Matchpoint Postrehy - píšete nám

Postrehy

Ryba smrdí od hlavy

26.8.2017 - Povodie Dunaja.

Zbožňujem ryby. Akékoľvek. S kosťami, či bez. Celé, filety, grilované, pečené, varené, údené, kyslé. Akurát sushi nejem. Prekážajú mi tie sajrajty okolo ryby. Pochúťkou je na tenúčko nakrájaný surový losos, chlieb s maslom posypaný kôprom a čerstvý zelený šalát pokvapkaný citrónom.
Ak si kúpim údenáča (kupujem iba v Bille), zvykol som si ho jesť priamo z toho papiera, do ktorého ho zabalia. Musím mať k tomu čerstvý chlieb, maslo a bylinkový čaj s medom. Rozbalím si ho a rituálne mu ovoniam hlavu, potom chvost. Nikdy som necítil rozdiel v pachu ryby jednotlivých jej častí, aj do klepca na myši dám z nej hocičo, ale na pevno verím známemu historickému poznatku, že ryba smrdí od hlavy.
Po včerajšom debakli v úvode ME s Čechmi si povedia diváci, či už laici, alebo profíci, chyba je tu, chyba je tam. Jasné. Starý rabín by však povedal, všetko je inak.
Pre pár rokmi som si na káve v River parku vypočul trénera Plaguta, keď nastupoval do COP Trenčín. "Mám neskutočné dva kone. Famózne skáču. Petráša a Firkaľa." V dodatku mi vymenoval všetko, čo ich doteraz tréneri nenaučili.
O cca dva roky skladal juniorský tím pod vedením trénera Palguta účty na ME juniorov - zápasy v skupine - v Nitre. V poslednom stretnutí so Srbmi, keď už bolo poradie v skupine jasné a po hanebnej hre 0:3, 0:3, 0:3, 0:3 sme nepostúpili do záverečných bojov v Brne, získali sme s Balkáncami dva sety.
Záver turnaja ME juniorov, koniec dvojročného obdobia práce. Na lavičke (vo štvorčeku) stáli dva Palgutove kone. Petráš a Firkaľ. Symbolické.
O dosť mladší Firkaľ bol smutný, pokorne hľadel do zeme, vedľa neho stojaci Petráš iba prevracal oči, nadával, pripečene sa uškŕňal a hromžil na celý svet. Rozmaznaný fracek.
Nepoznám rodičov, ale myslím si, že ak by bol ostal doma v Humennom, bol by sa býval formoval inak. Odišiel však do prostredia inkubátora, do systému centralizovanej prípravy v Trenčíne, ktorý je výchovne prirodzene veľmi labilný, v ktorom sa umelo formujú hviezdy, kde sa ešte nedávno chľastalo deň pred zápasom. Tam ho deň po dni dlhé obdobie mentálne, (volejbalovo mentálne) ľudia a okolnosti devastovali.
Korunu všetkému v procese výchovy hráča dal viceprezident SVF pre marketing, volejbalový diletant a darmožráč Tomáš Singer. Predal tento nedorobok a polotovar do rakúskeho Aich Dobu. Vicemajstrovi.
Na prípravnom turnaji pred sezónou 2016 - 2017 sme sa v PKO všetci chytali za hlavu. Singer samozrejme na tribúnu v PKO opäť netrafil. Afekt striedal afekt, Mišo predvádzal nekontrolovateľné emócie, teátro, teátro, teátro, klamanie seba samého. Po chybách búšil do éteru expresívne výrazy s vyvolávaním genitálii, prevažne ženských, len tak hučalo.
Po náhodnom úspechu neadekváne oslavy. Tak to bolo v jeho prejave pred tromi rokmi, úplne rovnako, ba horšie vlani a nechutne včera. Nos plný dažďovej vody. Zo suchého a horúceho leta paradoxne.
