Matchpoint Postrehy - píšete nám

Postrehy

Stražay si robí čo chce

29.11.2018 - Komárno

Dnes po viac ako mesiaci sa dohrávalo v extralige mužov stretnutie Komárno - Svidník. Duel sa mal hrať vo štvrtok 18.10., ale Svidník pre zdravotnú nespôsobilosť hráčov hrať nemohol. Klub spod Dukly v ten deň ešte nemal angažovaného maďarského reprezentanta Meszarosa. Prišiel do klubu o pár dní. Komárno sa odvoláva proti postupu súťažnej komisie, že umožnila stretnutie dohrávať, Stražayovi zrejme trochu natieklo do topánok a tak sa chcel rozstrasený blysnúť a oznámil, že túto dohrávku budú hrať Rusnáci bez Maďara. Žiaden predpis to ale nezakazuje. Žiadna vyhláška to však neupravuje. Je to možno voči Komárnu "spravodlivé", Svidník vyhral nakoniec aj bez neho, ale Stražayova tendencia robiť si, čo sa mu zachce, je bezbrehá.
A opäť mu na to ďalší funkcionári prikývli. Znovu zrazili opätky a nik ho neposlal s jeho vyčínaním do prdele, alebo do prednej línie ženy. Stražay je červotoč slovenského volejbalu.

Husár Ivan od Dunaja a Váhu

   

Kalný: Myslím si, že mládež sa vzchopí

15.11.2018 - Trenčín

Pár dní po konferencii SVF o mládeži sme mali zaujímavú poradu na športovom gymnáziu v Trenčíne. Zopár myšlienok k obom podujatiam, pretože transformácia športových gymnázií na športové školy by mala byť pre mladých volejbalistov viac ako zaujímavá.

Športové gymnázium.

Konferencia v Žiline začala úvodnou prezentáciou výsledkov klubmi vyplnených dotazníkov. 75% klubov by dalo svojho hráča do Centra talentovanej mládeže (CTM), alebo aj do systému Centra olympijskej prípravy (COP) v Trenčíne, resp. dievčatá Nitre.
Dnes v Trenčíne považujeme za ideálny stav po 6 – 7 hráčov v 1. – 4.ročníku. Spolu 24 – 28 hráčov. Obsiahli by sme všetky súťaže – juniorov, rezervy mužov a extraligu mužov. Plynule by prichádzali a odchádzali zo školy. Dnes máme troch (3) prvákov a sedem (7) maturantov. Ešte jeden podobný rok a nastanú problémy.
Je zaujímavé, že napriek zlepšeným podmienkam, nová hala, nová posilňovňa, fyzioterapeut, nedokážeme naplniť stav – ak je 75 % klubov ochotných dať hráčov do Trenčína. V Nemecku, Poľsku, kde tiež majú inernátny systém prípravy talentov, iba rodič zabráni príchodu hráča do systému. Nie klub, alebo klubový tréner. Mimochodom máme na Slovensku mladého hráča, ktorého otec ponúkol syna do internátu do Frankfurtu. To samozrejme asi ani nie je možné, ale mohol by ho skúsiť dať do Trenčína.
Dnes by som stredisko v Trenčíne hodnotil nasledovne:
- výsledky kadetov a juniorov v medzinárodnej konfrontácii – „nestíhame“
- počet reprezentantov – absolventov COP TN v reprezentačnom družstve mužov: Krajčovič, Ludha, Jančura, Nemec, Firkaľ, Petráš, Michalovič, Gavenda, Jendrejčák, Ondrovič, Palgut.
Našim samozrejmým cieľom musí byť obstáť aj v konfrontácii s rovesníkmi v mládeži.

Čo je nové do budúcna.

