Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI ME 2011 Prečo sú Srbi majstri Európy

Prečo sú Srbi majstri Európy

september 2011 - Dr. Vladimír Přidal trénoval pred talianskym trénerom mužov Slovenska. Po ME som mu dal šesť otázok, na ktoré ochotne odpovedal.

Prečo sú Srbi majstri Európy?
Musím sa na začiatku oprieť o psychickú stránku pripravenosti. Nielen v prípade tohoto turnaja, ale dlhodobo.Všetky balkánske krajiny to majú v mentalite, takú kolektívnosť, láska k športu, českým pojmom válčenie. Toto sa prenáša do ich výkonu. Po psychickej stránke majú vždy navrch.Majú dostatok emočnej sily. Sebavedomie, veľmi dobre reagujú v každej situácii. Aj keď sa nedarí.Ak by sme porovnávali papierovo dvoch srbských smečiarov napríklad s talianskymi, zrejme by nám nevyšli silnejší. Obaja, Kovaševič a Nikič hrajú v priemerných kluboch. Možno aj toto je pre nich zvýšená motivácia. Hrali stabilne. Určite k tomu patrí aj prítomnosť vodcu, akým je Miljkovič. Nileen herne, ale aj mentálne. Z pohľadu samotnej hry. Nemajú slabinu. Výborní smečiari, ktorí sa presadili aj proti kompaktnej obrane po horšej prihrávke, proti trojbloku. Opora Miljkovič vždy, keď bolo potrebné, tak dokázal dať loptu na zem, nahradili na poste nahrávača hviezdneho Grbiča, Petkovič je nenápadný, ale zvládol to. Obaja blokári hrali kvalitne.

Prečo nie sú majstri Európy Rusi?
Vo všeobecnosti poviem o družstvách, ktorí sa dostanú do role top favorita. Zažil som toto,keď som bol s juniormi (93) na MS v Iráne. Brazilci len čakali na povinnú jazdu. Rusi mali ľahkú skupinu. Nemuseli ukázať maximálny výkon. To sa odzrkadlilo na kvalite výkonu v semifinále so Srbmi. Možno im aj neprospelo to, že museli cestovať do Viedne z Varov. Dvadsať rokov nie sú schopní vyhrať ME. Ani MS. Zrejme zatiaľ nezvládajú hrať pod tlakom. Zdá sa, že typ trénera, ako je Alekno je pre Rusov ideálny. Má rešpekt, autoritu, ale tú sebadôveru a emočnú silu im asi nevlial. Obrovská výška hráčov, sila, dobrý diagonálny hráč, nahrávač Grankin sa zlepšil, ale skrátka v oblasti psychiky majú nejaký handicap. Pred dvadsiatimi, tridsiatimi rokmi im systém tieto veci nastavil zrejme inak. Hráči sú kvalitní.

Prečo sme skončili piati.
Hrali sme dve vynikajúce stretnutnutia, na hranici množností družstva, povedal by som, že proti Bulharom odohrala táto generácia zrejme najlepšie v ich histórii. Tretí duel s Poľskom bol v inej rovine, to vieme. (pozn.www: Poliaci nechceli vyhrať). Toto dobré umiestnenie je aj vďaka zmene v systému turnaja, kto vie, ako by to dopadlo, ak by sa hralo aj o konečné umiestnenie, ako tomu bolo doposiaľ.

Prečo sme sa nedostali ešte vyššie. Do semifinále?
Šanca bola, nechcem to bagatelizovať, ale zrejme aj nám chýba niečo z toho, na čo som poukázal u Srbov. Prirodzená sebadôvera. Vyhovárať sa, že nám chýbajú zápasy, napríklad v Svetovej lige, neobstojí. Diviš hral o titul v dvoch krajinách, vyhrať zlato v Turecku nie je jednoduché, s nemeckým družstvom vyhral spolu s Hupkom v Moskve Champions league. Dvojica smečiarov Nikič, Jovanovič tiež nemajú veľké skúsenosti. Sú to rovnaké generácie. Chýba vyrovnanosť výkonov. Všetci musia hrať dobre. Útočníci zlyhali. U Nemca sa to dalo čakať, lebo bol dlho zranený. Jeho maximálny výkon proti Poliakom chýbal. Ďalší kľúčový hráč útoku Diviš tiež zlyhal.

Ty si toto družstvo viedol pred Zaninim. Čo si robil zle? Na ME 2007 v Rusku ste nezačali zle. Výborný duel proti Francúzom, vyrovnaný boj. Potom sa to celé pokazilo. Nerád dávam hypotetické otázky, ale skús povedať, čo by si robil inak.
Zlý bol ten tretí, posledný rok.Nebol som dôsledný. Nepáčili sa mi veci z hľadiska pripravenosti na tréning.Od toho sa sa všetko odvíjalo.Už som ich nedokázal udržať a kočírovať v nasadení, nezvládol som ich presvedčiť o tom, že Euroliga je dôležitá.Vedel som, že to tu je, ale nedokázal som urobiť nápravu.Inak fungovalo všetko dobre.

Nemrzí ťa, poviem to viac od srdca, neserie Ťa dnes, že si nemal také podmienky, aké malo to družstvo teraz štyri roky?
S úsmevom ... iste to človeka mrzí, ale je iná situácia. Navyše do toho objektívne nevidím, nie som s nikým v kontakte. Peniaze vraj zohnali cez talianskeho trénera. Oproti tomu, čo bolo pred mnou, pár rokov naspäť, som mal lepšie podmienky. Bol som spokojný a v zásade som si ani nemyslel, že to môže byť ešte lepšie.Profesionálnejšie. My sme mali napríklad v lekárskom zabezpečení hráčov obrovské problémy.

Myslíš si, že je to správne, že celý realizačný tím je zahraničný? Nielen u nás. Je to teraz trend. Vzdelávaš na fakulte trénerov. Poznáš určite všetkých slovenských trénerov, mladší prešli Tvojimi rukami.
Tak to teraz funguje. Prvý tréner si ťahá so sebou aj asistenta, aj kondičného. Toto za správen nepovažujem. Chápem nutnosť rečovo blízkeho skauta, ale niečo by mal ponechať aj hnutiu krajiny, v ktorej pôsobí. Samozrejme, že nejako musia spolu komunikovať, s Chrtianskym to bolo ideálne, ale mladí tréneri nemajú problémy s cudzími jazykmi. Rozhodne si myslím, že v tom užšom realizačnom tíme má byť jeden našinec.

Zhováral sa Ivan Husár