Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI EL 2013 Dve prehry na úvodnom turnaji EL

Dve prehry na úvodnom turnaji EL

Viedeň 15. júna 2013 (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti utrpeli v poslednom zápase úvodného turnaja A-skupiny Európskej ligy ďalšiu prehru. Po piatkovej porážke s Rakúskom nestačili zverenci trénera Štefana Chrtianskeho v sobotu ani na Belgicko a prehrali 0:3. Po prvom turnaji tak majú na konte tri body. Druhý turnaj EL sa bude hrať od 20. do 22. júna v dánskom Slagelse.
      
Slovensko - Belgicko 0:3 (-21, -12, -20)
Zápas trval: 66 minút. Rozhodovali: La Micela (Tal.), Tillmann (Maď.), 100 divákov.
Slovensko: Masný, Kohút, Michalovič, Piovarči, Paták, Chrtiansky ml., libero Ondrušek (Bencz, Zaťko, Kašper, Hriňák). Tréner: Š. Chrtiansky.
Belgicko: Verschueren, Van De Dries, Deroo, Coolman, Van De Voorde, Verhanneman, libero Dejonckheere (Heyrman). Tréner: D. Baeyens.

      Slováci začali na nahrávke s kapitánom Michalom Masným. Lepšie však vstúpili do zápasu Belgičania, ktorí po dvoch chybách Slovákov viedli 5:2. Belgickí volejbalisti mali navrch, Slováci sa ťažko presadzovali v útoku a za stavu 4:9 si tréner Chrtiansky zobral timeout. Na technickom timeoute prehrávali Slováci už 6:12. Potom narobil výborný servis Piovarčiho súperovi problémy a slovenskí reprezentanti znížili na 11:14. Ďalšiu časť setu však Slováci absolútne nezvládli, kopili chybu za chybou a prehrali 12:21. Belgičania hneď v úvode druhého setu viedli 2:0. Piovarči však esom vyrovnal na 3:3. Súper získal opäť brejk a držal si mierny náskok až do stavu 7:8. Potom sa v útoku pomýlil Va De Voorde a bolo vyrovnané 8:8. Za stavu 8:10 vystriedal Piovarčiho Kašper. Belgičania mali navrch a na technickom timeoute viedli 12:9. Slováci sa nevzdávali a Michalovič po dlhej výmene znížil na 12:13. Potom však získali Belgičania opäť brejk a za stavu 12:15 si kouč Chrtiansky zobral time. Slováci sa trápili, nevedeli zložiť loptu a Belgičania vyhrali aj druhý set 21:12. Slováci mali v tomto dejstve na útoku 15-percentnú úspešnosť.

      V treťom sete začali Zaťko na nahrávke, Bencz na účku a Kašper na bloku. Bencz poslal Slovákov do vedenia 3:1, ale brejk hneď stratili. Belgičania výborne podávali, na druhej strane sa Slováci trápili na príjme a po ďalšom bloku prehrávali 4:7 a potom 6:10 a na ihrisko prišiel Hriňák. Slováci bojovali a snažili sa ešte zo zápasom niečo spraviť. Striedajúci Hriňák znížil na 9:11. Slováci potom vykresali nádej, keď pri Kašperovom servise znížili z 9:14 na 12:14. Potom však ich súper získal opäť veľký náskok 20:14. Slováci však v bláznivom závere odvrátili šesť mečbalov pri Kohútovom servise a vyrovnali na 20:20, nakoniec však Belgičania zablokovali útok Slovákov, tretí set vyhrali 22:20 a celý duel 3:0.

      Štefan Chrtiansky, tréner SR: "Dnes to bol zápas, ktorý neviem ako mám hodnotiť. Pred zápasom sme si hovorili, že ideme do zápasu s dobrým súperom uvoľnene a s rizikom a to dnes absolútne nebolo. Mali sme problém na prihrávke, na útoku, hrali sme opatrne, keď sme mali zariskovať, bolo to zlé. V koncovke tretieho setu sme síce vyrovnali veľký náskok, ale bolo to o šťastí. Zariskovali sme na servise a takmer to vyšlo. Zápas s Rakúskom sme hodnotili ako zlý, ale dnešný výkon bol trikrát horší ako včera. Máme po prvom turnaji, čakal som aspoň šesť bodov, tak som nespokojný."