Petráš hral sezónu v Rakúsku a narazil. Nie jeho chybou. Odohral v základnej zostave dva zápasy proti súperom horším od Komjatíc. V pár zápasoch šiel do tretieho setu, ktorý rakúsky Aich Dob vyhral na desať, resp, na šestnásť. V play off ligy si ani neškrtol.
Singer si vlani v auguste pomädlil ruky, podelil si s prezidentom požitky a karavána ide ďalej. Zničil podobným spôsobom klenot z Detvy Jula Šaba, ktorý dnes predáva autá, zdevastoval aj iných mladých hráčov priskorým predajom do zahraničia.
Ak by Miša Petráša volejbalovo aspoň dva roky viedli Tholt, Vlkolinský, Vlk, Kalný v klube, Šalata, Kašša, určite by to bolo inak. Určite by včera nebol v Štetíne nastúpil, lebo príslušný tréner by Kravárikovi odporučil nevziať ho. Má čas.
Včerajší bezkrvný výkon s Čechmi mal samozrejme odborné opodstatnenie, určite stratu veľmi dôležitých bodov výrazne neovplyvnil mladý hráč. Je to však systémová chyba, je to hanebný počin, aby mňa, nás, prácu v kluboch, trénerov reprezentoval na ME hráč, ktorý tam zo žiadneho aspektu nepatrí.
On iba skáče. Iba. Za jeho nomináciou sú určite Singerove a Halandove tajomné hry nerentabilného plnenia zväzovej kasy. Za tým je totálne nefungovanie reprezentačnej rady, Halandovo uzurpovanie si moci aj vo sfére nominácie na posty reprezentačných trénerov. 
Je za tým výsmech v podobe odborných argumentov odvolávania predchádzajúceho reprezentačného trénera Mira Palguta Správnou radou SVF, v ktorej sedí (nezákonne) sedem členov a piati vrcholovému volejbalu vôbec nerozumejú.
V tomto bordeli si Marek Malina, podľa mňa najlepší hráč extraligy 2016/2017 v reprezentácie do lopty nikdy neťukne.
Marek Malina je nižší hráč, možno o chlp nižší ako kľúčový smečiar Čechov Michálek, ale u bratov Čechov sa k nominácii na ME nevyjadruje žiaden diletant akým je náš marketingový kráľ Singer.
Marek Malina, Miloš Horník, Tomáš Kriško, Mišo Ščerba sú pre riadiace orgány federácie totálne nezaujímavé persóny. Ich Singer predávať nemôže. Patria klubom. Zverské je, že aj títo nereprezentanti musia v prípade odchodu do zahraničia zložiť poplatok za pečiatku cez 2 500 € do kasy SVF. 
Ja mám mladých hráčov rád. Je pre nich nepríjemné, ak sú bábkami v rukách nejakého diletanta, ktorého záujmy sú iba zištné. Ktorý po absolvovaní štúdia bol v telocvični s deťmi, hráčmi, hráčkami možno tak tristo dní. Singer sedí na CEV, chodí dovolenkovať na akcie FIVB, nehoráznym spôsobom sa dostal aj do lavíc SOV. Nezákonne sedí už rok v orgánoch SVF. Nič netrvá večne, ako hovorí kapitán Danko.
Nech už dopadne naša účasť na ME akokoľvek, nech sa nad nami zmiluje Boh, aby sme sa nedostali teraz pri žrebovaní kvalifikácie ME do košov, z ktorých ťahanie nás na dlhé obdobie odstaví od účasti na ME.
Poďme spoločne - všetci členovia SVF - každú nedeľu do chrámov, kaplniek, na koberčeky, k hrobu pod tunelom v Bratislave, vzdajme úctu nebesiam a verme, aby nám vyššie sily pomohli odstaviť pri devastovaní ďalších talentov od 4.decembra Singera a jemu podobných.
Mišo, viem, že rozhodujúcu úlohu pri tvojej nominácii mal Boco Kravárik. V debate pred ME som pochopil, že ti dôveruje. Tak ti teda úprimne držím place, skáč, lietaj, ale vracaj sa na zem. A mlč.

