Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI EL 2019 Turci nás opäť bez problémov porazili

Turci nás opäť bez problémov porazili

Malatya 8. júna 2019 (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali vo svojom štvrtom vystúpení v Zlatej európskej lige, keď v sobotu podľahli domácemu Turecku hladko 0:3 (-15, -11, -17). Zverenci trénera Andreja Kravárika sa najbližšie stretnú v rámci 5. kola A-skupiny v Humennom s Lotyšmi v stredu 12. júna.
Turci štvrtou výhrou spravili výrazný krok k Final Four do Estónska (21.-22. júna), postupovú istotu môžu mať už po večernom súboji Belgicko - Lotyšsko v Kortrijku (20.00 h). Slováci, Lotyši aj Belgičania zatiaľ majú na konte po jednej výhre. Slovenských volejbalistov na záver základnej skupiny čakajú dve domáce vystúpenia: v Humennom proti Lotyšom (12. júna) a v Poprade proti Belgičanom (15. júna) sa pokúsia pridať ďalšie víťazstvá.

Turecko - Slovensko 3:0 (15, 11, 17)
69 minút, rozhodovali: Marev (Bul.) a Bozkurt (Tur.), 2750 divákov.
Turecko: Karasu 5, Eksi 0, Subasi 6, Durmaz 12, Lagumdzija 6, Aydin 3, liberá Mert a Döne (Gülmezoglu 4, Toy 10, Yatgin 2, Ünver 1, Metin 0)
Slovensko: Ondrovič 4, F. Palgut 0, Firkaľ 4, J. Kováč 1, Lamanec 4, Pavelka 2, libero M. Vitko (Jendrejčák 2, Gavenda 4, Goč 0, Lux 2, Kyjanica 0)

Tréner Kravárik nechal na lavičke kapitána Kriška, Gavendu aj Luxa, príležitosť od začiatku popri nahrávačovi Palgutovi dostali Firkaľ, Lamanec či Pavelka. V úvode Ondrovič znížil na 5:7, ale po viacerých technických chybách hostí Turci odskočili (10:5), hviezda duelu z Nitry Lagumdzija neskôr zvýšil na 13:6. O chvíľu sa na ihrisko dostali Gavenda a Goč a neskôr aj Jendrejčák, ale Turci naďalej mali výrazne navrch v útoku aj obrane (20:11). Pred koncom ešte Slovákov potešili body Gavendu (14:22), posledné slovo mal Lagumdzija - 15:25. Okrem tureckého univerzála sa darilo aj blokárovi Durmazovi - v prvom sete bol neomylný v útoku a pridal dva bloky, celkovo pre tím získal 8 bodov. Na začiatku druhej časti Turci získali náskok pri servise Lagumdziju, z 5:3 zvýšili na 10:3. O chvíľu išiel hviezdny univerzál z ihriska, na slovenskej strane dostal príležitosť Kyjanica. Za stavu 5:15 si kouč Kravárik vyžiadal oddychový čas a pri Firkaľovom podaní Slováci zabodovali (7:15). Turci boli vo veľkej pohode, pred koncovkou viedli aj o 12 bodov (20:8). Nevýrazného Pavelku nahradil Lux, nasledovala séria pokazených servisov na oboch stranách. Set napokon ukončil blokár Karasu (25:11). Do tretieho setu poslal slovenský kormidelník Luxa, Gavendu i Jendrejčáka. Gavenda blokom vyrovnal na 4:4, o chvíľu Firkaľ pridal ďalšiu "stopku" a Slováci viedli 7:6. Turci však rýchlo otočili vývoj na svoju stranu (9:7), pravidelne pridávali bod k bodu aj pri svojom servise a za stavu 14:10 hru prerušil ďalší slovenský timeout. Slováci vydarenou pasážou znížili smečmi Ondroviča a Gavendu na 14:16, nevyužili však príležitosť zabojovať o výrazne priaznivejší výsledok setu - domáci najmä zásluhou skúseného univerzála Toya opäť odskočili (22:15) a aj záver zvládli bez problémov, premenili druhý mečbal (25:17).

Andrej Kravárik, tréner SR: "Turci podľa očakávania nastúpili v najsilnejšej zostave, nenechali nič na náhodu a týmto víťazstvom v podstate spečatili svoje prvenstvo v našej skupine. My sme v žiadnej hernej činnosti nedokázali reagovať na veľmi dobrú hru súpera, dokonca ani v prvom a treťom sete, keď sme mali výnimočne dobre prihrané. Vo všetkých herných činnostiach sme zaostali o dve alebo tri triedy. Šancu vyskúšať si špičkový európsky level dostali aj chlapci z lavičky, je to pre nich veľká škola. Prehra je krutá a tvrdá, je však potrebné pozerať sa na veci triezvo. Čakajú nás dva ťažké zápasy v domácom prostredí, kde okrem Mateja Kubša budeme v plnej zostave, a to sú pre nás dôležitejšie stretnutia ako dnešné. Doma proti Lotyšsku a Belgicku chceme predviesť minimálne také výkony ako na pôde týchto súperov."
Filip Palgut, nahrávač SR: "V dnešnom zápase bol najväčší rozdiel v útoku. Nedarilo sa nám, najmä preto sme Turkom podľahli."  Marián Vitko, libero SR: "Turci nám ukázali, kde sa nachádza svetový volejbal. Vo všetkých herných činnostiach boli lepší a nedokázali sme ich viac potrápiť. Dominovali suverénne, my sme sa trápili."

