Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI EL 2013 Tretí turnaj v Belgicku

Tretí turnaj v Belgicku

Antverpy 30. júna 2013 (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili vo svojom záverečnom vystúpení na treťom turnaji v A-skupine základnej fázy Európskej ligy v belgických Antverpách nad Dánskom 3:0. V tabuľke sa posunuli na druhé miesto. Či na ňom aj ostanú, závisí od výsledku posledného stretnutia turnaja, v ktorom domáci Belgičania nastúpia o 17.00 proti Rakúšanom.
Slovensko - Dánsko 3:0 (10, 15, 18)
rozhodovali: Collados (Fr.) a Correa Benítez (Šp.), 130 divákov
Slovensko: Zaťko, Michalovič, Hruška, Paták, Kašper, Štefan Chrtiansky ml., libero Hupka (Javorčík, Gavenda, Bencz, Palgut)
Dánsko: Knudsen, Thomsen, Jacobsen, Ditlevsen, Bonnesen, Huss, libero Mikelsons, (Bitsch, Stenderup, Jensen)

      Slováci nastúpili s Michalovičom na poste univerzála a s Hruškom na bloku, ale od úvodu dávali súperovi jasne najavo, kto bude v tomto dueli pánom na ihrisku. Ich pestrá hra slávila úspech, Dáni sa chvíľami iba prizerali. Výsledok prvého setu 21:10 bol reálnym obrazom diania na ihrisku v úvodných 13 minútach, ktoré Slovákom stačili na jeho zisk.
      Prvý bod druhého dejstva získali Dáni a mali z neho obrovskú radosť. Až do stavu 4:4 sa snažili držať krok s rozbehnutým slovenským tímom. Pri podaní Štefana Chrtianskeho ml. ušli Slováci na 9:4, stačil však krátky výpadok sústredenosti a súper znížil na 9:8, jeden bod získal aj pre zlé postavenie slovenských hráčov. Tréner Štefan Chrtiansky st. si zobral oddychový čas, aby svojim zverencom dohovoril a o chvíľu už to bolo 15:9. Ešte jeden úsek slovenským volejbalistom nevyšiel, od stavu 18:11 dovolili Dánom ešte radosť zo štyroch bodov, ale po víťazstve 21:15 viedli už 2:0.
      Do tretieho setu sa síce pomalšie rozbiehali a dokonca museli doťahovať náskok súpera, ale už na technický oddychový čas išli s dvojbodovým náskokom (12:10). Ten si už ustrážili až do konca. Stretnutie, ktoré svojou kvalitou zaostalo za predchádzajúcimi, ukončil presným smečom na zadnú čiaru Javorčík.
Štefan Chrtiansky, tréner SR: "Zvládli sme to veľmi dobre. Od začiatku nám všetko vychádzalo, dobre sme bránili, takticky chlapci plnili pokyny. Som rád, že som mohol dať šancu aj novým hráčom, dobre sa chytil Javorčík, ale aj ostatní. Výsledok je jasný, som sokojný."
Juraj Zaťko, kapitán SR:  "Dnes to bolo iba o jednom tíme. Dáni akoby ani nemali motiváciu ani chuť. Prakticky sme ich k ničomu nepustili, celý zápas sme kontrolovali situáciu. Jednoduchý zápas s jasným výsledkom, pekná bodka za turnajom."


Rakúsko - Slovensko 1:3 (16, -14, -19, -16)
87 minút, rozhodovali: Kellenberger (Nem.) a Correa Benítez (Šp.), 100 divákov.
Rakúsko: Berger, Ichovski, Zass, Guttmann, Wohlfahrtstätter, Binder, libero Kroiss (Koraimann, Thaller, Blagojevic,  Kienbauer, Unterberger). Tréner: M. Warm.
Slovensko: Piovarči, Zaťko, Paták, Kašper, Bencz, Štefan Chrtiansky ml., libero Hupka (Palgut, Michalovič, Javorčík, Hruška, Gavenda). Tréner: Š. Chrtiansky.
Prvý bod zápasu síce získali Slováci, ale potom už takmer stále ťahali za kratší koniec. Výnimkou bola pasáž od stavu 6:9 z ich pohľadu, keď pri podaní Piovarčiho strhli na svoju stranu vedenie na 10:9. O chvíľu však už prehrávali 10:13 a Rakúšania náskok do konca setu nepustili. Slovenskí volejbalisti sa nedokázali presadiť proti ich perfektne prepracovanej obrane na sieti, ale súper aj v poli vychytal neskutočné lopty. Set ukončil pokazeným podaním Hruška.