Ivan Husár pre www

P.S. u nás na Slovensku rozhoduje Singer s Halandom aj o tom, kto bude spolukomentátor pri priamom prenose vo verejnoprávnej inšitúcii. Redaktor RTVS Jano Hudok to síce urputne dementuje ..., ale prax potvrdzuje, že prvoradá podmienka je servilnosť k moci.  

   

Chalani na FIVB čítajú náš web

22.8.2017 - Chalaniská vo vedení FIVB čítajú náš web. Aj keď zle, nevadí.

nudný volejbal potrebuje zmenu I

nudný volejbal potrebuje zmenu II

nudný volejbal potrebuje zmenu III

Vzhľadom k tomu, že my nemáme anglickú www verziu, tak je najpravdepodobnejšie, že im materiály nosí na stôl sám monsignore Halanda a úplne super by bolo (v mene rozvoja Slovenska), ak by im materiály predkladal ako jeho vlastné idey.
Každopádne veci sa progresívne hýbu. Na MS mužov do 23 rokov, ktoré sa práve hrajú v Egypte, FIBV skúša pre spásu hry nutnú novinku.
Vymysleli to zatiaľ na štyri vyhraté sety do 15. Mne sa to zdá málo, ja považujem za optimum hrať stretnutie na päť vyhratých setov. 9 setov sa zmestí do dvoch hodín a päť sa bude hrať cez hodinu. Výsledok 4:0 (povedzme 60:40) bude určite pod hodinu a to je málo. Zrejme ich inicioval v počte setov stolný tenis, ale to je mylné uvažovanie, lebo stolný tenis sa hrá väčšinou viacerých zápasov aj za deň. Myjava pocestuje do Košíc 500 km a za 40 minút môže byť koniec. Hlupota. Každopádne túto zmenu bodovania momentálne mimoriadne nudná hra volejbal súrne potrebuje. A ešte jeden dovetok. Ak FIVB schváli na štyri, nemali by sme byť priposratí a my by sme mali hrať na päť

Husár Ivan

 

Nove bodovanie

   

"Pokuty" za legionárov idú na mládež

4.7.2017 - Ak si Číňania kúpia do svojej futbalovej ligy zahraničnú hviezdu, musia priplatiť 100%.

Vedenie SVF (Halanda) na otázku, kam sa podeli "penále" (1 000.- € za 4., 5., 6. legionára v sezóne 2016/2017 - Komárno, Prievidza, 1.BVK BA), ktoré boli sľúbené na mládež odpovedal: "Snáď si nemyslíte, že do nášho vrecka!".
No ako ho to mohlo vôbec napadnúť.

Ivan H

   

Zatiaľ čo sa Halanda fotí, Holeša pracuje

Bratislava 20. júna 2017 (TASR) - Spoločnosť Slovnaft sa stala novým hlavným partnerom hádzanárskej extraligy mužov. V jej budúcom ročníku 2017/2018 sa predstaví opäť desať tímov, nováčikom bude "béčko" Tatrana Prešov. Najvyššia slovenská súťaž odštartuje v prvý septembrový víkend.
      "Som hrdý, že práve Slovnaft sa stal novým partnerom mužskej extraligy. Je to dôkaz, že hádzaná je príťažlivý šport aj pre takýchto silných partnerov a verím, že nám to pomôže v ďalšej propagácii najvyššej súťaže," povedal o spolupráci s rafinériou prezident Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Jaroslav Holeša. Zmluva znie na tri roky a mala by pomôcť aj pri podpore spločnej kandidatúry Slovenska, Česka a Maďarska na usporiadanie ME v hádzanej mužov v rokoch 2022, resp. 2024.  
      Obhajca titulu Tatran Prešov privíta v prvom kole novej sezóny MŠK Považská Bystrica. Utorňajší žreb rozhodol, že B-tím Tatrana sa doma stretne s ŠKP Bratislava. Prešovské "béčko" medzi elitou nahradilo posledný tím uplynulého ročníka ŠHK Agrokarpaty Pezinok, ktorý nesplnil podmienku prihlásiť do súťaží dva dorastenecké tímy. V prešovskej rezerve dostanú šancu najmä mladí hráči, tím ale nemôže postúpiť po základnej časti do bojov o medaily.

