Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI SL 2014 Svetová liga bude v Košiciach

Svetová liga bude v Košiciach

Bratislava 12. februára 2014 (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti sa vo svojom premiérovom ročníku v prestížnej Svetovej lige predstavia v košickej Steel Aréne. Práve na tomto mieste dosiahli v roku 2011 jeden z najväčších úspechov a druhýkrát v histórii tu vyhrali Európsku ligu. Turnaj sa uskutoční od 13. do 15. júna a zverenci talianskeho trénera Flavia Gulinelliho privítajú Španielsko, Portoriko a Čínu.

      Organizáciu turnaja Svetovej ligy v košickej Steel Aréne schválila na svojom zasadnutí aj Správna rada SVF a úspešne už prebehla aj homologizácia haly na FIVB. V Steel Aréne hrali Slováci v roku 2011 záverečné dvojkolo v skupine Európskej ligy s Tureckom a potom aj Final Four tejto súťaže. Slováci vtedy pod vedením Emanuele Zaniniho Európsku ligu vyhrali, keď v pamätnom a dramatickom zápase zdolali Španielsko 3:2. O rok neskôr odohrali slovenskí volejbalisti už pod vedením trénera Štefana Chrtianskeho jeden z turnajov Európskej ligy, zdolali Dánsko a Izrael a prehrali so Španielskom.
      "Veľmi radi sa vraciame na miesta, kde sme boli úspešní a košická Steel Aréna k nim patrí. V premiérovej sezóne v Svetovej lige sa chceme prezentovať čo najlepším spôsobom a Steel Aréna spĺňa všetky kritériá na to, aby sme v nej odohrali historicky prvé zápasy v tejto prestížnej súťaži. V Steel Aréne určite nájdeme kultúrne prostredie, s vedením arény, ako aj s mestom Košice máme veľmi dobré vzťahy a verím, že sa príde pozrieť čo najviac divákov, tak ako tomu bolo v rokoch 2011 a 2012," povedal prezident SVF Ľubor Halanda.
      Na volejbalistov sa teší aj vedenie Steel Arény. "Je pre nás veľká pocta, že môžeme hostiť volejbalistov pri ich premiére v Svetovej lige. Som veľmi rád, že sa Slovenská volejbalová federácia takto rozhodla a vynasnažíme sa nadviazať na výbornú spoluprácu spred troch a dvoch rokov pri turnajoch Európskej ligy. Vďaka mestu máme zakúpenú drevenú palubovku, čo je určité uľahčenie aj pre volejbal," povedal generálny manažér Steel Arény Igor Havrila.
      Svetová liga bude mať v roku 2014 nový formát a celkovo sa v nej predstaví až 28 tímov, ktoré sú rozdelené do siedmich štvorčlenných skupín. Slováci sú zaradení do G-skupiny a stretnú sa s Portorikom, Čínou a Španielskom. Budú sa hrať dva turnaje, prvý sa uskutoční od 6. do 8. júna v Portoriku a druhý od 13. do 15. júna v košickej Steel Aréne. Víťaz skupiny a najlepší druhý z našej a z F-skupiny (Tunisko, Turecko, Kuba, Mexiko) postúpi na záverečný turnaj Final Four, ktorý sa od 27. do 29. júna uskutoční v Turecku. Víťaz Final Four bude mať možnosť v roku 2015 štartovať o "poschodie" vyššie v skupinách C, D, alebo E.
      Slovensko je spoločne s Belgickom, Tuniskom, Tureckom a Mexikom jedným z piatich nováčikov Svetovej ligy. Všetky zápasy Slovenska zo Steel Arény odvysiela RTVS a zo záznamu uvidia diváci aj stretnutia Slovákov z prvého turnaja v Portoriku.
      V skupinách A a B, ako aj v C, D a E sa bude hrať šesť kôl každý s každým doma a vonku, v skupinách A a B budú hrať tímy Final Six a v skupinách C, D a E bude Final Four.
      
      Program turnaja v Steel Aréne:
      piatok 13. júna:
      17:30 SLOVENSKO - Portoriko
      20:30 Čína - Španielsko
      sobota 14. júna:
      15:00 SLOVENSKO - Čína
      18:00 Španielsko - Portoriko
      nedeľa 15. júna:
      15:00 SLOVENSKO - Španielsko
      18:00 Portoriko - Čína
      Zloženie Svetovej ligy 2014:
      A-skupina: Brazília, Taliansko, Poľsko, Irán
      B-skupina: Rusko, USA, Bulharsko, Srbsko
      C-skupina: Belgicko, Kanada, Austrália, Fínsko
      D-skupina: Argentína, Nemecko, Francúzsko, Japonsko
      E-skupina: Holandsko, Kórea, Portugalsko, Česko
      F-skupina: Tunisko, Turecko, Kuba, Mexiko
      G-skupina: Portoriko, Čína, SLOVENSKO, Španielsko