Do finále Egypt

Bratislava 4. júla 2015 (TASR) - Slovenskí volejbalisti si vo finále záverečného turnaja III. kategórie Svetovej ligy FIVB nezahrajú. V sobotňajšom druhom semifinále Final Four prehrali v bratislavskom NTC s Egyptom 1:3. Zverenci trénera Flavia Gulinelliho nastúpia v nedeľu o 17.30 h v súboji o konečné tretie miesto proti Číne. Egypt sa vo finále stretne s Čiernou Horou.

semifinále:
Slovensko - Egypt 1:3 (-23, 22, -25, -23)
Slovensko: Kohút, Sopko, Masný, Červeň, Lux, Paták, liberovia Kubš, Vydarený (Ogurčák, Skladaný, Michalovič, Kašper, Horník)
Egypt: Bekhit, Abou, Abdelhay, Massoud, Moneim, Borg, libero Maewad (Hassan, Thakil, Abdalla, Elkotb )
rozhodovali: Olejnik (Rus.), Saltallipi (Tal.), 1450 divákov

Slováci začali nervózne a rýchlo prehrávali 3:5. Súper z Afriky hral výborne na sieti a od úvodu stretnutia mal vysokú úspešnosť na podaní. Egypťania si udržiavali mierny náskok počas celého prvého setu, keď postupne vyhrávali 8:6, 16:14 a po tom, ako Lux neprekonal trojblok hostí, aj 20:15. Slováci ešte zabojovali, za stavu 20:24  odvrátili tri setbaly, ale ten štvrtý už nie a prvé dejstvo prehrali 23:25.
Druhý set bol vyrovnaný do stavu 8:8. Potom išli do jednobodového vedenia Egypťania (9:10), ale Slováci pri podaní Luxa kontrovali sériou siedmich bodov za sebou a viedli 16:10. Domáci vyhrávali aj 21:14, ale potom zbytočne znervózneli, čo využil húževnatý súper a znížil najskôr na rozdiel dvoch (21:19) a potom aj jediného bodu (22:21). Slovákov potom zachránil Thakil, ktorý pokazil servis a po úspešných blokoch domácej obrany bolo 24:21. Gulinelliho zverenci využili druhý setbal zásluhou Kohúta a vyrovnali  na 1:1.
Ako kľúčový sa z pohľadu konečného výsledku ukázalo tretie dejstvo. Slováci v ňom od úvodu doťahovali náskok súpera, v jeho polovici sa im podarilo vyrovnať na 13:13. Egypťania vedení svojím kapitánom Abdelhayom však opäť zabrali na sieti, pridali presný servis a viedli 19:16, 23:21 a za stavu 22:24 mali dva setbaly. Slováci však zabojovali, tromi bodmi za sebou si vynútili šancu na zisk dôležitého setu, ale stav 25:24 nevyužili. Tri body zaznamenali hostia a viedli 2:1 na sety.
Taliansky kouč Slovákov Gulinelli sa snažil nájsť optimálnu zostavu, keď vo štvrtom dejstve poslal hry aj Horníka, ale stále to boli Egypťania, ktorí režírovali priebeh duelu. Od stavu 3:5 si udržiavali mierny náskok, na Slovákov bolo vidieť sklamanie z prehratého tretieho setu. Hostia viedli 10:7, 16:12 a potom aj 20:17. Slováci sa snažili, bojovali a podarilo sa im priblížiť na rozdiel jediného bodu (22:23). Následne však svoj tím podržal výborne hrajúci kapitán Abdelhay, ktorý dvoma kľúčovými smečmi ukončil zápas.

Flavio Gulinelli, tréner SR: "Nie som nespokojný, som smutný. Dnes sme mali veľký problém na príjme. Skúšali sme to zmeniť viacerými hráčmi, ale nepodarilo sa. Kľúčovým momentom bola koncovka tretieho setu. Vyrovnali sme stav, dokonca išli do vedenia, ale úplný záver sme nezvládli. Ak by sme viedli 2:1 na sety, myslím, že by z nás spadol tlak a hrali by sme uvoľnenejšie. Zajtra sa chceme s turnajom rozlúčiť víťazstvom."
Angelo Frigoni, tréner Egypta: "Som veľmi šťastný, pretože sme hrali skutočne dobre a postúpili do finále. Základom triumfu bol náš dobrý servis. Hrali sme kolektívne a uspeli tímovým výkonom. Bolo to však veľmi vyrovnané, v konečnom zúčtovaní rozhodli jedna-dve lopty."
Michal Masný, nahrávač a kapitán SR: "Je jedno, či chýbali dva alebo desať bodov, zápas sme prehrali. Cieľ, ktorý sme chceli dosiahnuť, sme nesplnili a samozrejme zajtra urobíme všetko preto, aby sme skončili tretí a aby sme ukončili tento turnaj víťazne. Egypťania dobre podávali, mali sme s tým problémy, ale v tých dôležitých momentoch, keď sme mali šancu ísť cez nich, tak tam sme sklamali."
Marcel Lux, korektor SR: "Je to veľká škoda. Dnes boli diváci fantastickí a my sme im chceli na oplátku ponúknuť to, že postúpime  do finále. Žiaľ, Egypťania dnes lepšie servovali a to, čo rozhoduje vo volejbale - servis, príjem - v tom boli oni efektívnejší. My sme veľakrát chybovali na podaní a z toho to celé vyplývalo, že my sme nemali možnosť hrať a oni hrali."
František Ogurčák, smečiar SR: "Ja by som v prvom rade chcel pogratulovať Egyptu, pretože hral veľmi dobre a má na to, aby vyhral aj v zajtrajšom finále. Dnes rozhodla hra na sieti a naše nezvládnuté koncovky. Na celom turnaji nám chýba taký zabijácky inštinkt. Zase máme hlavy dole a takto nás to nebaví."