 

KiskaPlavcanDanko

   

Počty legionárov (Dr.Hančík) II.

15.6.2017

Keďže môj článok o počte legionárov v Extralige vyvolal reakciu zo strany 1.BVK, dovolím si naň pár vetami zaujať stanovisko.

- neobmedziť počet zahraničných hráčok, ako presadzuje 1.BVK, ešte raz tvrdím, zaberie miesto na výchovu vlastných hráčok. Aj tvrdenie, že žijeme v inej dobe, si veľmi dobre uvedomujem. Som človek, ktorý rešpektuje súčasnosť a trendy. Aj moje viacročné skúsenosti z oblasti ženského volejbalu na Slovensku a v zahraničí sú dôvodom pre môj názor z pohľadu slovenského volejbalu a množstvo vychovaných reprezentantiek v našom klube. Zahraničné hráčky pochopiteľne nie sú migrantky ale hráčky dočasné, ktoré samozrejme môžu v primeranom počte zvýšiť výkonnosť družstva a zvýšiť konkurenciu tak v družstve, ako aj v extralige,
- jasne som vyjadril názor, že nie som proti legionárkam, sám náš klub to v minulosti to využil, ale v obmedzenom počte. Preto znovu opakujem že stanovisko SVF obmedziť na hru maximálne s troma hráčmi/kami je správne. Družstvo má možnosť zlepšiť výkonnosť a dať aj priestor vlastným. To je naša filozofia aj z pohľadu reprezentácie. V minulosti  na to myslel aj ich predchodca Doprastav,

- je nanajvýš pohŕdavé argumentovať, že ženská extraliga sa hrá pre rodičov, príbuzných a známych hráčok. Nie je to tak. Ale na druhej strane práve tí rodičia, príbuzní, sú viac zainteresovaní a vytvárajú pozitívnu atmosféru na zápasoch. Musíme aj opatrne povedať, že vo viacerých mestách Slovenska, kde sa hrá ženská extraliga sa zvýšili počty divákov oproti minulosti (Kežmarok, Prešov, predtým Sp.Nová Ves). Počet divákov na zápasoch nezáleží iba na počte legionárok. Je v priamej úmere s marketingom klubu, výkonnosťou družstva, atraktivitou súpera, príjemnym prostredím a atď. V tomto zaostávame myslím všetci a podobne je to aj na zápasoch 1.BVK v PKO,

- v článku sa uvádza, že ženská extraliga má často charakter mládežnícky s nízkym vekovým priemerom. Súhlasím. Je to aj čiastočne u nás. Ale musíme si uvedomiť prečo je to tak. Kluby nemajú dostatok finančných prostriedkov na to, aby udržali hráčky dokonca aj ešte mladé, lebo často ani nedokončia vysokú školu a odchádzajú ako poloprodukt  do zahraničia. Preto je pre klub jediným východiskom cieľavedome si pripravovať ďalšie hráčky. Nie cestou neobmedzeného počtu zahraničných hráčok,

- na margo zahraničných hráčok som už v mojom prechádzajúcom príspevku uviedol, že nie je dobré pre slovenský volejbal, aby klub išiel cestou - naliať peniaze do nákupu neobmedzeného počtu zahraničných hráčov/ky, uspieť v extralige, v SP alebo v medzinárodnej súťaži a keď sa minú peniaze, je po klube. Príkladov v minulosti bol v slovenskom volejbale viac, 

- som za to, aby sme o týchto veciach diskutovali, ale nebudem zastávať názor neobmedzeného počtu legionárok. Uvádzal som aj príklady z iných štátov, ktoré tiež limity majú. To že 1.BVK malo minulú sezónu štyri zahraničné hráčky nás o to viac mobilizovalo uspieť proti nim. Nám nevadí konkurencia, tá prináša pre nás motiváciu lepšie pracovať, nám vadí nesystémovosť, subjektívny pohľad na vec. Veď nám všetkým musí ísť nielen o vlastné klubové záujmy, ale aj o úroveň reprezentácie. A tá s počtom zahraničných hráčok v našej najvyššej súťaži žien veľmi súvisí.

