Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI ME 2013 Poliaci nás udolali 3:1

Poliaci nás udolali 3:1

Gdansk 22. septembra 2013 (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti, ktorí mali istotu postupu už pred tretím zápasom, prehrali vo svojom poslednom vystúpení na ME v B-skupine v poľskom Gdansku s Poľskom 1:3. Napriek prehre však postúpili do vyraďovacej časti o postup do štvrťfinále. Dopomohli im k tomu Francúzi, ktorí zdolali v prvom nedeľňajšom zápase skupiny Turecko 3:1 a zabezpečili si priamy postup do štvrťfinále.
      Zverenci trénerskej dvojice Štefan Chrtiansky st., Andrej Kravárik si v play off v gdanskej Ergo aréne zahrajú proti druhému tímu D-skupiny, reprezentácii Ruska, s ktorou prehrali dva razy v príprave pred odchodom na európsky šampionát.

Slovensko - Poľsko 1:3 (-24, 20, -19, -22)
110 minút, rozhodovali: Heckford (Ang.), Huhtaniska (Fín.)
Slovensko: Bencz, Kohút, Paták, Chrtiansky, Kmeť, Ogurčák libero: Ondrušek (Masný, Nemec, Hupka, )
Poľsko: Nowakowski, Winiarski, Kurek, Zygadlo, Mozdzonek, Bociek, libero: Zatorski (Jarosz, Ruciak, Kubiak, Drzyzga)

      Slováci vstúpili do zápasu so zostavou, ktorá zabezpečila víťazstvo proti Turecku. Obaja súperi sa striedali vo vedení a ani jeden z nich si nevypracoval viac ako dvojbodový náskok. Slovenský výber vyhrával 8:7 i 16:15, ale už tradične prišli o sľubný stav a Poliakom za stavu 17:18 podarilo odskočiť na rozdiel štyroch bodov (17:21). Zverenci Chrtianskeho st. však nezložili zbrane a po dvoch úspešných blokoch Patáka svietil na ukazovateli skóre stav 22:22. Koncovku setu už nezvládli a prehrali prvý set 24:26.
      Obidve družstvá predvádzali pekný volejbal aj na začiatku druhého setu, pričom si slovenský tím vypracoval vedenie 6:4 a po Kmeťových plachtiacich podaniach (jedno eso) a Benczovom smeči vyhrávali dokonca 12:7. Domáci výber síce korigoval po úspešných blokoch na Patáka na 10:13, no na druhý technický oddychový čas sa išlo za stavu 16:11. Ani tento sľubný náskok si slovenské družstvo nedokázalo dlho udržať a po ďalších štyroch výmenách už bolo znížené na 15:16 z pohľadu Poľska. Domáci hráči sa však tiež dopustili chýb a po nich Chrtiansky ml. zvýšil na 21:17. Záver patril Slovákom, ktorí získali druhý set v pomere 25:20.
      Tí sa dostali do vedenia 4:2 aj na začiatku tretieho dejstva, domáci však odpovedali troma bodmi v rade, o niekoľko výmen neskôr vyhrávali 9:6 a po úspešnom bloku na Chrtianskeho ml. aj 13:8. Až za stavu 11:16 sa podarilo bodovať i Slovensku, potom čo sa presadil Paták a Poliaci vzápätí smečovali do autu (13:16). Potom sa tímy striedali v bodovom zápise, aby slovenský výber znížil na 17:19, ale vzápätí prehrával 17:21. V elektrizujúcej atmosfére získali vedenie 2:1 sety Poliaci, ktorý získali tretí set v pomere 25:19.
      Po zmätkoch v slovenských radoch, získal poľský súper rýchlo vedenie 3:0 a Ergo aréna vrela. Po bloku na Bencza už bolo 6:1 v prospech domácich a diváci boli na nohách. Mohutným povzbudzovaním tlačili svojich miláčikov do ofenzívy a odmenou im bol stav 9:3. Slovenský výber korigoval hrozivé manko na 5:9, rozbehnutých Poliakov ani toto nevykoľajilo a po úspešných blokoch vyhrávali 13:6. Rozbehnutý domáci tím sa na chvíľku podarilo slovenskému tímu pribrzdiť, keď znížili na 13:16, na čo však reagoval poľský tréner oddychovým časom a jeho zverenci zrazu vyhrávali 18:13. Slováci nezložili zbrane a Patákovom smeči znížili na prijateľných 16:18. Hneď na to Poliaci mierili pri smeči do autu a pre zverencov Chrtianského st. svitla iskierka nádeje. Tú však nedokázali rozdúchať a prehrali štvrtý set 22:25.