      Po zmene strán akoby sa roly vymenili. Slovákom sa začalo dariť na bloku a Rakúšania svoj prvý bod uhrali, až keď prehrávali 0:4. Prišla však séria skvelých delových podaní Zassa a náskok zverencov trénera Štefana Chrtianskeho st. sa začal scvrkávať. Ďalšia šnúra slovenských bodov prišla pri podaní Patáka a na technický oddychový čas už išli s päťbodovým náskokom (12:7). Upokojili sa a začali hrať pestrú útočnú hru s presnými zakončeniami. Aj keď na definitívne uzavretie setu potrebovali tri pokusy a nakoniec ho ukončil prešľap rakúskeho podávajúceho hráča, ich víťazstvo 21:14 bolo viac ako presvedčivé.
      Začiatok tretieho dejstva Slováci nezachytili. Kouč Chrtiansky si už za stavu 1:4 z pohľadu svojho tímu musel zobrať oddychový čas, aby zastavil rozlet súpera. Jeho zverenci však stratu zlikvidovali až po perfektnom dvojbloku Bencza s Hruškom, po ktorom bolo 9:9. Prvú časť setu ukončila málo vídaná výmena s neskutočnými obrannými zákrokmi rakúskych volejbalistov v poli, po ktorej zasvietil na ukazovateli skóre stav 12:11 pre nich. Set smeroval k dramatickej koncovke. Keď sa Hruškovi podarilo perfektne zablokovať rakúsky útok a Slováci viedli 18:16, zobral si oddychový čas rakúsky lodivod. Vzápätí servis Zassa doslova zastal na sieti, potom lopta pomaličky prepadla na slovenskú stranu a bolo 19:18. Slováci však nespanikárili a trénerov syn Chrtiansky ml. perfektným smečom ukončil na 21:19.
      Slovákom narástli krídla. Hneď na začiatku štvrtého setu viedli 5:0 a súper nevedel, kam skôr skočiť. V polovici stále viedli o štyri body 12:8, niektoré ich akcie dokázali roztlieskať hŕstku divákov na tribúnach. Rakúšania sa už na väčší odpor nezmohli. Slovenskí volejbalisti zvíťazili 21:16, zápas ukončil perfektným smečom Štefan Chrtiansky ml.

Štefan Chrtiansky st., tréner SR: "Po rozpačitom úvode sme prebrali taktovku zápasu a v podstate sme kontrolovali vývoj. Rakúšania v prvom sete vynikajúco bránili. My sme potom spresnili a spestrili hru a už sme to držali v rukách. Súperovi sme nedovolili presadiť sa v útoku, jeho obranu sme rozobrali. Teraz ostáva tento výsledok ešte potvrdiť v nedeľu v súboji s Dánskom."
Štefan Chrtiansky ml., smečiar SR: "Konečne! Rakúšania neskutočne bojovali, ale dnes na nás nestačili. Nebol to výrazne iný zápas ako tie predchádzajúce, teraz sa nám však šťastie neotočilo celkom chrbtom. Ustrážili sme si vývoj, myslím, že naše víťazstvo bolo jasné a suverénne."