Nitra 1. júna 2019 (TASR)

Slovensko - Turecko 0:3 (-20, -18, -17) 
91 minút, rozhodovali: Król (Poľ.) a Vaško (SR), 1400 divákov 
SR: Zaťko 1, Firkaľ 4, Kyjanica 3, Gavenda 11, Kriško 10, Ondrovič 6, libero Kubš (F. Palgut 0, Lamanec 1, J. Kováč 0, Lux 2). Tréner: A. Kravárik. 
Turecko: Ulu 1, Eksi 4, Subasi 9, Durmaz 7, Lagumdzija 19, Aydin 11, libero Mert (Karasu 1, Yatgin 0, Metin 0). Tréner: N. Özbey.

Krátko pred stretnutím prezident SVF Martin Kraščenič odovzdal cenu pre najlepšieho hráča Edymax extraligy 2018/2019 smečiarovi VK Prievidza Jakubovi Ihnátovi. Tréner Kravárik poslal do základnej zostavy aj Firkaľa a Kyjanicu. Lepšie začali Turci (3:7), Slovákov okrem koučovho úspešného "challenge" držali v hre aj úspešné bloky či Zaťkova ulievka (6:8). Dobre podávajúci Turci neskôr odskočili pri podaní svojho útočného lídra Lagumdziju z 13:11 na 16:11 a o chvíľu prišli na ihrisko Palgut s Lamancom. So slovenským podaním Turci nemali veľa problémov, sami však situáciu domácim výrazne komplikovali. Kriško znížil na 16:20, no po ese Lagumdziju už Turci viedli 23:17 a ich druhý setbal premenil Subasi (25:20). 
Obrovitý mladý univerzál Lagumdzija (211 cm) úradoval aj v úvode druhej časti, Turkom pomohol k štvorbodovému náskoku (9:5). Nasledujúca pasáž patrila Slovákom, vďaka bodom Gavendu a Kriška dokázali vyrovnať na 11:11. Turci odskočili (16:13), po Ondrovičovom servise to bolo o bod (16:15), ale hostia pri podaní Lagumdziju aj vďaka úspešnému "challenge" zvýšili na 19:15. Turci sa dostali k setbalom tromi bodmi v sérii (24:17), bodka opäť patrila smečiarovi Subasimu - 25:18. 
V úvode tretej časti sa Slováci mohli spoľahnúť na kapitána Kriška (3:2), o chvíľu však prišiel na servis Lagumdzija a zo 4:3 bolo 4:11, to už bol na palubovke aj striedajúci Lux. Slováci sa pred plným hľadiskom snažili výsledok otočiť, nedarilo sa im však nájsť recept na kvalitnú hru súpera (9:16). Na strane domácich sa najviac presadzoval Kriško, pred koncovkou to bolo o šesť bodov (14:20). Dráma sa už nekonala, Turci si vybojovali sedem mečbalov a zužitkovali prvý - 25:17.

Andrej Kravárik, tréner SR: "Turkom môžeme zagratulovať, bol to z ich strany veľmi kvalitný výkon. V predchádzajúcich zápasoch takýto nadštandardný výkon nepodali. Chlapcom nie je čo vytknúť. Topánka nás tlačí na podaní, proti takémuto súperovi to nemôžeme len prehadzovať. Výsledok odzrkadľuje realitu. Je dobré, že naši chlapci sa môžu konfrontovať s takýmto družstvom. Viac ma mrzia predchádzajúce zápasy, ktoré sme mali dobre rozohraté a nedokázali sme z toho vyťažiť viac."
Peter Ondrovič, blokár SR: "Turci veľmi dobre podávali, čo na nás platilo. Aj keď mali vysokú loptu, tak si to krásne uhrali. Ak by sme nespravili niektoré chyby, možno by to bolo trochu vyrovnanejšie. Snažili sme sa počas zápasu sústrediť na vlastné činnosti. Odohrali sme zápas proti kvalitnému súperovi, pozitívne je, že v istých chvíľach sme s nimi držali krok."
Matej Kubš, libero SR: "Stretli sme sa s lepším súperom. Veril som, že im budeme vzdorovať trochu viac, ale ich víťazstvo bolo jednoznačné. Proti takémuto súperovi musíme zatlačiť servisom a odtiahnuť ich od siete, vtedy sa dá hrať vyrovnaná partia. Oni nás podaním tlačili a my sme ten tlak nedokázali vytvoriť. Sme relatívne mladý tím, pozitívom je, že zažili takýto zápas pred plnou halou v dobrej atmosfére."