Belgičania bez prehry

Nitra 6. júla 2013 (TASR) - Slovenskí volejbalisti prehrali vo svojom poslednom zápase A-skupiny Európskej ligy mužov v Mestskej hale v Nitre s Belgickom 1:3. S bilanciou šesť víťazstiev a šesť prehier a ziskom 18 bodov obsadili zverenci trénera Štefana Chrtianskeho druhé miesto. Víťazom skupiny sa suverénne stali Belgičania, ktorí vyhrali všetkých 12 zápasov a kvalifikovali sa na turnaj Final Four v tureckom Marmarise.

 

      Belgicko - Slovensko 3:1 (-23, 10, 14, 18)
      Zápas trval: 82 minút. Rozhodovali: Flückiger (Švajč.), Hojka (Poľ.), 300 divákov.
      Belgicko: Valkiers, Van De Dries, Verhanneman, Rousseaux, Heyrman, Coolman, libero Dejonckheere (Claes, Lecat). Tréner: D. Baeyens.
      SR: Zaťko, Bencz, Piovarči, Chrtiansky ml., Paták, Kašper, libero Hupka (Hruška, Javorčík, Palgut). Tréner: Š. Chrtiansky.

      Slováci začali dobre a hneď v úvode si vypracovali brejk - 4:2. Náskok potom zvýšil esom Zaťko a bolo už 7:4. Belgičania potom znížili na 10:11 po ese Heyrmana a keď dal následne Chrtiansky aut, bolo vyrovnané. Oba tímy potom zbierali bod po bode, Slováci získali po dlhšom čase brejk po útoku Bencza - 17:15. Potom nespracovali hostia Benczov servis a Piovarči zvýšil na 19:16. Belgičania úspešným blokom znížili na 19:18 a tréner Chrtiansky si zobral timeout. Po ňom sa pri útoku dotkol Piovarči siete a bolo vyrovnané. Prišla ďalšia chyba v útoku v podaní Bencza a hostia mali prvý setbal. Na ihrisko prišiel Hruška za Piovarčiho. Slováci potom odvrátili štyri setbaly a po Benczovom útoku si vypracovali svoj prvý - 24:23. Využil ho Chrtiansky a slovenskí volejbalisti vyhrali 25:23.
      V druhom sete ostal na ihrisku Hruška. Do brejku sa ako prví dostali Belgičania a viedli 5:3. Kašper však parádnym blokom vyrovnal na 5:5. Belgičania však zlepšili obranu a po vydarenom bloku viedli 9:6. Na technickom timeoute vyhrávali hostia už 12:8. Slovákom sa nedarilo, robili chyby a náskok Belgičanov narástol na sedem bodov. Za stavu 10:17 prišiel na ihrisko Javorčík za Patáka a potom Palgut vymenil na nahrávke Zaťka. Belgičania boli v tejto fáze na koni a druhý set vyhrali hladko 21:10.
      V treťom sa vrátili do zostavy Zaťko a Piovarči. Po vyrovnanom úvode získali prvý brejk hostia a viedli 6:4. Po ese univerzála Van De Driese vyhrávali Belgičania už 9:6 a tréner Chrtiansky si zobral oddychový čas. Za stavu 6:11 vymenil Kašpera Hruška. Slováci znížili pri servise Hrušku na 10:12. Belgičania však nedovolili našim zvrat, výbornou obranou získavali body a vypracovali si náskok 16:10. Hostia vyhrali tretí set hladko 21:14 a viedli 2:1.
      Vo štvrtom dejstve sa do mierneho trháku dostali Belgičania, ktorí po ese Verhannemana viedli 8:5. Slováci zásluhou šikovnej ulievky Patáka znížili na 9:10. Hostia však potom získali opäť štvorbodový náskok a mierili za dvanástym víťazstvom. Slovákom sa ešte podarilo znížiť na 16:18, ale na zvrat to už nestačilo. Belgičania vyhrali štvrtý set 21:18 a celý duel 3:1.

      Štefan Chrtiansky, tréner SR: "Začali sme dobre, z našej strany to bolo živé. Chlapci išli do toho so srdcom a v prvom sete nám to vychádzalo. Od druhého setu sme začali mať problémy, súper nás odtlačil od siete dobrým podaním a tým pádom sme sa začali trápiť. Riešili sme situácie silou a chceli sme to prelomiť, ale Belgičania potvrdili, že v celej Európskej lige hrali dobre a zaslúžene vyhrali. My sme začali viac chybovať, bolo to z našej strany nepresnejšie a Belgičania boli na tom herne lepšie. "


       Slovensko - Dánsko (10, -19, 13, 13)

      Zápas trval: 72 minút. Rozhodovali: Miklošičová (Slovin.), Flückiger (Švajč.), 200 divákov
      SR: Zaťko, Michalovič, Chrtiansky ml., Hruška, Kašper, Javorčík, libero Hupka (Palgut, Paták)
      Dánsko: Bitsch, Gade, Sorensen, Bonnensen, Christiansen, Stenderup, libero F. Mikelsons (Varming)

