodcom a SVF. V prijatom direktívnom rozhodnutí je veľa nedoriešených otázok a problémov, ktoré sú negatívne voči klubom. Prečo sa napríklad centrálne vyplácanie týka aj fakturujúcich rozhodcov, prečo nie len „dohodárov“, prečo by mal klub vopred založiť SVF pôžičkou cca 4 – 5 000 EUR, prečo nevyplácať mesačne, ako s nedoriešenými cestovnými náhradami a pod.

Dr.Vladimír Hančík

prezident klubu

   

Diletanti zrušili libero u žiakov

26.11.2017 - Správna rada SVF na svojom zasadnutí 8.11.2017 schválila návrh Rady mládeže SVF, aby sa v kategórii žiakov zrušila pozícia libera. Odborné argumenty, ktoré predostrel šéf SVF ing. Halanda, sú do neba volajúce sprostosti. Pozícia je zrušená od 1.7.2018.
Každý normálny tréner - ak príde do haly vysoký, prespektívny hráč, hráčka, tak sa mu venuje inak, ako ostatným deťom.
Každý normálny tréner (napr. v B.Bystrici) je nenormálne šťastný, ak mu príde do haly aj malé, ambiciózne, živé striebro, ktoré je v poslednom roku ZŠ o hlavu vyšší ako jeho rodičia a nič iné ako libero nikdy nebude. A môže to byť libero svetový. Podotýkam, že aj nenormálny tréner ho kľudne nechá adekvátne dlhý čas hrať aj na smeči, lebo ešte dlho bude v tíme najlepší. Žiadne rady Rady nepotrebuje.

Každý normálny tréner ide v práci s vysokým perspektívnym hráčom (možno aj hráčkou) v rozvoji herných činností krok po kroku. Pomaly. Obozretne.
Každý normálny tréner musí často ubrániť vysokého chlapca, dievča pred drbnutými posmeškami menších, šikovnejších a často aj ich ambicióznymi rodičmi. K tomuto cieľu mu práve poslúži vysokého a perspektívneho chlapca, dievča v kategórii žiakov posadiť na jednu polovicu hry na lavičku. Aby sa len pozeral. Má čas.
Každý normálny tréner po čase nechá vysokého a perspektívneho hráča hrať aj v poli. Postupne, opatrne, s citom.
Každý normálny tréner nechá po vhodnej dobe na tréningu odbíja prstami, bágrom hrať rovnakým počtom opakovaní všetkých hráčov, vrátane vyšších a perspektívnych.
Každý normálny tréner prizabije rozhodcu, ak má ten blb trendy pískať každému inému hráčovi ako nahrávačovi akékoľvek hlučnejšie odbitie prstami ako dvojdotyk.
atď.

Keďže v Rade mládeže je normálnych trénerov ako šafránu, splodia takúto kardinálnu volovinu. Chcú svojim návrhom zmeniť tok rieky. Chcú odborne regulovať celý trénerský staff Slovenska. Tento idiotský návrh sa dostal na sedenie Správnej rady. V nej sedí iba jeden normálny tréner (hoci nevychoval ani jedného jediného hráča od piky), ale keďže hlasovanie o tejto do neba volajúcej sprostosti skončilo 6 - 0 za zákaz libera, tak musím skonštatovať, že dotyčný člen SR SVF vekom zrejme stráca ducha a to je už veľmi povážlivé, lebo on ten trénerský staff v tom spolku diletantov akože zastupuje. Dúfam, že už len týždeň.
Predložené argumenty, ktoré Halanda v zápisnici SVF spomína, sú tak hlúpe, že najbližšie môžme očakávať, že zrušia systém 5-1, 4-2, korektora, blokárov a na rozkaz sa bude hrať systém z 50 rokov, keď bude nahrávať stredový hráč a iba do zóny 4, aby boli všetci rovnako zaťažení a všestranní.
Ideálne by bolo, aby jedného dňa zrušili druhých šesť hráčov z dvanástky. Budú hrať len šiesti, aby boli rovnako zaťažení a šikovní. Zrušte aj babskú jednonožku, aby sa nezväčšovala lateralita svalov tela.
Neskôr možno navrhnú, aby deti nemohli trénovať muži, ale iba ženy, aby prevládol v práci s deťmi taký materinský prístup.

Na konferencii SVF 3.12.2017 budem predkladať návrh na zmenu stanov. Dôvod jednej zo zmien sa bude týkať toho, aby nikdy nemohli uzrieť svetlo sveta takéto kardinálne voloviny a to ešte bez širokej odbornej diskusie. Aby takúto zásadnú zmenu súťažného poriadku nemohla zmeniť nejaká diletantská skupina dobrodruhov. Ak k tomu nebodaj dôjde, aby to musel byť návrh kompetentnej väčšiny.

Ivan Husár, VKP

   

Stránka 3 z 39

<<ZačiatokDozadu12345678910DopreduKoniec>>