Slovensko - Rakúsko 1:3 (-22, 15, -18, -19)
101 minút. Rozhodovali: Zdravevski (Mac.), La Micela (Tal.), 400 divákov.
Slovensko: Zaťko, Michalovič, Kohút, Paták, Piovarči, Chrtiansky ml., libero Ondrušek (Javorčík, Masný, Bencz, Kašper). Tréner: Š. Chrtiansky.
Rakúsko: Binder, Zass, Schneider, Wohlfahrstätter, Ichovski, Berger, libero Kroiss (Guttmann, Blagojevič, Ringseis, Thaller). Tréner: M. Warm.
 Úvod duelu bol veľmi vyrovnaný. Obom tímom fungoval side-out a ako prví sa do brejku dostali Slováci po úspešnom dvojbloku Michaloviča s Kohútom a viedli 9:7. Potom získal slovenský univerzál Michalovič bod z podania a Slováci viedli 11:8. Rakúšania znížili esom Zassa na rozdiel bodu - 12:11 pre Slovensko. Domáci ožili, ubránili slovenské útoky a dostali sa do vedenia 14:13. Tréner Chrtiansky si zobral timeout. Za stavu 17:17 spravil Chrtiansky dvojstriedanie nahrávač - univerzál. Koncovka bola vyrovnaná, ale bod navrch mali stále domáci. Prvý setbal však mali Slováci po chybnom útoku Schneidera. Ten však nevyužili a navyše sa do výhody dostali domáci. Tí nakoniec zásluhou Bergera využili svoj štvrtý setbal a vyhrali prvý set 24:22.

      V úvode druhého setu dvakrát pekne zaútočil Kohút, blokom sa blysli Zaťko a opäť Kohút a Slováci viedli 5:3. Domáci volejbalisti však dvomi úspešnými blokmi za sebou otočili na 6:5 vo svoj prospech. Vedenie vrátil slovenským volejbalistom blokom Kohút - 11:10. Obrany v tomto sete dominovali nad útokom. Po technickom oddychovom čase to potvrdil blokom Zaťko a Slováci viedli 13:11. Potom ukončil dlhú výmenu stredom Kohút a bolo už 14:11. Oddychový čas Rakúsko. Potom ušli Slováci už na päť bodov po ese Kohúta a bloku Piovarčiho. Potom dali o sebe vedieť obaja smečiari Parák a Chrtiansky a zisk setu sa blížil - 19:14. Druhý set ukončil stredom Piovarči, Slováci ho vyhrali 21:15 a vyrovnali na 1:1. Slováci dominovali v druhom sete na obrane, keď mali až šesť blokov (Zaťko 4, Kohút 2).
      Tretie dejstvo začali lepšie domáci a zásluhou Zassa viedli 5:3. Slováci rýchlo vyrovnali na 5:5, ale Rakúšania získali brejk znovu a tréner Chrtiansky si zobral timeout. Po oddychovom čase dal eso Zass, blok zaznamenal Guttmann a domáci viedli 9:5. Po bloku Patáka znížili Slováci na 8:10. Potom dal šťastné eso o pásku Zaťko a bolo už len o bod - 9:10! Slováci dostali krídla, blokom sa blysol Piovarči a bleskovo bolo vyrovnané 10:10. Time Rakúsko. Domáci potom získali brejk a viedli 14:12. Kohút potom vyrovnal, ale Rakúšania sa opäť dostali do výhody a v koncovke viedli 19:16. Na ihrisko prišiel Masný za Zaťka. Paták blokom znížil na bod - 18:19 a nádej stále žila. Koncovku však domáci zvládli a tretí set vyhrali 21:18. Rakúšania mali v treťom sete lepší príjem a útok, čo rozhodlo.
      Vo štvrtom dejstve začali Slováci na nahrávke s Masným a hneď získali brejk zásluhou Kohúta - 3:1. Spolupráca Masný - Kohút fungovala aj naďalej a slovenskí volejbalisti viedli už 5:2. Masný si potom aj zaútočil a upravil na 6:4. Slováci po Patákovom útoku viedli už 9:5, ale domáci vyrovnali. Time Slovensko. Po oddychu dal Paták aut a Rakúšania dokonca viedli. Na ihrisko prišiel Javorčík. Domáci ožili, blokom sa blysol Zass a bolo 12:10 pre Rakúsko. Domáci si udržiavali trojbodový náskok a mierili za víťazstvom - 15:12. Slováci zabojovali a pri Masného servise vyrovnali zásluhou striedajúce Bencza na 17:17! Prvý mečbal mali domáci volejbalisti a kouč Chrtiansky si za stavu 20:19 zobral time. Duel ukončil blokom Guttmann a Rakúšania sa tešili z nečakaného víťazstva.
Štefan Chrtiansky, tréner SR: "Rakúšania išli do všetkého s rizikom, tak ako som očakával a vyšlo im to. Rozhodovali detaily v koncovkách setov, v ktorých boli domáci úspešnejší. Štatisticky sme síce vyhrali na bloky 15:6, ale nebolo to v dôležitých momentoch, keď sa lámal zápas. V prvom aj v treťom sete sme mali veľa šancí ubrániť Rakúšanov, ale neboli sme dôslední. Za každú chybičku, ktorú sme spravili sme zaplatili. Musím uznať, že Rakúšania potvrdili výkon zo včerajška proti Belgičanom, my stále striedame výborné momenty so slabými."