      Slováci nastúpili s viacerými zmenami oproti štvrtku. Hneď v úvode dal eso Javorčík a Slováci sa pri jeho servise dostali do vedenia 2:0 a po blokoch Michaloviča a Chrtianskeho bolo už 5:1. Michalovič pridal ďalší bod a kouč hostí si zobral timeout. Slováci jasne dominovali a vypracovali si deväťbodový náskok po bloku kapitána Zaťka - 12:3. Za stavu 16:6 prišiel na servis druhý nahrávač Palgut a prezentoval sa esom. Palgut zostal na ihrisku miesto Zaťka. Dáni potom získali tri body po sebe a za stavu 18:10 si kouč Chrtiansky zobral time. Slováci vyhrali set po dvoch Kašperových esách hladko 21:10.
      V úvode druhého setu viedli Dáni 4:2. Za stavu 3:6 si kouč Slovákov zobral oddychový čas a potom vymenil univerzálov, na ihrisko prišiel Bencz za Michaloviča - 6:9. Slovákom sa v tejto fáze duelu nedarilo a po ese Sorensena viedli Dáni už 14:9. Pri Hruškovom servise znížili Slováci na 12:14 a nasledoval timeout hostí. Potom však dal eso Bitsch a bolo 13:17. Po Hruškovom bloku znížili domáci na 16:18. Potom dal eso Bencz a bolo už len o bod - 18:19. Slováci však už brejk nezmazali a prehrali druhý set 19:21.
      V treťom sete ostal na ihrisku Bencz a Slováci si vypracovali brejk ako prví - 6:4. Po Javorčíkovom ese vyhrávali Slováci už 10:6. Domáci volejbalisti jasne dominovali a po dvoch blokoch Bencza sa pri Kašperovom servise dostali do vedenia 16:8. Na ihrisko prišiel aj Paták. V koncovke využili Slováci štvrtý setbal a tretí set vyhrali 21:13.
      V štvrtom sete mali Slováci od úvodu navrch a výborne hrajúci Bencz upravil na 10:5. Domáci volejbalisti dominovali a mierili za ziskom troch bodov. Po nepresnom útoku Dánov bolo už 16:10 pre Slovensko. Po Zaťkovom ese bolo 19:12 a po bloku Patáka mali Slováci prvý mečbal. Štvrtý set vyhrali domáci 21:13 a celý duel 3:1.
Štefan Chrtiansky, tréner SR: "Prvý set bol jasne v našej réžii, ale v druhom sme zaspali. Výkon Dánov v prvom sete nás akoby uspal, ale nemalo by sa to stávať, pretože kvalita na ihrisku bola aj po zmenách v našej základnej zostave jasne na našej strane. Nezachytili sme úvod druhého setu, začali sme neskoro. Tri vyhraté sety sme odohrali dobre, mrzí ma len ten druhý. Michalovič striedal pre zranenie chrbta, nechcel som aby nastúpil Bencz, pretože má problémy s achillovkou, ale bolo to vynútené striedanie. Dnes nastúpili aj hráči z lavičky, ktorí podali dobrý výkon. Zajtra nás čakajú Belgičania, chceme prerušiť ich víťaznú sériu a ukončiť Európsku ligu víťazne." 


        Slovensko - Rakúsko (18, 14, 18)

      Zápas trval: 63 minút. Rozhodovali: Hojka (Poľ.), Miklošičová (Slovin.), 200 divákov
      SR: Zaťko, Bencz, Piovarči, Paták, Chrtiansky ml., Kašper, libero Hupka (Javorčík). Tréner: Š. Chrtiansky
      Rakúsko: Binder, Zass, Wohlfahrtstätter, Guttmann, Berger, Blagojevič, libero Kroiss (Koraimann, Kienbauer, Thaller). Tréner: M. Warm
      Slováci si pri Patákovom servise hneď v úvode vypracovali brejk a viedli 2:0. Hostia však kontrovali, eso dal Zass, na sieti sa presadil Wohlfahrtstätter a súper viedol 4:3. Rakúšania sa potom dostali do vedenia 9:6 a tréner Chrtiansky si vyžiadal timeout. Hostia viedli na technickom timeoute 12:7, ale Slováci opäť pri Patákovom servise získali brejky a znížili na 10:12. Po oddychovom čase Rakúska pokračovali Slováci v bodovej sérii a po blokoch Kašpera a Chrtianskeho získali vedenie 13:12. Po bloku Piovarčiho získali Slováci pri servise Bencza brejk a viedli 17:15. Slováci koncovku zvládli a v poradí druhý setbal využil Paták - 21:18.
      V druhom sete viedli Slováci 3:0 a po ese Chrtianskeho 6:3. Domáci volejbalisti mali navrch a po úspešnom dvojbloku Kašper - Bencz viedli už 9:5. Slováci hrali v tehto časti veľmi dobre, súpera dostávali pod tlak servisom a kvalitnou obranou. Postupne si vypracovali až päťbodový náskok a viedli 17:12. V závere setu nepripustili žiadnu drámu a druhý set vyhrali hladko 21:14.
      Slováci pokračovali v dobrom výkone aj v treťom dejstve a rýchlo si vypracovali brejk - 5:3. Rakúšania sa však nevzdávali a univerzál Zass vyrovnal na 6:6. Na technickom timeoute vyhrávali domáci volejbalisti 12:10. Slováci boli pánmi na ihrisku a Bencz útokom po čiare zvýšil už na 15:12. V koncovke znížil Blagojevič esom na 17:18 z pohľadu hostí a tréner Chrtiansky si zobral timeout. Po oddychu dal hosťujúci hráč druhé eso po sebe a za stavu 18:18 nasledoval druhý timeout Slovákov. Potom získali Slováci dva body zásluhou Chrtianskeho a mali k dispozícii prvý mečbal - 20:18. Hneď prvý využili, keď Zass zasmečoval do autu.

      Štefan Chrtiansky, tréner SR: "Podali sme slušný, vyrovnaný výkon, každý hráč si odviedol svoje. Musím trochu vyzdvihnúť Milana Bencza, ktorý aj napriek problémom s achillovou pätou odohral veľmi dobrý zápas a bol našim najlepším hráčom. Úvod bol trochu slabší, ale potom sme sa zlepšili na podaní, tým pádom lepšie fungovala obrana na sieti a zaslúžene sme vyhrali."