Gymnázium dnes existuje vo dvoch formách, 4 a 8 ročné. Výstup vzdelania je gymnaziálna maturita. Od 1.1.2019 sa športové gymnáziá transformujú na športové školy, ktoré budú mať tieto odbory:
- športové gymnázium,
- športový manažment,
- databázový administrátor v športe,
- administrátor digitálnych služieb.
V každom odbore bude povinná maturita v predmete Základy športovej prípravy. Absolvent smeru gymnázium získa trénerskú kvalifikáciu II. stupňa (poz. www – na Slovensku platí vo všetkých športových odvetviach 5 stupňový systém).
Absolvent nových odborov získa kvalifikáciu III.stupňa – počas štúdia absolvuje viac ako 300 hodín odborného trénerského vzdelávania. Som presvedčený, že stredná športová škola bude ťahákom. Mala by osloviť tie skupiny mladých ľudí, ktoré sa mienia vyprofilovať ako vrcholoví športovci, ale zároveň získajú „do rúk chlieb“. Samozrejme, že môžu pokračovať v štúdiu na vysokej škole. Dnes nikto nič lepšie nevymyslel, preto dúfam, že to bude fungovať.

Mládež na Slovensku.

Počet mladých volejbalistov na Slovensku je nedostatočný. Za posledné roky neustále klesal. U chlapcov máme 12 juniorských tímov, cca 100 juniorov a kadetov spolu. Toľko má v Poľsku jedna akadémia. Môjmu synovi, ktorý trénuje v Nemecku (pozn. www Matúš Kalný – majster Európy v junioroch s družstvom Nemecka) príde na prvý výber 16 bundesligových reprezentačných družstiev vo veku 14 – 15 rokov, odhadom 200 fyzicky zdatných, ale hlavne vysokých hráčov. Nemáme a nemôžme porovnávať? Môžme a aj musíme.

Zopár myšlienok a podnetov.

Akcent na regióny – prvé systémové kroky sa dejú.
Bratislava ako negatívny príklad. V podstate volejbal mužov a juniorov takmer skončil. Voľakedy tu boli štyri kvalitné kluby – ČH, Slávia, Inter a Karlova Ves. Ďalšie dva hrali v druhej lige.
Výchova trénerov na FTVŠ – na prvý pohľad všetko funguje vďaka Přidalovi a Zapletalovej, lenže reprezentačné družstvá nemá kto trénovať a v CTM nepracujú profesionálni tréneri. Mladí sa do praxe nehrnú. Na vytvorenie vzťahu k volejbalu nestačí len kvalitný pedagóg, dobrá knižka a internet. Musia už počas školy pričuchnúť k praxi, dostať volejbal pod kožu.
CTM profesionálni tréneri – absolútna nevyhnutnosť.
Súťaže dlhodobé, alebo turnaje. Na východe máme 4 juniorské družstvá a 1.ligu mužov, ktorá je na západe krajiny, už vôbec nemajú.
Musíme oživiť letné antukové turnaje. V auguste sa juniorský tím musí povinne zúčastniť aspoň dvoch takýchto turnajov. Aby tam ukázal profesionálny tréner, ako počas leta pracoval. Nesmieme to nechať na september, ktorý sa nejako po dovolenkách nakopne.
Nemôžme dopustiť, aby v jednom týždni na konci sezóny hrali hráči počas víkendu M SR juniorov (kadetov) a uprostred týždňa finále školských súťaží. Raz sa to stať môže, ale potom musíme poznať toho, kto to je schopný  takto geniálne vymyslieť, zladiť a zorganizovať.
Extraligové družstvo mužov dnes bežne nemá družstvo juniorov (4 tímy – Prešov, Košice, Komárno, Zvolen)

B tím Slovenska.

