EL 2018

Prehry mužov v Belgicku 2:3, doma 0:3

Bratislava 30. mája 2018 (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali v stredu v Bratislave vo 4. kole skupinovej fázy Zlatej Európskej ligy s Belgickom 0:3. So semifinalistom minuloročných majstrovstiev Európy hrali zverenci Andreja Kravárika vyrovnanú partiu, ale v závere setov mali viac síl hostia.
V najbližšom zápase sa Slováci stretnú v sobotu 2. júna v Nyköpingu so Švédskom.

Slovensko - Belgicko 0:3 (-23, -18, -17)
79 minút, rozhodovali: Guillet (Fra.) a Porvazník (Bel.), 2000 divákov.
Slovensko: Kriško 12, Kohút 4, Jančura 1, Paták 3, Petráš 7, liberá Turis a Lampart, (Hriňák, Mlynarčík 4, Ihnát, Kováč, Prešinský 4, Macko, Firkal). Tréner: A. Kravárik.
Belgicko: Van Walle 2, Rousseaux, Van De Velde 7, Valkiers, Groelny, De Beul, Deroo 17, liberá Stuer a Ribbens (Pardon 11, Cox 13, Lecat 3, Klinkenberg 2, D'Hulst). Tréner: A. Anastasi.

Lepší vstup Belgicka do zápasu mal za následok rýchle vedenie, Slováci získali prvý bod za stavu 0:3. Hostia si však aj naďalej udržiavali náskok, ale potom zverenci Andreja Kravárika zlepšili najmä servis a stav 18:18 sľuboval dramatickú koncovku. V nej mali napokon lepšie nervy Belgičania, úvodný set vyhrali 25:23.
Vyrovnanú partiu hrali obe mužstvá aj v druhom sete, naťahovali sa o každý bod. za stavu 7:7 po tvrdom servise van de Veldeho išli hostia do vedenia, následne získali aj druhý bod. Dvojgólový náskok si potom udržiavali pomerne dlho, ale v závere sa im podaril trhák a set vyhrali v pomere 25:18.
Snaha Slovákov o návrat do zápasu v treťom sete bola poznačená v kľúčových okamihoch nervozitou, najmä pri podaní. Belgičania sa aj vďaka tomu držali v tesnom vedení. V polovici setu bol stav 11:12 v neprospech Slovákov. V závere sa opäť presadil favorit výraznejšie a vyhral o osem bodov.

Andrej Kravárik, tréner SR: "Bola to jednoznačná záležitosť belgických podávajúcich hráčov, ktorí nás rozobrali do bodky. Neprihrali sme, mali sme veľmi nízke čísla v tejto činnosti. V ďalších setoch to nebolo lepšie. Dnes bol súper naozaj mimoriadne dobrý, kvalitný a bez chýb. Ich hviezda Deroo urobila celý zápas."

Aalst 26. mája 2018 (TASR)

Belgicko - Slovensko 3:2 (22, 17, -22, -25, 13)
Zápas trval: 134 minút, rozhodovali: Nederhoed (Hol.) a Herbots (Bel.), 830 divákov.
Belgicko: Van Walle 17, Rousseaux 11, Van De Velde 15, Valkiers 4, Groelny 17, De Beul 5, liberá Stuer a Ribbens (Peeters 1, Cosemans 0, Cox 3, Lecat 0, Klinkenberg 2). Tréner: A. Anastasi.
Slovensko:  J. Hriňák 1, Paták 22, Macko 4, M. Petráš 24, Kriško 20, Prešinský 8, libero Turis (Lamanec 0, Jančura 0, Ihnát 0, Firkaľ 1). Tréner: A. Kravárik.