Dr.Vladimír Hančík, Slávia EU Bratislava

   

Množstvo legionárov v lige

13.6.201

Dobou rezonujú spory o počte legionárov v extralige. Skláňam sa pred výkonnosťou Nastenky Kuzminovej, ale celosvetovo sa mi umelo získané občianstvo v prospech nejakej priblblej medaily príliš nepozdáva. Ak bude Bystričan, Nastin syn, behať o olympijské zlato v slovenských farbách, ok. Ale aby čierna slovenská reprezentantka v basketbale nevedela ani ceknúť v našom jazyku. Budeme zdravší? Bude lacnejší chlieb? Čo k tomu dodajú stovky dievčat v Košiciach, naháňajúce loptu medzi košmi pod heslom Zober loptu. Vzory? ideály? Kocúrkovo?
Niektoré volejbalové kluby prezentujú názor neobmedziť počty legionárov v súťaži, iné kontrujú limitovaním, resp. chcú vytýčiť pravidlá.
Máme na dennom programe aj bordel v riadení tohto procesu.
Nemám dôvod neveriť fukcionárom dvoch ženských popredných klubov, že Halanda im povie do očí: "ja som sa už aj tak rozhodol!". Potom mu jeden mužský klub zmáčkne gule a hneď dorozhoduje. Štekať bude hneď druhá strana.
Mne tradične chýba debata. Odborná diskusia. Seminár zainteresovaných klubov, pozvánka pre odborníkov z iných športov (basketbal, hádzaná), Prešovčan, Slovanista, Rakúšan, Švajčiar, Čech a trebárs aj Rus a Talian, či Poliak, kde sa ale hrá úplne iná liga a porovnávať, resp. brať si príklad z ich praxe sa jednoducho nedá.
Ťažko znášam situáciu, že totálny diletant Singer sa v zákulisí, resp.riadiacich - NEZVOLENÝCH - orgánoch, určite k niečomu legionárskemu vyjadruje, aj keď len marketingovo.
Moja kapacita nie je schopná pochopiť, prečo si Halanda uzurpuje moc riešiť aj výsostne odborné a koncepčné potreby klubov. Nerozumiem prečo súťažný riaditeľ dopustí medzisezónny, neplánovaný bordel v otázke počtu legionárov.
Rozumie niekto tomu, prečo si nesadne 20 klubov za jeden stôl a o probléme nedebatuje?  Nie hlasuje, tam je výsledok často jasný, ale nediskutuje? A na záver, povedzme nech veľkomožný pán Halanda, aj sám, len on, rozhodne. Ale až po diskusii. Po protokolácii vízie, po zapísaní odhadov, ako to bude.
Zabránilo by sa o.i. aj tomu, aby paranoidnú Prievidzu napadali také voloviny, že niekomu snáď prekážajú a vadia.
Ubúdajú kluby (aj Halandova zásluha), ubúdajú hráči (aj Halandova a jeho nekompetentných nohsledov) zásluha. Obmedzený počet legionárov nie je liek na nič. To sú len dohady. V mužskom sektore niet hráčov na výber, medzi ženami sú počty ešte ako tak v poriadku, ale kvality niet. Prihrávať vie technicky iba Srbka. Vysoké chcú byť modelky. Čo majú ambiciózne kluby robiť? Je nejaký racionálny dôvod, aby mali muži a ženy rovnaké nastavenie v tejto problematike?
COP má svoj zväzový piesok, o hnutím požadovanom transparentnom drafte z COP pätnásť rokov ani chýru ani slychu. Singer vie, prečo to tak je. Halandovi nejde o volejbal. Bordel a chaos vládne.
Keď sa ženy stretli pri potoku a dali prádlo na rajbáky, tak trepali. Trepali a trepali. Aj v tejto otázke sa iba tára. Všetci, vrátane mňa, si hľadia svoj svet. Svoje zámery. Každý je háklivý, ak jeden druhého poučuje. Všetci majú pravdu. Každý má patent.
Odborná diskusia s vecnými argumentami, s PROTOKOLÁCIOU vízie stavu o päť rokov, s meraním stavu teraz a potom absentuje. Iba sa trepe pri potoku.
Všimnite si, ako nás Halanda stars zase odrbali. V minulej sezóne sa hnutie v júni uznieslo, že počet legionárov v družstve extralige bude číslo tri. Každý ďalší cudzinec na súpiske sa spoplatní "pokutou" 1 000 €. Do kasy platili v letnej a jesennej praxi Komárno, Prievidza a 1.BVK. Zároveň sa povedalo, (trepalo a táralo) že ak také platby budú, pôjdu cielene do mládeže. Kam ste ich chlapci dali, kam?
Dostalo Komárno dotáciu na turnaj juniorov, alebo ste im hneď drbli pokutu, keď neprišli na turnaj. Obdržala Prievidza refundáciu časti nákladov na M SR kadetov v Žiline? Poslali ste 1.BVK štipendium pre juniorskú reprezentantku Cigánikovú? Ani prd. Všetko šlo na vaše platy. Na vaše biznis výlety, napr. na rokovanie klubov do L.Jána. Kluby za vlastné, všetci cez robotu, ale vy ste si užili hoby deň. Prémie za Slovenský pohár? Testovací turnaj CTM? Vami zatiahnuté MINI, MIDI? Len prosím vás nevyťahujte nejaké school projekty, na ktoré zase dostanete peniaze od poplatníkov.
Blížia sa zasadnutia klubov. V problematike počtu legionárov sa čoskoro vyjasní, ale mraky ostanú. Modlím sa, aby po novembri (decembri) 2017 nebolo zase na štyri roky temno.