- vieme, že máme málo juniorov, nemôžme strácať ani kus,
- vieme, aké je dôležité obdobie 19 – 23 rokov pre rozvoj,
- vieme, že dnes sa v kluboch nepracuje viac ako 9 - 10 mesiacov. Šetrí sa na platoch, prenájmoch,
- vieme, že s podobnými problémami sa borí viacero krajín. Všetky okolité, okrem Poľska,
- vieme, akú pozornosť venujú športu mládeže vyspelé krajiny,
- vieme o praxi vo futbale,
- hlavne vieme, že podľa znenia nového zákona o športe podpisujeme s hráčmi do 23 rokov zmluvy a preto sa musíme o nich aj postarať.
B družstvo musí vzniknúť. Musí minimálne 6 – 7 týždňov počas leta pracovať a konfrontovať sa s okolím. Zanikol Spring cup, ale nedokážeme zorganizovať turnaje štyroch? Bratislava, Brno, Zahreb, Viedeň, Ľubľana, Győr. Zabezpečíme plynulý prechod od juniorov do mužov – to musí byť náš prioritný cieľ v oblasti mládeže.

Záver.

Po konferencii o mládeži som veľa rozmýšlal o tom, ako to vlastne s našou mládeže v skutočnosti je, s tou „slovenskou volejbalovou cestou“. Dnešné vedenie SVF je výrazne akčnejšie. To je fakt. Prestali sme kecať o dobrej ceste v slovenskom volejbale. Snažíme sa veci pravdivo pomenovať, hodnotiť a pomenovať. To je dobré. Možno robíme prvé kroky, aby sme mohli o pár rokov povedať, že sme na dobrej ceste. Myslím si, že mládež sa na Slovensku vzchopí.

Peter Kalný, hlavný tréner COP Trenčín

pozn. www.: Dr. Kalný ma názormi vybudil na polemiku, resp. obhajobu stavu za môj sektor. Vzhľadom k tomu, že som v Listoch Luborovi na tomto webe vytrvalo popisoval "teraz objavené veci" a javilo by sa to zbytočným, predsa len platí repetitio est mater studiorum, takže sa budúci týždeň vyjadrím. Ale nebojte sa, Amerika sa objavobvať nebude. Iní vinníci padnutia do bahna ako Halanda, Singer, Prokeš a Hiadlovský neexistujú. (Husár Ivan za www)

   

V KHL to už pochopili. Idú divákom v ústrety.

september 2018 - postreh z KHL.

Hokejoví bossovia v Kontinetálnej hokejovej lige konečne pochopili a od tejto sezony zmenili bodovanie v súťaži. 3 - 2 - 1 zmenili na "staré", "voľakedajšie" 2 body za víťazstvo, jeden bod za výhru po predĺžení a nula bodov za prehru.
Ešte vlani bral tím bod za prehru v predĺžení. Argumentovali, že družstvo si za remízu v riadnom hracom čase bodík zaslúži. Argument vedenia KHL je, aby rozdiely v bodoch medzi družstvami v tabuľke boli menšie. Správne. Ústretové k divákovi, hlavne laickému, ten je totiž rovnako dôležitý.
Volejbal má už pekných pár rokov zavedené bodovanie 3 - 2 - 1. Tri body za výhry 3:0, 3:1, dva body sú za víťazstvo 3:2 a bod za prehru 2:3. Kontumácia by šla do mínusu. Ak si pozriete všetky tabuľky európskych volejbalových líg a zredukujete si na papieri tabuľku na bodovanie 2 - 1 (bod za prehru a dva za výhru), 90% tabuliek nebude mať žiadne posuny na tabuľkových pozíciách. Zásadná bude optika tabuľky. Víťaz nevyhrá ligu o 10 bodov, ale o menej.
Ak sa divácky laik pozrie a vidí náskok 20 bodov, serie na to a ide na stolný tenis. A od septembra aj na hokej KHL.
Jediná normálna súťaž na svete, ktorá má vnímajúcich vedúcich funkcionárov je Bratislavská volejbalová liga, ktorá si ponechala bodovanie 2 - 1 a celý ročník je v tabuľke napínavý. Na každoročnom posezónnom brífingu stále jedného a toho istého navrhovateľa bodovania 3 - 2 - 1 čapicami ubijeme a je pokoj.
Hu

   

Pokrytectvo vo výchove

27.5.2018 - Po ceste z Pienín.