Slováci nemali dobrý úvod, keď prehrávali 0:4. Potom znížil Petráš na 5:6, ale ďalšie momenty patrili domácim Belgičanom, ktorí si vybudovali náskok 16:10. Tréner Kraváril medzitým spravil zmeny, keď na ihrisko poslal Jančuru a Lamanca. Belgičania vyhrávali už 20:13, ale slovenskí volejbalisti sa ešte dostali do hry o set. Pri podaní Patáka znížili na 18:21 a v koncovke na 22:24. Ďalší bod však získali domáci a prvý set vyhrali 25:22.
Druhé dejstvo odštartovali Slováci podstatne lepšie a po Patákovom útoku viedli 10:8. Tesný náskok však stratili pred polovicou setu, keď Belgičania otočili z 12:13 na 16:13 a položili základ úspechu v druhom sete. Slovenskí volejbalisti kopili množstvo chýb, čím domácim uľahčovali situáciu. Záver bol jasne v réžii domácich, ktorí vyhrali set 25:17.
Tretie dejstvo patrilo slovenským volejbalistom. Po útoku Patáka vyhrávali 9:7 a hoci Belgičania vyrovnali na 9:9, druhá polovica bola v réžii zverencov Andreja Kravárika. Pri výbornom podaní Petráša si vypracovali náskok 18:12 a položili tým základ úspechu. Domáci ešte hrozili, znížili na rozdiel dvoch bodov, ale koncovku Slováci ustáli najmä vďaka kvalitným útokom Petráša a Patáka a set vyhrali 25:22.
V štvrtom sete viedli domáci volejbalisti 11:7, ale Kriško znížil na 11:10. V polovici setu to nevyzeralo so Slovákmi dobre, keď za protesty dostal červenú kartu Paták, prehrávali už 13:17. Ale nevzdali sa a náskok súpera postupne znižovali. Definitívne ho zmazali po ese Petráša, ktorý vyrovnal na 20:20. V závere mali Slováci dva setbaly za stavu 24:22, ale Belgičania oba odvrátili a dokonca sa dostali k mečbalu. Dva útoky Patáka však preklopili misky váh na slovenskú stranu, keď tréner Kravárik poslal takticky na servis Ihnáta. Slováci napokon vyhrali štvrté dejstvo 27:25 a vyrovnali na 2:2.
V piatom sete viedli Belgičania 9:6, ale Paták vyrovnal na 9:9. V dramatickom závere mali napokon viac šťastia belgickí volejbalisti, keď tajbrejk vyhrali najtesnejším rozdielom 15:13

   

Švédsko 3:1 doma 0:3 von

Nyköping 2. júna 2018 (TASR) – Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali v predposlednom 5. kole A-skupiny Zlatej európskej ligy v Nyköpingu s domácim Švédskom 0:3. Zverenci Andreja Kravárika mali v prvých dvoch setoch navrch, ale pokazili koncovky a zaznamenali tak štvrtú prehru v súťaži.
Švédsko - Slovensko 3:0 (25, 30, 21)
92 minút, rozhodovali: Maroszek (Poľ.) a Hagström (Švéd.), 350 divákov
Švédsko: Lindberg 9, Ahremark 7, Gustavsson 20, Sundberg 9, Pettersson 8, Lushtaku 4, libero Eriksson (Link 1, Nilsson 0)
Slovensko: Paták 7, Prešinský 3, Mlynarčík 17, Kriško 11, Kohút 9, J. Hriňák 0, libero Vitko (Jančura 0, Ihnát 0, M. Petráš 1, Macko 3, Firkaľ 3)

Čítať celý článok
   

Prehra mužov s Estóncami aj v odvete

Rakvere 6. júna 2018 (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti sa so Zlatou európskou ligou rozlúčili stredajšou prehrou s domácim Estónskom 0:3. Zverenci Andreja Kravárika si v A-skupine pripísali len jedno víťazstvo, keď v Poprade zdolali Švédsko 3:1. Po víťazstve Švédska nad Belgickom 3:0 skončili na štvrtom mieste. V ZEL sa však zachránili, pretože elitnú kategóriu ako posledný tím opúšťa Slovinsko po prehre v B-skupine s Holandskom 1:3.
Estónsko - Slovensko 3:0 (14, 15, 20)
69 minút, rozhodovali: Bernaola (Šp.) a Strandson (Est.), 2000 divákov
Estónsko: Kollo 5, Aganits 8, K. Toobal 4, Täht 17, Tammemaa 9, Teppan 16, libero Rikberg. Tréner: Gh. Cretu.
Slovensko: Paták 2, Prešinský 4, Mlynarčík 5, Kohút 8, Kriško 7, Jančura 0, liberá Turis a M. Vitko (Macko 0, M. Petráš 4, J. Hriňák 0, Ihnát 4, Kováč 0, Firkaľ 0). Tréner: A. Kravárik.