Slovensko - Dánsko 3:0 (15, 19, 16)

60 minút. Rozhodovali: Zdraveski (Mac.), Tillmann (Maď.), 100 divákov.
Slovensko: Zaťko, Michalovič, Kohút, Paták, Piovarči, Chrtiansky ml., libero Ondrušek (Javorčík, Masný, Kašper). Tréner: Š. Chrtiansky.
Dánsko: Jacobsen, Ditlevsen, Knudsen, Christiansen, Huss, Thomsen, libero Mikelsons (Olufsen). Tréner: F. Sturm.

      Slováci sa dostali do brejk po ese Michaloviča a viedli 3:1. Zverenci trénera Chrtianskeho mali od začiatku navrch, lepšie podávali a bránili a postupne si vypracovali už štvorbodový náskok 10:6. Dáni mali problém sa presadiť cez perfeknú slovenskú obranu a po bloku Michaloviča bolo už 11:6. Slovákom výborne fungoval príjem a nahrávač Zaťko, ktorý dostal šancu v základe, tak mohol hrať variabilne cez kolíky aj stredom. Navyše tlačili Slováci aj servisom, po výbornom podaní Zaťka dokončil na sieti úlohu Piovarči a bolo už 18:12. Prvý set bol jasne v réžii favorita, dejstvo ukončil Michalovič a Slováci ho vyhrali 21:15.
      V úvode druhého setu sa dostali do vedenia 4:2 Dáni po bloku Thomsena. Slováci ale rýchlo vyrovnali po Kohútovom úspešnom útoku stredom siete. Severania opäť viedli o dva body, ale po skvelej kombinácii Zaťka s Chrtianskym bolo 8:8. Pokračovalo sa bod po bode, na technickom timeoute viedli Dáni 12:11. Slováci sa dostali po dlhšom čase do vedenia zásluhou výborného servisu Kohúta - 14:13. Vyrovnaný boj pokračoval, ani jeden tím si nedokázal vypracovať brejk. V koncovke sa však dostali do trháku Dáni po bloku Thomsena a Michalovičovom útoku do antény - 17:19. Time Slovensko. Slováci urobili side-out, miesto Piovarčiho prišiel na servis Masný a dánsky útok zablokoval Kohút - 19:19. To isté sa zopakovalo aj po dánskom oddychovom čase a Slováci mali setbal! Hneď prvý využil Chrtiansky a slovenskí volejbalisti po skvelom finiši viedli 2:0.
      Povzbudení z koncovky setu pokračovali Slováci výborne aj v treťom. Pri servise Chrtianskeho si vybojovali brejk a neskôr po ese Patáka vyhrávali už 9:6. Následne sa parádnym blokom prezentoval Chrtiansky a dánsky kouč si za stavu 10:6 pre Slovákov vypýtal timeout. Slováci si držali štvorbodový náskok a bez problémov mierili za hladkým víťazstvom. Tretí set ukončil Chrtiansky, Slováci ho vyhrali 25:16 a celý duel zaslúžene 3:0.
Štefan Chrtiansky, tréner SR: "Sme radi, že sme vyhrali v troch setoch, pretože štart do turnaja je dôležitý. Podali sme normálny výkon, je tam ešte čo zlepšovať. Chýbala nám stabilita na servise, ostatné činnosti boli na slušnej úrovni. Dobre sme útočili a začal nám fungovať aj blok, čo je dôležité. Ďalšie zápasy budú určite náročnejšie, viac očakávam aj zajtra od Rakúšanov a na záver nás čaká Belgicko. Dáni hrali tak, ako sme očakávali, sústredili sme sa na ich hlavných útočníkov Ditlevsena a Knudsena a vyšlo nám to najmä v koncovke druhého setu."