Minulý rok na M SR juniorov v Košiciach prebehla búrlivá diskusia medzi trénermi pri ďalšej trápnej, dobabranej edícii vyhlasovania najlepších hráčov turnaja. Už dlhé roky to bolo to isté, každý (okrem mnou vedených trénerov vo VKP) z trénerov si lobuje za svojho koníka.
Po turnaji v Košiciach odznela neoficiálne dohoda, navrhneme systém komisie. Pred mesiacom som sa pýtal mailom Stražaya, či tak bude. Áno. Riadiaca zložka za SVF ustanoví pred turnajom komisiu z ľudí, nielen odborníkov, ktorí to bez iných vplyvov skúsia vyhodnotiť "inak".
Na t.r. M SR juniorov v N.Meste bol prvý pokus, na M SR st.žiakov to už boli staré koľaje, keď hlavný rozhodca Hank žiadnu komisiu nevytvoril. M SR kadetov nás opäť vracajú späť. Do stavu, ktorý v diskusii trénerom vadí, ale potom v reále konajú inak. Sráči.

Najlepší nahrávač Oleárnik (Svidník). Bez diskusie.
Najlepší smečiar Markovič (Svidník). Povedzme. Vec vkusu.
Najlepší blokár Jendrejčák (S.Ľubovňa). Nehral dobre ani na junioroch, ani na kadetoch. Na kvalifikácii o ME juniorov v Humennom hral výborne, v zápase s Turkami vynikajúco, bol rozdielový hráč Slovenska. Povedzme. Povedzme dostal cenu aj za vznikajúcu gloriolu. Ok.
MVP turnaja Suchanič (Svidník). Áno je iný. Zaujme. Upúta. Podobne "iný" je junior Pokopec z N.Mesta. Alebo Slávistka Fričová. Sú výrazne lepší od iných. Sú spoľahliví. Sú komplexní. Hlúposť až bizarná kravina je to, že oni nemôžu dostať na turnaji ceny dve - najlepší smečiar a zároveň najlepší hráč turnaja. Prečo? Lebo. Iracionálne riešenie.