Slováci viedli v úvode 5:3, keď sa v útoku presadil Mlynarčík, ale Estónci zareagovali okamžite a otočili na 6:5. Zverenci Kravárika držali s favoritom krok do polovice setu, potom domáci volejbalisti získali vďaka kvalitnému servisu a následnej obrane sériu bodov a viedli 15:11. Slováci sa ťažko presadzovali v útoku a Estónci si postupne vybudovali až jedenásťbodový náskok - 23:12. Prvý set vyhrali domáci volejbalisti hladko 25:14.
Začiatok druhého setu bol vyrovnaný, ale potom dal eso Teppan a Estónci viedli 8:5. Domáci kvalitným servisom odťahovali Slovákov od siete a tí sa potom v útoku ťažko presadzovali. V polovici setu viedlo Estónsko 14:9. Domáci jasne dominovali a druhé dejstvo získali 25:15.
Dej zápasu sa nezmenil ani v treťom sete, keď už tréner Kravárik spravil niektoré zmeny v zostave. Estónci naďalej dominovali a vybudovali si kvalitnou hrou opäť náskok - 10:5. Rozbehnutý estónsky stroj už Slováci nezastavili, tretí set prehrali 20:25 a celý zápas 0:3.

Poprad 19. mája 2018 (TASR) – Slovenskí volejbalisti odštartovali svoju púť v Zlatej Európskej lige prehrou. V prvom zápase A-skupiny nestačili v Poprade na favorizované Estónsko, ktorému podľahli 1:3. Aj druhý zápas v skupine odohrajú Slováci v Poprade, v stredu 23. mája privítajú pod Tatrami Švédsko, ktoré v sobotu prehralo s Belgickom 1:3.

Poprad
Slovensko - Estónsko 1:3 (-22, 24, -19, -17)
98 minút. Rozhodovali: Zulfugarov (Azer.), Niklová (SR), 1200 divákov.
Slovensko: Paták, Prešinský, Mlynarčík, Firkaľ, Kohút, Jančura, libero Turis (M. Petráš, Ihnát, Palgut, Macko). Tréner: A. Kravárik.

V základných zostavách nastúpili nahrávači, ktorí získali slovenský titul v drese VK Prievidza. Na strane Slovenska Martin Jančura a za Estóncov Andres Toobal. Prvá polovica setu bola vyrovnaná, omladený slovenský tím držal s favoritom krok. Pred koncovkou však získali Estónci náskok troch bodov a už ho nepustili. Prvý set vyhrali 25:22.
Druhý set mali Estónci pod kontrolou a udržiavali si náskok. V závere vyhrávali hostia už 24:21 a zdalo sa, že získajú aj druhý set. Slováci sa však nevzdali a otočili záver na 26:24, keď posledný bod získal nahrávač Palgut.
Začiatok tretieho dejstva patril opäť Estóncom, ktorí viedli 10:5. Po ese Tähta narástol náskok hostí už na šesť bodov - 10:16. Set mali estónski volejbalisti pevne v rukách a vyhrali ho 25:19.
Estóncom vyšiel aj nástup do štvrtého setu, kraľovali na bloku a vyhrávali 8:3. Slováci potom znížili z 11:18 na 14:18 a bojovali ešte o návrat do zápasu. Hostia z Pobaltia držali opraty zápasu pevne v rukách, set vyhrali na 17 a odniesli si z Popradu tri body.