Ivan Husár pre www

   

Počty legionárov v lige (1.BVK)

5.6.2017 - reakcia na názory o počte legionárov klubu 1.BVK

Legionári v našej Extralige

Nakoľko sme ženský klub, budeme sa venovať iba tejto zložke, ale myslim, že chlapi si nájdu paralely (prosím, zapamätajme si termín Extraliga, pridal by som ešte Ženská, čiže pre úplné zapamätanie Ženská Extraliga).

... na zasadnutí v Liptovskom Jáne som ocenil prístup vedenia SVF (28/3/2017), že od ročníka 2017/2018 budú mocť v zápase hrať len traja zahraniční hráči …”

Čítať celý článok
   

Počty legionárov v lige (Dr.Hančík)

Legionári v  našej extralige.

V Denníku Šport, dňa 24.5.2017, ma zaujal (dosť negatívne) článok s názvom „Črtá sa kompromis“, „Majú pocit, že zavadzajú“ z pera novinára Pavla Kubiša. Obsahom článku je jeho rozhovor s prezidentom klubu VK Prievidza pánom Štepánkom, týkajúci sa počtu legionárov v extralige a jeho tvrdeniu, že týmto im SVF hádže polená pod nohy.
Nechcem polemizovať k viacerým  otázkam, ktoré prezident klubu v článku uviedol a kritizoval, v niektorých mu môžem dať za pravdu,  ale zásadne s ním nesúhlasím o možnosti mať  ľubovoľný počet legionárov v extraligových družstvách pre ich mimoriadny význam pre divákov a slovenský volejbal.

Čítať celý článok
   

Stránka 4 z 38

<<ZačiatokDozadu12345678910DopreduKoniec>>