Najlepší libero: Runčák (S.Ľubovňa). Omyl roka 2018. Hlavný vinník - pozostatok komunizmu a metód SZM Stražay. Runčáka som si podrobne všímal. Odvážne prihrával prstami. Bojoval. Celkovo si určite rolu libera na turnaji zastal. Zaiste patril medzi dvoch najlepších liberov. (Znie to hrozne, ale libero je naozaj mužský rod a nie stredný).
Bezkonkurenčne najlepší na tomto poste je však Paňko (Svidník). Suverénne najlepší.
Ak poviem, že Jendrejčák určite nehral svoju top hru, tak ani Paňko nie. Iste sa mu dá veľa vecí vytknúť. Samozrejme, že má rezervy. Ale ak by hral dnes Paňko medzi kadetmi Slovenska zhulený, zranený, ťažko zasnene zamilovaný, nemal by na tejto pozícii konkurenciu. Dostal v sezóne v extralige určite poza uši, napríklad na Myjave, zvládol konkurenčný domáci boj o post prvého libera, hrá už veľmi dlho za dospelých a to ho tak podkúva, že medzi kadetmi jasne dominuje.
Prečo by si mal akurát Paňko a jeho tréneri odniesť plody diletantského rozhodnutia. Stražay ho síce na najlepšieho navrhol, ale zároveň v procese presadzuje (presadil) v mene SVF kreténovinu, že ceny musia dostať viaceré kluby, aj dva je málo, ako to bolo teraz, on by najradšej ocenil kluby tri. Komunistický pohrobok. Vsjo rovno.
Na mládežníckom volejbalovom nebi dominuje práca Svidníka. Zbierajú jedno zlato za druhým v kategórii žiakov a kadetov. V junioroch sa to už vyrovnáva a tam až tak dominovať ani v budúcnosti nebudú. Ak majú v súčasnosti na jednotlivých postoch hráčov najlepších, tak majú dostať ocenenia všetky. Stražay so Singerom a Halandom tu zaniesli aj v tomto smere odporný zhnitý plesnivý bordel. Bordel rovnostárstva, farizejstva a pokrytectva. Pokrivenia vo výchovnom procese.
Ak by sa povedalo, najlepší hráči jednotlivých družstiev, ak by to bolo hlasovanie sms, ak by sa vyjadrovali oficiálne členovia akokoľvek zostrojenej komisie - aj laickej - prezident klubu, primátor, bývalý hráč klubu, športový riaditeľ SVF, reprezentační tréneri, upratovačky, saunéri, potom ok. Ale ak toto ocenene takto presadzujú tréneri, tak kolegovia sorry - stojíte všetci za prd. Hráte so Stražayom sprosté konšpiračné hry, ktoré v zákulisí často ovplyvňujú rôzni démoni.
Ak musím konšatovať, že sme na ihrisku v konfrontácii s Európou uplakané deti, tak musím povedať, že ten proces vytvárame my. Nehráme s hráčmi čestne. Nepovieme im do očí pravidlá oceňovania. Zavrieme sa v hodine dvanástej, pár minút pred dekoráciou, jebneme si vodku a šplecheme hráčom, ich rodičom, trénerom a ostatným do ksichtu paškvil.
Ja Ivana Runčáka (libero S.Ľubovne) poznám veľmi okrajovo, verím, že mi rôzne východoslovenské matky zase na FB naložia, hral dobre, ale ak by bol sošku hodil Paňkovi, tak by mu tlieskali ešte aj pltníci z Kláštora. On samozrejme toto gesto neurobí, lebo sa prirodzene poteší. Dobré je, že Paňko ani brvou nemihol, lebo pokora a skromnosť ho vyvezú na Olymp a tých dvoch ekvivalentov charakteru nikdy nie je dosť, aj jeho otec to berie normálne, aj jeho tréneri sú ok, ale nie je ok, že jedna fosília starého vedenia SVF z nás robí hlupákov a my sa dáme. To je zlé.
Keby Stražay rozhodoval o Zlatom Slávikovi, tak si Gott po treťom už neškrtne. Lebo má dosť.

Husár Ivan

   

Deťúrence naše milované

apríl 2018 - ME kadetov v Púchove.