Andrej Kravárik, tréner SR: "Myslím, že zbytočný rešpekt zo súpera nám zväzoval ruky. Prvý set sme neodohrali zle, bolo to vyrovnané, ale naši hráči boli v strese, urobili malé chyby, ktoré nás stáli víťazstvo v úvodnom dejstve. Napriek tomu sa nám v závere druhého setu podaril pekný obrat a na to sme mali nadviazať. Trápili sme sa na servise, pritom ich univerzál Venno nastúpil na poste prihrávajúceho smečiara a to mala byť voda na náš mlyn. Očakával som lepší výkon, ale máme mladý tím a ešte za to platíme daň. Je to iné v tréningu ako v zápase, chce to trpezlivosť a čas, aby sa naši mladí hráči dostali na vyššiu úroveň. Fantasticky hral v útoku Firkaľ, ktorý patril s Kohútom k našim najlepším hráčom. Estónci patria medzi veľmi dobré tímy v Európe a vyhrali zaslúžene. V treťom a štvrtom sete sme ich nevedeli zastaviť. V stredu proti Švédsku môžeme počítať aj s Kriškom, ktorý nám veľmi pomôže a zmena nastane aj na poste nahrávača, kde zraneného Palguta nahradí Hriňák zo Svidníka. Musíme sa rýchlo zmobilizovať a dobre sa pripraviť na stredajší zápas, v ktorom budeme favoriti."
Emanuel Kohút, blokár a kapitán SR: "Škoda, že sme sa po obrate v druhom sete nedokázali udržať na úspešnej vlne. Odišla nám koncentrácia, ušiel nám začiatok tretieho setu a už sme súpera nezastavili ani v štvrtom. Máme mladý tím, po chybách je ťažké sa zdvihnúť, ale myslím, že tento tím má perspektívu. Mladí hráči napredujú, len mi je ľúto, že to nevyzerá v zápase tak, ako na tréningu. Ešte im chýba trochu vyhratia, viem, že to nie je jednoduché, ale musia s tým zabojovať. Sú v reprezentácii a musia čakať, že budeme hrať proti silným tímom. V stredu nás čakajú Švédi a musíme si napraviť chuť."
Július Firkaľ, smečiar SR: "Estónci boli favoriti, ale nastúpili v hrateľnej zostave, pretože na príjme hral univerzál. Mali sme im viac ublížiť servisom, ale bohužiaľ sa to nepodarilo. Bol to môj najdôležitejší zápas v doterajšej kariére, hralo sa mi celkom dobre, len škoda, že sme neuhrali viac. V Poprade sú skvelí diváci, opäť to potvrdili, mrzí nás, že sme ich nepotešili víťazstvom. V stredu nás čaká asi najhrateľnejší súper Švédsko, ak chceme pomýšľať na Final Four, tak musíme získať tri body."
Martin Jančura, nahrávač SR: "Bol to môj prvý súťažný zápas v seniorskej reprezentácii. Pred zápasom som cítil nervozitu, ale v rozcvičke to zo mňa opadlo. Chalani sa mi snažili pomôcť, za čo im ďakujem. S Estóncami sme sa ťahali v prvých dvoch setoch bod po bodíku, ale oni potom spravili sériu bodov a už nám ušli. Potešilo, že sme otočili aspoň druhý set, dokázali sme, že vieme uhrať koncovku, čo môže byť pre tím vzpruha. V stredu nás čaká Švédsko, určite sa chceme pobiť o víťazstvo. Nečakal som, že na strane súpera nastúpi môj klubový spoluhráč z Prievidze Andres Toobal, čakal som, že bude hrať jeho brat. Potešilo ma, že hral on a aspoň takto som si zaspomínal na klubovú sezónu. Som rád, že som dostal príležitosť, zbieram tu skúsenosti a verím, že ma to posunie v kariére."