Belgicko - Slovensko 3:1 (23, -17, 19, 18)

94 minút, rozhodovali: Collados (Fr.), Kallenberger (Ger.), 700 divákov.
Belgicko: Verhanneman, Van de Voorde, Valkiers, Deroo, Coolman, Van den Dries, libero Dejonckheere (Van Walle, D'Hulst). Tréner: D. Baeyens.
Slovensko: Zaťko, Bencz, Piovarči, Paták, Kašper, Štefan Chrtiansky ml., libero Hupka (Javorčík, Hruška, Michalovič). Tréner: Š. Chrtiansky. Do stavu 9:9 to bola vzájomná "preťahovaná" o každý bod. Potom sa domácim podarilo odskočiť na 11:9, ale keď sa dostal na podanie Kašper, prišla šnúra štyroch slovenských bodov a zrazu viedli hostia o dva body. Oddychový čas Belgičanom pomohol a po ňom sa opäť dostali do najtesnejšieho vedenia. Prvý setbal mali zverenci trénera Štefana Chrtianskeho st., ale nevydaril sa im a po ňom ani ďalšie tri pokusy neboli úspešné. Keď sa k šanci ukončiť prvý set dostali "červení diabli", okamžite ju využili a víťazstvom 25:23 sa ujali vedenia 1:0.
      Úvod druhého dejstva bol akoby kópiou toho prvého. Na technický time out však išli s dvojbodovým náskokom Slováci. Po ňom "zahviezdil" bodom priamo z podania Piovarči a už to bolo 14:11. Domáci znížili na rozdiel jediného bodu, ale prišli chvíle Patáka, s ktorého smečmi si domáci nevedeli rady. Koncovka už bola jasne v réžii slovenských volejbalistov, ktorí vyhrali 21:17 a začínalo sa od začiatku.
      V treťom sete prišiel prvý útlm na Slovákov už za stavu 6:6. Belgičania to vycítili a šnúrou troch bodov v rade prinútili hosťujúceho kormidelníka zastaviť ich rozlet oddychovým časom. Slovákom toto prerušenie pomohlo a o chvíľu už viedli 11:10. Domáci sa rýchlo otriasli. Po nádhernej výmene sa dostali do vedenia a opäť ušli o tri body (14:11). Na obidvoch stranách jednoznačne dominoval útok nad obranou, úspešné bloky boli výnimočnou udalosťou. V koncovke sa hosťom podarilo znížiť zo 17:20 na 19:20, ale prišlo podanie Kašpera ďaleko za autovú čiaru a Belgičania viedli 2:1 na sety.
      Na úvod štvrtej hry nastúpil namiesto Kašpera Hruška a s jeho nie síce prudkým, ale perfektne umiestňovaným podaním tesne ponad pásku si domáci nevedeli poradiť. Hostia viedli 3:0 a ešte aj 7:4, ale o chvíľu už bolo z ich pohľadu 8:10. Po šťastnom ese Chrtianskeho ml. Slováci vyrovnali na 13:13 a o chvíľu po vydarenom smeči toho istého hráča sa dostali do tesného vedenia 16:15. Koncovka bola strhujúca. Diváci videli niekoľko nádherných výmen. Posledný bod uhrali Belgičania po perfektnom útoku stredom siete.
Štefan Chrtiansky st., tréner SR: "Bol to náš najlepší výkon proti Belgičanom v tohtoročnej Európskej lige, žiaľ na víťazstvo to nestačilo. Škoda koncoviek setov, ktoré sme nezvládli. Na hráčoch bolo vidieť väčšie uvoľnenie, myslím si, že divákom sa zápas musel páčiť, bolo to obojstranne dobré stretnutie. Od mojich hráčov budem čakať, že potvrdia zlepšený výkon aj v sobotu proti Rakúšanom."
Juraj Zaťko, kapitán SR: "Bol to veľmi dobrý zápas. V prvom sete nám chýbalo šťastie, mali sme to veľmi dobre rozbehnuté, ale nedotiahli sme to do konca. Škoda... V druhom sme boli jasne lepší, v ďalších dvoch mali domáci pevnejšie nervy a tesne to uhrali. Ideme ďalej, hráme o česť."