Naše družstvo kadetov hralo v skupine v Púchove. Rusi, Belgičania, Francúzi. 0:9. Bez šance. Ešte nás čakajú Taliani. Tí sú už v semifinále, môžu nastúpiť s druhou šestkou, vyhráme a budeme v nebi. Ale inak sme bez šance. To sa len tak zdalo, že ju máme. NEMÁME. S Ukrajinou vyrovnaná partia.
Družstvo Slovenska má väčšinu hráčov sústredených v stredisku v Trenčíne. Toto družstvo sa pripravuje centralizovane druhý rok. To, že meškáme za Čechmi pravidelne o dva až tri roky prípravy je problém bývalého neschopného športového riaditeľa Mareka Prokeša. Ale to, že nemáme šancu, tkvie aj v tom, že my sme mentálne deťúrence s podbradníčkami na krku.
Videl som úvodný duel s Rusmi. Putinove somatotypy, (dobre si zapamätajte meno Fedorov Michail), výškový priemer, výšky výskokov - to porovnávať netreba. To je zbytočné. Plná tajga mladých Rusov, odkiaľ môžu nosiť hráčov do klubov vo vedrách je skrátka nedostihnuteľné. Tajgu tu nemáme. Úroveň herných činností jednotlivcov na našej a ruskej strane by mohla byť pozitívne naklonená kľudne v prospech našej strany. V ruskej komande športovala riadna kinder garden, sople im tiekli potokom. Lenže správajú sa dospelo. Sú adekvátne razantní, tvrdí a nebojácni. Naše bábätká prichádzaju do time outu ako veselé chasy. Ak pochybia, tak majú v očiach stud ako po prvej polúcii medzi paplón a plachtu. Ak sa im voľačo vydarí, prídu k trénerovi rozjarení, ako keby vyhrali svetovú ligu. Ak zahrajú na podaní eso, tak hľadajú na tribúne očami tlieskajúcu mamičku. V mentálnom nastavení prehrávame o konskú dĺžku. A tá to v koncovke setu rozhodne.
Šéftréner COP Kalný prišiel do Trenčína tuším pred tromi rokmi a po dlhých pätnástich rokoch sa hráči COP konečne v chodbách haly pozdravia. Sú prívetiví. Ten istý Kozák, ktorý bol pred časom úplne odporný vo vystupovaní, pôsobí fajn. A aj sa primerane zlepšil. Konečne tí starší hráči z COP kráčajú oproti hrdo a sú sebavedomí. Hovno síce ešte vedia, ale Kalný z nich urobil chlapov. Extraligu nikdy nevyhrajú, ale družstvo kde tu pohrýzlo. Kalného hráči pôsobia ďaleko skromejšie, (zároveň hrdo) ako predchádzajúce tlupy nagelovaných knísajúcich sa čurákov.
Kadeti, ktorých Kalný pod palcom nemá, sú zase opakom. Dojem je zlý. Vyjašené deťúrence. Neznášam pohľad, keď sa chalani pri hymne držia kolektívne za plecia, ale nedokážu spievať hymnu, lebo majú v puse cumlíky. Nikdy nehádžem všetkých do jedného vreca. Dospelo pôsobia a zrelo hrajú Suchanič, Štepánek, Porubský. Čiastočne ok je aj Vitko so Zemanom. A to sú všetko hráči z klubov. Oni nebývajú od pondelka do nedele v inkubátore pod hradom v Trenčíne. Mama im síce navarí, ale vliezať jej pod sukňu je im už trápne. Mentálne sme bez skrátka šance. Koncovka setu, zápasu je bitka. My v kúte staviame lego.
Od septembra sa presunú k doktorovi Kalnému, aby ich preliečil. Stratené dva roky. Za naše dane. Bonus - klub v Poprade je odchodmi do Trenčína rozbitý na padrť.
Mentálne huncúcstva na každom kroku. Aspoň že ten Halanda tu už nie je. Či je?

Husár Ivan so suchým ružovým. Mňam.

   

Hlásateľ so zrakom sokola

 