   

Pred EL 2018 muži

Bratislava 14. mája 2018 (TASR) – V prestížnej súťaži reprezentačných tímov v Zlatej Európskej lige (Golden European League) sa predstavia aj ženy a muži Slovenska. V prvých stretnutiach základných skupín v Poprade nastúpia na úvod Slovenky proti Bielorusku (v sobotu 19. mája, 15.00 h) a Slováci proti Estónsku (v sobotu 19. mája, 18.00 h).
V ženskej Zlatej Európskej lige sa predstaví dvanásť tímov, hrať sa bude systémom každý s každým doma aj vonku. Slovenky v C-skupine postupne nastúpia proti Bieloruskám, Češkám a Španielkam. V mužskej Zlatej Európskej lige majú Slováci za súperov v A-skupine Estónsko, Belgicko a Švédsko. Final Four žien (víťazi 3 základných skupín plus najlepší z druhých priečok) sa uskutoční 13. – 14. júna v Karlových Varoch a Final Four mužov (víťazi 3 základných skupín plus najlepší z druhých priečok) 14.- 15. júna v Budapešti.
Slovenské reprezentantky odohrali v príprave tri medzištátne stretnutia v Maribore s Austráliou (3:0), Azerbajdžanom (0:3) a Chorvátskom (1:3). "Som spokojný s prístupom hráčok k tréningu. V prípravných stretnutiach som však nebol spokojný s výsledkom proti Azerbajdžanu, aj keď viem, že je to silný tím," uviedol na tlačovej konferencii po návrate na Slovensko nový tréner reprezentácie žien Talian Marco Fenoglio. "Príprava bola náročná nielen pre nás hráčky, ale aj pre trénerov. V tíme vládne dobrá atmosféra, v zápasoch prevládala bojovnosť a energia. Za najťažšie súperky v skupine považujem Bielorusky. Veľa bude záležať na tom, v akom zložení prídu. V družstve majú päť hráčok, s ktorými som sa už stretla, dopĺňajú ich mladé hráčky. O víťazstvo chceme zabojovať," povedala kapitánka slovenského tímu Jaroslava Pencová.
Aj v mužskej Zlatej Európskej lige sa predstaví dvanásť tímov, hrať sa bude systémom každý s každým doma aj vonku. Slováci sa pripravovali doma v Púchove, kde odohrali tri medzištátne stretnutia s Českom (0:3, 2:3 a 0:3). "Z výsledkov by sa dalo usudzovať, že niečo nie je dobré. Ale nie je tomu tak. Niektorí skúsení hráči z rôznych dôvodov nemohli byť nominovaní, doplnili ich mladí," informoval tréner reprezentácie SR Andrej Kravárik a ďalej uviedol: "Boli sety, minimálne ich bolo päť, kedy sme viedli, ale nedokázali sme túto výhodu využiť. Pritom Česi hrali v takmer kompletnom reprezentačnom zložení, chýbali im iba dvaja hráči. V našej skupine považujeme za najsilnejšie tímy Belgicka a Estónska. Chceme s nimi hrať minimálne vyrovnané zápas. Ale lopta je guľatá..." Kapitánom slovenského tímu je skúsený Emanuel Kohút, ktorý už atmosféru bývalého formátu Európskej ligy zažil. "Veľmi sa teším na kvalitné zápasy. Pre mladých hráčov v tíme je to príležitosť ukázať sa na medzinárodnej scéne. Na palubovku nastúpime s tým, že chceme zabojovať o víťazstvo. Bol by som rád, keby sme to už dokázali v prvom zápase v Poprade, kde je vynikajúca divácka atmosféru."
Nové vedenie Slovenskej volejbalovej federácie (SVF) motivuje oba hráčske kolektívy aj finančnými prémiami. "Za víťazstvo v základnej skupine získa celý tím 15.000 eur, v následnom Final Four za tretie miesto 20.000, za druhé 30.000 a za celkové víťazstvo 40.000 eur. Prémie sú vypísané aj v základných skupinách – za každé víťazstvo 2000 eur," informoval prezident SVF Martin Kraščenič. Všetky domáce stretnutia bude vysielať v priamom prenose televízia DIGI SPORT.
Nominácia SR ženy na Zlatú Európsku ligu 2018:
Nahrávačky: Barbora Koseková (Lin. Békescsaba/Maď.), Lucia Töröková (Slávia EU Bratislava)
Smečiarky: Nikola Radosová (CSM Bukurešť/Rum.), Dominika Drobňáková (Pays d'Aix Venelles VB/Fr.), Romana Hudecová, Erika Salanciová (obe Strabag VC FTVŠ UK Bratislava)
Blokárky: Jaroslava Pencová (SAB Volley Legnano/Tal.), Michaela Abrhámová (ASPTT Mulhouse/Fr.), Nina Herelová (VK Prostějov/ČR)
Korektorky: Nikola Pištěláková (Královo Pole Brno/ČR), Romana Krišková (Dukla Liberec/ČR), Karin Šunderlíková (Slávia EU Bratislava)
Liberky: Lucia Nikmonová (Strabag VC FTVŠ UK Bratislava), Monika Doležajová (TSV 1862 Obergünzburg/Nem.)
Ďalšie hráčky v širšej nominácii: Ela Erteltová (VTC Pezinok-Bílikova), Karolína Fričová (VK Slávia EU Bratislava), Lucia Mikšíková (Dukla Liberec/ČR), Karin Palgutová (Quimper Volley/Fr.), Simona Cigániková (Strabag VC FTVŠ UK Bratislava), Michaela Španková (VP UKF Nitra)
Tréner: Marco Fenoglio, asistenti: Tomáš Varga, Stefano Micoli (aj kondičný tréner)

