Pred duelom s Tureckom

Bursa 27. júna 2014 (TASR) - V tureckom meste Bursa vyvrcholia cez víkend súboje 3. skupiny 25. ročníka Svetovej ligy volejbalistov. Na záverečný turnaj Final Four dvoch skuúín sa prebojovali pri svojej premiére v tejto prestížnej súťaži aj slovenskí reprezentanti, ktorí si v semifinále zmerajú sily s domácim Tureckom. Druhú dvojicu tvoria Kuba a Čína. Semifinálové zápasy v hale Cengiz Gollu Volleyball Hall sú na programe v sobotu, stretnutia o zlato o bronz v nedeľu.

      Vo svojom úvodnom ročníku v Svetovej lige sa Slováci medzi kvalitnými súpermi sa nestratili. V G-skupine obsadili 2. miesto s 11-timi bodmi, keď zo šiestich duelov na turnajoch v Portoriku a doma v Košiciach zaznamenali tri víťazstvá a tri prehry, pričom ako jediní zdolali suverénnu Čínu. "Sme veľmi hrdí na to, že sme sa prebojovali na záverečný turnaj. Je to ako čerešnička na torte na záver náročnej sezóny. Turci majú výhodu domáceho prostredia a sú miernym favoritom, my sa však z toho pokúsime vyťažiť. Pod väčším tlakom budú určite Turci, a to môže byť naša výhoda," povedal tréner Slovákov Flavio Gulinelli.
      Turci ešte pred Svetovou ligou zažili veľký neúspech, keď nezvládli na rozdiel od Slovákov kvalifikáciu o postup na majstrovstvá Európy 2015. V skupine skončili až tretí za Bieloruskom a Švédskom a nedostali sa ani do baráže. Výsledky z kvalifikácie sa odrazili aj na prvom turnaji F-skupiny Svetovej ligy v Mexiku, kde zverenci bývalého kouča Slovákov Emanuele Zaniniho zdolali len Tunisko. V Burse sú v tíme aj opory Tomi Čoškovič a Emre Batur, ktorí v kvalifikácii ME, ani v Svetovej lige nehrali. "Zdá sa, že budú mať lepší tím ako v skupinovej fáze, ale ako som povedal, môže to byť naša výhoda. V každom prípade svojim zverencom verím a som zvedavý ako zvládnu takého náročné a dôležité podujatie," dodal Gulinelli.
      Pikantný trénerský súboj s krajanom Zaninim zvlášť nedramatizuje. "Nevnímam to ako súboj Zaniniho s Gulinellim, ale ako zápas Turecka so Slovenskom. S Emanuelom sa poznám dlhé roky, sme kamaráti, ale počas zápasu si nič nedarujeme," povedal Gulinelli, ktorý paradoxne od budúcej sezóny povedie Galatasaray Istanbul. Zanini koučoval Slovákov veľmi úspešne v rokoch 2008 - 2011, doviedol ich k dvom triumfom v Európskej lige a k 5. miestu na majstrovstvách Európy.