5.3.2018 - Bol som si s kolegom Fredom v sobotu pozrieť odvetu štvrťfinálového boja o titul na Myjavu. V prvom stretnutí 1/4 finále v Prešove hrala Myjava vraj dobre, síce hladko prehrala, ale duel sľuboval mastenicu. Na Myjave skapal prvoligový futbal, tak ma zaujímala aj skutočnosť, koľko ľudí si to namieri do haly na volejbal. 30 minút pred začiatkom ani kus, ale nakoniec bola návšteva celkom slušná. Volejbal vezmem tentoraz len okrajovo, iba skonštatujem, že mladé družstvo Myjavy hralo veľmi dobre, rukopis tvrdej práce tréenra Šalatu je zrejmý. Myjava viedla 2:0 a 23:20, mohla vyhrať a vrátiť sériu do Prešova.
Prešov dobre nehral, starci Feňo, Červeň a Sopko ale zápas nakoniec otočili.
Čo ma však zaujalo, bol hlásateľ domácich. To že komentuje ruku smečiara, montuje sa do taktiky nahrávača domácich, to je vec domáceho trénera. To že mu šesť rokov (odkedy ho vnímam) vadí každé pokazené podanie domácich a nabáda starého Zemana, aby to naučil mladého Zemana, to už je parketa aj pre domáceho manažéra Petruchu.
Ako oficiálny člen zápasu má hlásateľ (v tomto prípade Zdenko Šimo) svoje INFORMAČNÉ práva a povinnosti, tie si plnil počas celého zápasu vzorne. Má pekný zvonivý hlas, veciam, ktoré spadajú do jeho kompetencie ovláda vzorne. Vo funkcii oficiálneho spíkra stretnutia ale nemá absolútne žiadne právo od stolíka nahlas na mikrofón kecať do rozhodnutí rozhodcov. Počas zápasu tak spravil viackrát, samozrejme vždy, ak sa mu nepáčilo rozhodnutie pískačov, ktoré bolo v neprospech domácich. Vrchol však dosiahol v piatom sete. Pri stave 4:5 útočil Hudák proti trojbloku, kam spadla lopta si z tribúny netrúfam jednoznačne povedať, povedzme že bol tesný aut. Z mojej "výhodnej" pozície nemôžem v žiadnom prípade povedať, či útok tečoval blok. Druhý rozhodca Sarka teč signalizoval, prvý rozhodca signalizáciu akceptoval. 4:6. Tréner Šalata, ktorý stojí v oveľa výhodnejšej pozícii, ako druhý rozhodca, vášnivo protestoval. Všetci traja hráči z bloku Ihnát, Tarabus, Valo zúrili. Jeden menej, dvaja viac. Normálne. Olej do tajbrejkového ohňa ale prilieval hlásateľ a to normálne nie je. Trepal niečo o práve rozhodcov dať novú loptu, klincoval spornú situáciu vetou, že všetci prítomní diváci v hale videli, že teč určite nebol. Spôsobil, že tréner Šalata si vzal "splašený oddychový čas", ktorý mu neskôr veľmi chýbal a kým sa domáci skľudnili, Prešov tento brejk využil. Hlásateľ pomohol Prešovu vyhrať a ukončiť sériu. 4:6, 5:8, 7:10, 8:15, finito.

Pozn.: karty žiadne nepadli, takže asi aj modrí majú za ušami. To je všetko súčasť hry, ale spíker má byť každopádne v týchto chvíľach ticho a mimo hru. To sa na rozdiel od futbalu smie.

Ivan Husár z Kopaníc

   

Dr.Hančík k výberu reprezentačného trénera žien

Poznámka  k výberu reprezentačného družstva žien SR.

Ako doterajší člen reprezentačnej rady žien SVF a súčasný člen návrhovej komisie pre výber reprezentačného trénera žien SR chcem vyjadriť stanovisko k výberu reprezentačného trénera žien SR.
Najskôr musím povedať, že v zmysle Stanov SVF, je práve Reprezentačná rada SVF ten orgán, ktorý navrhuje trénera reprezentačného družstva. Predkladá ho na schválenie Správnej rade SVF. Súčasná situácia v SVF je žiaľ taká, že doteraz zo strany SVF neboli kreované nové Reprezentačné rady mužov a žien. Keďže doteraz nebola Správnou radou SVF schválená nová organizačná štruktúra SVF (!), mal teda platiť doterajší stav, že reprezentačného trénera má navrhnúť doterajšia, stále nezrušená reprezentačná rada žien.

Čítať celý článok
   

Čaro Svidníka

5.2.2018 - Slovenský pohár. Ženské semifinále ani finále Slovenského pohára som nevidel, lebo odvtedy, čo hrá Mikšíková v Liberci, ma to zaujíma okrajovo. To, že sa Kuca vrátila na Slovensko som si všimol, ale zatiaľ mi to žily netrhá. Papierovo skončil pohár žien tak, ako mal. O dva mesiace to bude v boji o titul u žien podľa mňa riadne štipľavé. Bodka.