Nominácia SR muži na Zlatú Európsku ligu 2018:
Nahrávači: Filip Palgut (Jihostroj České Budějovice/ČR), Martin Jančura (VK Prievidza)
Smečiari: Matej Paták (Warta Zawiercie/Poľ.), Tomáš Kriško (Dukla Liberec/ČR), Július Firkaľ (SWD Düren/Nem.), Jakub Ihnát (Spartak Myjava)
Blokári: Emanuel Kohút (GKS Katovice/Poľ.), Radoslav Prešinský (ČEZ Karlovarsko/ČR), Jakub Kováč (Latina/Tal.), Ľuboš Macko (Mirad PU Prešov)
Korektorii: Peter Mlynarčík (Alpen Volleys Haching/Nem.), Michal Petráš (Posojilnica Aich Dob/Rak.), Patrik Lamanec (KDS Šport Košice)
Liberovia: Martin Turis (AERO Odolena Voda/ČR), Marián Vitko (KDS Šport Košice)
Tréner: Andrej Kravárik, 1. asistent trénera: Martin Pipa, 2. asistent trénera: Roman Kašša.

   

Európska liga 2018 mužov - Zlatí Estónci

Finálový turnaj - K.Vary
semifinále
Estónsko - Portugalsko 3:0 24,24,18    
Česká rep. - Turecko 3:0 22,25,20    
finále
Česká rep. - Estónsko 0:3 -21,-22,-21    
Skupina A    
Slovensko - Estónsko 1:3 -22,24,-19,-17 stat. info.
Švédsko - Belgicko 1:3 -20,23,-21,-17     
Slovensko - Švédsko 3:1 23,18,-19,16 stat. info.
Estónsko - Belgicko 3:1 16,20,-27,17    
Belgicko - Slovensko 3:2 22,17,-22,-25,13 stat info.
Švédsko - Estónsko 0:3 -17,-17,-20    
Slovensko - Belgicko 0:3 -23,-18,-17 stat. info.
Estónsko - Švédsko 3:1 22,-18,23,17    
Belgicko - Estónsko 3:0 27,19,19    
Švédsko - Slovensko 3:0 25,30,31 stat. info.
Estónsko - Slovensko 3:0 14,15,20 stat. info. 
Belgicko - Švédsko 0:3 -22,-15,-18    
Tabuľka
Poradie Štát V3 V2 P1 P0 Sety Body
1. Estónsko 5 - - 1 15:6 15
2. Belgicko 3 1 - 2 13:9 11
3. Švédsko 2 - - 4 9:12 6
4. Slovensko 1 - 1 4 6:16 4