Mužské finále tiež vyhral favorit a má našliapnuté na double, čo nie je jednoduché. Prekvapením však bolo vyradenie obhajcu titulu z Nitry Svidníkom.
Prečo.
Dlhodobo si myslím, že Svidník je v dobrých rukách. Či už bývalí majitelia Hirčkovci, alebo predminulý a súčasný zároveň, Miro Blanár, robia volejbal od srdca. Riadne od srdca. Milujú ozajstne. Poctivo. Nie je to pre nich žiadna rozmarná hračka. To po prvé.Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt tholt
Po druhé Tholt. Tréner Svidníka Peter Tholt bol v minulosti na pozícii korektora priemerným hráčom. Nevyvolával žiaden strach 30 bodov, ale na druhej strane vzbudzoval u mňa vždy rešpekt. Vyhrávajúci, srdnatý, bojovný tip.
Svidník mu dal ako trénerovi šancu, zverili mu vo Svidníku široký priestor na pôsobenie. Ja samozrejme nevidím do vnútra, nikdy som nevidel jednu jedinú tréningovú jednotku kolegu Tholta, ako človeka ho poznám zbežne, takže znalci rusnáckych pomerov spod Dukly si môžu mlčky myslieť diametrále iné, ako píšem. Ale Tholt má rukopis. Tholt má na ihrisku disciplínu. Tholt posadil na lavičku mládežnícku modlu mesta Ščerbu. Tholt už nehrá na bloku s legendou Dukly Skaskom.
Tholt dostal dajaké peňeži a veľmi dobre nakúpil za kopcom. Tholt urobil z nič neznamenajúceho Hriňáka - momentálne najlepšieho nahrávača ligy.
Tholt aktuálne napochytre vyriešil súčasnú slabinu Svidníka - pozíciu libera. V semifinále sa zdalo, že práve nový libero Kalužný bude rozhodujúcim prvkom pri prehre Svidníka, ale chalan to solídne ustál a neprehral.
Tholt v pohode rozprášil v piatok Myjavu vo švrťfinále pohára určite aj preto, lebo v batožine boli na rozkaz aj zubné kefky a pyžamo. Kilo rešpektu, ale ani miligram obáv.
Tholt sa veľmi úspešne dokázal vysporiadať (nevidím dovnútra) s pre trénera nie ľahkou situáciou, keď sa mu na lavičku posadí sponzor. To si ja ani v najtemnejšom sne nedokážem predstaviť. Zvládnuť to určite nie je jednoduché, no na lavičke Svidníka, aj počas oddychových časov, to vyzerá ako vyladená selanka.
Tholt nielenže dobre nakúpil suroviny, ale ešte aj cesto dobre vymiešal.
Tholt svoje družstvo na semifinále proti papierovému favoritovi výborne vyladil. Opakujem sa, ak poviem, že vyladiť sa dá maximálne na prvý set, tak toto sa mu parádne podarilo. Pohol lavínou a už nedala sa zastaviť.
Vynikajúci výkon podal Cziupa, (vďaka Hriňákovi). Poľský korektor Pietrzak dal povinných 50% v útoku, (vďaka Hriňákovi), nižšie číslo v útoku je vždy hanebnosť. Všetci excelentne podávali, hlavne Lux. Lux opäť žiaril. Už dlho nie, ale zas.
Všetko im vyšlo. Nedá sa zabudnúť, že Svidník je jedno z mála družstiev, za ktorým sobotu čo sobotu vycestujú chlopi. Bez žien.
Po zápase som videl víťazov na parkovisku. Boli takí šťastní a veselí, že bolo nad slnko jasné, že majú splnené a že pohárová estráda sa v Prievidzi skončila.

Ivan Husár pre www.

   

Stránka 2 z 39

<<ZačiatokDozadu12345678910DopreduKoniec>>